Nataša

Nataša https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/239776/mid_natasa-99I-239776.png 3 21 7

Krásná Nataša z Ukrajiny odjíždí do České republiky za studiem medicíny. Při příjezdu je však okradena a když doufá v pomoc, připlete se jí do života nepravý člověk. Nataša jeho ochotu přijímá, ale spadá přímo do pasti. Samozvaný zachránce se ukáže jako pasák a chce nádhernou Natašu prodávat svým klientům za nemalé peníze. Kniha je první dílem autora Matěje Novobilského, který se již dlouho zajímá o život na Ukrajině nebo dalších po-sovětských zemí. Poukazuje na příběhy, které se mohou kolem nás dít každým dnem a my je ani nesledujeme. Dílo zdůrazňuje sílu přátelství a bojovnosti nad bezohledností a neúctou, kterou mnohdy naše společnost vrhá k lidem bez sociální zázemí.... celý text

martineknatasa
22.05.2020 4 z 5

Po Tajemství osmého města: Signál naděje jsem se pustila do Nataši. Kniha se mi líbila víc než prvá. Je čtivá, ale zase se zde opakují již jednou napsané věci.

Ivetaa
25.07.2019 3 z 5

Každý svého štěstí strůjcem. Knihu jsem přečetla kvůli čtenářské výzvě, ale není to můj šálek kávy. Nic proti tématu ani autorovi, před kterým jinak smekám pomyslný kloubouk - je mladý a nesmírně talentovaný.

Petulla72
06.02.2019 3 z 5

Tato kniha rozhodně není můj šálek kávy, nicméně byla docela čtivá. Na druhou stranu moc ve mě nepodceňovala emoce...

1v8na
03.04.2018 4 z 5

Kniha měla celkem dost do sebe.
Byly v ní však věty, které mi nesedly slovosledem. Celkem mi vadila naivita hlavní hrdinky a za mě jedno malé doporučení: chtělo by to trochu víc propracovat konec, rozvinout ho i za cenu prodloužení knihy. Ukončení příběhu bylo moc rychlé.
Na druhou stranu oceňuji to, že knížka byla čtivá a dobře a rychle se četla, měla krátké kapitoly.
Byly v ní zobrazeny pohnuté osudy lidí - což mě zaujalo - bylo možné v knize najít i poučení.
Příběh byl napsaný jak o Nataši, tak i i frenštátských klucích - mělo to velkou výhodu - příběh do sebe více zapadl.

Danago
28.03.2018 3 z 5

Knížka má jistě silné téma, ale bohužel to z ní není cítit. Obsahově je knížka dobře napsaná, není jednostranná, Dost se mi líbil popis života na Ukrajině, klidně bych brala kdyby tam v tom to směru toho bylo více.
No a Ostrava ..... Zde už mi to přišlo hodně naivní , Hynek to měl až moc lehké. Prostě to, co se dělo v Ostravě a okolí mi připadalo dost nevěrohodné. Moc rychle a lehce vyřešené.
Jinak některé věty mi přišly dost jako ze školní slohové práce, dávaly smysl , ale nepodněcovaly žádné emoce. Celkově kniha ve mě emoce nijak neprobudila.
Já bych řekla , že je to dívčí román - to by asi ke knížce sedělo nejlíp. Pro mě to bylo slabé .

Marekh
27.03.2018 4 z 5

Celkově se kniha četla dobře a když jsem skončil s četbou, těšil jsem se na další den, až dočtu zbývající strany. Knihu jsem měl přečtenou zhruba za 4 hodiny. Myslím si, že určitě neprohloupí čtenáři, kteří se rozhodnou strávit čas s touto knihou.

Námět knihy je aktuální. Mladá dívka Nataša přijede z Ukrajiny do České republiky, aby mohla studovat medicínu a na vlakovém nádraží je okradena a v dobré víře, že ji neznámý muž (Hynek) pomůže, mu důvěřuje a jede s ním do jeho domu. Jenže Hynek je pasák a ví moc dobře, co dělá..

Nepochybně je důležité na téma prostituce upozorňovat v tom smyslu, kdy cizinky, které přijdou o všechny doklady včetně peněž, nemají mnohdy jinou možnost, než se podvolit pasákům a vykonávat prostituci. Z toho pro mě plyne poučení, že Nataša měla okamžitě vyhledat policii, ačkoliv první setkání s příslušníky zákonu nedopadlo dobře v její prospěch. Každopádně měla navštívit další policejní stanici, případně vyhledat ambasádu, vyhledat urychleně pomoc, kontaktovat pokud možno co nejrychleji její rodinu. V žádném případě odjet s cizím mužem neznámo kam. Vím, že nepíšu nic nového, uvědomuji si, že člověk v neznámé zemi je zmatený a vystrašený po tom všem, co se mu přihodilo a přivítá s radostí jakoukoliv pomoc, ale měl by být obezřetný obzvláště pokud se jedná o mladé děvče.

V knize se setkáme s postavami mladých lidí, nahlédneme do jejich pracovního prostředí, v knize se vyskytuje také romantika a také humor. Po obsahové stránce nemám ke knize výhrady, ale možná bych více zapracoval na formulacích některých vět, tam vidím v některých částech slabiny. Výstavba vět a slovní zásoba mohly být propracovanější, ale je to ten můj pohled.

Naopak některé formulace jsou velmi pěkně napsány a v knize jsem nalezl i řadu myšlenek. Závěr knihy se mi velmi líbil (řada pěkných myšlenek, romantika) a tím se moje celkové hodnocení knihy zvýšilo.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Pocity štěstí a radosti jsou na všechny šrámy tím nejlepším lékem, který zhojí bolístky na duši i těle.

Asi je čas pohřbít minulost Pochopila jsem, že žít včerejšem nejde. Opět se ukazuje, že všechno zlé je k něčemu dobré.

Víš, život není jenom o tom, kdo co má, ale o tom, co každý od něj chce.

Jen dívat se na tebe je pro mne skutečným darem.

Všechny nástrahy v životě jsou od toho, aby se překonávaly, i když nevíme, proč to děláme..

*Táňa*
17.05.2015 4 z 5

I když mě v příběhu nic nepřekvapilo, na čtivosti to rozhodně neubírá. Pokud chcete strávit jedno odpoledne nad milou knížkou plnou nástrah ze všedního života, rozhodně si Natašu přečtěte :))

prvotina

Matěj Novobilský