Naverbovaná

Naverbovaná https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291710/mid_naverbovana-iHo-291710.jpg 4 75 14

Svědectví matky, jejíž dcera jako nezletilá konvertovala k islámu a utekla do Sýrie. Jak dojde k tomu, že dívka vyrůstající ve spořádané středostavovské rodině, obklopená láskyplným prostředím a výborná studentka dobré soukromé školy, se nechá pobláznit militantním islamistou, přestoupí na jeho víru a odejde do země, kde panují primitivní podmínky? Přesně to se stalo matce nezletilé dívky. Když její dcera uteče z domova, snaží se matka všemi dostupnými prostředky včetně pomoci Interpolu dostat dceru nazpět. Po dvou letech marné snahy dívku přesvědčit, aby se vrátila domů, a neúspěšných pokusech alespoň se s ní sejít na neutrální půdě v Turecku, se matka smíří s tím, že ani ji, ani vnuka už nikdy neuvidí. Rozhodne se alespoň celou anabázi zveřejnit, aby varovala další rodiče.... celý text

Literatura faktu , Náboženství , Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Embrigadée , 2015

kiraa
22.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Příběh francouzské rodiny, které se jednoho dne život obrátil totálně naruby. Zřejmě navždy.
2013. Lea, šestnáctiletá, city poblázněná holka. Nic neobvyklýho v jejím věku. Jen kdyby tím vyvoleným princem nebyl radikální muslim. Frajer, kterej již od prvního setkání dával s notnou dávkou nenávisti najevo, co si o bezvěrcích myslí. Zákazy ani jiný opatření neměly vliv, aby Leu zastavily. První útěk ve Francii, druhý již za hranice do Sýrie. Naprosto nepochopitelná byla laxnost francouzské policie a přehnaná korektnost nebo spíše bojácnost zasáhnout v muslimské komunitě.
Valérie, šokovaná matka, která je samotnou autorkou tohoto autentického příběhu, nikdy nebo pravděpodobně do této doby svou dceru Leu již neviděla.
Jedinou útěchou jí byla sporadická e-mailová komunikace, při níž se dozvěděla, že Lea porodila syna. Ač jí byla nabízena pomoc, jak se vrátit domů za svou rodinou, vždy razantně odmítala. Jestli dobrovolně či nikoliv, toť otázka.

Araso
09.12.2022 4 z 5

Mám rozporuplné pocity po přečtení této knihy. Je psaná poutavě, zhltla jsem ji za den a něco. Pořád mi zůstává rozum stát nad tím, jak jsou mladí lidé ovlivnitelní a jak se otočí k lásce rodičů zády... navzdory... Jsem ráda, že v naší České republice je popisovaná hrozba minimální. Tedy, doufám, že se nemýlím. Docela by mě zajímalo, jak tento příběh pokračuje dál.

Artep25
14.08.2022 4 z 5

Co mne nejvíc vytáčí je to ,že tohle by se nikdy nestalo,kdyby politikove v celém světě a hlavně v Evropě nerezignovali na kontrolu osob,které přijímají do země. Politika otevřené náruče není tou cestou a hlavně všichni víme, že dneska je to jen horší a těch zbloudiliych děti bude ještě víc. Koledujeme si o zánik našich hodnot a bojim se ,že svět, jak jsme ho znali spěje ke konci. IS nemá slitování a svoje sítě bude roztahovat víc a víc. A než se nadejeme bude pozdě. Bohužel mamka Ley tomu asi nemohla zabranit,protože Francie je postižená úplně nejvíc.

Ála41
01.08.2022 1 z 5

Nebudu hodnotit počtem hvězdiček, nedokážu to posoudit....nevnímám text jako knihu, je to takové zoufalé smutné volání, zpověď, prosba.... Jsem ráda, že jsem si přečetla a je mi skutečně líto všech rodin, které toto potkalo.

Veroba
30.04.2022 5 z 5

Přečteno za jeden den. Šílené, co si někteří rodiče a sourozenci musí prožít. Kniha je skvěle a čtivě napsána.

buci875
24.08.2021 5 z 5

Úžasná kniha, rozhodně doporučuji každému přečíst.

Danago
16.08.2021 3 z 5

Bohužel dětem v pubertě hrozí mnohá velká nebezpečí , toto je jenom jedno z nich. Pro rodiče je to určitě šílené a jak sama autorka přiznává, někde byla chyba. Bohužel nikdo nás neučí být správnými rodiči a nedělat osudové chyby. Někdy stačí jedna věta, která u někoho nezpůsobí vůbec nic a u jiného je osudová. Je zajímavé sledovat, jak se měnil postoj matky a dcery v průběhu knihy.
V knize je popsána situace ve Francii otázkou je, jak by taková situace probíhala u nás.

Když jsem měla děti v pubertě 15-18 let, bylo to nejhorší období mého mateřství a to jsem nezažila ty nekatastofičtější scénáře.

Způsob jakým je kniha napsaná odpovídá podobným příběhům, já už jsem jimi bohužel přesycená.

INCOGNITOREADER
12.08.2021 5 z 5

Vyprávění matky, která měla krásnou dceru. Dcera ji o otce měla ráda. Našla si přes internet muslimského přítele a to byl bod zlomu. Do té doby bezproblémová dívka se začne měnit. Bohužel rodiče si změn nevšimnou včas. Co je, ale podle mě mnohem závažnější je pochybení policie a dalších francouzských úřadů. Cekově přístup policie k situaci mě opravdu vytáčel.
Opravdu by mě zajímalo jak příběh pokračuje dnes po pádu chalífátu.

DomYell
04.09.2020 2 z 5

Pomerne zajimave cteni.... Transformace ze vzorne dcery na otrokyni manzela z pohledu jeji matky

katuká
02.07.2020 5 z 5

Drsný a pro mě neuvěřitelný, že dokážou lidé lidem vymýt tak mozek, že z dobré a stabilní rodiny a země utečou do válečné Sýrie.

VladkaBU
03.05.2018 5 z 5

... velmi čtivý příběh o bezmocnosti rodičů, jejichž dítě se rozhodne konvertovat, a rázně si jde za svým cílem. A asi ani nevíme, kolik takových dětí a rodičů je.

JIVaJaH
06.02.2018 5 z 5

Jediné, co bych si přála vzhledem k událostem v knize? Aby si svůj nerozum odtrpěli jen ti, kteří konvertují, odejdou ze svého rodného státu. Je to možná kruté, ale když i přes spoustu špatných příběhů se někdo nechá zfanatizovat touto utopií!? Ať matky a otcové...netrpí za své děti!
Kniha závažná a čtivá.

yetti74
29.01.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila. Skutečný a poučný příběh o tom, jak je možné úplně normální holce "vypláchnout" mozek. Je to tedy hrozné a bezmoc rodičů musí být hrozná. V každém případě by mě zajímalo, jak žije dívka v současnosti (zda tedy vůbec žije.) Opravdu by mě to dost zajímalo.

Illaa
13.09.2016 4 z 5

Toto téma je velmi silné a dojemné. Mám ráda příběhy podle skutečné události. Asi nikdo nepochopíme chování Ley, upřímně lituji rodičů.