Faja

Faja https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362914/bmid_faja-8xX-362914.jpg 5 3343 821

Naslouchač série

Ilan vstoupila do nížin, které jsou pro ni světem naprosto odlišným od toho sklenářského. Přátelství s kapitánem pětadvacítky je stále nové a Ilan si uvědomuje, že takový vztah nevzniká jen tak. Zvlášť když se jedná o pětadvacet bojovníků, jejichž nohy kráčí po zemi dlouhá léta a kteří za svůj život ovlivnili mnoho dění ve světě. Aby mohla o lidech, kteří zotročili její lid, smýšlet jako o přátelích, musí se hlavně naučit odpouštět. Klid ve sklenářských městech je ke všemu narušen, když se po mnoha generacích znovu objevuje starodávný nápis, jen krátká věta, která kdysi byla součástí svobodného sklenářského světa. Ale kdo ji píše na zdi palutulů a sklenářských ghett, když ti, kdo znali její význam, jsou dávno mrtví? Jaký příběh vypráví ta tři slova, na první pohled tak jasná, přesto nepochopitelná? Ilan bude muset čelit mnohým nebezpečím, aby odhalila význam starobylého odkazu a objevila v něm nové poselství.... celý text

ScarletRed
28.10.2018 5 z 5

Velice čtivá kniha. Nedokázala jsem se od ní odtrhnout. Okamžitě potřebuji další díl.

tru32
20.10.2018 5 z 5

Naslouchač i Faja u mě naprosto vedou. Jedno z nejlepších českých fantasy které jsem kdy četla. Originální příběh, všem vřele doporučuju. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

broskev28
15.10.2018 4 z 5

Druhý díl série
- byl o dost delší než ten první, takže i když jsem si plánovala dočíst o něco méně než polovinu za večer, brzy jsem to vzdala (to je ta zrádnost e-knih!);
- se stejně jako díl první nevyhnul chybám a překlepům, škoda;
- obsahoval slovníček neznámých pojmů (stejně jako první díl), i když také s chybami;
- byl pro mě mnohem napínavější a čtivější: už jsem "byla v obraze" aspoň ohledně základních informací a postav a teď jsem si doplňovala mezery;
- mi poskytl setkání s postavami dávno opuštěnými (starý brusič) a pohled na některé situace v prvním díle se tak úplně změnil;
- mě nechal natěšenou na pokračování mnohem více, než tomu bylo u začátku série;
- mě přiměl autorce poděkovat (děkuji mnohokrát za čtivou knihu) a požádat: mějte s námi čtenáři soucit a dodejte nám co nejdříve další pokračování příběhu!
Jinak se mi totiž stane, že i další noci budu trávit přemítáním, kdo je oním tajemným potomkem madam P.
A vůbec, je to ona nebo on ? ! ?

Fondis
09.10.2018 5 z 5

Opět skvělé. 4 dny.

Xena011
08.10.2018 5 z 5

Moc se mi nechce číst české spisovatele, protože ve většině případů nedosahují kvalit těch světových. Tady jsem ovšem narazila. Opravdu důkladně propracované dílo, od něhož se nedá odtrhnout. I když zde není moje oblíbená romantická linie, příběh neztrácí na síle a kvalitě. Moc se mi líbí vztah mezi Ilanem a kapitánem a dalšími postavami a jejich skvělé dobrodružství na cestách je dalším bonusem. Doufám, že spisovatelka bude stejně skvěle pracovat dál a třeba se dočká tohoto úžasného příběhu nebo i jiných stejně kvalitních knih i jiná země světa. Zatím nedokončená série si mě omotala kolem prstu a bude patřit mezi ty, co se dostaly k mému srdci nejblíže.

JanaT.
08.10.2018 5 z 5

To teda byla podpásovka.Já jsem si namlouvala,že druhý díl je poslední a já se dozvím,jak vše dopadlo...a ono nic.K přečtení knihu doporučuji,ale s varováním,že je série silně návykovou záležitostí,což je ve chvíli,kdy není k mání pokračování, dost frustrující.

misak94
07.10.2018 5 z 5

Páni, tak to byla rozhodně zase jízda. V této knize jsem si jen potvrdila, že se tato série rozhodně zařadila mezi mé nejoblíbenější a rozhodně si jí ještě znovu přečtu.
Tahle kniha byla snad ještě lepší než první díl série. Vyústění v příběhu ovšem dle mého názoru ještě není zcela dořešené a odpověď na "Jeho jméno vládne!" rozhodně nebude tím nejdůležitějším (je možné, že jsem ovšem jen rozuzlení od autorky nepochopila :D). Nicméně začátek dalšího dílu, ostatně jako pokračování celého příběhu bude velice napínavé. Autorka už jasně ví, k jakému konci Ilan dojde, ovšem více než nějaké zakončení mě rozhodně zajímá cesta, kterou musí nejen hlavní hrdinka ale všichni kolem ní podstoupit.
Musím sama zpytovat svědomí jestliže jsem českými autory tak trochu opovrhovala a dávala přednost zahraničním. Rozhodně se pustím nejen do další dystopie ale také dám šanci dalším skvělým českým autorům.

MirijamFrankl
07.10.2018 5 z 5

Naslouchač byla skvělá kniha. Ale Faja....ta mi vyrazila dech. Mistrně vystavěná zápletka, která pořád nabízí čtenáři nové záhady, o nichž přemýšlet, vyostřující se vztahy mezi členy pětadvacítky a Ilan(em) a důležité morální hodnoty jako je význam přátelství a síla jedince.
O slohu, jímž je knížka psána, se není třeba dlouze rozepisovat.
Trochu mi vadilo pouze rozklíčování vzkazu Jeho jméno vládne, které mi jako nesklenaři nedávalo úplně smysl, jelikož to byla dle mého hodně záležitost jakéhosi...sklenařského citu?
To bude ovšem spíše má chyba a samozřejmě se nemohu dočkat dalšího dílu, jelikož Faja končí největším cliffhangerem, jaký jsem kdy v životě četla/viděla.

eva.haf
06.10.2018 5 z 5

Jediné čeho lituji je, že jsem na tuto sérii narazila v době kdy jsou napsány jen dva díly. Jinak Havranice a dalších asi 5 čtenářů za ní níže v komentářích celkem obsáhle a výstižně shrnuli vše, co se dá ke knize říct.

Purple7
05.10.2018 4 z 5

Vůbec to nečtěte. Přehltáte to, najednou strana 435 a vás bude děsně štvát, že ještě není třetí díl. ;)
Miluju tuhle sérii, i když Naslouchače jsem si užila trochu víc. Přeci jen ve Fajovi už jsou nějaké opakovačky, hlavní postava není vždy tak sympatická a konec jsem přibližně takto odhadovala. Přesto 4,5*.

devildeny
02.10.2018 5 z 5

Opět zajímavý příběh, nabitý napětím. Ilan je stále neohrožená a pravděpodobně nesmrtelná :) Ale což, brala jsem to spíše jako pohádku a správná kniha musí být o výjimečných postavách. Těším se na pokračování...

kajus3954
25.09.2018 5 z 5

Výborná kniha, stejně jako první díl mě naprosto uchvátila.

Ree
23.09.2018 5 z 5

Faja si udržel laťku, kterou spisovatelka nasadila už Naslouchačem, a dovolím si tvrdit, že ji dokonce přeskočila. Přestože pro mě měl i tento díl pomalý rozjezd (dávám přednost i nějaké akci, než jen hromaděním informací), po pár stránkách jsem se své vytoužené akce dočkala a vlastně neskončila až do posledních stránek.
Ilan mi kupodivu neleze na nervy, což mě k jejím občasným výlevům samotnou překvapuje, ale možná je to tím, že je její postava uvěřitelnější.
Co se týče pětadvacítky, tak bych snad vydržela číst celou knihu jenom o jejich cestování a špičkování. Přestože známe jen málo z nich, jsou báječní. A jsem ráda, že jsou nám servírování postupně. Alespoň se v nich tolik neztrácím.
Teď se jen modlit, aby další díl nebyl dlouho bez nich...

Latté
23.09.2018 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že bych musela kvůli nějaké knížce ponocovat. Děj vás vtáhne a nejde přestat. Skvělé! Doufám, že nebude moc dlouhá proluka do dalšího dílu.

AnnaAm
22.09.2018 5 z 5

Po dočítaní naslouchače som sa hneď musela pustiť do druhej knihy. Faja ma nesklamala. Už od prvej knižky som si moc zamilovala Ilan a všech 25 bojovníkov. Moc sa mi páči, že sa autorka postupne venuje všetkým. Príbeh je uveritelný, prežívate každý pohľad, každé gesto každé slovo. Pomaly ale iste odkrývate tajomstvá sveta. Moc sa teším na dalšie diely. A už moc dlho som nečítala tak výbornú knihu ako je táto.

MissiPippi
17.09.2018 4 z 5

Měla jsem obavy, že druhý díl upadne na zajímavosti a čtivosti. Naštěstí jsem se mýlila. Skvělá česká fantasy, moc ji fandím, neskutečně mě baví číst, díl vždy přečtu na jeden zátah, ani kvůli tomu nespím. Dokonce jsem si i pobrečela. Jediné co mi vadí a snižuji za to hodnocení je ta nesmrtelnost a neomylnost hlavního hrdiny/ky. Chápu také, že musí být něčím výjimečný/á, ale všeho moc škodí a všichni ji nemusí zas tak vycházet vstříc. Z děje a charakterů cítím jistý nepoměr, proto dávám za 4 hvězdy.

havranice
15.09.2018 5 z 5

První díl, ač jsem si příběh postupně zamilovala, měl podle mě četnější nedostatky. Vnímala jsem tam hlavně zpočátku jazykovou neobratnost, a měla jsem dojem, že se vyprávění drželo celou dobu v podstatě těsně pod povrchem. Přesto se to pro mě nakonec stalo srdcovkou. O to více jsem potěšena, že druhý díl vnímám jako lepší než první. Žádnou stylistickou neobratnost jsem už nevnímala, naopak, věty mi přišly ladné, seděly, příjemně plynuly. Styl vyprávění je velmi podmanivý, je to, jakoby člověku před očima běžel výpravný film, všechno vidíte, slyšíte, vnímáte gesta lidí, způsob jejich pohledů, držení těla, atmosféru, poušť, žár slunce, ruch na tržišti, smích žen.....Knihu jsem měla na dovolené u moře a prožila jsem s ní neskutečně příjemné čtenářské chvíle, vychutnávala si stránky, často jsem odstavce pročítala znovu, nechávala všechny obrazy a atmosféru vyvstat před očima. Bylo mi s knihou opravdu moc pěkně. Líbila se mi část v nížinách i ta v Duvalském pohoří. Tempo knihy mi přišlo výborně zvolené. Většinou mi pro čtení knihy nestačí pouze dobrý příběh, ale tady mi to prostě stačilo. Druhý díl rozvíjí ten první velmi smysluplně, postavy dostávají větší hloubku, prokreslenost, historii, některé věci více pochopíme, jiné otázky zase vyvstávají. Psychologie vztahu kapitán – Ilan, vše, co se mezi nimi děje, a že se toho v tomto díle děje hodně, je pro mě nejsilnější linií příběhu. V knize jsem sem tam vnímala i drobné nedostatky, třeba mi přišlo, že některé události neměly ideální časovou posloupnost tak, aby to psychologicky sedělo. Například když se v knize začalo mluvit o tom, jakou má kapitán v mnoha ohledech nesnesitelnou povahu, tak já to moc nechápala, z čeho to jako mělo vyplynout, přišel mi do té chvíle jako velký klaďas. Ale pak tam jsou opravdu situace, ze kterých je jeho komplikovanější povaha cítít. Mně by tedy přišlo logické, že ten komentář k jeho povaze přijde až po nějakých situacích, ze kterého tyto jeho stránky půjdou vnímat, a ne předtím – a takovýchto momentů jsem v knize zavnímala více. Jakoby autorka, která samozřejmě dopředu ví o postavách více než my, neměla vždy přesný odhad, co v daný moment vlastně ví už čtenář, a co ještě vlastně ne. Také bylo trochu úsměvné, jak se Ilan začala stávat hrdinkou a vyřešitelem téměř každé situace, ale toto není kniha, od které bych očekávala ve všech situacích realističnost, ale kniha podněcující fantazii a potěšující duši čtenáře, takže v pohodě. Jediné, co mě fakt trochu zklamalo, bylo posledních cca 10 stran v knize, protože mně to vyvození záhady vzkazu nějak vůbec nepřislo moc logické. Nechápu, jak by ta skupina lidí, pro kterou měl být vzkaz určen, mohla dokázat takto si to vyvodit – to mi vůbec nesedlo. Ale u nikoho jiného v komentářích jsem to nenalezla, tak jsem možná něco nějak minula, nepochopila, nebo nevím. Nedávno jsem přečetla sérii Harry Potter, abych věděla, v jakém věku jaký díl dát dětem,a i když první díly byly pro mě jako dospělou dost dětské, tak ty další už ne a moc jsem si to celé užila. Říkala jsem si, jestli ještě někdy narazím na sérii, kde bych se tak ráda vracela do toho fantasy prostředí a k těm postavám, kde by to ve mně stejně intenzivně budilo představivost, kde bych stejně dobře zrelaxovala od běžných starostí. No a mám dojem, že sérii Naslouchač bych mohla mít ráda srovnatelně, ale to samozřejmě záleží na tom, jak se podaří i další díly. Nedokážu si představit, že by k ukončení a uspokojivému završení všech linií příběhu mohl stačit už jen jeden díl. Doufám, že autorka napíše těch původně zamýšlených pět. Jinak by to byla podle mě strašná škoda.

HalleyM
08.09.2018 5 z 5

Nutně potřebuji třetí díl!!
Faja, není tak dějově a zážitkově obsáhlý jako Naslouchač. Naopak v tomto díle se dostáváme do hloubky sklenářaské historie a lidí z nížin. P. Stehlíková rozjela velkou hru, ve které se skrývá mnoho potenciálu. Vytvořila neskutečně drsný, ale i přesto nádherný svět, který nás vtáhne dovnitř a jen tak vás nepustí. Doufám, že pokračování bude brzy a že to bude přinejmenším pentalogie.

Jan.pelikan
08.09.2018 5 z 5

První díl jsem četl 3 dny jen cestou do práce. Druhý díl jsem přečetl během odpoledne a večera. Příběh má neuvěřitelný spád a nejde přestat číst. Nemůžete si jít lehnout dokud z knihy nevymačkáte poslední slovo. Prostě potřebujete vědět co se bude dít dál.

A teď budu umírat zvědavostí dokud nevyjde třetí díl. Prosím ať je to tento rok. Budu platit klidně zlatem.

Viky007
06.09.2018 5 z 5

Já. Nutně. Potřebuju. Další. Díl. Ale fakt. Mám pocit, že nevydržím čekat tak dlouho.
Co víc říct? Druhý díl byl výrazný posun k lepšímu. Moc se mi líbí ta originalita - sklenit, duvaly, fajové,... Byla to nádhera! A od druhé poloviny jsem byla napnutá jak kšandy.
Jen mi trošku vadilo, že Petra nedala do slovníčku terminologii, která byla v prvním díle. Takhle jsem občas tápala, co který pojem vlastně znamená. A taky mapka by se hodila. No jo, už mlčím.