Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1956 500

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

kackaku
09.11.2023 2 z 5

Nastereu jsem nedočetla. Naslouchače a Faju jsem zvládla, třetí díl už byl nad moje síly (úroveň knih bohužel sestupná). Příběh o Naslouchači má podle mě velký potenciál, kterého ovšem autorka absolutně nevyužila. Po knihách jsem sáhla s velkým očekáváním, to se ale v průběhu čtení změnilo na jedno velké zklamání.

Kate3003
01.11.2023 3 z 5

I když jsem se na další díl série opravdu těšila byl pro mě nakonec mírným zklamáním. Kniha je sice čtivá stejně jako ty předchozí, ale děj jakoby byl strašně neuspořádaný a a některé části odporovali tomu co se dělo v předchozích knihách a vlastně i v předchozích kapitolách.
Trošku se zabrzdil i vývoj postav a hlavní hrdinka chvilku působila, že neumí říct více než jednu naučenou nadávku, kterou pochytila při putování s pětadvacítkou. Také je možná škoda, že dost věcí sama dostává naservírováno na stříbrném podnose oproti předchozím knihám.
Autorka se do této knihy snažila nacpat spoustu tajemství a možná už to bylo trošku moc. Na mě to působilo překombinovaně a už mě pak až tak nezajímalo co bude odhaleno a soustředila jsem se jen na některé z nich.
Velké pozitivum je zpracování celého světa do kterého je příběh zasazen. Na tom si autorka dala opravdu záležet. Zároveň byl po všem tom zmatku skvěle zpracovaný konec příběhu a jsem zvědavá na závěrečný díl série. Snad se ho brzy dočkáme.

Bagrowitz
24.10.2023 5 z 5

Dalších 5* bez rozmýšlení. S nějakými výtkami zde souhlasím, ale i ty nemění nic na tom že mě i třetí kniha vcucla tak, že když už jsem jí nečetl, tak jsem nad ní přemýšlel. Na tváři vykouzlí jak slzy tak úsměv a já teď nevím jak vydržím do vydání další. A to nemluvím o tom jak dlouho bude trvat než vyjde poslední pátý díl. Jedna z nejlepších fantasy sérií a jsem hrdý že od české spisovatelky.

K.larki
19.10.2023 5 z 5

:) jsem naprosto zamilovaná:) a fakt se těším co bude dál...mám své teorie asi jako každý a děkuji za diskuse:) Moc se líbilo rozšíření děje a otevření dalších postav, zvláště o osudy dalších z 25.. i když stále doufám, že některé zvraty prostě nejsou definitivní...nechám se překvapit.

Samo slovo "Nasterea" je velmi libozvučné, až teď jsem si uvědomila, jak hluboké kořeny má rumunština v latině:)

MichaLela
13.10.2023 5 z 5

Musím dát plný počet. Ano, je tam až příliš 'do prasečí řitě', hlavní hrdinka je zbrklá malá holka co do všeho skáče po hlavě a ano, občas jsem nechápala vývoj děje, ale! Naprosto skvěle vymyšlený svět, líbí se mi jak se vykresluje hlavní motiv. Spoustu překvapujících zvratů, a ten konec tohoto dílu? Já věděla že se tenhle díl zvrtne! Od začátku byl napínavý jako blázen a teď se nemůžu dočkat dalšího. Těžko uvěřit, že toto dílo pochází od české autorky, lepší jsem v našich končinách nečetla.

cestina_s_linus
01.10.2023 3 z 5

Tak já už nevím... někde se stala chyba. Autorka má úžasný a zajímavý svět, ale mám pocit, že sama neví, co s tím světem chce dělat. Z knihy jsem si užila posledních cca 7 kapitol.

Co mi na knize vadí:
1) Místy jsem se v knize ztrácela. Zdlouhavé monology Ilan mi dost pocuchaly nervovou soustavu.
2) Jednou se řekne A, pak přijde B, aby se následně popřelo A i B...
3) Tato kniha byla brutálně překombinovaná.
4) Jedno "tajemství" za druhým, které ve výsledku nikoho nezajímá.
5) Trochu mě zaráží, že Ilan všechno vždy projde.

Jsem zvědavá na konec tohoto příběhu, ale bojím se, že autorka s každou knihou jen zbytečně “protahuje celý příběh, který mohl být kratší, ale za to kvalitnější...

Tento citát odráží mé pocity z knihy: “Tak na tohle už nemám!

JerryW.
25.09.2023 4 z 5

Co si budeme povídat, štve mě, že to není dokončená série. :-D

První cca dvě třetiny poslechu mě tahle kniha neskutečně štvala. Samé hádanky, zmatky, divné nové postavy s prapodivnými vzorci chování a nechutným charakterem. Fakt se ve mně s každou další minutou akorát vzdouvala frustrace, ani ta správná, uspokojivá, ani ta hrubá, znechucená. Prostě jen nespokojenost.

Pak přišel jeden zlomový bod, který odmítám spoilovat. Pak se z celého příběhu stala emocionální horská dráha a aspoň pár ozubených koleček konečně zapadlo do sebe v iluzi jakéhosi smyslu. Opět musím říct, že autorčina silná schopnost se pro mě trošku moc ztrácí ve snaze vyprávět epický příběh, ale zakončení třetího dílu se jí tedy opravdu povedlo.

Když to shrnu, stále se jedná o velmi solidní příběh o lidech, kteří dělají hloupé chyby a jsou za ně krutě trestaní, jak se sluší a patří. Záporáci jsou nelítostní mizerové, klaďasové jsou... klaďasové vlastně asi nejsou. Všichni jsou sobecké bestie. :-D
Ať už zní mé hodnocení jakkoliv negativně a přísně, je to jen proto, že tahle série je tak dobrá, že si nemůžu odpustit trošku přísnosti a nespokojenosti, aby byla naprosto vynikající. Za mě to jsou stále solidní čtyři hvězdy, třeba po přečtení celé série ještě půjdu výše.
Každopádně doufám, že nejpozději příští rok se dočkáme Urly, což by měl být čtvrtý díl.

P.S: Autorka na svém facebooku někdy v květnu 2022 psala, že hrubý rukopis už skoro má, tak doufám, že jí do toho něco nehodilo vidle, jak sama zmiňovala, a jestli bude číst tento komentář, tak nechť je jí to motivací, hladoví čtenáři (posluchači) netrpělivě čekají.

Marta1996
07.09.2023 5 z 5

Po poslechu dosavadních třech knih od autorky, jsem unesená světem, postavami, příběhem, furt nemůžu uvěřit, proč jsem tak otálela s knihami. Prostě nádhera. Moc bych si přála, aby v nejbližším čase vyšla další kniha, ale chápu že tak skvělý příběh vzniká pomalu, proto vím že se čekání oplatí a já budu doufat že narazím na další knihy, které mě tak nadchnou jako tyto.

Mon.CouCou
30.08.2023 5 z 5

(SPOILER)
Nevím, jestli jsem měla jen štěstí, nebo je fantasy žánr v našich končinách na takové úrovni, že si prostě z každé knihy čtenář sedne na bobek, ale dnes vyzdvihnu topku. Petra Stehlíková patří rozhodně mezi autory, kteří by měli udělat "díru do světa". Nemyslím, jen vydat knihy v zahraničí. Ale zařadit se mezi legendy :-)

Dnes představím její sérii Naslouchač.
Postapokalyptický svět po destrukci rozdělený na obyvatelný a zamořený vyvolá hned na začátku úzkost, zvlášť když prožíváme tento příběh s třináctiletou Ilan vydávající se za chlapce. Jenže život v takovém prostředí je plný nebezpečí a nástrah. Má šanci odhalit velké tajemství? Jenže tento svět není jen černobílý a my máme šanci nahlédnout na jiný úhly pohledu.
Bravo za inovaci, vymyšlený slovník, skvěle zasazený děj, fantasy středověký svět uprostřed moderního technologicky vyspělé civilizace.
Jenže dějová linka této dívky se vyvíjí. Čekáte romantickou linku s kapitánem s oříškovými oči? Omyl. Sice se dostala nejen díky přátelství pryč od sklenářů, jenže Duvalské pohoří je mnohem propletenější a musí se vrátit. Může být i díky jejímu daru nadějí na změnu? Kdo je dobrák a kdo záporák? Jak se postavit k otrokářství? K životu totiž patří i odpuštění. Poselství z této části je mnohem silnější.
Jde na pravdu a naději zapomenout? Ilan rozluštila hádanku a objevila zapomenutou cestu. Nasterey je největší hrozbou? Co se doopravdy nachází na druhé straně? Sklenářce sice nikdo neublíží, ale je sama. Úplně sama. Bez kapitána Vargase...
Vždyť-hlavní hrdinka je "puboška".
"Do prasečí řitě..." mám jedinou výtku-proč není série dokončena?

Zpět na zem-jde o sérii fantasy a tak je k tomu zapotřebí přistupovat. Máme tady mnoho hlubokých myšlenek. Uvědomíme si, jak pro nás obyčejné věci mohou být vlastně vzácností.

Skláním pomyslný klobouček za taková díla.

knihomolka_jaja
25.08.2023 5 z 5

Stejně jako předešlé dva díly se mi tato kniha četla sama. Četla jsem rychle, dychtivě jsem každou volnou chvíli otáčela stránky a zároveň jsem se nechtěla ani trochu přiblížit ke konci, protože jsem věděla, že mě čeká pravděpodobně dlouhé čekání.

Autorka má talent ukončit příběh ve chvíli, kdy opravdu nutně potřebujete sáhnout po dalším díle.

Tento díl mění všechno, tak jak to bylo doposud. Úplně se bojím, že jakoukoli zmínkou o ději prozradím něco, co byste mi pak vyčítali. Ale pokud jste v celé sérii doposud na něco netrpělivě čekali, tak je veliká pravděpodobnost, že tenhle díl vaše čekání ukončí. Dá vám to, co chcete, jenomže vám to stejně nebude stačit.

Líbí se mi inspirace několika málo skutečnými, i když dosti šílenými událostmi, přidává to příběhu na mrazivosti.

Co bych ale chtěla vytknout je redakce. Všimla jsem si toho už u předešlých dílů a dost jsem se divila, že nikdo nevychytal tak veliké chyby v textu. Vypadá to, jako by někdo dělal na poslední chvíli úpravy a pak si to po sobě nepřečetl, protože tam zůstala i část z předešlé verze. To nebyly obyčejné chyby nebo překlepy, ale pořádné boty z nepozornosti, které nemůže nikdo přehlédnout.

Štěstí, že autorka píše tak úžasně, protože kvůli příběhu, jsem ochotná nad výše zmíněnými nedostatky zavřít oči. Naštěstí nebyly na každé stránce.

No, milá Ilan vůbec nedokážu odhadnout, co se bude dít dál,co s tebou bude a jak to všechno skončí. Úplně se bojím, co na nás autorka chystá a jak moc nám v následujících dvou dílech zlomí srdce... či nikoli? Nevím, nevím, nevim! A tohle NEVÍM mě bude mučit dokud se mi do ruky nedostane čtvrtý díl, který zatím existuje tak maximálně v počítači paní spisovatelky.

Paní Stehlíková, prosím, nenechte nás dlouho trápit, my opravdu potřebujeme vědět!

Rosse
23.08.2023 3 z 5

Vždycky pro mě bývá těžké napsat recenzi na knihu, která má xx pokračování, protože bych těm, kteří nečetli ještě ani první díl, hodně vyspoilerovala. Budu tedy psát trochu obecněji.

Faja byla skvělá. Poslouchala jsem ji skoro se zatajeným dechem. Doslova jsem se nemohla odtrhnout od hlasu Jitky Ježkové v jejíž interpretaci byla kniha skvostná.

Bohužel Nastereu už ani její hlas nedokázal zachránit. Nejenže byla kniha neskutečně dlouhá, ale také neskutečně překombinovaná. Kdybyste se mě teď zeptali, co všechno se v knize událo, tak vám toho moc neřeknu, protože si do dnes nedokážu udělat ucelenou představu.

Do pokračování se hrnout nebudu, protože takhle zklamaná jsem z knihy dlouho nebyla. Nebojím se toho, že si série najde věrné fanoušky, ale já mezi ně bohužel patřit nebudu ačkoliv první a druhý díl byl skvělý...

Hanrietta
21.07.2023 5 z 5

od útlého věku mě baví scifi a přečetla jsem mnoho knížek, vždyť je mi 69, a na Naslouchače jsem v knihovně narazila úplně náhodou a nemohla jsem se odtrhnout ale konec mě zklamal - byl nedokončený - pátrala jsem a ejhle ona to má být pentalogie, hned jsem si sehnala další díly - ale dva díly jsou ještě v nedohlednu - milá Petro - prosím dopište je ať si je mohu dočíst, vzhledem ke svému věku - vaše knihy tam v hlavě mám zasazeny jako vzpomínky a tak ráda bych si je dočetla - prosím - jinak kdyby bylo 10 hvězdiček měla byste je....

jahex
17.07.2023 5 z 5

Jsem nadšen. Kdy bude další díl?? Nutně ho potřebuju.
Česká fantasy mě nikdy nelákala. Nevím proč. To, co jsem zkoušel přečíst, mě prostě nebavilo a tak jsem to vzdal. Naslouchač byl první, kterou jsem hltal a stejně tak Faja. Nasterea to pouze potvrdila. Za mě palec nahoru.

Dhanill
17.07.2023 3 z 5

...jako by se spisovatelka chytila do své vlastní pasti. První dva díly výborné, třetí ale již překombinovaný a výrazně méně hutný a záživný nehledě na zbytečně častou "prasečí řiť". Na pokračování se přesto těším:) 65%.

Teryz
14.07.2023 5 z 5

Tak tento díl byl nářez. V takový konec jsem tedy nečekala. Ale užívala jsem si každou kapitolu a díky autorce za tak rozmanitý svět, který mě nepřestával udivovat. Jen a jen doporučuju.

MisaDud
14.07.2023 5 z 5

Tento díl je oproti dvou předchozím slabší. Hlavně konec. Jakob by autorka neměla čas na rozpracování poslední třetiny knihy. Což je dle mého velká škoda, protože začala velmi slibně, ale nenaplnila potenciál, jaký mohla mít a některé věci mi prostě moc nedávaly smysl. I tak se těším na další slibované dva díly, ale raději bych si počkala delší dobu, aby autorka navázala na kvalitu prvních dvou knih. Přesto však dávám plný počet hvězdiček, je to kniha, kterou budu číst opakovaně

kalache
09.07.2023 4 z 5

...asi můj poslední díl,i když....

Rihatama
07.07.2023 4 z 5

Po téměř třech letech jsem se vrátila k úpatí Uralu do životů sklenařů, lidí a Nasterey. Příběh kulminuje, Pětadvacítka, chránící lidi z Nížin před nebezpečím zpoza Štítu, prochází krizovým obdobím, její tajemství jsou odhalována, a i sama Ilan prochází vývojem. Zničení a zmar, postapokalyptický svět, který za sebou zanechává, nechá Ilan vyrůst, pochopit skrytá tajemství, porozumět Nasterey nebo síle duvalů a síle své. Emocionálně je to přitom pořád jenom třináctiletá holka plná nezvladatelných emocí... Yang adult literatura nabízející jedinečný výlet do fantazie plný napětí, který není ani zdaleka předvídatelný. Jakmile jsem dočetla, pochopila jsem, že tohle není konec, jak jsem čekala. Stehlíková totiž plánuje celou pentalogii, takže (mladý :) čtenář se má stále nač těšit.

Rup
04.07.2023 3 z 5

Jak jsem předeslal u předešlých dílů, styl je čtivý, nicméně úroveň sestupná. Pokud máte za sebou první dva díly (což lze předpokládat), nezbývá, než přečíst i díl poslední, nicméně k doporučení se nechystám ani náhodou.

mnohoknih
04.07.2023 5 z 5

Tak to byl zase úžasný díl. Hlavně proto, že jsme se vrátili do Duvalského pohoří. Kolik se tam ještě skrývá překvapení? Začínají se nám vybarvovat charaktery, důvody i některá skrytá znamení. A Ilan se taky vybarvuje, puberťačka jedna. Přibydou další postavy důležité pro děj. I když tu jednu bych nejraději zabila! No a pětadvacítka? Pevně doufám, že to nebude tak, jak to teď vypadá. Petro, prosím, pište!