Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál

Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389580/nastaveni-mysli-nova-psychologie-us-4Ll-389580.jpg 4 216 51

Jednoduchá myšlenka, kolem níž se tato kniha točí, a za níž stojí desítky let vědeckého výzkumu, se dá vyjádřit zhruba takto: úspěch máme ve svých hlavách. Profesorka Dwecková se svým týmem na Standfordské univerzitě zjistila, že svou přirozeností tíhneme ke dvěma relativně vyhraněným způsobům myšlení o sobě a své úspěšnosti: k myšlení růstovému a myšlení fixnímu (angl. „growth mindset“ a „fixed mindset“). To, které myšlení u nás převládá, pak významně ovlivňuje naši reálnou úspěšnost. Ke zjištěním Dweckové popsaným v knize patří nadějný závěr, že se navzdory své dispozici dokážeme během života změnit, a autorka ukazuje, jak na to: jak využít svůj plný potenciál. Chcete vědět, jak přesně se dva zmíněné typy myšlení projevují? Typickým rysem fixního myšlení je vzdávání se před překážkou, neschopnost přijímat zpětnou vazbu, špatný pocit při vnímání úspěchu ostatních, vyhýbání se výzvám a negativní postoj k úsilí jako takovému. Naopak růstové myšlení se projevuje vřelým vztahem k výzvám, vytrvalostí při čelení překážkám, pozitivním vztahem ke kritice. Růstově myslící člověk vnímá úsilí jako cestu k mistrovství a v úspěchu druhých vidí inspiraci.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Jan Melvil

Mindset: The New Psychology of Success , 2006

FrutyZ
17.10.2020

Kniha nabízí nepřeberné množství příkladů autorky z vyučování na Columbia Univerzity a dalších mnoho výzkumů, které cituje a používá je na vysvětlení smyslu knihy. Celá kniha je věnována jednomu tématu, který je pořád dokola, ale autorka to měla výborně promyšlené. Kapitoly na sebe navazovaly a nejvíce (mě jako trenéra dětí) zaujala kapitola o trenérovi Johnu Woodym na straně 233. Tuto pasáž, by si měli přečíst všichni trenéři mládeže.
Je škoda, že kniha nenabízí více grafů, které by oživily celou knihu.

petra7309
07.10.2020 5 z 5

Shoduji se s těmi, kteří píší, že jim kniha pomohla změnit myšlení na růstové. Mně taky.
Roky jsem žila v přesvědčení, že úsilí a snaha a zdolávání překážek je pro ty méně talentované. A také jsem si myslela, že talent vyřeší a překoná vše. Ne. Talent + úsilí + propady = výsledek. Jinak to nefunguje.
Co autorka nijak nepostihla, je, že fixní nastavení = žití v egu (ve strachu, v oddělení). Pro mě další vrstva knihy a dalších milion aha momentů.

VítekP.
08.09.2020 5 z 5

Ač se celé téma této knihy točí stále dokola pouze kolem fixního a růstového nastavení mysli, řadím tuto publikaci k těm, které částečně mění mé paradigma/náhled na danou problematiku. Dále kladně hodnotím srozumitelný styl psaní autorky.

knihovna1
18.05.2020

Knihu teď držím v ruce a půjčím si ji pro přečtení pro mě přínosné snad akorát kapitolu č. 6:
VZTAHY:když myšlení (ne)potkává lásku a pak samozřejmě ještě kap. č. 8:Změna nastavení mysli.

ivettfox
03.05.2020

Tahle kniha mně změnila způsob vnímání světa a života. Doslova. Buď něco odsoudíte a necháte se tím pohltit a nebo to přijmente a něco s tím uděláte. Autorka uvádí spousty příkladů, kde se tato teorie potvrdila a mě tedy přesvědčila.
Možná, že se autorka opakuje, ale co si třeba místo toho kritizování něco odnést a plaikovat do svého života? :)
Čteno v anj

hana8727
30.04.2020 1 z 5

Knihu jsem našla při potulkách antikvariátem a s nadšením si ji odnesla, "Melvilovky" miluju.
Dnes jsem ji po dvou měsících dočetla a jsem nadšená, že jsem ji našla v antikvariátu za 80 Kč a neobjednala ji za plnou cenu. Celý obsah se točí okolo "Všechno jde, když se chce" a je to jeden příběh za druhým, fixní nastavení myslí vs. růstové nastavení myslí. Příběhy se Vám nakonec slijí v jeden a začněte je přeskakovat. Já děkuji předchozímu majiteli knihy, který v ní zvýraznil důležité pasáže (bohužel jich je poskrovnu).
Přínosné jsou pouze pasáže, jak pracovat s dětmi.

jaroiva
26.02.2020 3 z 5

Celá kniha se v podstatě točí kolem jedné myšlenky, která je ale poměrně pěkně rozvedená do prakticky použitelných rad a postupů. Je naplněna příklady a přímo z ní čiší americký styl "úspěšných lidí".
Poslouchala jsem jako audioknihu, která mě nijak zvlášť nenadchla ani interpretací B. Nesvatbové. Spíš jde o mou osobní nepreferenci ženských hlasů a tento hlas mi moc nesedl. K americkému stylu knihy se ale hodil.
Některé kapitoly byly pro mě nezajímavé, hlavně část o sportu, protože ta je hlavně o baseballu (jak jinak, v USA).
Určitě je to kniha k zamyšlení, něco z toho asi pomůže uvědomit si svoje nastavení, ale k oblíbeným knihám osobního rozvoje bych ji nezařadila.

včelařka
19.01.2020 2 z 5

Zklamání. Zdlouhavé, zbytečně moc příkladů na ilustraci faktu, že lidé, kteří věří, že jejich vlastnosti a dovednosti nejsou jednou dané, ale dají se rozvíjet, se pak také lépe rozvíjejí a jsou úspěšnější. A že se toto nastavení mysli dá pěstovat.
Navíc mi to přišlo dost těžkopádně psané.
Moje doporučení: než to číst celé, nechte si jen od někoho převyprávět hlavní myšlenku.

JohnnieStewe
19.01.2020 4 z 5

Knih o uspechu a motivacii, napisanych v krajine "za velkou mlakou" je tolko, ze by s nimi mohli zaplnit ich najvacsi kanon. ????
Tato je trochu ina.
Ad1:
autorka je psychologicka
Ad2:
prezentovane myslienky su podlozene vyskumom
Ad3:
nie je v nej ziadna ezoterika
Stare zname pravidlo, "vsetko sa da, ked clovek chce", je podane fundovanejsim sposobom a doplnene pribehmi ludi, z roznych oblasti zivota.
Pri citani nevznika pocit objavu niecoho prevratneho, ale otvara sa priestor pre introspektivu a prehodnotenie vlastnych postojov.
A o to predsa pri citani takychto knih ide nie?

salamandrina
08.01.2020 2 z 5

No tak to bylo docela zklamání. Prakticky by se to vše dalo shrnout do cca 20 stran a stačilo by to. Vtipný je, jak autorka na začátku píše, že tyhlety knihy jsou vlastně často jen výčet příkladů úspěchů jiných lidí, a že ona to dělat nehodlá, načež následuje 150 stran příkladů a vyjmenování osobností, co se změnili. V rámi toho, že se jedná o vědkyni, psycholožku, přijde mi na škodu, že to vlastně není víc odborný. Možná by to knize prospělo.
Určitě je nicméně tahle kniha zajímavá pro rodiče. Kapitola o dětech a jak je vychovávat je podle mě hodně inspirativní. Jinak se v ní ale nedozvíte nic, co rozumný člověk už neví: tedy, že oprávněná kritika se má přijmout a poučit se z ní, stejně tak z chyb a životních kolapsů.

Michal2222
10.12.2019 2 z 5

Myšlenka knihy je neoddiskutovatelně pravdivá a k dosahování "cílů" nezbytná. Vše, co vám je však kniha schopna dát, se dozvíte na prvních stránkách, poté následuje jen zbytečně zdlouhavý výčet odhadovaných jmen osob, které v historii měli nastavení mysli to, či ono. Žádná výzkumná data ani tomu nic podobného. Chybí zde techniky nastavování mysli, odolávání rezistenci, systém zvykání na nový způsob myšlení apod. Jen prázdné konstatování. Kniha je zklamáním.

veronikahessy
05.09.2019 5 z 5

Já mohu knihu jen doporučit. Ke změně myšlení ještě musím urazit dlouhou cestu, ale ujasnila jsem si příčiny, proč o sobě přemýšlím fixně a jak to změnit. Že i když jsem nedodělala vysokou,můžu se dále rozvíjet a i tak se dostat vysoko. Že základ k mému podceňování mi dala má rodina. Nejvíce se mi líbila kapitola o vztazích, získané poznatky rozhodně hodlám i prakticky využít :) Také jsem ocenila, že na konci každé kapitoly je shrnutí toho nejdůležitějšího. Děkuji kamarádce, že mi ji půjčila a hned jsem si objednala i jednu pro sebe,ať mám kam sáhnout, až se zase budu podceňovat:)

pepe666
03.09.2019 5 z 5

Rozhodně přínosná kniha ;)

petaSk
18.06.2019 3 z 5

[audiokniha]
Kniha se zabývá důležitou univerzální pravdou pojmenovanou mnoha způsoby. Ať už tomu budeme říkat učení se z chyb, spadnout na hubu a znovu vstát nebo překonávat sám sebe, je to jedno. Toto téma se skloňuje v mnoha knihách. Carol Dweck to ale natáhla na mnoho stran, z nichž je většina jen omáčka. Uvádí zde případy, jak už jsme bohužel z podobných publikací zvyklí: studium, byznys a sport a pak následuje nutná kapitola o dětech. Většinou se bohužel jedná o doménu, se kterou se ztotožní jen málo lidí. Nicméně kniha je celkem dobře napsaná a nutí k zamyšlení a znovu si připomenutí, jak ne důležité nezkostnatět.

Daris
28.01.2019 5 z 5

Skvela kniha, doporucuji vsem. Nesouhlasim s kometari, ktere tvrdiy ze knihu staci shrnout na jeden papir. Naopak, je perfektne napsana, s priklady, rozdelena do oboru. Opravdu genialni kniha.

lubosvnenk
24.12.2018 5 z 5

Dobra kniha pojednávající o dvou nastavenich mysli, fixním a růstovem. Spolu s tím je přiloženo několik vykreslujicich příkladu. Za mne doporucuji, zajímavá kniha o psychologii osobnosti.

Ondrášeček
02.10.2018 5 z 5

Velice poučná kniha, která komplexně objasňuje, proč je důležité věřit v píli a ne (pouze) v talent. Část z ní má také pedagogický rozměr. Při čtení jsem občas zažíval takové ty příjemné pocity sebereflexe. Už se těším, až ji budu moci podstrčit různým známým, na které to fixní myšlení tak hrozně sedí.

Musím říci, že některé části byly poněkud zdlouhavé; hlavně příběhy všech těch sportovců a podnikatelů, kterými se beztak stát nechci. Na druhou stranu pro mě byly poučné a knize daly lidský směr, který ji přenesl z teorie na praxi, čímž působí věrohodněji. Akorát si myslím, že je v těchto případech třeba důrazně upozornit na klam přeživších.

Osobně vřele doporučuji, protože leč se jedná o velice jednoduchou myšlenku, může mít na Váš život vcelku zajímavé dopady. Pravděpodobně je totiž v každém z nás spousta potenciálu, který jsme stihli zavrhnout jen tím, že jsme uvěřili, že jej nemáme.

Burák
09.08.2018 3 z 5

Můžu potvrdit, že to čím se knížka zabývá na 300 stránkách by se dalo shrnout na jednu A4 i s příklady z různých oblastí. Je to napsané (český překlad ten kontrast asi trochu zmírnil) přesně v tom "americkém" stylu, který je speciálně pro Čechy docela těžko skousnutelný a často vysmívaný. Taky mi docela dlouho trvalo pročíst se až nakonec. Spíš jsem měla tendence jen si v tom tak listovat. Ale já obecně nejsem fanda knih o osobním rozvoji.

Stejně tak potvrzuji, že s nemalou částí příkladů z praxe, kterou jsou tu uvedeny, se prostě běžný čtenář (člověk) nemá šanci ztotožnit.
Osobně mi dost chyběla kapitola, která by se zaměřovala na to, co dělat když ani to růstové nastavení mysli nevede k úspěchu - nebo vlastně co dělat, když se mi opakovaně nedaří to nastavení mysli změnit.

Ale aby to nevyznělo úplně negativně. Ta hlavní myšlenka je velmi hodnotná a hlavně univerzální. A proto by s ní byl měl být seznámen každý.
Abyste tento přístup uplatnili a ocenili, nemusíte být učitel, trenér, sportovec nebo manager. Ono to totiž pomáhá i v mezilidských vztazích, které máme všichni.

Takže konkrétně tuhle knížku doporučuju asi jen těm, kdo mají rádi literaturu zaměřenou na osobní rozvoj. Ale seznámit se s tímhle přístupem určitě stojí za to.

Randyz1986
17.03.2018 4 z 5

Celá knížka se točí kolem jedné myšlenky a to konkrétně o existenci dvou typů nastavení mysli. Kniha je plná příkladů z reálného života z různých fází života či různých prostředí. Číst by mě to asi tolik nebavilo, ale audioknížku jsem si poslechl rád a věřím, že teď, když vím jak, které myšlení funguje, tak to budu mít na paměti a pokusím se myslet více růstově. Knížku rozhodně doporučuji všem rodičům, ale i pro všechny ostatní bude přínosná, zejména pro ty, kteří používají fixní nastavení mysli a neví o tom.

inmax
14.03.2018 3 z 5

Docela zklamání. Po úvodu přichází příklady a neustálé omílání toho stejného (jak je fixní myšlení limitující a růstové má plno potenciálu) jen v jiných okruzích.. sportovec, rodič x dítě, učitel x žák. Až na straně 241 je kapitola Změna nastavení mysli, kde to začíná být zajímavé. Musim se přiznat, že půlku kapitoli o rodičích a celou učitelskou kapitolu jsem přeskočil, protože už to pro mě bylo neúnosné. Ale kdo je rodič nebo učitel v tom možná něco najde.

výchova rozvoj osobnosti, osobní rozvoj rozvoj myšlení

Kniha Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál je v