Šelma

Šelma https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383300/bmid_selma-MG2-383300.jpg 4 2422 777

Naturalista série

Profesor bioinformatiky Theo Cray nemá nejlepší ráno. Automat na led nefunguje, a navíc se mu do motelového pokoje dobývá policie. Že je hlavní podezřelý z brutální vraždy své bývalé studentky, se však dozví, až když je jeho účast na otřesné události vyloučena. Zdá se totiž, že mladou dívku v montanských lesích rozsápal medvěd. Jenomže profesor Cray je díky svému povolání zvyklý vidět vzorce tam, kde ostatní nacházejí jen chaos. A tak si všimne něčeho, co ostatní přehlédli. Něčeho nepřirozeného. Něčeho zjevně provedeného lidskou rukou. Theo pochopí, že tohle zvěrstvo nespáchalo žádné zvíře, nýbrž člověk, a že to rozhodně neudělal poprvé. A protože mu policie nevěří, začne mu být jasné i to, že je zřejmě jedinou osobou, která může zabijáka zastavit. Theo je sice lépe obeznámený s digitálními kódy a mikroby než s vyhodnocováním forenzních důkazů, nyní však musí uplatnit všechno, co umí, na zcela novou oblast výzkumu. A udržet se přitom o krok napřed nebezpečně vynalézavým sériovým vrahem... v jehož existenci navíc nevěří nikdo kromě něho. Až brutálně návykový debutový román mága a iluzionisty Andrewa Maynea, hvězdy televizního pořadu Otázky a odpovědi: Nevěřte Andrewu Mayneovi, který spolupracoval s největšími mistry svého řemesla včetně Davida Copperfielda.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kalibr

The Naturalist , 2017

K@čka
předevčírem 4 z 5

Kniha mě velice překvapila. Skvěle napsaná, čte se jedna báseň. Je to trochu jiný thriller, než na který jsem zvyklá. Obsahuje mnoho vědeckých termínů a přesto vás to neodradí. Doporučuju

Lely
03.04.2024 4 z 5

Hodně přitažené za vlasy, ale čtivé. Krátké kapitoly svižně ubíhaly. Propletení s vědou bylo zajímavé, ale zatím po další knize od autora nesáhnu.

Evkaha
02.04.2024 5 z 5

Dávám 5* z důvodu, že jsem pro změnu narazila na jiný pohled žánru a není to na stejné brdo jako ostatní kriminální thriller. Sice to je místy přitaženo za vlasy a konec úplně, ale to nebrání knize vtáhnout čtenáře do děje, tak aby to přečetl jedním dechem. Svižné, napínavé čtení. Když narazím na další díly, určitě si je přečtu i s vědomím, že už z nich nejspíš nebudu tak nadšená jako z toho prvního.

KingNut123
30.03.2024 3 z 5

Zastávám názor, že autoři detektivek a thrillerů vaří ze stejného hrnce. Šelma je toho příkladem. Literární počin, kteří někteří vášniví čtenáři detektivních pamfletů vnímají jako další magnum opus krimi žánru, se ničím neliší od jiných detektivních románů, které již dávno vyšly. Šelma je naivní, neoriginální a předvídatelná. Co jiného se také od detektivky/thrilleru dá očekávat, že?

Theo Cray je příjemný protagonista, který nemá potřebu se každou lichou stránku holedbat svými znalostmi a hodnotou IQ. Nicméně je to protagonista, který je díky své nadprůměrné inteligenci schopen si poradit s jakýmkoli "nevyřešitelným" případem, který policie vyřešit nedokáže. Nic nového pod sluncem. Theo ke svému pátrání po vrahovi přichází jako slepý k houslím (s drobným rozdílem, že mu autor VIDITELNĚ hází klacky pod nohy, které mu po celý děj pomáhají a navigují ho). Knížka tak působí dost nerealisticky a určité pasáže jsou přitažené za vlasy.

I přes veškerou mou kritiku je Šelma příjemné počteníčko, ale nic hlubokomyslného se v tom hledat nedá.

popeluška
16.03.2024 5 z 5

Kniha mě moc bavila,bylo to neobvyklé čtení ale stálo za to :-) Jen ten konec trochu rychlý ale i tak super čtení. Těším se na druhý díl...

wlado
10.03.2024 4 z 5

Dobré čítanie, aj keď miestami prehnané, no to nechám na každého čitateľa. Určite stojí za prečítanie.

Mrňous1
28.02.2024 5 z 5

Mám ráda knihy, ze kterých se něco dozvím, které se dobře čtou, mají zajímavý děj, spád a dobře vykreslené jednotlivé charaktery postav, které nejsou ani černé ani bílé. A to kniha Šelma splňuje. Jak moc je děj reálný, netuším a ani to netoužím zjistit:-.) Já se bavila.

Tess.96
27.02.2024 4 z 5

Chvilku mi trvalo než jsem si na Thea zvykla. Je to příšerný podivín a totální nerd, kterého zajímá jen věda a věda a upřímně, té je tam na můj vkus až moc. Spousta zbytečných vysvětlování, které mi nic neříká. Chápu, že to má čtenáře obohatit, ale tohle mě moc nebralo. Nicméně vyšetřování vraždy jako takové už bylo zajímavé. A ano, Theo měl fakt kliku na spoustu věcí, na které narazil, až mi to přišlo nereálné, že by takový člověk měl tolik štěstí. Na druhou stranu mu to moc nikdo nežral, protože policie je tu vyobrazená jako totálně neschopná a ignorující instituce. Suma sumárum, bavilo mě to, bylo to napínavé, místy trochu fantasmagorie, ale dá se to odpustit díky skvělé gradaci a akčnímu konci.

LuckaDea
14.01.2024 5 z 5

Tahle kniha mě chytla hned od začátku a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Díky krátkým kapitolám se četla opravdu rychle a dobře. Zapojení vědy do vyšetřování bylo super a moc mě bavilo. Příběh byl navíc opravdu skvěle promyšlený a originální. Je ale trochu škoda, že po vědeckém vyšetřování a zajímavém námětu došlo podle mě až ke zbytečně moc akčnímu závěru. To se mi tam moc nehodilo. Každopádně jde ale o skvělou krimi, u které jsem se ani chvíli nenudila.

princesse
02.01.2024 4 z 5

Hodně nereálné, ale hodně čtivé. Krátké kapitoly se rychle četly a děj ubíhal jak má. Takže v souhrnu, Theo téměř nesmrtelný hrdina, stejně tak jako spousta ostatních postav. Jeho metody dost neotřelé a jelikož některým termínům a postupům běžný smrtelník nerozumí, tak nevím jestli reálné nebo nereálné. Mám ještě jeden díl, tak si ho hned přečtu a uvidíme jestli i ten se bude tak dobře číst. I přes některé výtky určitě doporučuji.

markinho962
16.12.2023 5 z 5

Zajímavě napsané, kapku si na to musíte zvyknout, ale jestli to dáte, tak Vás kniha nepustí. Mile mě to překvapilo a hned jdu na další díl

Burák
26.11.2023 4 z 5

Je to sice dost přitažené za vlasy a postava Thea Craye je svou genialitou značně nevěrohodná, ale četlo se mi to skvěle a na propršený víkend to byla naprosto ideální volba.

Rychle to odsýpalo a až na velmi předvídatelný konec jsem byla pořád celkem v příjemném napětí.
Několikrát jsem v duchu musela autora pochválit, že scény nekončí úplně šablonovitě, respektive, nekončí je dějovými twisty jak je u současných detektivek v severském stylu pravidlem. To se mi líbilo hodně, protože to prostě byla po dlouhé době příjemná změna.

A pak musím tradičně vyzdvihnout snahu o nenucenou edukaci o některých biologických jevech a vědeckých technikách. To je pro mě vždycky velké plus.

Určitě si od autora v budoucnu přečtu i něco dalšího.

Kortez
22.09.2023 3 z 5

Audiokniha.
Musím říct, že první polovinu knihy jsem doslova protrpěl a pak jsem si asi zvykl na styl vyprávění. Načteno to bylo výborně, krásný přednes, všechno sedělo, jen to zdlouhavé vysvětlování, všechno se rozebíralo ze všech stran a chvílemi jsem měl pocit že poslouchám literaturu faktu o rozboru DNA a podobných specialitách. Posloucháno za volantem, dalo se to nakonec protrpět :-)

BaraB13
21.09.2023 2 z 5

Audiokniha

Byť ráda čtu severské krimi, kde je hlavní hrdina opravdový superman a přežívá situace, které se přežít nedají, Šelma posunula mou hranici ještě o kousek dál.
Nejsem si jistá, jaké z toho mám pocity. Pokud píšeme o superhrdinech, tak v pořádku. Dejme jim nadpřirozené schopnosti a sílu přežít kulku do srdce. Pokud však chceme psát o obyčejném člověku, který má sice výcvik a jisté schopnosti, ale je smrtelný, nechme ho utrpět rány, jaké logicky ze situace vyplynou musí.
Knihu jsem poslouchala v audioverzi převážně při řízení, vaření a uklízení. Kdybych jí však věnovala čas a četla ji v papírové verzi, byla bych asi trochu zklamaná. Takto je to ale za mě celkem v pořádku.

Je asi velký rozdíl, s jakým očekáváním se do této knihy pouštíte.

Lka
19.09.2023 4 z 5

Audiokniha :
Moje první kniha od autora. Kniha mě držela v napětí, měla spád, nenudila jsem se. Ale ten konec mě trochu zklamal, proto ubírám jednu *.

alca-212
26.08.2023 4 z 5

Ano, bylo to nereálné a přitažené za vlasy, ale nevadilo mi to. I když ten konec... No...
Ale jinak dobrý :-).

zedir
09.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Thrillery moc nečtu, takže nejsem schopný srovnávat nějaké kvantum titulů, ale ze Šelmy jsem byl nadšený, líbil se mi její styl i zápletka a především hra na kočku a myš, kterou spolu hrají "vyšetřovatel" Cray, u nějž jsem si liboval v jeho podivínskosti, která poráží zažitý a trapný vzorec "bývalý policista a rozvedený alkoholik" v jednom. Nesmírně se mi líbily i neortodoxní metody vyšetřování za použití nezvyklých vědeckých postupů, které by mě vůbec nenapadly, ale jsem si jistý, že buď se někde opravdu využívají, nebo je to reálné, takže ani v tomto nemám knize co vytknout, ani celkové rozuzlení případu. Jen bych si přál, aby hlavní padouch pokračoval i v dalších knihách, protože z této série je právě tento zdaleka nejlepší.

martas967
21.07.2023 3 z 5

Tato kniha se mi četla hodně špatně. Bylo to takové nemastné neslané hlavně z důvodu toho že příběh je (pravděpodobně) nereálný. Jediná pozitiva jsou je je do příběhu dobře vložena věda a příběh plyne až do poslední stránky.

Verunka289
19.07.2023 1 z 5

Knihu jsem četla rok... jo, opravdu tak dlouho! Normálně čtu cca 3 knížky měsíčně. Ale tohle se prostě nedalo, tak strašně mě to nebavilo, musela jsem se do čtení nutit, dávat si cíle, že aspoň 2 kapitolky a tak. Jasně, mohla jsem se na čtení vykašlat a knížku prostě odložit, ale to já prostě nikdy nedělám, když už se jednou do něčeho pustím, dotáhnu to do konce, i kdyby to mělo trvat právě třeba rok. Ale okamžitě po dočtení jde knížka z domu a od autora už nic jiného zkoušet nechci.

heavy66
01.07.2023 4 z 5

Montana, země pětkrát větší než Česko, s jedním milionem obyvatel, pustina plná hor a lesů, v kterých loví sériový vrah, nebezpečná lidožravá šelma. Vidím ten příběh na filmovém plátně. Kmeny stromů, mrholení, padající soumrak, který ruší blikání policejních aut. Ve světle baterek kůže-krev-kosti vyhřezlé z hlíny a bahna. Amatérský detektiv-podivín, dementní vidláci a agresivní policajti. Do filmu by dobře zapadl i ten přepálený konec, nic lepšího stávkující scénáristi z Hollywoodu stejně nevymyslí!