Naslouchač

Naslouchač https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275144/bmid_naslouchac-OED-275144.jpg 5 4336 1218

Naslouchač série

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.... celý text

voody99
14.12.2022 5 z 5

Wau... Asi 120 stran mi trvalo se do knihy tak nějak dostat... Ale pak sem se nemohla odtrhnout. S přehledem tahle kniha může za mě na světový trh. Těším se další díl

Kate3003
12.12.2022 5 z 5

Naslouchač se rozhodně bude řadit mezi nejlepší knihy, které jsem letos četla. Skvěle vystavěný svět doplněný o vlastní historii. Postavy jsou sympatické a velmi dobře zpracované. Celkové byl pro mě příběh a jeho celkové zpracování velmi příjemným překvapením. Zaujal mě nejen svou čtivostí, ale i propracovaností. Vzhledem k ohlasům jaké kniha budila na instagramu jsem se docela bála tuto sérii začít číst, protože jsem již několikrát byla z knihy která byla velmi chválena zklamaná. Tady se ovšem přikláním k řadám nadšených čtenářů a knihu vřele doporučuji a jsem zvědavá na další vývoj děje a jednotlivých postav.

sarahmoon
03.12.2022 5 z 5

Audiokniha - Tak tohle se opravdu povedlo. Jak příběh, tak načtení.
Dámy tleskám.

Clairka
01.12.2022 5 z 5

Asi jediná fantasy co mě fakt bavila! Pecka. Nutně musím mít další díly

marco026
26.11.2022 5 z 5

Obrovské prekvapenie! Čakal som veľa, pretože som videl kladné recenzie, ale napriek tomu kniha prekonala moje očakávania. Hodnotenie 10/10

Pralev
23.11.2022 4 z 5

Dávám téhle knize 4 hvězdičky, ale bylo to pro mě jedno z těch obtížnějších hodnocení. Kdybych byl býval hodnotil ihned po dočtení, váhal bych mezi 4 a 5. Kniha je ale prvním dílem série, která jde podle mého názoru kvalitou s dalšími díly velmi prudce dolů, a já se nedokážu kritickému pohledu ubránit zpětně i při hodnocení prvního dílu, který byl ještě nejlepší; proto jsem váhal mezi 3 a 4. Škoda tedy, že jde o sérii a Naslouchač nekončil tímto dílem s nějakým uspokojivým vysvětlením všech záhad a uzavřením příběhu. Pak by to bylo opravdu velmi dobře napsané postapo fantasy (nezvyklá a zajímavá kombinace). Autorka dobře pracuje se záhadami, které jsou hnacím motorem knihy - čtenář je opravdu zvědavý na mnoho vysvětlení. Spoiler alert: K drtivé většině z nich nedojde a to dokonce ani v dalších dílech. Nešťastně vnímám zvolený věk hlavní protagonistky, který je prostě příliš nízký, často jsou její infantilní úvahy a reakce doslova otravné.

Ivuška235
23.11.2022 5 z 5

Knihu jsem dostala, vůbec se mi do ní nechtělo. Nikdy jsem nečetla žádnou fantasy. Ale teda od prvních stran mě hned dostala, nemohla jsem se odtrhnout, přečetla jsem za za jeden den! :) Těším se, až si přečtu další díl...

Hall3006
22.11.2022 5 z 5

Před touto knihou jsem přečetl více dystopií, abych měl srovnání. No a nebojím se napsat, že tohle dílo je nejlepší za poslední dobu. Nenudil jsem se ani na jedné straně a hltal příběh světa, který je po velké válce rozdělený na části: nížiny, pohoří a svět za ... Hranice a její udržování národem sklenařů je fantasticky vymyšlen. Záhady světa za reteou a možné vysvětlení záhady dnes nazývána "Ďatlova výprava" byla mistrně zakomponována. No dílo je to povedený a hned jdu na další díl. Doporučuji

Iva095
20.11.2022 5 z 5

Fantasy knížka od české autorky. Nějak jsem nevěřila tomu, že by se mi mohla líbit. Řekla jsem si, že když má takové vysoké hodnocení, že jí zkusím přečíst. Trvalo mi několik stránek než jsem se začetla, ale pak jsem už hltala kapitolu po kapitole a stránku po stránce. Tato knížka je absolutní dokonalost. Čtivá, originální a k tomu ještě od české autorky. Lituji, že jsem si ještě nesehnala pokračování. Doporučuji.

Hajana
15.11.2022 5 z 5

Tak takhle dobrá česká fantasy se jen tak nevidí, tuto je opravdu pecka.

petr_
09.11.2022 5 z 5

Příběh má velmi zajímavé prostředí i postavy. Přečetl jsem ho jedním dechem a těším se na další části, ačkoliv nemám rád vícedílné fantasy, protože mám dojem, že všichni autoři, kteří píší tento žánr mají ambice napsat dlouhou sérii.
Na příběhu se mi také líbí, že není černobílý, ale snaží se vysvětlit pohled jednotlivých protichůdných stran a tím je zbližovat. Nemám ve zvyku plýtvat hvězdičkami, ale tento příběh hodnotím na plný počet. Doufám, že to vydrží až do posledního dílu.

grimik
08.11.2022 4 z 5

Jako malý kluk jsem toužil po hromadě fantasy knih, ale kromě Hobita nic nebylo. Tak si dětské sny plním teď a kupuji si fantasy knížky, i když už je ani nečtu. Jsou moc jednoduché, prostě YA a vesměs mě moc nebaví. Takže i když mám celou sérii Naslouchače v knihovně v její papírové podobě, dávám to jako audioknihu při cestách autem. Naslouchač celkem překvapil, zejména tím, že jde o počin české autorky. Ta vyměnila tvorbu vlastního, konzistentního světa za zasazení děje do postapo budoucnosti naší Země a tak má základ položen sám od sebe. Poslouchalo se to dobře, ale zas taková perla to podle mne není. Třeba charaktery postav jsou vykreslovány totálně povrchně. Nevím, zda mám být rád za onen odkaz na Djatlovovu výpravu a její tradiční "mysteriózní" výklad až démonizaci a u audioknihy mi úplně nesedí hlas Jitky Ježkové. Ale jinak hodně dobrý počin a zajímavě naroubované, čisté fantasy na dějiny. Ural, coby dělící čára světa mi navíc v kontextu současného světového dění přijde jako trefně zvolené místo pro "novou hranici", ach ta ironie. :)

julinka87
04.11.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem! Zakomponování reálné záhady se autorce náramně povedlo.

michaela.97
01.11.2022 5 z 5

Fantasy jsem nikdy moc neholdovala, ale pak přišla chuť, zkusit ho. Sáhla jsem proto po Naslouchači, o kterém jsem už dloooouho slýchávala samou chválu. Taky mi přišlo super, že budu mít na seznamu “přečtených” další českou autorku. A taky jsem si vybrala poslech (audioknihu), protože ty jsou pro mě stravitelnější a udělala jsem nejlíp, jak jsem mohla!

Audioknížka je bravurně načtená a hrozně skvěle zpracovaná - po “hudební” stránce. Moc mě bavily přechody mezi jednotlivýma kapitolama.

Co se týče děje: Líbí se mi, že hlavní hrdinkou je dospívající dívka. Mohlo jít o průser, ale nešlo. Autorka si s dětskou postavou poradila velmi dobře. Ilan se choval/a, že jsem mu/jí to věřila.

Zbylé postavy byly taky moc fajn. Některé víc, některé míň. Víc prostoru možná mohla dostat “pětadvacítka”, ale nečetla jsem pokračování, tak třeba v dalších dílech nebudou tak na pozadí, ale zase rozumim, proč to tak ne-bylo.

Líbil se mi opravdu skvěle propracovaný děj. A svět. A to všechno, co v knize zaznělo. Přišlo mi, že autorka zvládla ukočírovat slova. Nikde jich nebylo zbytečně moc. Žádná omáčka kolem. Zápletky přinášely otázky, na které jsem chtěla znát odpovědi. Celý příběh byl protkaný napětím. Obzvlášť poslední 3 hodiny knížky byly neskutečný. Trošku i nechutný. Strašidelný. Temný.

A skončilo to moc hezky. Otevřeně. Těším se na další díl(y).

Kytiii
28.10.2022 5 z 5

Celou sérii Naslouchače jsem četla téměř s otevřenou pusou. Nemohla jsem uvěřit, že je autorka češka. Propracovanost světa naslouchačů můžete srovnat s mnohem známějšími světy hobitími nebo čarodějnými. Sama jsem se divila, proč jsem čtení tak dlouho odkládala. Aneb předsudky jsou svině. Výběrem tohoto díla rozhodně chybu neuděláte. A ani pokud už vám není náct.

Andys02
21.10.2022 5 z 5

Naslouchač je po dlouhé době fantasy, která mě dokázala vtáhnout do děje v pár stránkách!! Kniha je velice čtivě napsaná. Za mě skvělé dílo.

rabor
16.10.2022 3 z 5

Teda už je to nějaký pátek co mám dočteno, ale okamžitě se mi to vrátilo, "kapitán a jeho oříškové oči" (popis hlavní postavy, v knize uvedeno asi 100x). Boha jeho, děcka existuje na autorčin literární majstrštyk nějaký lék? Nebo se toho už nezbavím nadosmrti? "Kapitán a jeho oříškové oči", na jednu stranu jsem tak rád, že se autorka nepouštěla do nějakého hlubšího popisu charakteru zbylých postav. Je tu Ilan, kapitán s oříškovýma očima a nějakých dvacet bezduchých volně zaměnitelných panďulákú jak vystřižených s časopisu Žena a život. A všichni putují odnikud nikam jako předvoj pro další veleúspěšné pokračování. Že je příběh outsidera z geta, ze kterého se jednou všichni posadí na prdel už v YA literatuře trochu klišé, no a? Když to furt sype. I já si koupím další díl, když poradíte jak kapitána a jeho oříškové oči vymažu ze svého mozku. Co elektrošoky děcka, zkoušely jste? To by mohlo zabrat ne?
PS: nezapomněl jsem se zmínit, že kapitán měl oříškové oči? Ano, ano, hnědé také oříškové oči

MizutaniMizuku
13.10.2022 5 z 5

Asi nejlepší fantasy, které jsem kdy četla.
Vřele doporučuji.

Ulrika
10.10.2022 5 z 5

Prostě nemám slov. Úžasně propracovany příběh, těším se na pokračování.

Artim
27.09.2022 5 z 5

Fantasy, Pro děti a mládež??? Vždyť by se za to ani King nemusel stydět - místy hororové s prvky detektivky.
Zprvu jsem k tomuto dílu byl skeptický, autorka na prvních 20 stranách nastínila kontext celého postapokalyptického světa a pak začala rozvíjet děj. Tou dobou bych jí dal 3 hvězdy a děkoval za Rowlingovou či Tolkiena, jenže ono se to rozjelo směrem, se kterým jsem úplně nepočítal. Autorka ne jen že nepřestala přitápět, ale nadnášela čím dál tím víc zápletek a situací, které přinášely jen otázky a skoro žádné odpovědi. Tím vás neustále drží v napětí až dočtete poslední stránku a letíte do knihovny pro další díl...
A to jsem si myslel, že z fantasy už jsem dávno vyrostl...