Faja

Faja https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342817/bmid_faja-mmt-342817.jpeg 5 3336 821

Naslouchač série

Návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději téměr zapomnělo. Ilan vstoupila do nížin, které jsou pro ni světem naprosto odlišným od toho sklenářského. Přátelství s kapitánem pětadvacítky je stále nové a Ilan si uvědomuje, že takový vztah nevzniká jen tak. Zvlášť když se jedná o pětadvacet bojovníků, jejichž nohy kráčí po zemi dlouhá léta a kteří za svůj život ovlivnili mnoho dění ve světě. Aby mohla o lidech, kteří zotročili její lid, smýšlet jako o přátelích, musí se hlavně naučit odpouštět. Klid ve sklenářských městech je ke všemu narušen, když se po mnoha generacích znovu objevuje starodávný nápis, jen krátká věta, která kdysi byla součástí svobodného sklenářského světa. Ale kdo ji píše na zdi palutulů a sklenářských ghett, když ti, kdo znali její význam, jsou dávno mrtví? Jaký příběh vypráví ta tři slova, na první pohled tak jasná, přesto nepochopitelná? Ilan bude muset čelit mnohým nebezpečím, aby odhalila význam starobylého odkazu a objevila v něm nové poselství.... celý text

olle3
17.09.2022 2 z 5

Chyba, že jsem se dal na recenze a koupil rovnou celou trilogii. S young adult nemám zkušenosti, pokud je však pravda, že se pravidlo neříkej, ale ukaž záměrně ignoruje napříč celým žánrem, tak to teda potěš koště. Ve Faja byl nevěrohodný svět, zákonitosti, všechno – ale to chování postav bylo nejhorší. Charaktery vedené záměrem autorky, ne vlastní motivací – na jíž se vlastně celkově nehrálo. Co však ocenit musím je chytře vymyšlené a zcela zásadní tajemství (kdopak se to pod hidžábem schovává ve skutečnosti?), které udržuje napětí a pozornost. Takže i když jsem při čtení trpěl, z touhy „vidět“ kapitánův výraz, až jej pravda flákne mezi oči, jsem málem všechny tři díly dočetl.

Predator3313
15.09.2022 5 z 5

Druhý díl nám víc osvětluje život v Nížinách,
dozvídáme se i víc informací o pětadvacítce.
Četlo se to zase velmi dobře, téměř tak dobře jako první díl.

natashka
09.09.2022 5 z 5

Úplné nadšení z prvního dílu už trochu vyprchalo. I jako velmi nenáročný čtenář, co se ohledně fantastiky týče, jsem si začala všímat několika much. Já jsem si avšak udělala takový vztah k Ilan a nevím, jestli mám fakt tak špatné daddy issues, ale úplně miluju Joela a jeho crew, takže všechny nesrovnalosti byly pro mne vygumovány.
Stejně jako v minulém díle byl celkem pomalý rozjezd a já byla hlavně zmatená v pojmech a odborných popisech fyzických jevů. Jelikož se jedná o dystopický svět, world-build mi i přes občasné zmatení nevadil, ale mrzelo mě to ve zvratech, které asi měly působit wow, když mně většinou teprve až v tu chvíli cvakl nějaky aha efekt.
Užívám si to, je to něco mezi middle-grade a ya zasazené v úžasně vystavěném a drsném světě.

HadleysHope
03.09.2022 odpad!

Tyto tři knihy jsem dostal k svátku. Leč vůbec mě nezaujal děj, prostředí, kterému se nedá věřit, navíc podivuhodné chování hlavní hrdinky, nebo hrdiny, (to nechám na vás) mě vůbec nepřesvědčilo. Oproti tomu, co jsem už přečetl, je tohle nejhorší série, kterou jsem kdy přečetl. Až se divím, že jsem to vůbec dočetl. Knihy jsem daroval knihobotu.

ondras666
02.09.2022 5 z 5

Pokračování stejně povedené jako první díl. Teď sehnat další a pustit se do něj.

KnihoSny
30.08.2022 5 z 5

No a jsme u druhého dílu :D a sem pořad hotová jako z prvního by mě zajímalo co paní spisovatelka bere nebo to chci taky :D protože to co ona vymyslela za svět se nedá popsat slovy než snad jen miluju to:*

AndreaD
25.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Pokračovanie Naslouchče bolo pre mňa trošku rozporuplné a určite o hviezdu slabšie ako prvý diel. Dej sa točil dookola, záhady, na ktoré ma autorka na mnohých stránkach namotávala ako osu na med nakoniec neboli žiadnym "wow" momentom ("tajomstvo Lapodu" a "tajomstvo skrytej miestnosti s hrobkami fajov"), ešte aj ich objavenie vlastne nič nevyriešilo a znova sa vytvorili len ďalšie záhady ... Bohužiaľ ma celá fajovská história a senzácia okolo "toho koho meno vládne" nenadchla. Boli momenty, kedy ma to doslova nudilo a mala som pocit, že autorka pridáva jednu záhadu cez druhú dosť chaoticky, že nakoniec samotné hlavné postavy o ktorých by som sa chcela dozvedieť viac ustupujú do úzadia. Do konca knižky som čakala, či sa konečne Ilan pohne so svojim tajomstvom ďalej a ukáže sa celej 25ťke, že sa objasní tajomstvo vzťahu kapitána a pani Podfordovej (prečo ju a jej dieťa tak vehementne po nociach hľadá), vzťahu Kozlowskej a kapitána, ako sa ďalej rozvinú Ilanove schopnosti. Ďalej ma doslova iritovali detaily ako môže 25ťka nezistiť, že ide o dievča (hlas, pohyby), dokonca keď sa ešte aj správa a reaguje ako typická nafúkaná mladá žaba (hádky s kapitánom, vyčítanie, urážanie, nerozprávanie sa s 25ťkou). Dej zachránili 2 akčnejšie scény s príšerami vo Voltore a s nastereami na pár stránkach na konci knihy. Momenty, ktoré ma potešili bolo "podzemie s čiernym sklenitom a kapitánom a ako Ilan riskovala život a priniesla duvaly 25ťke na obranu pred príšerami do Otortenu". Je jasné, že má pre kapitána slabosť, tak dúfam, že sa aspoň niečo okolo ich vzťahu vyjasní a ďalší diel bude autorka záhady skôr rozpletať ako ďalšie nabaľovať, lebo už tu v tomto diele sa niektoré záhady zamotali viac ako treba, a iné rozuzlili na počudovanie ako šmahom duvalu na 2 stránkach (koniec knihy kedy Ilan na 2 stránkach pri útoku nastereí všetko zrazu v hlavičke pospájala a "pochopila" - pozvanie, celú story Faji a Karima Amarijských, čo sa nachádzalo na Cholat Sjachyl a aj význam čísla 9)....no paráda...

RadimB.
22.08.2022 4 z 5

Knížka nesnížila standart od prvního dílu Naslouchač. Dívka Ilan se připojí k 25 bojovníků a zažívá s nimi další dobrodružství plné zvratů. Celá série je velmi čtivá můžu jen doporučit.

Peter73
17.08.2022 5 z 5

Rozbeh tejto knihy je pomalší, začiatok tvorí "názvoslovie a terminológia" sveta duvalských miest a nížiny. Potom už to má spád, dej sa točí okolo tajomného odkazu a ďalších tajomstiev sklenárov. Petra Stehlíková vytvorila úžasný svet porovnateľný s Dunou. Pre mňa vynikajúca sága a prekvapenie, čo sa sa "zrodilo", napísalo v Čechách. Pokiaľ si to všimnú v Holywoode v budúcnosti očakávam megafilm. Všetky palce hore pre autorku.

LuciaSangster
17.08.2022 5 z 5

Tohle je druhý díl Naslouchače. Musím říct, že tady jsem byla mnohem více překvapená než v prvním díle. Dělo se tu toho tak strašně moc, že jsem hltala každé slovo. Pětadvacítka mě překvapila asi úplně nejvíce z celé knihy. Opravdu by si Ilan mohla z nich mít přátelé. Nevím, co si pořádně myslet o Nastareách, ale doufám stále, že mají alespoň trochu dobra v žilách, i když to zatím tak nevypadá. Cítila jsem všechny pocity s hlavní postavou. Občas byly situace, kdy jsem jí nadávala proč se tak chová, ale na druhou stranu je to malá holka, která se bojí v tak velkém světe, což chápu. Zajímá mě, jak se celá série vyvrbí.

Šárka_D
08.08.2022 4 z 5

Zatím nejlepší díl série, svět už známe, takže zbývá spousta prostoru na děj, zběsilé úprky, šermovačky s duvaly, držkování a nasírání se (moc se mi líbí, že se Ilan chová jako správný čtrnáctiletý spratek a ne nějaká dokonalá vyšší bytost), hádky s kapitánem, prohlubování vztahů s pětadvacítkou, odhalování dalších tajemství. Jen houšť a větší kapky!

Haloon
06.08.2022 3 z 5

Konečně jsem se vrátil k pokračování příběhu o Ilan a hrdinské pětadvacítce, z nichž si bohužel i po dvou knihách jasně vybavuji pouze tři.
První díl byl slibný, ale zde se děj točil v kruhu a zvraty vznikaly spíše vlivem náhod. Když se zamyslím o čem to celé bylo, napadá mě, že snad o hledání pravdy? Nejsem si jistý…
Ale s nadšením sleduji vztahy mezi postavami. Kolikrát napínavé, či dojemné a především opravdové. Ilan se nedá nefandit.

Teryz
02.08.2022 5 z 5

Tak tahle knížka je pecka! Od první kapitoly mě pohltila a už nepustila. Stejně skvělé čtení, jako u prvního dílu. Při dočtení “konce nekonce” jsem hned objednávala třetí díl a už se nemůžu dočkat na další tajemné dobrodružství s Ilan.

judith141
22.07.2022 5 z 5

Další nadšení, čteno se zatajeným dechem, "nekončící konec" jsem očekávala, takže jsem se ponořila do třetího dílu.

sestricka1
19.07.2022 5 z 5

Druhý díl jsem zhltla stejně rychle, jako ten první. Výborné čtení, přesto , že je určeno mládeži. Já si knihu maximálně vychutnala a doporučuji dále. Ted jsem v polovině třetího dílu a jen doufám, že nebude mít otevřený konec:-))

Senza Jenka
17.07.2022 4 z 5

Slyšela jsem již dopředu, že druhý díl není tak pěkný, jako první a bohužel s tím musím souhlasit.
Dlouhé myšlenkové pasáže, které nikam nic neposouvají. Záležitost s hledáním jména, které vládne, mi přišla dost banální a celkem jasná od začátku, taky mi jeho odhalení nepřišlo, jako velké vyvrcholení knihy.
SPOILER:
Opět pár věcí, kterým nerozumím. Ilan chodí po trhu v Roghosu s Rolandem a najednou z ničeho nic, mluví s kapitánem (že by mi tam chyběla stránka?). Opět mám pocit, že autorka sama si plete některé výrazy - např. reteu a skáru.
A ráda bych věděla, proč se pětadvacítka vydala na Otorten bez mečů. Co si tím chtěli dokázat? Ano, bylo potřeba, aby se skupina opět trochu sblížila a aby se Ilan dostala znovu na Otorten, ale ne vždy účel dokonale světí prostředky.
Pořád velmi příjemné čtení.

juisi9174
14.07.2022 5 z 5

Další pokračování skvělého prvního dílu. Knize nemám nic moc co vytknout, prostředí "moderního" světa nezklamalo a opět bylo příjemné nechat se unášet autorčinou fantazií. Nové záhady, které nám autorka představuje a které pomaličku krůček po krůčku poodhaluje jsou skvělé a udržely si moji pozornost až do samotného konce. 98%

jitka3027
11.07.2022 5 z 5

Čekala jsem, jestli i pokračování bude stejně kvalitní a nezklamalo. Byla jsem pohlcena. Skvělá knížka

Mitculka
29.06.2022 5 z 5

Opět bomba! Jedno z děl našeho českého literárního rybníčku, které se nebojím označit za světové.
Jak už bylo několikrát řečeno, je v tomhle díle víc takových těch roztahaných pasáží, ale vlastně zjišťuju, že mi to vůbec nevadí a líbí se mi prostě jen putovat světem. V tomhle ohledu mi chybí jen mapka, ráda bych cesty pětadvacítky sledovala i v ní.
A to napětí v každé scéně, kdy Ilan někdo málem uvidí bez voalu. Taky se mi líbil pohled na moderní svět v nížinách, i když části v Duvalském pohoří samozřejmě vedou.
A ten konec??? Sakra, chtěla jsem si nechat trochu rozestup od třetího dílu, když další bude kdo ví kdy, ale jak to mám jako vydržet?

PS: Jsem jediná, kdo si tak trochu vypěstoval crush na kapitána?

Lumíček
15.06.2022 5 z 5

Tohle je prostě můj šálek kávy. Moc se mi líbila. Obdivuji Petru jak vymyslela nový svět, mluvu, zakonitosti. Skvělé.