Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál

Jednoduchá myšlenka, kolem níž se tato kniha točí, a za níž stojí desítky let vědeckého výzkumu, se dá vyjádřit zhruba takto: úspěch máme ve svých hlavách. Profesorka Dwecková se svým týmem na Standfordské univerzitě zjistila, že svou přirozeností tíhneme ke dvěma relativně vyhraněným způsobům myšlení o sobě a své úspěšnosti: k myšlení růstovému a myšlení fixnímu (angl. „growth mindset“ a „fixed mindset“). To, které myšlení u nás převládá, pak významně ovlivňuje naši reálnou úspěšnost. Ke zjištěním Dweckové popsaným v knize patří nadějný závěr, že se navzdory své dispozici dokážeme během života změnit, a autorka ukazuje, jak na to: jak využít svůj plný potenciál. Chcete vědět, jak přesně se dva zmíněné typy myšlení projevují? Typickým rysem fixního myšlení je vzdávání se před překážkou, neschopnost přijímat zpětnou vazbu, špatný pocit při vnímání úspěchu ostatních, vyhýbání se výzvám a negativní postoj k úsilí jako takovému. Naopak růstové myšlení se projevuje vřelým vztahem k výzvám, vytrvalostí při čelení překážkám, pozitivním vztahem ke kritice. Růstově myslící člověk vnímá úsilí jako cestu k mistrovství a v úspěchu druhých vidí inspiraci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389580/nastaveni-mysli-nova-psychologie-us-4Ll-389580.jpg 3.7171
Literatura světová, Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Jan Melvil

Mindset: The New Psychology of Success, 2006

Kniha Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál

teeyinka

Známý koncept, kterým jsem se prokousávala docela dlouho, ale dalo mi to nový pohled na řešení problémů v různých sférách života. Zvlášť na konci mi kniha připomínala koncept "zlého dvojčete", který zmiňuje Marián Jelínek.

michal8634

Základní myšlenky této knížky by šly napsat do dvou stránek, ať nežeru do jedné kapitoly.
Carol Dweck má ale potřebu vám k tomu dodat asi 200 "příběhů ze života" (což je asi to nejhorší na amerických softskilových knihách) a zrovna tady je to trochu extrémní a nic vám to nedá.
A ještě jedna věc, která není úplně košer - Carol Dweck sice je profesorka psychologie, ale kniha žádnou vědeckou validitu nemá. To, co se tam píše je samozřejmě intuitivní a užitečné, ale vědecky podložená teorie mindsetu nijak není.

DreamerX9

Neřekla bych, že kniha nic nedává. Je zajímavá a mluví tak jako o všeobecných tématech do života. Několik příkladů slavných a vytrvalých osobnosti a také typů jak si "nastavit mysl" myslím že je to o každém z nás a každý si v knize může najít své. Za mě kniha ani neobsahuje nějaké velké AHA a je to dost "amíkovské" ale líbí se mi myšlenka o talentu, růstu osobnosti a posunu v úspěchu.

thorir

Nepochybně zajímavá kniha s jistým přesahem a s potenciálem nejen v sebepoznávání ve vlastním rozvoji, ale též ve zlepšení vlastního jednání s dalšími lidmi dle načrtnuté typologie. Je to ale zároveň klasická americká motivační „self-help“ kniha, jednoduchá, plná opakujících se lidských příběhů, opakujících se příkladů, jak se ten který jednotlivec, často známá osobnost, dostal z pevného nastavení mysli do růstového (nebo naopak nedostal). To opakování podobných životních příběhů je ubíjející. Autorka sice mnohokrát zmíní, že mnoho lidí je z pohledu nastavení mysli nevyhraněných, tj. v jedné oblasti reagují pevně, v jiné oblasti pak růstově, přesto v podstatě okamžitě sklouzává do černobílého vidění pevné vs. růstové a nic mezi tím. Je to motivační kniha jako každá jiná, plná nekonkrétních a obecných „rad“, jak se někam posunout, vyhraněných situací a příkladů co špatné nastavení mysli – pevné – způsobuje a naopak, jak prospěšné je mít nastavení správné – růstové. Ano, mít růstové nastavení mysli je nepochybně a objektivně výhodnější, jen se obávám, že pouze pomocí této knihy se k tomu lidé s pevným nastavením tak snadno nedostanou. Knize jednoznačně chybí konkrétní kroky, které by měl dospělý jedinec podniknout, aby své nastavení mysli změnil, například nějaké KBT cvičení, cokoliv. Jak například pracovat s radou typu „navrhněte si vlastní růstové strategie“? Netuším dodnes. Absence čehokoliv hmatatelného kvalitu a přínos textu sráží. Hodnotím, jak hodnotím, něco jsem se přece jen dozvěděl, nejen o sobě, ale též o druhých. Člověk okamžitě identifikuje reakci růstovou vs. pevnou, a protože dost pracuji s lidmi, alespoň tohle se hodí. Přečtení nelituju, ztracený čas to určitě nebyl.

Analady
22.09.2021

Ačkoliv má tato kniha několik mínusů ( je místy zdlouhavá a klasicky americká), určitě stojí za přečtení. Opravdu dobrá kniha k zamyšlení. Patří k těm, co mohou změnit a hlavně zlepšit život. Je v ní velké množství příkladů ( což mnozí ocení, i když je jich možná až příliš). Poslechla jsem si ji jako audioknihu. Bohužel hlas ani styl mi nebyl moc příjemný. Ocenila bych milejší hlas a projev. Ale přesto všechno si za svůj potenciál kniha zaslouží velmi dobré hodnocení.

Pe3ček
03.06.2021

Zajímavá myšlenka o fixním a růstovém myšlení nafouknutá do celé knihy. Nicméně jsem se nedozvěděl praktické rady, jak z fixního myšlení přejít k růstovému, místo toho autorka popisuje desítky příběhů sportovců a businessmanů, které mě vůbec nezajímaly. Proto nemohu dát lepší hodnocení.

madlenka3189
12.04.2021

Zajímavé čtení, které se ale místy dost táhne, a to hlavně ve středu knihy, kdy se prakticky pořád dokola opakuje to stejné dokola, jen zasazené v jiném kontextu. Kdyby kniha byla zkrácena o opakující se pasáže, asi bych byla spokojenější. Myšlenky v ní jsou ale často zajímavé a oceňuji i odkazování se na různé studie. Trochu ovšem nesouhlasím s, až moc velikým, rozděleným populace na 2 skupiny - růstové nebo fixní nastavení mysli. Vím, že je to zde přehnáno hlavně pro lepší představu, ale z celé knihy mám dojem, že lze všechny ''špatnosti'' svézt na fixní nastavení mysli.

nicoolka25
28.12.2020