Naslouchač

Naslouchač https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275144/bmid_naslouchac-OED-275144.jpg 5 4341 1218

Naslouchač série

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.... celý text

_.brečítko._
22.09.2022 5 z 5

Neskutečně úžasný dílo. Autorka dokázala naprosto vše popsat tak geniálně, že jsem měla pocit, že se to všechno fakt děje, že je to skutečné. Když jsem dočetla poslední stránku, byla jsem fakt zmatená. :D Ze začátku jsem měla trochu problémy se smyšlenými výrazy, naštěstí jsem zjistila že na konci je slovníček hned. I pocity Ilan popsala autorka naprosto krásně, strach, smutek, ale i znovu objevení naděje.

lenka4043
20.09.2022 5 z 5

Autorka je má bývalá spolužačka ze střední školy. O to víc jsem na ni pyšná. Co si pamatuji, hodně, ale opravdu hodně četla. Když jsem náhodou zjistila, že je z ní spisovatelka, byla jsem zvědavá na její tvorbu.
Zakoupila jsem si knihu Naslouchač, která mě doslova vtáhla do děje. Občas mi ukápla i slza. Přečetla jsem ji za pár dní. To mě donutilo dokoupit si ještě další dva díly a jsem zvědavá, jaké budou.....

lenka0383
20.09.2022 5 z 5

Z prvního dílu jsem byla nadšená, z těch dalších už moc ne. Myšlenka je skvělá, hrdinka je dítě a chová se zcela uvěřitelně... ještě v tomhle díle. Pak už se to právě začne zamotávat a moc jsem jí to nevěřila, bohužel. Navíc vyhlídka na několik ještě nevydaných pokračování je tedy velmi odrazující :-(

olle3
17.09.2022 2 z 5

Chyba, že jsem se dal na recenze a koupil rovnou celou trilogii. S young adult nemám zkušenosti, pokud je však pravda, že se pravidlo neříkej, ale ukaž záměrně ignoruje napříč celým žánrem, tak to teda potěš koště. Ve Faja byl nevěrohodný svět, zákonitosti, všechno – ale to chování postav bylo nejhorší. Charaktery vedené záměrem autorky, ne vlastní motivací – na jíž se vlastně celkově nehrálo. Co však ocenit musím je chytře vymyšlené a zcela zásadní tajemství (kdopak se to pod hidžábem schovává ve skutečnosti?), které udržuje napětí a pozornost. Takže i když jsem při čtení trpěl, z touhy „vidět“ kapitánův výraz, až jej pravda flákne mezi oči, jsem málem všechny tři díly dočetl.

Predator3313
15.09.2022 5 z 5

Když jsem si prvně četl anotaci, znělo to zamotaně a o knihu jsem se víc nezajímal.
Pak mi ji půjčila sestra a při čtení jsem si uvědomil, že mé první přehlédnutí byla chyba, velká chyba.
Nápad mi připadá docela originální, děj pěkně utíkal a kniha byla zábavná. K tomu navíc česká autorka?
No prostě tohle se povedlo :)

gnatalka
06.09.2022 5 z 5

Tuhle (prozatím) trilogii jsem objevila zcela náhodou a vůbec jsem nečekala, jak moc si ji zamiluju. Děj mě vtáhl už od začátku a ani jedna stránka mě nenudila. Úžasný svět, postavy, na kterých vám bude záležet a série srovnatelná s těmi světovými.
Přestože je dílo označováno jako fantasy, řadila bych ho spíš mezi sci-fi. Děj se odehrává v budoucnosti, je tu motiv dystopické společnosti, pokročilé vynálezy apod. (rozložení světa mi trochu připomínalo svět Hunger Games).
Všechny tři díly doporučuji a už se nemůžu dočkat pokračování.
Jen doufám, že se děj ještě víc nezamotá a dostaneme odpovědi na všechny otázky, které se objevily v Nasteree.

6591
04.09.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem četla už po třetí a pořád umí uchvátit. Příběh je dobře napsaný, jde vidět, že autorka umí psát. Kniha mě dokázala rozplakat, ale i donutit se smát. Děj poukazuje na to jak my lidé umíme být chamtivý a jak toužíme po věčném životu.
Naslouchač není moc známá kniha, což je škoda, autorka i její díla by si zasloužila více pozornosti. Proto jsem minulí týden dělala společné čtení. Sešlo se nás málo, ale všem se to tak moc líbilo, že se plánujeme vrhnout i na druhý díl a po sleze i na třetí.

soupik2012
03.09.2022 5 z 5

Naprosto fantasticky vykreslený nový svět, který vlastně není ani tak moc nový, protože je pokračováním toho našeho. Příběhy ve kterých je hlavním hrdinou podceňovaný outsider, mám ze všeho nejraději. Přemýšlím, jak co nejlépe knihu pochválit, abych se příliš neopakovala. Protože jak se tak dívám, má tato kniha obrovské množství ohlasů a tak napíši toto. Po zkušenostech s nedokončenou sérií Her o trůny jsem chtěla počkat, až tato bude úplně kompletní. Každý koho znám tuto sérii vychvaloval, ale já přesto odolávala dlouhé 4 roky. Nicméně nastala situace, kdy jsem neměla nic jiného po ruce a pustila se tak do poslechu. A výsledek? Poslech na jeden zátah. Plných 10 hodin v kuse. To už se mi opravdu dlouho nestalo, že jsem nedokázala jít spát a musela si příběh poslechnout až do konce. Kniha tak právem putuje na můj seznam doporučuji. Samotná audiokniha je potom třešničkou na dortu. Líbezný mladý hlas paní Jitky Ježkové se do tohoto pohádkového světa hodní opravdu náramně.

HadleysHope
03.09.2022 odpad!

Tyto tři knihy jsem dostal k svátku. Leč vůbec mě nezaujal děj, prostředí, kterému se nedá věřit, navíc podivuhodné chování hlavní hrdinky, nebo hrdiny, (to nechám na vás) mě vůbec nepřesvědčilo. Oproti tomu, co jsem už přečetl, je tohle nejhorší série, kterou jsem kdy přečetl. Až se divím, že jsem to vůbec dočetl. Knihy jsem daroval knihobotu.

KnihoSny
30.08.2022 5 z 5

Já jsem z knížky
úplně hotová :D Strašně dlouho jsem se jí odolávala pak přišla krize tak si říkám vezmu do práce a uvidím a úplně mě odrovnala a donutila hned k druhému dílu Ilan je za mě vlastně záhadné dítě a 25cka mela jsem představy jak by pánové mohly vypadat o to lepší zážitek jsem měla knihu musím do poručit je prostě skvělá :* za mě česká autorka top

Terunkaa
28.08.2022 5 z 5

Trvalo mi dlouho, než jsem se ke knížce dostala a to jsem ji měla už nějakou dobu v knihovně. Nakonec jsem ji přečetla za dvě jízdy vlakem. Velmi poutavý příběh, skvěle zpracování hrdinové i celkově celý svět je perfektně vymyšlený. Při čtení jsem se do knížky dostávala víc a víc a na konci jsem byla smutná, že je konec. Určitě si přečtu i pokračování. :))

marketa3815
26.08.2022 3 z 5

Hodně pubertální, ale dá se to. Další díly oželím, nejsem cílová skupina, nicméně dokážu si představit, že holky v tom správném věku by mohlo bavit. A proč je tam proboha Ďatlov, ten se taky vecpe všude, zřejmě.

klara1550
26.08.2022 5 z 5

Skvěle vymyšlený svět a skvěle popsané scény.

ondras666
26.08.2022 5 z 5

Originální české fantasy, líbilo a moc. Hned jdu na další díl.

AndreaD
22.08.2022 4 z 5

Pre mňa prvá knižka od autorky a milé prekvapenie. Prvé subjektívne plus mala Petra odo mňa, že je blízka môjmu veku :-) ale podstatnejšie je to, že ako milovníkovi fantasy mi od prvých riadkov vyhovoval jej štýl písania. Autorka vo svojej bujnej fantázii vytvorila svet sklenárov, ktorý má zaujímavý dej, hlavnú hrdinku s talentom, ktorého rozmer ešte ani sama nepozná, nakoľko má len 10 rokov. Knižka začala byť napínavejšia asi v 3/4, ako sa Ilan pripojila k bájnej 25ťke, čo bolo pre mňa trošku predvídateľné, ale neubralo to deju na tajomnosti a napätí. Jednu hviezdu uberám z dôvodu, že knižka má dlhší rozbeh ako by som očakávala, resp. by podľa mňa bolo nutné, 10 ročné dievča má chovanie a myšlienkové pochody ako 16 ročná, čo mi trošku naštrbilo celkový dojem z knižky. Ale celkovo vnímam veľmi pozitívne, že v týchto vodách sa pohybuje aj česká ženská fantasy.

LuciaSangster
17.08.2022 5 z 5

Nečekala jsem, že opět najdu tak propracovaný svět. Opravdu klobouk dolů. Strašně mě to bavilo. Když se začnete ztrácet ve slovíčkách, tak autorka na konci knížky má slovníček, kde je toho hromada vysvětlená, ale časem se to dozvíte i v knize. Já jsem na slovníček moc nekoukala. Přečetla jsem si ho jen jednou.
Soucítíte s postavami, a hlavně jsem se cítila, jako kdybych byla v tom světě sklenařů s ní. Už od začátku hádáte, komu nevěřit a komu zase ano. Děj i svět vás v táhne do děje a vy jste jím pohlcený. Opravdu klobouk dolů české autorce.

RadimB.
14.08.2022 5 z 5

Knížku jsem si pořídil na základě recenzí bez většího očekávání. Ale první díl naslouchač mě tak v táhl do děje,
že mě udržel do pěti do rána stále číst a celou jsem jí přečetl za dva dny. Poslední dobou se mi to málo kdy stane.
Velké překvapení, skvělá kniha a opravdu se těším až se zakousnu do dalších pokračování.

natashka
10.08.2022 5 z 5

Kniha, která je u českých book bloggerů jedna z nejvíce vychvalovaných a já upřímně odjakživa měla za to, že důvod je pouze v české autorce. Přesně proto jsem byla překvapená, že jsem měla pocit čtení něčeho z pera velkého světového autora.
V dlouhém world-buildu jsem se trochu ztrácela, a čtení mi tak šlo i celkem pomalu, ale když se příběh rozjel, tak jsem byla skutečně ráda, že mi do sebe všechno zapadá. Čekala jsem čistě fantasy a jako milovník dystopie jsem si tohle opravdu užívala. Postavy jsem si hned zamilovala, těším se, že více poznám i ostatní členy pětadvacítky a uvidím, jak Ilan vyvíjí své postoje a názory. Celkově jsem to prostě skutečně hltala a užívala si každou kapitolu. Dokonce jsem byla zklamaná, že už jsem na konci, což se mi normálně nestává. Jsem z toho fakt nadšená!

Šárka_D
03.08.2022 4 z 5

O knize jsem dlouho slýchala, ale dokopala jsem se k ní až díky letní akci Hostu (kniha za 200, neber to), kdy jsem si koupila rovnou všechny tři dosud vydané díly. Ten první má pomalejší rozjezd, ale není se co divit, autorka musela vysvětlit fungování a rozvrstvení svého světa. Od druhé třetiny už příběh dostává slušný spád. A co je pro mě nejdůležitější, kniha splňuje přesně to, co od fantasy chci: nutí mě číst dál a dál, dokud nerozlousknu všechna tajemství, která na cestě hrdiny čekají...

Xemerius
02.08.2022 5 z 5

Tahle emotivní série je naprosto skvělá, má úžasně propracovaný příběh, postavy, krajinu, zápletky....uff. Já fantasy moc ráda kritizuju, avšak tohle na mě udělalo obrovský dojem - málem jsem další díly trhala mé známé z rukou, jen abych se rychle dozvěděla, co bude se všemi dál . Jak říkám - ten příběh je tak dobře napsaný, že jsem prožívala s Ilan opravdu, ale opravdu, vše. Autorka vás totiž vtáhne do temného světa plného strachu, sklenitu a dobrodružství. Ilan je navíc (za mě) neskutečně sympatická hlavní postava :). Taky doufám, že brzy budu mít to potěšení přečíst si další díl. (Prý je plánována pentalogie)
Takže pokud váháte, zda si Naslouchače přečíst, neváhejte :))))