Naslouchač

Naslouchač https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275144/bmid_naslouchac-OED-275144.jpg 5 4338 1218

Naslouchač série

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.... celý text

barca0583
15.06.2023 5 z 5

Tahle knížka byla moje první česká fantasy a naprosto předčil mé očekávání. Nebyla jsem schopná se od knihy odtrhnout, stále tam bylo tolik věcí, které jsem potřebovala objevovat.

Rup
15.06.2023 4 z 5

Původně jsem si chtěl dílko zařadit pod sci-fi, leč s vědou nemá skutečně nic společného. Nicméně je napsáno lehkým perem a nebýt občasných stylistických prohřešků a poněkud nedotažené myšlenky, dám plný počet. Přesto s klidným svědomím doporučuji.

Tobias009
11.06.2023 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Zapojení některých událostí z minulosti, příběh velmi oživilo.

Shashlick
07.06.2023 5 z 5

Zatím se jedná opravdu pouze o první třetinu příběhu, takže celkové hodnocení vlastně není celkové.
Příběh se čte dobře, je uvěřitelný a i když jsem si chvíli myslel, že dojede na tuzemské neduhy, tak se ukázaly, jako jejich vtipně vyřešená obměna.

sadlo
29.05.2023

Skvělé, skvělé čtení. Kniha si zaslouží prorazit do světa, díky výbornému překladateli.

Terrexantence
22.05.2023 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, nedala se odložit. Barvitý svět mě naprosto pohltil. Hlavní hrdinka mi připomněla vzdornou Jane Eyre, kterou v tom starším filmovém zpracování naprosto miluji. Při potížích Ilan jsem se dokonce dvakrát rozbrečela, což se mi u knihy myslím ještě nestalo (obvykle dojemné věci nečtu).

Vytkla bych asi jen to, že ke konci se děje jedna akce za druhou, Ilan jde neustále o život. Přála bych si občas zpomalení, například když se zastavili ve městě, aby se jí dostalo porozumění a našla na chvíli útočiště alespoň v místní sklenářské dílně. Ale je možné, že si to přeji jen proto, aby byla kniha delší a já si ji užila déle ;-)

LOBO873
16.05.2023 odpad!

Toto je 100% odpad.

včelařka
13.05.2023 2 z 5

Nejsem častý čtenář fantasy, a tak nemůžu moc srovnávat v rámci žánru.
Oceňuji základní sociální a geografické rozdělení světa po válce, prvek sklenitu a lutominu, okolo kterých se celý tento svět točí, byť ani jedno není zcela originální.
Co mi ale na této pohádce dost vadilo, bylo (kromě jednoduchého jazyka) dost těžko uvěřitelné, nekonzistentní a nelogické chování postav. A možná ještě víc mě otravovaly dlouhé, opakující se zbytečné popisy a úvahy hlavní hrdinky. Navíc se toho zas tak moc nedělo.
Takže další díly číst už nebudu.

D.V.Spudil
20.04.2023 2 z 5

Na jednu stranu mě to jako odpočinková četba relativně bavilo. Na druhou stranu má ta kniha celou řadu vad.
1) Ta slova, která tomu mnozí další zde vytýkají. Jistě. Je v pořádku, když si autor vymyslí jazyk nebo když použije nějaký jiný cizí jazyk, ale musí to být funkční. Tady si autorka mohla drtivou většinu názvů v rumunštině (či spíš v ,,rumunštině") odpustit. Není důvod, proč strážní věž nezvat strážní věží (m. ajúta). Není důvod, proč nepřítele nazvat cizím slovem, když i v češtině je pro něj řada výrazů, třeba i ten ,,obávaný" (a ne zrovna temut). Není důvod, proč Ural nenazývat dál Uralem, i když je přestavěný... Působí to zcela nahodile, jako by si autorka řekla: Hm, tak třeba každou pětistou věc tam nazvu názvem v jiném jazyce.
2) Dál je to chování postav. Otrokyně, která se chová ke svým pánům nepochopitelně hnusně, páni, kteří se ke své otrokyni chovají nepochopitelně dobře.
3) Potom to je to míchání skutečných uralských záhad do tohohle světa. Hora smrti tam prostě vůbec nezapadá a působí jako pěst na oko. Je to asi tak v souladu, jako by v Texaském masakru motorovou pilou jedna postava uprchla na jednorožci.
4) To mi asi vadí nejvíc: Sklenit. Umí úplně všechno, má jakékoliv vlastnosti, které příběh zrovna potřebuje. Připomíná mi to druhy kryptonitu ze Supermana, z nichž každý dělá něco úplně jiného. Je to zoufale nenápadité.
------
Přes to všechno to čtení nebylo žádné utrpení, jen takové klasické zklamání z české literatury a její pachuti.
A... proč to tady, doprčic, má 92 %?! Fest přehnané hodnocení...

uzivatel1313
14.04.2023 3 z 5

Začátek je dost otrávný. Jsou tam jen nový a nový divný slova, které stejně při dalším návalu slov zapomenete, a tak to pokračuje asi prvních 100 stran. Další věc která mě irituje je že v knize je napsáno že Ilan je třináct ale řekla bych že se choval na maximálně šest let. Potom se zjistí že je strašně nadaná a kapitán pětadvacítky si ji chce najmout aby brousila sklenit. Za celou knížku jsem to nepochopila protože snad ani jednou ten sklenit doopravdy nebrousila
Autorka pořád dokola píše jaký chudák Ilan je, a jak to mají sklenaři těžký, je to napsaný snad na každý druhý straně.
Ale abych to jenom nekritizovala tady pár plusů:
1)Potom co jsem byla asi v polovině knihy se to rozjelo, a bylo tam i pár nečekaných zvratů.
2) určitě jsem fanoušek nastereí!
3) Ilan ki byla sympatická a dokázala jsem s ní soucítit
Vřele doporučuju, i když začátek není jednoduchý!

bookfan
13.04.2023 3 z 5

O knize jsem se dozvěděla náhodou, zaslechla jsem rozhovor čtenářů v autobusu a zaujala mě zmínka o "sklenařích". Hodnocení zde na Databázi bylo výborné, tak jsem šla bez rozmyslu do toho. Ouha, překvapení - kategorie YA. Už několik desetiletí do této kategorie nezapadám a fantasy knihy mě taky celkem míjely. Můj přísný názor proto prosím berte s ohledem na výše uvedené.

Klady: celkový konstrukt se mi zdá zajímavý: sklenaři vs lidé z nížin, post apo téma taky zaujalo. Zamořená část světa, oddělená od "zdravé" části ochrannou stěnou, zvláštní nerost sklenit, taky OK. Zakomponování záhady Djatlovovy výpravy, rovněž zajímavé a pro mě nečekané. Různé energie, tajemné bytosti nasterey, proč ne. Jenže...
Zápory: Celkové zpracování mě nějak zklamalo, jako by dobré nápady nebyly využity na 100 % po stránce literární i co se zápletky a rozuzlení týče. Jazyk je jednoduchý, ničím zajímavý. Postavy celkem ploché. Chování hrdinů se mi zdálo často nějaké nelogické, divné. Rozuzlení nepřijde, kniha má jak jsem zjistila další 2 pokračování (Faja, Nasterea) a asi ani to není konečný počet série. Není to taková pecka, abych trávila čas čtením dalších dílů s nejasnou vyhlídkou na zodpovězení mnoha otázek, takže končím. Autorka vymyslela spoustu nových výrazů, ale některé se mi zdají zbytečné (proč mít nové slovo třeba pro tetu?).
Shrnutí: Knížka mi přijde jako čtení pro dívky, čiší z ní cosi jako romantické stýkání a potýkání puberťačky se skupinou silných a pohledných starých-mladých hrdinů v čele s kapitánem s oříškovýma očima; oříškové oči jsou snad leitmotivem této knížky. Netroufám si odhadnout, jak bych ji ve věku -náct hodnotila. Ale pro starší a pokročilé, o mužích nemluvě, tato kniha podle mě nebude to pravé oříškové. Škoda pro mě, čekala jsem víc.

Hlodá ve mně škaredá myšlenka: dát toto téma nějakému šikovnému spisovateli, ať to celé zpracuje znovu a lépe pro dospělé čtenáře, vystaví znovu zápletku, odebere poznámky o silných pažích a oříškových očích, doladí technickou stránku věci, doplní konečné rozuzlení a závěr, a bude to dobrý.

MarekTall
13.04.2023 4 z 5

Skvělé! Posloucháno před spaním asi dva měsíce...

Nale
11.04.2023 3 z 5

(SPOILER) AUDIOKNIHA
Čte Jitka Ježková

"Ona slyší reteu..."

Upřímně nevím jak knihu hodnotit. Na jednu stranu se Naslouchač poslouchal velmi dobře (hlavně díky podání paní Ježkové), líbil se mi jazyk i vytvořený svět. Je originální, zajímavý. Sklenaři se mi zamlouvali, stejně tak jejich sluch a spojení se sklenitem.

Začátek byl skvělý, ale bohužel nadšení nevydrželo dlouho.

Jsem těžce zklamaná. Podle hodnocení a vychvalování jsem očekávala kvalitní českou fantasy, která mě vezme na parádní dobrodružství. Něco nového, co vyniká, navíc od české autorky! Ale ne. Bohužel. Jedná se o klasickou YA se spoustou cliché, které se opakuje snad v každé YA knize.
Do poloviny jsem si připadala, že sedím na nějaké přednášce a musím si dělat poznámky z výkladu historie, zeměpisu a sociologie. Párkrát se mi při tom podařilo málem usnout a já netrpělivě čekala, kdy se konečně začne něco dít.

S čím jsem měla největší problém, bylo chování postav. Bože, ty byly tak plochý! Všichni se chovali a mluvili stejně, nikdo neměl vlastní osobnost. Muži, kteří jsou podle popisu zvyklí na špínu a krvavé boje připomínali citlivé slečinky. Kolikrát jsem jejich hysterické chování nechápala, připadalo mi nelogické až směšné vzhledem k situaci. Něco takového bych očekávala od dětí a ne dospělích, zkušených bojovníků. Proč? Aby to bylo víc YA? Je poznat, že je psala žena. A kapitán s oříškovýma očima byl také k smíchu. Jemu bych nesvěřila k velení ani kočku.
Stejně tak jsem koulela očima nad celou záležitostí s Evaldem... Chcete mi tvrdit, že všichni byli tak slepí? Tak naivní? To jim nepřišlo divné, že sklenař, který měl Ilan vyučovat, svoji práci vůbec nedělá? Zřejmě ne.
Těch nelogičností tam bylo tolik, až je to k nevíře. Stejně tak množství tajemství kolem Ilan mě iritovalo.

Samotná Ilan se jednou chovala jako dítě, vzápětí zase byla jediná, kdo měl alespoň špetku zdravého rozumu. I když mě její věcné otázky iritovaly, přesto byly vzhledem k věku pochopitelné. Samozřejmě nesmí chybět ani klasická počáteční nenávist a trýznění hlavní "správňácké" hrdinky, aby mohlo přejít k politování a pochopení. Opět... klasický prvek YA.

Teď něco k ději... On tam nějaký byl? Po předlouhých popisech a vysvětlování, které trvalo polovinu knihy, se najednou Ilan chystá s Pětadvacítkou na cestu... Kam? Nemám ponětí. Nevěděla jsem ani, co tam vlastně budou dělat. V celém tom kolu informací jsem to okamžitě zapomněla. Stejně tak jsem si kromě kapitána, Vargase a Evalda nezapamatovala žádnou další vedlejší postavu, natož její jméno.
Velké plus je za Ďatlovovu výpravu. V horách se KONEČNĚ začalo něco dít. Dále mě zaujalo zjevení nasterei. Až na to, že napětí, které bylo vytvořeno, díky dalším popisům a vysvětlením, naprosto vyprchalo.

Jedná se o nenáročnou YA pro ženy. Ale kvalitní? To těžko. Většina uživatelů tady zřejmě nikdy pořádnou fantasy nečetla. Tohle je hodně slabý odvar.
Do druhého dílu se pouštím ze zvědavosti. Konec byl zajímavý.

PS: Už jsem alergická na zvolání "Ilane!" a větu "Jsem jen obyčejný sklenař."
PPS: Věděli jste, že kapitán má oříškové oči?
PPS2: Vsadím se, že se v dalším díle dozvíme, že je hrdinka ještě speciálnější než jsme si dosud mysleli.

Ventimiglia
10.04.2023 5 z 5

Prvních pár desítek stran poněkud obtížných (v úvodu do svého světa autorka potřebovala vysvětlit, co je co, jak to funguje a proč je to takové; otázka je, jestli by to nešlo "schovat" do děje, aby začátek nebyl tolik zatížených), ale pak už začíná působit kouzlo: hrdinka, se kterou prožíváš radosti i strasti, napětí, skoro cítíš sklenit v dlaních - jdu si půjčit druhý díl! :)

mnohoknih
07.04.2023 5 z 5

Tak to byla bomba! Večer dočteno a do rána jsem bloumala Duvalským pohořím. Fakt je to česká fantasy? Ilan je sympatický spratek a její neustálá kanonáda otázek díky kterým se o jeho (jejím) světě dozvídáme podrobnosti, mě baví. A možné vysvětlení zániku Ďatlovovy výpravy je třešničkou na dortu, tedy příběhu. Tak šup pro další díl.

Thalin
26.03.2023 2 z 5

Nechala jsem se unést hodnocením a knihu si přečetla taky. Respektive, ani jsem ji bohužel nedočetla celou. Hrozně mě totiž nudila. Ze začátku jsem si říkala, že je ten úvod do všeho asi nutný, aby se člověk neztrácel. Ale ne, klidně by se to bez toho obešlo. Děj se táhl, neustále se něco vysvětlovalo a Ilan byla prostě jen neznalé dítě, které se pořád na něco ptalo jako...no jako hloupé dítě. Možná kdyby byla hlavní postava starší, bylo by to zajímavější, ale takhle byla dětinsky otravná. Ty neustále popisky a vysvětlivky byly podle mě dost na úkor děje. Autorka si vymyslela sice spoustu hezkých názvů a kasty, ale nepřišlo mi to jako něco extra propracovaného. Víceméně jsem většinu času čekala, až se něco konečně stane. Kolem strany 200 jsem to prostě vzdala.

SladkaK
14.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Jsem typ člověka, který snesl jediné dvě fantasy v životě. A to Harry Potter a Zaklínač. Takže když jsem se dostala k Naslouchači a musela se prodírat džunglí cizích slov v prvních kapitolách, málem jsem to vzdala. Ještě, že se tak nestalo. Svět, který jsem objevila mě vtáhl do sebe a kupodivu mě bavil.

Nemůžu se ale zbavit zvláštního dojmu z čtení pasáží kapitán vs. Ilan. Vkrádá se mi tam stále ten erotický podtón a nemůžu se ho zbavit!

Lenka321804
11.03.2023 5 z 5

Povedená fantasy od českého autora není častý jev. Proto doporučuji.

KNTRFKT
08.03.2023 3 z 5

Z hlediska hodnocení, je to pro mě hodně rozporuplná knížka. Nejde tam o Bůh ví jak propracovanej svět, nebo snad o vymyšlení něčeho, v rámci literatury, převratnýho. Autorka vymyslela pár alternativních názvů pro šutr, hidžáb a věž (psáno v nadsázce), čímž celá invence končí. Nicméně koncept nížiny vs svět sklenařů není zas tak špatný a určitě má potenciál. Za nejpovedenější osobně považuju to držení hlavní hrdinky mimo jakýkoli civilizovaný svět, aby se pak mohla divit i něčemu takovýmu jako je vidlička, a my s ní. Tohle hezky pomáhá sympatizovat s postavou a určitě to je plusem knihy. Postava je napsaná tak, aby ji měl každý rád a nebyla konfliktní - zvídavý a odolný outsider odsouzený ke smrti a životu v bahně, deroucí se na povrch socioekonomickýho žebříčku tamního světa. a má tajemství! Kdo by to nechtěl, co?

Prvních 60 stran ujde, pak ale začíná extrémně nudná nalejvárna o světě sklenařů, kde je čtenář vyučován souběžně s Ilan, a to mě nebaví. Je škoda, že autorka nepoužila stejnej koncept jako v závěru knihy, kdy se o sklenařskym životě a jejich pravidlech dozvídáme prostřednictvím různých událostí, do kterých se Ilan namočí. Nicméně, závěr by šel. Dá se sympatizovat, je to slušně otevřený, může se stát cokoliv. Asi tomu dám ještě šanci.

Áňa 998
26.02.2023 5 z 5

Tak strašně dlouho jsem se této sérii vyhýbala.. A nakonec jsem první díl přečetla za dva dny. Prostě nešlo odejít! Zajímavý svět, skvělé postavy!