Naslouchač

Naslouchač https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275144/bmid_naslouchac-OED-275144.jpg 5 4341 1218

Naslouchač série

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.... celý text

Jana512
18.11.2023 4 z 5

Fantastická knížka z tajemného světa sklářů, ukazuje krásný vztah dítěte Ilan, obdařeného mimořádnou schopností naslouchání sklenitu. Tato schopnost ji posunula z chudé chýše do učení k mistru, a pro své nadání byl/a vybrána ke spolupráci s Kapitánem a pětadvacítkou ochránců - mužů, kteří chránili sklářské oblasti před nebezpečím, která jim hrozila. Prožila spolu s nimi nelehké chvíle a to utužilio i jejich vzájemný vztah , na kterém se můžeme poučit a snažit se využívat své schopnosti ve prospěch druhých. Kniha se mi dobře četla a doporučuji pro pobavení i poučení .

Tobias009
17.11.2023 5 z 5

Super, není co dodat.

mondulinecka
12.11.2023 5 z 5

Po dvou letech jsem se rozhodla se k sérii vrátit. Opět přečteno během dne a pocity jsou naprosto stejné. Sice si zhruba pamatuju, ale nijak mě to o zážitek ze čtení neochuzuje. Sice už dávno nespadám do kategorie YA, ale tenhle typ knížek fakt miluju a neřekla bych, ze mě to někdy opustí. Moje jediná výtka po světech SJM je to, ze bych ocenila mapu tohoto světa.

hanka24
06.11.2023 3 z 5

Pořád jsem se nemohla zbavit pocitu, že je to až moc vymyšlené, ne že by to bylo neuvěřitelné, spíš asi jak bylo vše tak popisováno.. Každopádně chci další díly, bojovníky petadvacitky zbožňuju, trochu si je představuji jako takové zaklínače.

BaPe895
14.10.2023 4 z 5

Zajímavá kniha tuzemské autorky. I když uznávám,že podobné příběhy zaujmou spíše mladou generaci.

K.larki
10.10.2023 5 z 5

Já byla uchvácena! Jasně, že to není vypracované ve stylu Tolkienovy Středozemě nebo Herbertovy Duny, ale mě to naprosto dostalo, a to tak, že jsem ji musela číst dvakrát po sobě..a pak hltala další díly. V současnosti čtu vydané díly již po třetí a nacházím v tom tolik současného a krásná archetypální témata, která dvě výše jmenované zpracovavávají také..jsem opravdu zvědavá co a jak bude dál.Děkuji! už dlouho jsem nebyla tak krásně "posedlá":)

Kníračka12
29.09.2023 5 z 5

Boží kniha.

MichaLela
29.09.2023 4 z 5

Za mě dobrý. Perfektní svět, vyprávění mě vtáhlo a na to že bylo v knize málo akce, bylo čtení velice poutavé. Bodík strhávám, jelikož je příběh lehce předvídavý a představovala bych si více setrvání v temném světě sklenařů. Ale to jsou už jen mé subjektivní pocity :) Kniha za přečtení rozhodně stojí. Ocenila jsem slovníček v zadní časti knihy, mínus bylo, že jsem ho objevila až před koncem

vanella
28.09.2023 3 z 5

(SPOILER) Takže... Knihu jsem dočetla včera. Mám z ní smíšené pocity.

Ilan je třináct a narodí se bez deformací, což je celkem vzácné a navíc je to dívka. Narodí se ve sklenařské rodině. Musí se vydávat za kluka a celá musí být oblečená v mantii (oblek zahalující celé tělo) a masce, jinak by ji poslali do nor, protože je to dívka a navíc je čistá. Má vzácný dar, dokáže naslouchat sklenitu. Učí se od mistra, který je hodný a oceňuje Ilaninu zvědavost. Učí se správně obrušovat sklenit. Jednou kapitán pětadvacítky (něco jako vládce světa, kterého všichni poslouchají) zadá amarijskemu fajovi za úkol, aby jeho brusiči vyrobili meč z neobyčejnějšího sklenitu, ale aby uměl to, co čirý. Ilan vybere sklenit, který vyhovuje jejím přestávám a pustí se do práce. Poté co kapitán předmět dostane, je překvapen, co to umí. Zeptá se, kdo ho vyráběl a je Ilaninou prací natolik spokojený, že si ji pronajme na 5 let. Ilan nechce odejít od rodiny, ale matka usoudí, že je to skvělá příležitost se naučit novým věcem a také nemusí odejít do nor. Ilan tedy podniká výpravy pětadvacítky. Pětadvacítka objíždí města a kontroluje těžbu a sílu armády. Kapitán si k Ilan postupně vytváří kamarádky vztah, ale Ilan mu nevěří, protože je z nížin. A ona sklenař. Lidé z nížin sklenaře zotročili.

Děj byl celkem pomalý a první kapitoly mě kvůli historii nebavily. Navíc ty nesmyslné slova, která jsem si prostě nebyla schopná zapamatovat. Žádné brusičské práce se tam nekonaly, což mě zklamalo. Chování postav bylo zvláštní a popsaný charakter byl u všech postav stejný... Ale celkově to bylo zajímavé a možná si přečtu i zbývající díly :-)

JerryW.
14.09.2023 5 z 5

Tuhle knihu jsem měl rozečtenou v době, kdy vyšla, ale nakonec jsem přešel na jinou knihu a tuhle tak nějak odložil - a to až doteď, kdy jsem se vrátil k její audio verzi. Musím říct, že nechápu, proč jsem ji tehdy nedočetl.

Skvělé vyobrazení světa, i když na začátku vás to možná trošku zahltí historií a terminologií, dá se to v pohodě projít a nemusíte si nutně pamatovat každou prkotinu, to důležité tak nějak poberete.
Výborně ztvárněný vztah mezi postavami na opačných stranách válečné barikády a jejich hlubších motivů, tohle mě fakt nadchlo a na poměry české fantasy je to opravdu kvalitní práce hodná všech pochval.

Co mi trochu nesedělo, byla hlavní postava - na její věk se kolikrát chovala až neuvěřitelně dospěle, ale zas to kolikrát nahradila velmi realistickým jednáním a rozhodováním. Hlavně ke konci knihy se to dost zlepšilo.
Taky mi trošku nevyhovovala ich-forma v minulém čase a popisování toho, co postava samotná nemůže vnímat, jako myšlenkové pochody ostatních, jejich složité emoce a rozpory.

Celkově doporučuji devíti z deseti prstů a jdu vesele pokračovat druhým dílem :-)

Bookworm345
12.09.2023 4 z 5

Tahle kniha má dokonale propracovaný a zajímavý svět. Je to geniální jak si s tím autorka dokázala poradit. Ale dějově to už trochu pokulhává. Není to nejnadupanější kniha, ale zas to není tak hrozný. Taky mi celkem vadilo nelogické chování postav, při kterém si vážně řeknete: WTF?! Dávám 4*.

cestina_s_linus
08.08.2023 4 z 5

Začnu asi takhle... když jsem se do knihy pustila, tak jsem byla ztracená a moc jsem nechápala, kde je to "fantasy". K tomu ta hromada pojmů - kdybych nenašla vzadu slovníček, tak bych knihu zavřela.

Pak jsem se do příběhu ponořila a nestačila jsem se divit! Sklenařský svět si získal mé srdce. Nejednou se mi úzkostí stáhlo hrdlo, když jsem se dozvídala další informace o jejich přežívání.

Musím uznat, že se mi kniha místy četla špatně. Asi za to mohou zdlouhavé popisy ohledně sklenitu + specifická terminologie - musela jsem některé úseky přečíst i třikrát, než jsem si byla jistá, že význam chápu správně. Ale i přesto jsem neměla chuť knihu odložit, ale právě naopak - knihu nešlo pustit z ruky.

Jsem zvědavá na další díl.

RyxiraAmyGinger
04.08.2023 5 z 5

Fantasy ani sci-fi už jsem nečetla pěkně dlouho, určitě několik let. Od určité doby tento žánr nevyhledávám, i když jsem toho v náctiletém období přečetla kvanta. Zato můj manžel má tuhle literaturu rád a knížku jsem tedy původně koupila pro něj. A když jsem jednou spěchala na metro, padla mi do ruky - chtěla jsem zkusit něco nového, máme paperback, takže fajn velikost. No a zamilovala jsem se! Možná je to tím, že jsem potřebovala změnu, zkusit zase něco nového. Možná tím, že mi scházel ten pocit, kdy se těšíte na každou stránku. Možná jsem prostě jenom potřebovala vypnout. Je to samozřejmě young adult a tomu se vyhýbám jako čert kříži - no ale nějak se to prostě všechno sešlo a Ilanin příběh mi neskutečně padl do noty. Líbilo se mi i zapracování záhady kolem Djatlovovy expedice, Ilan i pětadvacítka jsou sympatičtí hrdinové... no prostě jsem strašně zvědavá, jak to bude dál!

knidopel
28.07.2023 5 z 5

Do této knihy (a vlastně i celé série) jsem se zamilovala. Knihu jsem četla i poslouchala jako audioknihu a obojí bylo skvělým zážitkem. Výborně vymyšlený a vykreslený svět, originální příběh, zajímavé postavy (hlavní postavu Ilan pozorujete v podstatě od jejího narození a postupně s ní rostete)... Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Velké plus, že jde o knihu od české autorky. Myslím, že kdyby se přeložila, mohla by mít určitě úspěch i v zahraničí. Rozhodně moc doporučuji a doufám, že nebude už dlouho trvat a vyjdou i další díly (zatím jsou venku první 3).

knihomolka_jaja
28.07.2023 5 z 5

Dlouho jsem si přála narazit na knihu, která mě pohltí tak, jak se mi to stávalo dřív, která mě nepustí, dokud ji neprečtu a konečně! Konečně jsem si mohla znovu prožít to naprosté splynutí s příběhem. Okamžitě se pustím do druhého dílu.

Chcete originální fantasy? Chcete být s hrdinou už od jeho narození v postapokalyptickém světě tři sta let vzdálené budoucnosti? Chcete si užít fantasy bez romantické linky? Minimálně 1. díl ve všech výše uvedených bodech naprosto odpovídá.

Kniha se skvěle čte, styl psaní mi dokonale sedne. Není jediné stránky, kde byste nebyli napnutí jak kšandy. Svět, který autorka stvořila je neuvěřitelně originální. Já vím, že se tu strašně rozplývám, ale.... Wow! Wow! Wow!

Autorka skvěle vykresluje atmosféru a udrží vás napnuté až do poslední stránky. Minimálně u mě se jí to opravdu povedlo. Byla jsem vzhůru do dvou do rána, jen abych knihu dočetla. Jestli máte rádi fantasy, tak opravdu doporučuji.

MisaDud
14.07.2023 5 z 5

Miluji fantasy. Tato kniha mě nadchla. Obdivuji fantazii paní spisovatelky. Barvitě vylíčené postavy, dvojí rozdílné prostředí, mentalita jednotlivých "národů". Popis prostředí i troška historie, jak tyto oblasti vznikly.

Indigo857
12.07.2023 4 z 5

Příběh se mi velmi líbil, nejvíce popisy všedního života sklenařů a historie jak sklenařů, tak lidí z nížin. Velmi čtivá byla akční scéna z jeskyně, kde se schovávala pětadvacítka s vojáky a karavanou před bouří. Příběh ukazuje, jak v lidech nejčastěji vyvolává strach něco, co neznají, nebo čemu nerozumí a jak tento strach může časem přerůst i v nenávist.

vrsketa
09.07.2023 3 z 5

Vadí mi jednoduchý jazyk a nelogické chování postav. Hrdinka je vlastně úplně typická, takže mě taky moc nebaví. I tak mě ale pokračování zajímá, kniha končí dost otevřeně. V podstatě mi přijde, že kdybych na takový příběh narazila na wattpadu, tak si řeknu, že je velmi povedený na tamní poměry, v knižní podobě to tak bohužel není.

ZuzajdiX
26.06.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších knih jakou jsem kdy četla. Nejvíce mě kniha do sebe zatáhla svou temnou atmosférou a malou dívkou, která teprve poznává okolí s jejími jedinečnými schopnostmi. Tuto knihu jsem zhltala během dvou dnů a ihned jsem si běžela koupit i druhý díl, který jsem přečetla stejně tak.

Jediné co mě od série odpuzuje je velmi pomalé vydávání dílů a pokud se nepletu, tak by měla mít tato série 5 dílů. Na poličce mi již leží i díl 3., bohužel jsem jej ani neotevřela, protože se bojím, že další čekání na nový díl už nezvládnu.

katerina3368
16.06.2023 2 z 5

Jsem velmi zaskočená, že kniha má tak vysoké hodnocení, protože za mě to je teda velká bída. Možná to mělo velký potenciál, protože námět je velice zajímavý ale určitě se ho autorce nepovedlo vytěžit. Děj je nekonzsitentní, chování postav nelogické. Autorčin styl psaní mi teda absolutně nesedl.