Naštěstí (ne)máme mléko

Naštěstí (ne)máme mléko https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/265339/bmid_nastesti-ne-mame-mleko-265339.jpg 4 202 38

Představte si úplně obyčejné ráno: vstanete, nasypete si do misky křupinky a chcete si je zalít mlékem. Ale ouha, mléko došlo. Co by hodný tatínek pro své děti neudělal! Jde a koupí mléko. Jenže kde je tak dlouho? V tu chvíli se obyčejné ráno změní ve zcela neobyčejný den. Nejsou to děti, kdo zažívá jedno prapodivnější dobrodružství za druhým. S vesmírnými příšerami, nejobludnějšími obludami, stegosaury a poníky se nesetkávají děti, ale… táta. A co to mléko?... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Fortunately, the Milk , 2013

Litocha
10.03.2024 4 z 5

Nemůžu se rozhodnout, jak knížku hodnotit. Svěží námět, přehršel bláznivých nápadů, ale přitom pěkně promyšlený časoprostorový propletenec, vtipné a poutavé zpracování (z hlediska jazyka i ilustrací), ale na druhé straně to chvilkami na mě bylo ujeté až moc a některé příhody (hlavně poníci) byly nadbytečné / ne moc zajímavé. I když vzhledem k pointě jejich zařazení chápu.
Synovi se ale tohle dobrodružství líbilo hodně, a to je koneckonců nejdůležitější.

PetulaNovotna
02.10.2023 5 z 5

Skvělá, bláznivá kniha. Děti ji milují!

Nikusha
12.09.2023 5 z 5

Prohlížela jsem si hned první obrázek a tušila jsem, že ty detaily tam nejsou jen tak :) Dětská knížka, která vlastně ani nemusí být nutně dětská. Všechno na sebe navazuje, pohyby v čase i příšerky :) Moc hezké, roztomilé.. přečtu to své čtyřleté dcerce a uvidím, jestli se jí to bude líbit. Ale to je asi ještě možná brzo.

Vincenzoci
15.06.2023 4 z 5

Taková trochu blbinka, ale obrázky povedené. Klukům se to líbilo a to je hlavní! :-)

Natique
09.03.2023 4 z 5

Mně tahle kniha přišla jako neuvěřitelná blbost, ale dětem se líbila... a o to jde.. :-)

Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Gaiman je prostě Gaiman, když se rozdávala fantazie, tak podváděl a došel si nejméně desetkrát. Knížka je taková jednohubka (není problém jí přečíst za pár chvil), ale velmi chutná jednohubka, jejíž doprovodné (a senzační) ilustrace jsou stejně důležité jako psaný text. Být dítě, tenhle příběh si naprosto zamiluju, ale i jako dospělý jsem se pobavil naprosto dokonale. A dostal jsem chuť na čaj s mlíkem...

kapitan9556
23.04.2022 5 z 5

Parádní. Chtěl jsem vědět co chci dát přečíst sedmiletému chlapci a po pár stránkách, nebylo cesty zpět. Velice příjemná půlhodina! Jsem zvědavý, jaké budou ohlasy!

Sitting-Bull
29.07.2021 5 z 5

Dokonalá kniha s úžasnými ilustracemi. Jedna z "must-have" v papírové knihovně, zejména kvůli ilustracím. Je to rychlovka a jednohubka, ale jednohubka, ke které se budu vracet a kterou si zas a znovu vychutnám. Skvěle jsme se bavili jak se čtyřletým, tak desetiletým synem, mimo jiné i proto, že jakousi kouzelnou konvergencí i my máme strejdu Čudlíka a nové názvy věcí u nás vznikají na denním pořádku, i když ne tak kouzelné, jako leto-kulo-lido-noš a tvrdo-chlupo-mokro-bílo-křusy. :-)

misantroop
03.04.2021 3 z 5

Roztomilá blbinka, ale nijak zásadně mě to neoslovilo.

KlariN
08.02.2021 5 z 5

Neil Gaiman je vypravěčů král a taky marnotratník. Ve své malé osobní poctě rozpustilému "prášilství" na pár stránkách z rukávu vysype nápady na několik románů. A ilustrace Chrise Ridella jsou kongeniální. Jednohubka, ale nádherná. Ideální na čtení dětem!

carbici
04.06.2020 5 z 5

Skvela, zabavna jednohubka - nabite dejem, plno blaznivych absurdnich napadu.

Janeyx21
16.05.2020 4 z 5

A co se stane vám, když se zapovídáte cestou pro mléko? :-)

KiwiSunny
25.08.2019 5 z 5

Jednoduše geniální. Neil Gaiman mistrně popisuje fantaskní situace, jež tatínek zažívá cestou z nákupu mléka pro své děti na snídani. Při poslechu knihy namluvené samotným autorem obzvláště vyniknou Gaimanovy vypravěčské schopnosti a obdivuhodně květnatá slovní zásoba.

malazluta
13.06.2019 5 z 5

Gaimanův skvělý příběh určený pro menší čtenáře.

broskev28
22.05.2019 4 z 5

Já jsem si to užívala, teď čekám, co na to řekne skoropubertální syn. Kdykoli jdu nyní pro mléko - máme automaty s mléčnou produkcí místního JZD - představuju si, co všechno bych mohla zažít, kdybych měla takovou fantazii jako N.G. . . .
P.S. Náhlá změna pravidel českého pravopisu se datuje vstupem upírů "na scénu"; soudím tedy, že to má být specificky upíří, a tedy negramotné vyjadřování. Bohužel, efekt nevyznívá tak, jak asi původně bylo v plánu, protože překladatel (korektor?) nebyl důsledný. Slova se záměnou i/y by měli používat pouze upíři, takže mimo přímou řeč upírů by měl být jejich zápis správný: mi/my, upýři/upíři, sendvyče/sendviče, čudlýk/čudlík. Jenže to neplatí vždy, takže je to matoucí.

Pitíčko114
20.04.2019 5 z 5

Bláznivý příběh s pěknými obrázky.

š.m.i.k
02.04.2019 2 z 5

Na tohle jsem se těšila už vzhledem ke komentářům a hodnocení a bylo to veliké zklamání. Z mého pohledu je to jeden velký nesmysl/nesouvislá slátanina všeho možného i nemožného a dlouho se mi nic podobného nedostalo do ruky (upřímně doufám, že už ani nedostane). Hvězdičky dávám výhradně za ilustrace.

muchomurka
21.10.2018 4 z 5

Skvěle praštěný příběh, až na ty poníky. Jinak super vypointováno a krásně ilustrováno.

krži
11.07.2018 5 z 5

Krásná, kouzelná, veselá, šílená a nevím co ještě pohádka. Gaiman je prostě Gaiman, i když je pravda, že v téhle dokonalosti mu hodně pomohl i ilustrátor Riddell ;)

trudoš
21.06.2018 4 z 5

Po výtvarné stránce naprosto dokonalé, ilustrace Chrise Riddella jsou natolik legrační, až si troufám říci, že bez nich by byl zážitek z knihy možná jen poloviční. On samotný základ příběhu není špatný, jenže jde spíš o takovou anekdotu, která je slaběji rozjetá, ale o to lépe zakončená. Sledovat tatínka, který narychlo montuje historku odůvodňující jeho pozdní příchod z nákupu mléka, je ve své jednoduchosti zkrátka kouzelné. Stejně tak překotný styl vyprávění, jenž přímo evokuje prášilovské tendence děj nelogicky až furiantsky vyhrocovat.
Takže ano, osnově lze vyčíst nesystematičnost a absurdnost, ale v tom je právě ten vtip, kdy Neil Gaiman i jeho čtenáři vědí, že jde o pohádku, ale stejně si to jedni i druzí užívají. A právě ten přehršel nápadů vypovídá o magii improvizace víc než leckterý umělecký traktát. Finále (jak to magické, tak to reálné) pak trefně podtrhuje podstatu celé té hříčky. Hodnotit titul jako plnohodnotnou knihu moc nejde, ale rozhodně jsem si jí užil bezezbytku.

Neil Gaiman
britská, 1960