Faja

Faja https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342817/bmid_faja-mmt-342817.jpeg 5 3335 820

Naslouchač série

Návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději téměr zapomnělo. Ilan vstoupila do nížin, které jsou pro ni světem naprosto odlišným od toho sklenářského. Přátelství s kapitánem pětadvacítky je stále nové a Ilan si uvědomuje, že takový vztah nevzniká jen tak. Zvlášť když se jedná o pětadvacet bojovníků, jejichž nohy kráčí po zemi dlouhá léta a kteří za svůj život ovlivnili mnoho dění ve světě. Aby mohla o lidech, kteří zotročili její lid, smýšlet jako o přátelích, musí se hlavně naučit odpouštět. Klid ve sklenářských městech je ke všemu narušen, když se po mnoha generacích znovu objevuje starodávný nápis, jen krátká věta, která kdysi byla součástí svobodného sklenářského světa. Ale kdo ji píše na zdi palutulů a sklenářských ghett, když ti, kdo znali její význam, jsou dávno mrtví? Jaký příběh vypráví ta tři slova, na první pohled tak jasná, přesto nepochopitelná? Ilan bude muset čelit mnohým nebezpečím, aby odhalila význam starobylého odkazu a objevila v něm nové poselství.... celý text

michaela.97
06.10.2023 4 z 5

Druhý díl je za mě slabší než ten první, proto dávám o hvězdičku méně. Oba díly jsem četla formou audia a pamatuju, že od jedničky jsem se nedokázala odtrhnout. To jsem u druhého dílu necítila. Je to trochu i má chyba. Myšlenky mi často utíkaly jinam, ale na druhou stranu - kdyby mě děj vtáhl tak jako ten předchozí, tohle by se asi nestávalo.

Tak či onak, knížka je to místy vážně napínavá a ke konci jsem byla natěšená, jak to celé skončí. Některé scény byly dokonce nechutné, čímž chválím autorku za její umění psát a popisovat děj tak, že se odehrává prakticky sám před očima. Těším se na třetí díl!

Kníračka12
29.09.2023 5 z 5

Co ke knize říct? Snad jen že kniha byla stejně úžasná jako první díl. Už se těším na pokračování.

JerryW.
22.09.2023 4 z 5

Druhý díl plánované pentalogie jsem si poslechl prakticky za pár večerů. Z toho soudím, že mě ten svět a celá ta koncepce zaujala. Ale začínám si klást otázku, proč to vlastně tak hltám? Možná je to dokonce poprvé, co mám tak rozporuplné pocity, ale přitom mám chuť pokračovat a zjistit, co bude dál.

Pořád nechápu důvod, proč tímhle dobrodružstvím tahat tak mladé děvče, pořád mi to přijde zbytečně kruté a pro formu vyprávění i vlastně nelogické. Ano, je to bezbranná, roztěkaná a místy až cholerická holka, která letí tam, kam ji vítr zanese, ale to je spousta lidí i po třicítce. Stejně tak chápu význam v loru toho světa - jako starší by ji čekala jistá smrt. Ale někde uvnitř se mi to prostě nelíbí a odmítám se smířit s tím, že dítě musí přicházet na věci, co ostatní slepě přehlíží. Poznámka - Harryho Pottera mám celkem rád, i když za něj spoustu věcí vyřešili přátelé :-D

Konec mi přišel poněkud zbytečně useklý, jestli někdo dočetl dvojku v době vydání a chtěl se pustit do trojky, jakmile vyšla, musel si podle mě druhý díl přečíst znovu, nebo ho minimálně prosvištět. Přesto musím jedním dechem dodat, že třetí díl už poslouchám a pořád to hltám. Možná je to skvělou chemií mezi postavami, těmi rozpory a tím očekáváním, kdy se odhalí které tajemství. I ten svět je prostě zajímavě vyvedený, ale jako by mi něco vzadu v hlavě šeptalo "Možná kdyby to psal někdo, kdo storytelling bere trošku z jiného úhlu pohledu". Proto "jen" 4 hvězdičky.

RyxiraAmyGinger
28.08.2023 4 z 5

No šla jsem s hodnocením o jednu hvězdičku dolů. Už mě asi tak trochu dohání to, že je to (také) pro mladší ročníky a místy se mi stylistická úprava moc nepozdávala. Nastereu mám doma, ale asi si dám pauzu a sáhnu po něčem jiném...

barca0583
16.08.2023 4 z 5

Druhý díl autorčiny série mě sice nezaujal tak, jako první, ale stále se bylo na co těšit a bylo co objevovat. Tolik nástrah, kterými jsme s hlavní hrdinkou musely projít. Všechny zrady a přátelství.

knihomolka_jaja
16.08.2023 5 z 5

Znovu jsem podlehla kouzlu Duvalského pohoří, usilovně fandila hlavní postavě a prožívala s ní naplno každou stránku, větu, písmenko...

Autorka drží úroveň jako u prvního dílu. Je stále neuvěřitelně napínavá, pořád se něco děje a na konci budete nuceni okamžitě sáhnout po třetím díle.

Opět nenarazíte ani na sebemenší náznak romantiky. S Ilan se podíváte hned na začátku do nížin a poznáte tak jinou, super vyspělou část tohoto postapokalyptického světa, načež se v druhé polovině knihy vrátíte do téměř středověkého Duvalského pohoří, kam jsem se i já vrátila velice ráda. Tam je totiž vždycky větší sranda

Nechci tu příliš prozrazovat. Můžu vám jen říct, že je to jízda, kterou jsem si od začátku do konce užila.

MisaDud
14.07.2023 5 z 5

Opravdu krásně nevazuje na první díl, více času se zde tráví ve světě nížin. Bála jsem se, že tento svět bude perfektní a bude zde chtít žít každý, ale velice citlivě zde je ukázáno, jak se všední a běžné věci mohou stát velmi vzácnými (např. stromy).

Nale
03.07.2023 2 z 5

Jednička měla skvělý potenciál a i přes nelogické nedostatky, předlouhém výkladu, který trval polovinu knihy a absurdnímu chování postav, jsem si ji docela užila. Hodně k tomu napomohl přednes Jitky Ježkové. Celý svět má obrovský potenciál, ale autorce se z něho nepodařilo vyždímat maximum. Všechno podstatné už napsali uživatelé pode mnou, takže budu stručná.
Dvojka je mnohem horší než první díl a do poloviny to byla zase nuda. Chování postav se ještě zhoršilo, nic se nedělo a tak příšerný wordbuilding jsem ještě nečetla. Pořád se jen spekuluje a vytváří teorie, staré věci neplatí a mám trochu pocit, že ani sama autorka nemá ponětí, jak její svět vlastně funguje.
Z Ilan se stal ještě větší spratek (navíc se potvrdila má domněnka, že je naše hrdinka ještě speciálnější než jsme si dosud mysleli, protože to by pak nebyla YA fantasy literatura, že?), kapitán s oříškovýma očima je stále na přes držku a logika tu absolutně nedává smysl. Do háje, nic ve světě Naslouchače nedává smysl! A té legendární Pětadvacítce bych nesvěřila k ochraně ani malou osadu s kozami.

Třetí díl dočtu jen z povinnosti, aby měla sérii za sebou.

Rup
21.06.2023 3 z 5

Tedy upřímně, vyjma výronu fantazie, stále ke mně nedolehla ústřední myšlenka. A ještě dvě výhrady. První dva díly jsou, zdá se, úmyslně nedokončené (pevně doufám, že u třetího tomu tak nebude). Slušelo by tomu vydání v jednom svazku, leč rozhodující jsou zřejmě peníze. Za druhé, konec tohoto dílu výrazně sklouzl do smartphonového stylu vyjadřování a to mně osobně vadí. Ubírám tedy další hvězdu, nicméně doporučuji.

ZaOndra
15.06.2023 5 z 5

9 bodů z 10
První kniha Naslouchač této knižní série mě naprosto nadchla. Inovace, vymyšlený slovník, skvěle zasazený děj, fantasy středověký svět uprostřed moderního technologicky vyspělé civilizace to vše ve mně zanechalo úžasný čtenářský zážitek. To samé mohu říct o tomto druhém dílu. Některé části autorka zbytečně protahuje, některé mi nepřijdou příliš promyšlené a v ději by se dalo nalézt pár nesrovnalostí. Ilan se bohužel často chová nepříliš logicky, ale i tak je to skvělá kniha a její chyby vynahrazuje autorčina fantasie a nápady.
Rozhodně doporučuji knihu přečíst všem, kteří mají rádi fantasy. Nezapomeňte, že tohle je druhý díl a nejdřív si přečtěte knihu Naslouchač!

Tobias009
11.06.2023 4 z 5

První díl byl lepší avšak stejně dobré.

D.V.Spudil
10.05.2023 2 z 5

(SPOILER) Zhruba první polovina knihy: Naprosto nesmyslná a nudná. Např. řešení toho, co si počít s roztaveným sklenitem kus od města? Že to není možné vyřešit, aniž by došlo ke ztrátám na životech? Vždyť stejně používají nějaké kladky a lana, tak proč je neudělat delší, aby od toho byli dál? Zároveň taky to pravidlo, že turnuly musejí být v přesné vzdálenosti od sebe, je pěkně nešikovně zpracované. Na začátku Naslouchače to vypadá, že objevitel fereastry postavil jen něco malého, ve Fajovi se postupně dozvídáme, že by stačilo udělat vlastně poloviční a dát je do poloviční vzdálenosti. Ale oni ne, oni se tam musejí tahat s obrovským krámem, který tam pak zůstane...
Zhruba od poloviny je to jakž takž zábavné, ale ještě nesmyslnější. Nasterey holt musejí vždycky ohleduplně zaútočit jen na město, kde je zrovna celá pětadvacítka, nebo aspoň na město, kam se může pětadvacítka rychle dopravit. Číslo 9 jako značka pro modrý sklenit a tedy zpráva pro sklenaře? Není tam snad náhodou řečeno, že 9 těl se tam objevovalo ještě před objevem sklenitu? A proč 9, když jsou jen 4 druhy sklenitu?
Báseň o pěti, co se v jedno spojí, je trapným pokusem napodobit ,,Jeden prsten vládne všem" etc.
-----------------------
BEZ SPOILERU: Sečteno a podtrženo, Faja je aspoň ve druhé půlce relativně zábavná knížka. Celá je ale zoufale nedomyšlená, jako by autorka byla líná své nápady propracovat. Prostě jen zapsala, co ji napadlo, aniž by tomu dala jakýkoliv řád a pravidla.

mnohoknih
08.05.2023 5 z 5

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. A kresemelkami. Kapitán pětadvacítky i Ilan se nám krásně vybravují. Příběh plynule navazuje na první díl, napětí se stupňuje, chvilku oddech a zase akce. Ilan, kromě zlepšování svého daru, také zjišťuje, co je to přátelství a jak členitá k němu vede cesta. Vysvětlí se tu pár věcí a stejný počet tajemství před námi zase vyvstane. Parádní druhý díl.

Terezinka890
11.04.2023 5 z 5

Za mě úžasný příběh, který vyvolává nové a nové otázky. Přesně tohle miluju. Kdyby to šlo, dala bych této knize šest hvězd. ;)

Áňa 998
09.04.2023 5 z 5

Naslouchač byl dokonalý. Faja v té dokonalosti jen navázala. To, co bylo naťuknuto v prvním díle se tady dovysvětluje, ale vznikají další a další otázky. A díky tomu se těší na další díl!

marco026
24.02.2023 5 z 5

Perfektný návrat do temného fantasy sveta, kde hneď na začiatku nám autorka predstaví doteraz nepoznané nížiny, o ktorých sme počuli len z rozprávania postáv v predošlej časti. Úprimne nemyslel som si, že by príbeh mohol byť ešte lepší ako v Naslouchačovi, ale opak je pravdou a to hlavne preto, že mnoho otázok z predošlého dielu je v tejto časti zodpovedaných. Napriek tomu vznikajú ďalšie, čo čitateľa neskutočne navnadí na pokračovanie. Najlepšie sú však postavy, ktoré sú vynikajúco napísané a budem ich chváliť rovnako ako aj pri prvej knihe z tohto sveta. Najvýraznejšou postavou tentoraz pre mňa nebol/a Ilan, ale samotný kapitán 25-ky, ktorého správanie a minulosť konečne aj čitateľ začne z časti chápať. Ostatní členovia tejto skupiny tu nemajú toľko priestoru, teda možno len Vargas a pár výnimiek, ale bolo tomu tak aj v prvej knihe a vzhľadom na počet postáv a rýchlosť deja to ani nie je možné. Samozrejme objavia sa nám tu aj nejaké nové postavy hlavne na začiatku knihy a tie sú tiež zaujímavé, no nemajú toľko priestoru. Čakal som, že koniec knihy sa bude venovať vzťahu medzi hlavnou postavou a kapitánom, ale autorka priniesla, teda aspoň pre mňa, nečakané zakončenie deja. Finále je tak o to zaujímavejšie a donúti vás si okamžite prečítať ďalšiu časť.

Nočnípták
19.02.2023 5 z 5

Ještě lepší než Naslouchač. Co bylo v prvním díle nedovysvětlené a záhadné, zde se vysvětluje. Pak se zase objeví další záhady, děj se zamotá a nedovysvětlí. Paráda.

Vědmed
16.02.2023 4 z 5

Často vynášíme soudy, přestože neznáme celý příběh. Přísně střežená tajemství nám mlhou zakrývají vidění a my se potácíme – skryti sami před sebou.

soupik2012
13.02.2023 5 z 5

Byla jsem velmi zvědavá, jestli se paní Stehlíkové podaří alespoň přiblížit stejné kvalitě příběhu, jako se jí to podařilo v úvodní knize Naslouchač. Příliš jsem tomu nevěřila, protože Naslouchač se podařil tak moc, že se vážně divím, že ještě není přeložen do všech jazyků světa. Od Her o trůny jsem lepší fantasy v uších neměla. Jsem tak opravdu ráda, že mohu konstatovat, že je Faja téměř stejně vynikající. V něčem je dokonce lepší, má propracovanější děj, ve kterém nám nabízí detailní pohled do technického světa nížin. Naslouchač byl ale tajemnější a mně se líbil o fous víc. Každopádně se jedná o zcela mimořádně vydařenou sérii, kterou hned tak někdo překonat nedokáže. Samotná audiokniha je potom třešničkou na dortu. Líbezný mladý hlas paní Jitky Ježkové se do tohoto pohádkového světa hodní opravdu náramně.

Paji21
06.02.2023 5 z 5

Sice už trochu vymizelo prvotní naprosté nadšení oproti prvnímu dílu, na kvalitě Faji to ale nic nemění. Autorka drží svou vysokou laťku - jazyk stále perfektní, psychologie postav se nadále prohlubuje, čtenář navazuje bližší a bližší vztah nejen s hlavní hrdinkou. Svět naslouchačů se vykresluje do větších detailů. Ukazuje se, že vše není jen černobílé, jak se na první pohled zdá. Za určitými činy stojí zodpovědnost, ale i uvědomění, že co se na první pohled jeví jako skvělá věc, nakonec tak skvěle dopadnou nemůže - a naopak, to co na první pohled působí jako čisté zlo a nebezpečí…nemusí zlo tak úplně být. Opět musím vyzdvihnout čtivost knihy. Páradní. Vrhám se na Nastereu, a tiše se modlím, že rok 2023 bude rokem 4.dílu této série.