Hračkář

Hračkář https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409345/bmid_hrackar-IET-409345.jpeg 4 1397 401

Naturalista série

Od autora bestselleru Šelma Profesor Theo Cray se kvůli podezřením, která ho obklopila po smrti jeho někdejší studentky, a skandálním spekulacím poté, co byl zabit její vrah, nemůže vrátit ke svému univerzitnímu výzkumu. Pokouší se tedy začít nový život v jiné oblasti, ale téměř proti své vůli je vtažen do dalšího nevyřešeného případu. Zoufalý otec pohřešovaného dítěte, jehož úřady odmítají vyslechnout a odnikud se mu nedostává podpory, se obrátí o pomoc na Thea. Jediné stopy představují dětské kresby a městská legenda z chudinské čtvrti o bytosti přezdívané Hračkář. Aby Theo odhalil, co se za Hračkářem skrývá, musí odsunout stranou všechno, co mu říká věda, a vydat se do světa, v němž mají sny a noční můry stejnou váhu jako skutečnost. A čím hlouběji se do případu noří, tím zjevnější je, že za tím může být dalekosáhlé spiknutí – a nejspíš má i další oběti.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: ekniha , Kalibr

Looking Glass , 2018

capricorn__
27.01.2021 1 z 5

"Hračkáře" hodnotím o hvězdičku méně než "Šelmu". S tou jsem sice nebyl taky příliš spokojený, protože se mi nelíbilo především vyřešení případu a všeobecné paradoxy, které jsem si z četby odnesl, ale i tak se mi líbila natolik, že mě zajímalo, kam se autor posune dál. A podle mého se posunul o krok zpátky. Na "Hračkáři" se mi nelíbily prakticky ty samé věci jako u "Šelmy", akorát se ještě přidala jakási zvláštní naštvanost vůči případu. Chci říct: autor načal tolik zajímavých věcí (viz například ta zvláštní spiritualita a tajemno, či co to mělo být), a pak se od nich úplně odklonil, řekl si: "Hm, tak tohle asi stačilo" a dost zajímavý nápad zalepil fraškou a dalšími stupiditami, kterých je v moderních detektivkách až dost. "Hračkář" mě opravdu zklamal.

Kubina
26.01.2021 3 z 5

Do předchozího dílu "Šelma" jsem se začetl více. Možná proto, že nebyl tak překombinovaný jako "Hračkář". Kniha navíc postrádá větší prostor pro servírku Jillian, která vyšetřování v prvním díle osvěžila. Takže tu máme pouze jeden výraznější charakter - hlavního hrdiny. Ostatní postavy se pouze objevují a mizí. Andrew Mayne se dobře čte. Jeho knihy jsou okořeněné trochu vědátorstvím. Mají krátký kapitoly. Takže ideální i na pauzy do fabriky.

Ronny97
25.01.2021 5 z 5

Super, stejně jako první díl. Autor umí vtáhnout do děje. I když se mi příběh nezdál být reálný, nemohla jsem se od knihy odtrhnout.

DuSiČíst
20.01.2021 4 z 5

Četlo (no, poslouchalo) se mi to dobře. Kapitoly jsou svižné a příběh se nevleče. Jasně, není to instantní klasika detektivního žánru, ale zabaví.

Bakana
19.01.2021 1 z 5

Za mě tedy pěkná blbost. Určité body kniha získává za modus operandi vraha. Ale jak už tady bylo řečené, vrahovy pohnutky, jeho psychologie, důvod jeho deviantního chování atd. zůstaly naprosto neobjasněné, za což podle mě může buď autorova nedbalost, diletantství, nebo lenost.
Hlavní mínus byl ale pro mě hlavní hrdina. Za mě arogantní kretén, a aby nepravděpodobnost příběhu byla jestě víc iritující, jeho schopnosti byly někde na úrovni Jamese Bonda. A to Bond nebyl navíc vědec. (No pardon, ale například se spoutanýma rukama zmlátit do bezvědomí dva cvičené rabijáty? Wtf?)
Pokud ovšem autor nechtěl záměrně napsat knihu na úrovni rodokapsu...

Rihatama
17.01.2021 4 z 5

Hračky a zločin. Děti a pedofilové. Rasová otázka, zkorumpovaní politici i zpravodajské služby, které ve jméně vyššího zájmu přehlíží brutální a běžně ve společnosti nejvíce odsuzované zločiny a nepravosti. Je zřejmé, odkud Andrew Mayne pochází... a chápu, že využívá místních reálií, politických a společenských postojů a předsudků. I když je to možná až příliš snadné a zavání to klasickým klišé. Pátrání po masovém vrahovi však přece jen pojal jinak, vědecky. A podařilo se mu - v mém vidění - tím vysoce teoretickým, až vědecky suchopárným jazykem vytvořit u poměrně jednoduché zápletky příjemné napětí a navíc se člověk, který neprahne právě jen po onom napětí, taky něco skutečně dozví, hlavně z oborů biologie a informatiky, tady krásně aplikovaných v praxi.

marcela0282
02.01.2021 4 z 5

Me tahle serie proste bavi! Joo, je to skoro scifi a Theo ma neskutecny stesti, ale jeste ze tak, jinak bych se nemohla tesit na dalsi dil :D a libi se mi ta vedecka nadstavba, i kdyz nemam tuseni, co jeste je z realneho sveta :D

Hakate
01.01.2021 5 z 5

Opět skvělý příběh se zajímavou zápletkou a skvělým rozuzlením

snimcibdim
31.12.2020 3 z 5

Dvojka série je opět jen pohádka pro dospělé s hrdinou reálným asi jako Indiana Jones, ale stále platí, že autor umí obvyklá klišé žánru a teď tak moderní forenzní prvky mixnout do chutného koktejlu.
Mayne svého hrdinu trochu přitvrzuje, takže to skoro vzbuzuje podezření, že ještě díl dva a bude z něj nejen genius ale i bezskrupulozní mlátička. Nebo Superman. Nu ale proč ne.
Dvojka mi přišla slabší než jednička - a to především proto, že způsob jakým se Theo dopracoval k Hračkářově totožnosti a lokalizaci je děravý jak stará deka.
Lidově řečeno, je to ještě větší blbost než jsem (po jedničce) čekala.
Z velké části je kniha jen snůška zajímavostí ze všech možných oblastí a oborů navěšená na chuďoučký příběh, asi jako byste si na netu nazdařbůh surfovali po populárně naučných (neověřených) serverech.
Takže stále platí, že to pokládám v podstatě za brak, ale je to i nadále brak, který mě baví a se kterým budu dál ráda marnit čas.

Deniska147
31.12.2020 5 z 5

Super počin autora. Věřím, že svou odborností a místy pasážemi jak učebnice, nenadchne každého, ale vidět tu proměnu Thea je pecka. Z pohrkaného vědce je ostříleným lovcem zločinců.

kikies
17.12.2020 3 z 5

Na mě moc namachrované, moc zázračné a nedostatečně propracované.... nápad se mi pořád líbí, šanci dalším dílům nejspíše dám, ale zatím dle mého úroveň klesá.

zuziosi
14.12.2020 5 z 5

Na Thea už nedám dopustit, další skvělý kousek s lehce pomalejším rozjezdem.

veronika8042
14.12.2020 4 z 5

Já jsem nadšená z popisování děje. Sedí mi styl psaní. Nevadilo mi ani, že se velmi často vrací k předchozí knize. Vrhnu se hned na další dil

Dumicek
12.12.2020 5 z 5

Druhá kniha s vědcem Theo Crayem je opět skvělá...je to sice chvílemi až nereálné, ale mně se tohle opravu líbí. Téma bylo teda šílené, ale to jei sám Theo, který na to vše přijde pomocí vědy a matematiky..líbí se mi vsuvky,kde vám vysvětlí co Theo vlastně dělá nebo bude dělat a na jakém principu to funguje..Konec byl sice za mě až moc rychle utnutý, ale bude to asi tím, že bude navazovat na další díl na který už se těším.

iveta3689
08.12.2020 2 z 5

(SPOILER) Hlavní hrdina není tak arogantní jako v prvním dílu, bohužel ho autor "vylepšil" jinak. Neustále se vrací k vrahovi z prvního dílu a to téměř každou druhou stránku. Vypadá to, že neumí mluvit o ničem jiném. Neustále srovnává Hračkáře s jinými sériovými vrahy. Spíše než dějem je příběh naplněný omáčkou. Hračkářova část je tam nevysvětlená, autor nevysvětlil motivaci, vlastně ani pořádně to, jak na něj Theo přišel. Celé to bylo jakoby navíc, jen na pozadí přednášky o vědeckých metodách v kriminalistice. Kniha se sice četla snadno, ale byla o ničem.

Čtenář300
08.12.2020 4 z 5

Velmi dobrá kniha.

Arsi007
03.12.2020 4 z 5

Na rozdíl od Šelmy je zde méně akce v terénu a vyšetřování je spíše zaměřeno na zvláštní vědecké postupy, kterými Theo postupně odhaluje totožnost sériového vraha. Vzhledem k delikátnosti zločinů, kterých se vrah dopouští jsem za to osobně velmi ráda. Číst o zneužívání dětí je pro mě (ostatně jako asi pro každého rodiče malého dítěte) velice psychicky náročné.

Sám Theo prošel ve svém vývoji velkou změnou a z mnohdy zbrkle jednajícího profesůrka se stal místy až chladnokrevný detektiv, který se snaží potlačit pocity viny. To mi přijde jako velká škoda.

Důležitou roli hraje v tomto příběhu i politika a pozadí vyšetřovacích federálních skupin, jejich vzájemné propojení, korupce apod. Místy mi to připomínalo až špionážní thriller. Vše je zde ale opět srozumitelně vysvětleno a neztrácíte se.

Oproti podobným titulům má jak Šelma tak i Hračkář pozvolnější tempo. Zápletka je jednodušší a v podstatě je kladen důraz na novátorské vyšetřovací metody než na akci samotnou. To ale neubírá na atraktivitě. Naopak je to příjemná změna. Kniha se čte velice rychle a jde o ideální jednohubku na víkend.

IG: @hanybooks

hey123
27.11.2020 4 z 5

Tato kniha se mi líbila víc než první díl. Přišel mi lepší jak nápad, tak i to, že se příběhu dalo věřit o něco víc, než tomu minulému.
Co mě ale mrzí je to, že vlastně skoro nic nevíme o vrahovi a ani se o něm nic zásadního nedozvíme (proč to dělá, víc z jeho minulosti).
nevím, jestli jsem to nějak přehlédla, ale proč se v knize už později vůbec nevyskytuje muž (a jeho syn), kvůli kterému vlastně celý případ začal?

te-ssiinka3905
24.11.2020 2 z 5

Kniha zaujme názvem, ten mě nalákal, bez nějakého pojitka na nějakou šelmu, kterou už vlastně nemusím číst protože:
Joe Vik je v knize popsanej asi miliardkrát a ještě něco navíc.. Ničím jiným se autor neohani a když ohání, tak sériovými vrahy furt těmi samými dokola, jelikož asi jiný jeho chabý rozhled nezná - Jeffrey Dahmer, Lonnie Franklin a hlavně Ted Bundy...na toho je autor mistr a odborník na slovo vzatý...

On je autor na slovo vzaty vlastně na všechno... Jako některý věci hezky a lehce poučný, ale z fotopasti získá vlnama co je na lístku který musí byt aspoň 100m (pokud teda v americe se neparkuje přímo v obchodě) na palubní desce a ještě tak, že není natočený na fotopast? Ale kde že... Některý věci jsou vyloženě sračka a jinak to říct nejde..

Každopádně, když se dobere toho kdo to je, tak místo nějakého dialogu a vysvětlení proč to ten člověk dělal tak ho odpraskne? A samozřejmě úplně sám samotninkej... Hlavni postava mi je prudce nepříjemná a ještě k tomu, to je asi milionář když slyším jak tam litaji peníze... Začátek jsem absolutně nepobrala jaký scifi to sakra mělo být? Plusový body dávám za pár zajímavosti a jinak nic a nakonec do toho zatahneme co? Jistěže politiku... Hrozná slátanina..

ElikaS
23.11.2020 4 z 5

Hračkář poměrně plynule navazuje na první díl série, ovšem osobně bych uvítala, kdyby bylo podrobněji rozvedeno, co se s Theem po konci prvního dílu dělo. Autor nám vše předkládá pouze v hodně zjednodušené formě a mám více otázek, než se mi dostalo odpovědí.

Thea jsem si už v prvním díle oblíbila a tato kniha mou náklonost k němu jen prohlubuje. Jeho komentáře jsou mnohokrát opravdu trefné. Charakterově mi je blízký. A stejně jako v prvním díle se mi líbí, že to není detektiv v pravém slova smyslu.

Knížka byla napínavá a opět proložena vědou, ale v přijatelné formě, kde vše bylo pěkně popsáno a čtenář nemusel tápat.

Tentokrát jsem ale nebyla úplně nadšená z konce knihy. Osobně se mi více líbila Šelma. I přesto se ale jedná o nadprůměrnou detektivku.