Naslouchač

Naslouchač https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275144/bmid_naslouchac-OED-275144.jpg 5 4341 1218

Naslouchač série

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.... celý text

Mirin1349
08.11.2019 3 z 5

Knížku jsem začala číst na doporučení, jinak by mě asi nenapadlo sáhnout po fantasy z pera českého autora. Přiznám se, že nejdřív mi přišlo zbytečné vynalézat úplně nové pojmy, ale slovníček na konci knížky byl nápomocný a ke konci jsem se už v termínech orientovala dobře a je pravda, že to příběhu dodalo svoje kouzlo. První část knihy byla hodně popisná, seznamovala nás s prostředím a přiznám se, že tím byla chvílemi i těžkopádná a ne tak záživná. Když se příběh začal rozjíždět a čtení jsem si začala užívat, tak tam autorka tak nešikovně našroubovala historická fakta o Hoře mrtvých a Djatlovově expedici (o kterých mám hodně načteno a zajímala jsem se o celou problematiku), že jsem jen nechápavě kroutila hlavou. Když čtu fantasy příběh, tak tam opravdu nepotřebuji reálná fakta. Přišlo mi to jako takový kočkopes. Když jsem se ale přes tu rozpačitou část přenesla, nebylo to špatné čtení. Jo, docela jsem si čtení užila a pokračování dám šanci.

Šmejdice
05.11.2019 5 z 5

Tato kniha mě tak zaujala, že píšu svůj první komentář. Sice jsem očekávala, že hlavní hrdinka do konce knihy "vyroste" ze svých 13 let, ale ani to mě neodradilo. Tahle kniha je fakt skvělá. Všechno je dopodrobna vysvětlené a napínavé. Kdo má rád fantasy, tak tohle opravdu doporučuji. Dávám plný počet hvězdiček a hurá na další díl.

Yokolobuna
02.11.2019 5 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2019 – "10. Kniha od současné české autorky"

Roman Bureš, většina borců píšících sérii Kladivo na čaroděje... no a teď i Petra Stehlíková se svým Naslouchačem potvrzují, že čeští autoři fantastiky nejsou žádná másla a kdejakou zahraniční žánrovou hvězdu hravě strčí do kapsy. Bravo.

Svět Naslouchače je kouzelný, promyšlený a poutavý. Díky silně popisnému a dostatečně vysvětlujícímu stylu autorky se o něm dozvíme spoustu. Zároveň si však stále zachovává řadu tajemství k odhalení.

Ilan je sympatická malá holka, která se nechává pohnutkami osudu vláčet neokoukaným světem budoucnosti. Společnost složená z otrokářů a otroků, kde se vše točí kolem tajuplného sklenitu, který zbídačení sklenáři s vypětím sil těží hluboko v dolech, na první pohled rozděluje postavy na ty zlé a kladné. Svět Duvalského pohoří však není ani zdaleka tak černobílý a právě zatraceně sympatické postavy jsou jedním s hlavních taháků příběhu.

Děj plyne minimálně z počátku poklidně, aby ve správných chvílích šlápl na plyn. Stehlíková zvolila přímočaré vyprávění s jedinou hlavní hrdinkou a bez výraznějších kliček. Odbočky od hlavní příběhové linky tak poskytují pouze postavy, odpovídající na některou z mnoha všetečných otázek Ilane (tuhle vypravěčskou obezličku jsem autorce odpustil). Jako rozjezdovka šlape Naslouchač parádně.

Začlenění zla, pocházejícího ze skutečné lidské historie v podobě Mrtvé hory Cholat, byl skvělý nápad. Doposud pouze načrtnutému nepříteli nechybí tolik potřebná plíživá děsivost a strach z neznáma.

Naslouchač není dokonalý, ostatně jako nic. Místy byl trochu zvláštní vztah pětadvacítky a vzpurné Ilane. Ta ošlehaným válečníkům přirostla k srdci tak trochu bez jasného důvodu a ti se o ni starají jako o vlastní. Na druhou stranu oceňuji, že jakmile mi přišlo něco trochu vachrlaté, vždy v následujícím odstavci přispěchala autorka s celkem logickým vysvětlením.

Zpočátku se mi také maličko příčila záplava smyšlených slov výhradně pro potřeby díla (pokud vycházejí z knize zmiňované rumunštiny, nic na tom nemění, že pro našince jde o hatmatilku). V některých případech mi to zpočátku přišlo prvoplánové. Po přečtení však musím uznat, že jsou součástí jedinečného kouzla Naslouchače. Co jsou to turnuly, mantie či voaly si díky autorčinu citu pro skladbu jednotlivých slov zapamatujete spolehlivě. No, anebo přinejhorším prostě mrknete do taháčku na konci knihy. Petra Stehlíková brousila svůj sklenit pečlivě!

Zakoupeno v roce 2019 za 209,- Kč (pevná vazba) z e-shopu Megaknihy.

Zkráceně? Výborný začátek fantastického vyprávění v pečlivě prokresleném světě. Sympatické charaktery spolehlivě zaujmou a citlivě budovaná tajemství vás donutí stránky dychtivě otáčet až do konce. Faja tak jistojistě přistane v košíku při nějakém z častých nákupů. Zlaté české ručičky (nebo snad hlavičky?) se ve fantastice opět předvedly.

Hodnocení na DK v době přečtení: 94 %; Moje hodnocení: 90 %.

KaMal
30.10.2019 4 z 5

Chvilku mi trvalo se začíst, ale pak se děj rozjel a hned jsem se vrhla i na druhý díl. Zajímavý příběh, trochu protivná hlavní hrdinka, fešný kapitán... Celkově velice dobré YA sci-fi srovnatelné se zahraničními autory.

michal.tiller
30.10.2019 4 z 5

Musel jsem se prokousat popisným začátkem, který je ale důležitý. Je to příběh Stokholmského syndromu, mozkomorů, pejska, který snědl něco dobrého, rozděleného světaů a svědomí... :) Má to hodně vrstev a nic není černobílé - to na knížce chci vyzdvihnout.
Kniha obsahuje hodně promyšlených tahů, jak zaujmout.
Napojení na historické skutečnosti dává příběhu větší hloubku a reálnost. Ural, Rumunská slova, Ďatlovova výprava, ... a možná věci, které jsem neznal a nepoznal :)
Závěr byl poetický a pro mě velmi uspokojivý. Pro něj děkuji za celý příběh.

acrev
30.10.2019 5 z 5

Naslouchač mi ze začátku hodně připomínal Mistborny od Brandona Sandersona. Utiskovaný národ, nadřazená elita, zázračné kovy a zázračné dítě, které možná jednou všechny zachrání... První polovina knihy mi opravdu přišla podobná první knize Mistbornů. Pak se ale vše trochu rozjede a čtenář se nemůže od knihy odtrhnout. Oproti mému dětství, se mi už nestává tak často, že bych se nemohla dočkat, až si zase budu číst a že bych i slunečný den strávila u knížky. Jednou za čas se ale objeví nějaká kniha, která mě do těchto pocitů vrátí a Naslouchač byl rozhodně jednou z nich i přes prvotní smíšené pocity.

Poslední myšlenkou, kterou chci zmínit je vztah mezi "otrokáři" a "otroky" v této knížce. Zdá se, že nic nebude černobílé a já jen doufám, že autorka v dalších dílech bude tuto "nečernobílou" společnost dále rozvíjet, protože jinak by se tento příběh mohl stát zbytečně jednoduchým.

toni-az
29.10.2019 5 z 5

Původně jsem si myslel, že to bude zase nějaká holčičárna pro puberťáky, ale velmi příjemně mě překvapilo, že je možné si knihu užít i jako dospělý muž. Musím uznat, že v posledních letech už se najde jen málo knížek, od kterých mám problém se odtrhnout a když už jsem odtržen, těším se na to, že se zase k četbě vrátím. Tato kniha, ač mě na ní rozčilovalo pár nelogičností, je jednou z nich. A to je třeba ocenit. Už se těším na další díl, ale nesmí se to uspěchat, když další vyjde až napřesrok.

Dragell
28.10.2019 4 z 5

Vždy mě dokáže překvapit, co dokáží někteří čeští spisovatelé vytvořit. Naslouchač je z budoucnosti, z Evropy, která přežila další válku, jenž zpustošila zbytek světa. Před jedovatými plyny ji brání zeď ze sklenitu, který mohou těžit, zpracovávat a opravovat pouze sklenaři. Oni jsou speciální rasou, která dokáže sklenitu naslouchat a přizpůsobila se podmínkám pro jeho těžbu. Jeden by řekl, že lidstvo si je bude hýčkat, ale opak je pravdou. Sklenaři byli zotročeni, žijí v nuzných podmínkách a trpí na nedostatek jídla.

Do tohoto prostředí a národa se narodila malá Ilan. Je to dívka, která jako jedna z mála se narodila bez deformací. Jenže takové dívky končí v nevěstincích, a tak se její matka rozhodně k razantnímu kroku a tvrdí, že je Ilan chlapec se znetvořeným pohlavím. Sice tak dívenku odkáže na těžké hornické práce, ale alespoň bude mít slušnou a poctivou budoucnost.

V knize je použit opravdu abrvitý jazyk, se vším novým se čtenáři seznamují postupně pomocí zvídavých otázek malé Ilan. Příběhem nás navíc provádí jen jedna dějová linie, a tak je kniha snadno uchopitelná pro jakéhokoliv čtenáře.

Jediným mínusem je závěr knihy, ta totiž působí neuzavřeně, naopak se otevírá spousta nových otázek a kniha se tak stává spíše předehrou pro další díly, kde se to ještě více rozjede.

Velmi se mi líbilo audioknižní zpracování. Interpretka Jitka Ježková si s textem opravdu vyhrála a neztratila se v textu vyprávěném dívkou, která o sobě mluví jako o chlapci. O to více dostala do příběhu pocit reálnosti. Co se týče ostatních postav, není zde nikterak výrazně měněn jejich hlas, ale přesto jemné intonační změny hlasu nebo změna nálad od emocí přes klid dá jasně najevo, která postava zrovna promlouvá.

Adellll
27.10.2019 5 z 5

Podobně jako u Hany jsem od knihy moc nečekala. Myslela jsem, že je to jenom trend, který se zachvíli objeví ve výpradejích. Pak jsem ale neodolala a půjčila jsem si Naslouchače v knihovně a byla jsem víc než mile překvapena. Hlavní postava mi neskutečně sedla. Autorka vše vykreslila do nejmenšího detailu. Určitě si přečtu i další díly série.

any37
26.10.2019 4 z 5

Nejdokonalejší české fantasy, které jsem kdy četla. Na začátku se to celkem dlouho rozjíždělo, ale potom - nemám slov. Originální námět se zajímavými myšlenkami, dobře charakterizovanými postavy, a hlavně to bylo poutavě a napínavě napsáno! A obzvlášť se mi líbil ten optimistický a lehce zmanipulovaný, i když zcela oprávněně, pohled dítěte na svět.

Moltri
20.10.2019 3 z 5

Poměrně čtivé, ale chvílemi mi přišlo, že autorka děj natahuje, snaží se dostat z bodu A do bodu B, ale neví jak to má udělat. Vše je polopaticky vysvětlováno dotazy hlavní hrdinky, což není úplně špatné, jen trochu nudné. Na konci mi opravdu chyběl nějaký boom nebo překvapení. Ano, příběh sice někam došel, ale žádný dojem to na mě neudělalo.

matfan
19.10.2019 4 z 5

Poutavý příběh, těším se na pokračování.

veronika.buk
16.10.2019 5 z 5

Skvělá česká fantazy! Petra Stehlíková je důkazem, že čeští autoři umí psát i kvalitní fantasy knihy na světové úrovni. Neotřelý příběh plný zvratů a akce.

Dáma s hrnstjm
16.10.2019 5 z 5

Parádní jízda... jízda na koni z minulosti do budoucnosti s fešným vojákem za zády. Svět se mi moc líbí, je tam plno originálních prvků. Ze zapojení Mrtvé hory jsem trochu na rozpacích, jestli se to do příběhu hodí nebo nehodí, ale to je asi jediná sporná věc. Nemůžu se dočkat, až "praskne," co to tam ten Ilan pod mantií má :)

declen
13.10.2019 5 z 5

Uau, už dlouho jsem se do knížky tak nezačet. Hozně mě to něčím připomíná styl Davida Gemmela.

katerina2424
12.10.2019 5 z 5

Kniha předčila všechna má očekávání. Hltala jsem každé slovo. Skvěle promyšlené, napínavé, originální. Těším se na pokračování!

enigma
11.10.2019 3 z 5

Jestli autorka v pokračování nějak věrohodně vysvětlí naprosto nepochopitelnou náklonost některých členů pětadvacítky k Ilanovi, hraničící se zamilovaností, už se pravděpodobně nedozvím. Budu se tak muset spokojit s tušením jejich latentních, homoerotických sklonů.

Kaik
08.10.2019 5 z 5

Parádní! I když je kniha určena pro mladší čtenáře, našel jsem si v ní úplně všechno. Naslouchač dočista klame tělem - z počáteční středověké fantasy se přes mix sci-fi a téměř až hororu dostáváme do postapo závěru, kdy si člověk uvědomí, že stále stojíme nohama pevně na Zemi. Ty odkazy na současné reálie mě dostávaly, např. Ďatlovova výprava na Horu mrtvých. A hlavně - kniha je k prasknutí nacpaná tajemstvími, která prostě nutně potřebuji rozluštit! Kde je druhý díl?!

BariEli
01.10.2019 5 z 5

Tohle bylo velké překvapení. Bomba. Ani jsem netušila, že v českých vodách ulovím kvalitní současnou autorku, která má originalní cit a fantazii. Těším se na další díl. Vlastne ho otevírám právě teď.

Carol88
30.09.2019 5 z 5

Ano. I skvělé české fantasy existují. Tato kniha je důkazem. Opravdu mě bavil styl psaní Petry Stehlíkové a svět který vytvořila. Byl přímo dechberoucí. Charaktery postav nejde nemilovat. Nemam co bych knize vytkla a hned bezim při druhy dil