Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1943 497

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

jfialova
jfialova
26.03.2024 3 z 5

Na tři hvězdy to vydá, ale přijde mi, že autorka sama nějak neví, co s načatým příběhem. Takže se v poměrně rozsáhlé knize neustále taháme po celém Duvalském pohoří bez většího smyslu tam a zpátky, aby se to nějak vyplnilo, načaté záhady z minulých dílů nespějí bohužel k žádnému rozuzlení, spíše se neustále komplikují a k tomu nám přibývají nové. Ilan se tváří, že už tomu všemu pomalu dochází na kloub, já se přiznávám bez mučení, že jsem spíš stále zmatenější a jen čekám, odkud vyskočí zas nějaká nová kreatura, která to celé ještě více naboří. Na to, že to má být pentalogie a máme za sebou tři díly, teda nevím nevím, jak to s takovým tempem stihne autorka někam dotáhnout. K charakterům postav jsem se vyjadřovala už u minulé knihy, ale nikam se to zásadně neposunulo, akorát Ilan je čím dál tím horší hysterická pipina. Nu což, každý literární hrdina nemůže být povedený. Oceňuji aspoň, že už nemusíme trpět u oříškových očí, ale ty prasečí řitě tomu teda zrovna moc nepomohly. Přivítala bych taky trochu práci s jazykem, přijde mi to jak slohovka napsaná v dvouhodinovce češtiny v pátek odpoledne.

BojácnéKuře
BojácnéKuře
17.03.2024 4 z 5

Přikláním se k názoru, že třetí díl rozhodně neztratil na kvalitě. Spíš mi přišel i trošku lepší než předchozí díly. Vůbec nechápu ty negativní komentáře, které tady kniha dostává. Všechno mělo takový vážnější tón, Ilan pomalu dospívá, ale zároveň dělá spoustu chyb, ze kterých se snad v příštích dílech poučí...Přece je jí jenom 15, a v tomhle věku opravdu nikdo moudrý není.
Už teď je mi jasné, že před vydáním dalšího dílu si budu muset předchozí tři přečíst znovu. Je tam tolik hádanek a tajemství, člověka při čtení napadne plno možných teorií a cest, kam by se děj mohl ubírat, že je nejlepší si to někam psát. A nemyslím tajemství, co se týče sklenařů, ale i vlastně všech postav, které se tam objevují. Snad každá do jednoho je nějak podezřelá, svým způsobem divná nebo o ní nevíme dost a pořád jsem si lámala hlavu nad tím, proč se někteří chovají tak, jak se chovají, jakou mají/budou mít roli v příběhu atd. Někdo tvrdí, že je to překombinované, já jsem nadšená. Už se těším, až se dozvím, jestli nějaké mé teorie byly správné nebo ne.
Čekání na zbylé díly jsem ochotná podstoupit, jsem do toho světa tak ponořená, že nedočíst sérii bych asi nezvládla.
A ta všemi nenáviděná nadávka "do prasečí řitě" se tam neobjevovala tak často, jak jsem si po přečtení komentářů myslela a vůbec mi teda nevadila.

Miška74
Miška74
12.03.2024 5 z 5

Třetí a zatím poslední díl série a opět paráda. Autorka má opravdu fantazii, což je skvělé.
Tenhle díl je trochu temnější než ty předchozí, ale stále hodně zajímavý. Trochu už se v tom světě začínám ztrácet, ale opravdu jen trošku.
Co mě ale teď opravdu děsí je to, že další díl ještě není napsaný. Věřím, že autorka si na dalším díle dá opravdu záležet, protože tahle série mě moc baví.

vladka16
vladka16
25.02.2024 5 z 5

No to je teda pěkné, Ilan si se svojí partičkou odejde a mě tu nechali. Co budu dělat, než se pro mě vrátí. Nezbývá, než čekat. Snad to už nebude dlouho, pro mě jsou všechny díly úžasné, těším se na další. Mezi tím čekáním si budu muset přečíst něco jiného, co se dá dělat.

Shashlick
Shashlick
21.02.2024 3 z 5

Na začátek přiznávám, že moje největší zklamání z tohoto dílu je v tom, že jsem považoval Naslouchače za trilogii. Skoro až ke konci jsem si na předsádce přečetl, že se jedná o plánovanou pentalogii. Je to moje chyba, ale momentálně mám nepříjemný pocit, že jsem se chytil do stejné pasti jako před lety s Hrou o trůny.

A teď ke knize [SPOILER]:
Začátek byl zajímavý, tajemný, temný. Čekal jsem, až se Ilan dostane zpět na západní stranu Duvalského pohoří a rozjede se to. Ale ono to tu bylo úplně jiné, Ilan se chovala jako kráva (asi puberta), bojovníci jako blbci a nakonec o tom byla celá kniha až na závěrečný deus ex machina.
Čte se to dobře, ale tentokrát tomu dost chybělo. Pokud bude série někdy dokončena, tak snad lépe.

Skoupka
Skoupka
20.02.2024 3 z 5

Rozhodně nejslabší díl série, pro mě dost zklamání. Už mně to přišlo nějak moc složité, zamotané, neuvěřitelné... No ještě počkám na další dil, jestli se z toho autorka nějak rozumně nevymotá...

marco026
marco026
15.02.2024 4 z 5

Po napadnutí Omstaklandu sa Ilan dostáva na druhú stranu Duvalského pohoria a postupne odhaľuje skryté tajomstvá. Bohužiaľ čím viac sa toho dozvedá, tým vzniká viac nových nezodpovedaných otázok. Čo sú zač nasterey a aký je vlastne osud Ilan? Na tieto otázky sa hlavná hrdinka pokúsi získať odpovede.

Ide asi o najslabšiu časť zo série, ale stále je to nadpriemer v rámci fantasy. Začiatok trochu pomalý, pričom sa dozvedáme kopu ďalších informácií o svete, no zároveň sa vynára viac a viac nových tajomstiev, o ktorých sa do konca knihy moc nedozvieme. Úprimne som zvedavý ako sa z toho autorka sama chce vymotať a dúfam, že sa jej to podarí. Vzhľadom k udalostiam z predošlej časti prejdú vzájomné vzťahy postáv obrovskou skúškou. Predstavia sa nám aj úplne nové postavy. O väčšine bola zmienka už v predošlých knihách, ale až v tejto časti ich máme šancu bližšie spoznať. Prvá polovica knihy je výrazne slabšia ako druhá. Ak by som mal hodnotiť iba druhý polovicu, tak dám asi zase najvyššie hodnotenie. Tam je naozaj kopec zaujímavých napínavých momentov a hlavne nečakaných zvratov. Najviac ma momentálne hlavne štve fakt, že doteraz sa nevie kedy vyjde ďalšia časť. Po otvorených koncoch aké má aj Nasterea by som sa najradšej hneď vrhol na pokračovanie.

Napriek tomu, že je to určite slabšie ako predošlé diely, tak stále platí to, že to je výborne napísané a preto len hltáte jednu stránku za druhou a ani neviete ako a ste na konci. Teraz už len čakať na posledné dve knihy.

Paris131
Paris131
04.02.2024 2 z 5

Čteno současně s Makovou válkou a tuhle kombinaci rozhodně nedoporučuji, protože uvidíte ten obrovský kvalitativní rozdíl. Co jsem obdivovala v prvním díle, tedy Naslouchači, mi tady přišlo tak nějak směšné a nereálné? Nemluvě o proměně pětadvacítky - z disciplinovaných vojáků se stalo, co vlastně? Já nevím, ale už ten příběh autorce nevěřím. Obrovský sešup dolů a ještě jedna věc mě zaráží? Ta úvodní báseň na knize... Ehm, proč to nikdo neupravil/neopravil? Jsem sice lajk, básním nerozumím, ale na první dobrou to zní děsně amatérsky a rozhodně bych něco takového nedávala na přední stranu. Obecně vzato být na autorčině místě, upustím do nějakého básnění, protože je poznat, že to absolutně není její parketa.
Tahle série měla obrovský potenciál, ale zůstal nevyužit a po tomhle díle už se ani na další díly nechystám. Škoda.

Matri
Matri
26.01.2024 5 z 5

K tejto knihe mam síce asi najviac výhrad, ale aj tak... Úžasné!!!
Hodnotím síce trošku slabšie, čo znamená 4,5 hviezdičky. A prečo?
Hlavne úvod mi prišiel tak nejak iný, akoby bol písaný iným štýlom. A hlavne ma neskutočne vytáčala nadávka, ktorú používala Ilan (hoci ju mala od Jorta, ale nehodila sa mi k nej vôbec) - "do prasečí riti" - na 70 stranách použitá hádam 10x... A samozrejme nás sprevádza celou knihou :-/
Okrem toho som bola na rozpakoch z opätovného stretnutia s dvadsaťpäťkou. Môj obľúbený kapitán sa správa celú knihu úplne "že na facku"! Podobne na tom boli aj ďalší členovia dvadsaťpäťky... A môj milý Enzo mi zlomil srdce :(
Dej bol spočiatku na mňa pomalší. Veľa sa vysvetľovalo, zoznamovali sme sa s novým svetom, čo je určite nevyhnutné, ale na druhej strane miestami nudnejšie oproti predošlým dvom dynamickým častiam.
Od polovice knihu sa to zlepšilo a posledných 100 strán opäť pecka. Koniec ma určite nesklamal. Síce vývoj Ilan sa mi, priznám sa, neviem či pozdáva, ale neviem sa dočkať ďalšieho dielu, ktorý verím uzrie svetlo sveta čím skôr!
Táto séria je pre mňa najmä o priateľstve, a ja pevne verím, sa dočkám happyendu ;-)

"Kapitán bude muset své zákony změnit, protože tebe, Ilan...
tebe si vzít nenecháme."

alishek
alishek
14.01.2024 3 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem, protože jsem chtěla vědět, jak to skončí, ale ve finále to přišlo takové uspěchané, otevřené a konec mě vyloženě zklamal.

karel.kral
karel.kral
06.01.2024 5 z 5

Skvělé pokračování předchozího příběhu. Místy o dost temnější, o to ale hlubší a zajímavější. Těším se na další pokračování.

Péťa.Š
Péťa.Š
03.01.2024 4 z 5

Předchozí dva díly byly určitě lepší. První a druhý díl jsem měla přečtené hned, bohužel u tohoto to tak nebylo. Knížku jsem měla odloženou a vrátila se ke čtení až za dva týdny. Ke konci knihy jsem se nemohla odtrhnout, ale rozjezd knihy byl velmi pomalý. Myslím si, že by kniha na mě udělala větší dojem, kdybych nevěděla, jak úžasný byl první a druhý díl. Samozřejmě to bylo také dobré čtení a jsem zvědavá, jak to bude pokračovat, ale měla jsem prostě od toho velká očekávání, která se nenaplnila.

bumble
bumble
01.01.2024 3 z 5

Abych řekl pravdu, tak po dočtení této knihy tak nějak nevím, co napsat. Vím, je to fantasy a tudíž skoro všechno možné, ale nebylo toho už trochu moc? Není to už trochu hodně překombinované?
Problém YA fantasy kolikrát bývá, že dítě (teenager) je mnohem chytřejší než dospělí. Ilan tak rozhodně, i přes své nesporné dary, působí. Pro mě je tento díl zklamání a asi si říkám, že méně je někdy více.

Damonka12
Damonka12
25.12.2023 4 z 5

4,5 přiznám se, že tenhle díl mě jistým způsobem zklamal. Vůbec si nedovedu představit, co bude dál. Ale i tak jsem si čtení užila a další díl potřebuju, co nejdřív.

xooxoox
xooxoox
10.12.2023 4 z 5

Tahle série jde za mě z kopce. Kniha byla moc překombinovaná (což vedlo i k dobrým zvratům, ale často to bylo až moc). Kniha si ale pořád uchovávala dobře čtivou formu.

Tobias009
Tobias009
17.11.2023 5 z 5

Podle mě nejlepší kniha od této autorky. Těším se na pokračování.

kajka.w
kajka.w
11.11.2023 5 z 5

Dovolím si oponovat komentářům níže. Za mě je Nasterea stejně kvalitní jako první dva díly. Za pravdu musím dát pouze tomu, že jsem se párkrát ztratila v ději a v postavách, ale to se mi u fantasy knih stává normálně. Proto jsem žádnou nedočetla, ale tahle série je výjimka. Nemohla jsem se od knížky odtrhnout, dokonce se mi o ní i v noci zdálo. Obrovské plus má česká autorka, která by mohla konkurovat světovým autorům. Perfektně promyšlený svět a postavy, nová slova, plno napětí a nečekaných zvratů. Snad další díl nebude psát moc dlouho. Už se mooooc těším!

kackaku
kackaku
09.11.2023 2 z 5

Nastereu jsem nedočetla. Naslouchače a Faju jsem zvládla, třetí díl už byl nad moje síly (úroveň knih bohužel sestupná). Příběh o Naslouchači má podle mě velký potenciál, kterého ovšem autorka absolutně nevyužila. Po knihách jsem sáhla s velkým očekáváním, to se ale v průběhu čtení změnilo na jedno velké zklamání.

Kate3003
Kate3003
01.11.2023 3 z 5

I když jsem se na další díl série opravdu těšila byl pro mě nakonec mírným zklamáním. Kniha je sice čtivá stejně jako ty předchozí, ale děj jakoby byl strašně neuspořádaný a a některé části odporovali tomu co se dělo v předchozích knihách a vlastně i v předchozích kapitolách.
Trošku se zabrzdil i vývoj postav a hlavní hrdinka chvilku působila, že neumí říct více než jednu naučenou nadávku, kterou pochytila při putování s pětadvacítkou. Také je možná škoda, že dost věcí sama dostává naservírováno na stříbrném podnose oproti předchozím knihám.
Autorka se do této knihy snažila nacpat spoustu tajemství a možná už to bylo trošku moc. Na mě to působilo překombinovaně a už mě pak až tak nezajímalo co bude odhaleno a soustředila jsem se jen na některé z nich.
Velké pozitivum je zpracování celého světa do kterého je příběh zasazen. Na tom si autorka dala opravdu záležet. Zároveň byl po všem tom zmatku skvěle zpracovaný konec příběhu a jsem zvědavá na závěrečný díl série. Snad se ho brzy dočkáme.

Bagrowitz
Bagrowitz
24.10.2023 5 z 5

Dalších 5* bez rozmýšlení. S nějakými výtkami zde souhlasím, ale i ty nemění nic na tom že mě i třetí kniha vcucla tak, že když už jsem jí nečetl, tak jsem nad ní přemýšlel. Na tváři vykouzlí jak slzy tak úsměv a já teď nevím jak vydržím do vydání další. A to nemluvím o tom jak dlouho bude trvat než vyjde poslední pátý díl. Jedna z nejlepších fantasy sérií a jsem hrdý že od české spisovatelky.