Naslouchač

Naslouchač https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275144/bmid_naslouchac-OED-275144.jpg 5 4341 1218

Naslouchač série

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.... celý text

Skoupka
23.07.2018 5 z 5

Knihu mohu jen doporucit. Zajimavy pribeh a hlavne napinavy. Precteno jednim dechem. Ma snad jen jednu nevyhodu,ze musite hned precist 2.dil

Chytuš
23.07.2018 5 z 5

Moje fantasy dušička plesá. Takové skvělé propojení fantasy a postapo budoucnosti jsem ještě nečetla. Vykreslený svět sklenařů i bojovníků pětadvacítky, nahlížený očima dvanáctileté Ilan a prodchnutý na každém kroku nějakým tajemstvím, mě opravdu bavil. Autorka odvedla skvělou práci, místy jsem si představovala všechno tak živě, že jsem sklenit nejenom viděla, ale dokonce jsem ho v myšlenkách nechávala rozeznít... Doporučuji nejen já - momentálních 999 hodnocení s výsledkem 94% hovoří za vše.

A ještě jedna technická pro ty, co se nikdy nedívají na konec knížky - tady to udělejte, ne však kvůli konci příběhu, ale kvůli slovníčku, který vás ze začátku rychleji vtáhne do nového světa...

Babsy
21.07.2018 5 z 5

Tohle byla naprostá bomba! Už na prvních stránkách jsem věděla, že tohle se mi bude líbit! Styl vyprávění, charaktery, vykreslování světa.. já jsem prostě nadšená. Nechci aby tento svět kdy skončil! Smekám a souhlasím, že díky autorce budu více koukat po české literatuře, kterou jsem dříve nevyhledávala.

P.S. asi 10 stran před koncem jsem si všimla, že na konci knihy je slovníček pojmů.. tak ať se třeba zbytečně netrápíte … ;-)

Eslem
18.07.2018 5 z 5

Četla jsem rozhovor s P. Stehlíkovou a docela mě zamrzelo, jakým martyriem si u nás musí autor projít, aby mu takto slibnou knihu vydali. Obálkou vyvolává představu Duny YA žánru a určitě předčí mnoho překladovek, obsahuje pár silných momentů a celkově se mi líbila, nicméně taková pecka, za jakou je vydávaná, to určitě není.
Autorka až příliš tlačila na pilu neustálým zdůrazňováním utrpení sklenařů, které přecházelo až do otravné ufňukanosti hlavní hrdinky, tak typické pro většinu YA pro dívky (scéna s podříznutím musela být opravdovou lahůdkou pro každou tragédku). Postava Ilan celkově působí nevěrohodně, i když chápu, že hlavním důvodem je snaha o kompromis mezi nevinným dítětem a někým, pro koho už pohled na kapitánův zadek něco znamená. Dalším z klasických YA nešvarů je zženštilé až idiotské chování většiny mužů, obzvláště těch, kteří by za svůj předlouhý život už měli mít čas aspoň trochu zmoudřet a navíc se profilují jako drsní chlapi a elitní vojáci. Logickou chybou je zavedené používání angličtiny, načež pak začneme řešit oslovení Ilan, Ilane apod. Aby si příběh opravdu zasloužil superlativy a nespoléhal na přimhouřené YA oko, autorka by svůj námět musela zpracovat ještě lépe, a pokračování u mě dokonce vyvolalo obavy, že moc netuší, jak s jeho potenciálem naložit.

AvaBluesBee
16.07.2018 5 z 5

Krásně napsaná česká fantasy o malé tvrdohlavé sklenařce. Myslím si, že autorčino zasazení fantasy světa Duvalského pohoří do reálné post-apokalyptické Evropy se dost povedlo a těším se na Faju.

radu.sik
14.07.2018 4 z 5

Začátek pomalejší, od poloviny se nedalo odtrhnout.

nicole1990
14.07.2018 5 z 5

Hodně se mi to líbilo :-) jsem knížkou nadšená už se těším až přečtu Faju

jaroiva
12.07.2018 5 z 5

Co to jako má znamenat? Jaktože je tak rychle konec? Ještě nejsem nasycena! Cítím se podvedena, musím hned pokračovat Fajou. Tohle se nemělo rozdělovat do dvou knížek.
Přečteno jedním dechem a kdyby to bylo v jedné knížce, určitě bych to na ten jeden dech dala obojí.
Hodně mě baví téma tajného převleku dívky za chlapce. Vzpomněla jsem si na Pratchettův Podivný regiment, který si budu muset brzo asi znovu přečíst.

Doporučuji před započetím čtení Naslouchače vybavit se rovnou i druhým dílem, abyste mohli plynule navázat. Tahle jedna knížka prostě nestačí.

ja.nevim
09.07.2018 4 z 5

Předtím než jsem začala číst Naslouchače, byla jsem poměrně dost skeptická. Jen málo čtu knížky od českých autorů a už vůbec od nich nečtu fantasy a sci-fi. Ale vzhledem k tomu, jaký pozitivní ohlas je na tuto knížku, řekla jsem si, že bych mohla změnit svůj pohled na věc. Moc jsem od Naslouchače nečekala. Takže jsem pak byla hodně moc mile překvapená. Vážně skvělá knížka. Těším se na další díl.

Veru457
08.07.2018 5 z 5

Isci-fi čtu jen z donucení, ale tohle jsem přečetla jedním dechem. Skvělé čtení od začátku až do konce. Nevydržím dokud nepřeštu i FAJU.

Nurri
07.07.2018 5 z 5

Naslouchač je kniha, která mě vyvedla z omylu, že česká sci-fi a fantasy je na pokraji vymření.Kniha má velmi poutavý děj, který je velmi dobře zpracovaný. Musím doporučit každému, kdo má rád fantasy.Kniha se velmi dobře četla a obsah vás přímo vtáhnu, takže jsem knihu měla přečtenou velmi rychle.

P-puma-
04.07.2018 5 z 5

Mám pro knihu jeden výraz: neuvěřitelný. Chvíli mi trvalo než jsem se ve světě zorientovala ale pak jsem se začetla a bylo to úžasný. Autorka mě neustále překvapovala a podle mě se vyhýbala všem klišé. Hned jdu na druhý díl. Fakt jsem nadšená

Dáša249
04.07.2018 4 z 5

Trvalo docela dlouho než mě děj pohltil, ale nakonec musím autorce zatleskat. Mezitím jsem ale doslova jedním dechem za pomalu jen tři dny přečetla Faju a netrpělivě čekám na pokračování

Mindy
04.07.2018 5 z 5

Velice příjemné české překvapení. Taková trochu pohádka, ale četlo se to moc dobře. Těším se na pokračování.

MissiPippi
30.06.2018 4 z 5

Kvalitní česká fantasy. Zajímavé vymyšlené prostředí z budoucna, vcelku uvěřitelné. Hlavně ta část, kdy asijský kontinent je zamořen jedem po chemické bombě. Jediné s čím se nedokážu žít je, jak na několika pár stránkách hlavní postava přežije bez újmy několik smrtelných situací a jako jediný vše přežívá. Při kutálení se z kopce, kdy všechny předběhl nečekanou metodou, jsem se od srdce zasmála. Takže nouze o vtip není. Příběh mě rozhodně zaujal, nicméně na výbornou tomu stále něco chybí.

MadamC
30.06.2018 4 z 5

Skvělý napínavý příběh, který jsem si zamilovala hned od prvních stránek. Už se nemohu dočkat na Faju.

Aneth.com
29.06.2018 5 z 5

Knihu jsem po delší odmlce konečně dočetla a jsem nadšená! Hned dneska jsem zakoupila druhý díl a myslím že ten už rovnou zhltnu :) Stejně jako někteří, i já jsem byla trochu skeptická k české autorce, ale ukázalo se že to byla opravdu hloupost. Kniha je velmi barvitě popsaná, má zajímavý děj a rozhodně stojí za přečtení pro ty, kteří mají rádi fantasy žánry.

Sixtinka144
27.06.2018 5 z 5

Po dlouhé době kniha ,která mě naprosto ohromila! Samozřejmě, ze začátku jsem byla až moc skeptická, česká autorka? Nic pro mě... Ale hned na dvacáté stránce jsem věděla, že se Petra stane mou oblíbenou spisovatelkou. Příběh nebyl vůbec plytký, ba naopak, šikovná autorka vám vše představila a vysvětlila proč to tak je. Hlavní hrdinka se chovala naprosto úměrně ke svému věku, což se mi také líbilo, pět hvězd a šup na druhý díl!

ivca79
24.06.2018 5 z 5

Na knížku jsem narazila náhodou, když jsem byla v polovině, tak sem muže upozornila, že ho to bude bavit... a on mi oznámil, že už jí má přečtenou a že sem mu jí doporučila já.
No, já to nebyla, takže je dobře, že jsem četla jen půjčenou a nemáme jí koupenou 2x a taky už jsem měla nachystaný druhý díl, než jsem se dočetla na konec.

kalinkacz
24.06.2018 5 z 5

Přečtení této knihy jsem opravdu dlouho odkládala, protože byla očekávání šíleně vysoká a díky neskutečně vysokým hodnocením v recenzích.. Potom se ale chystalo vydání druhého dílu a konečně jsem se k přečtení dostala.. A musím říct, že jo, jo, jo! Všechny recenze říkaly pravdu a tahle kniha byla jednoduše skvělá... Líbila se mi od první do poslední strany a nemůžu se dočkat dalšího dílu, nějak věřím, že bude stejně super!