Faja

Faja https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342817/bmid_faja-mmt-342817.jpeg 5 3336 821

Naslouchač série

Návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději téměr zapomnělo. Ilan vstoupila do nížin, které jsou pro ni světem naprosto odlišným od toho sklenářského. Přátelství s kapitánem pětadvacítky je stále nové a Ilan si uvědomuje, že takový vztah nevzniká jen tak. Zvlášť když se jedná o pětadvacet bojovníků, jejichž nohy kráčí po zemi dlouhá léta a kteří za svůj život ovlivnili mnoho dění ve světě. Aby mohla o lidech, kteří zotročili její lid, smýšlet jako o přátelích, musí se hlavně naučit odpouštět. Klid ve sklenářských městech je ke všemu narušen, když se po mnoha generacích znovu objevuje starodávný nápis, jen krátká věta, která kdysi byla součástí svobodného sklenářského světa. Ale kdo ji píše na zdi palutulů a sklenářských ghett, když ti, kdo znali její význam, jsou dávno mrtví? Jaký příběh vypráví ta tři slova, na první pohled tak jasná, přesto nepochopitelná? Ilan bude muset čelit mnohým nebezpečím, aby odhalila význam starobylého odkazu a objevila v něm nové poselství.... celý text

Penicuik333
včera 2 z 5

Slabší než první díl, ale stejně jsem v poslední třetině ani nedutala a docitala az do noci. Rozhodně me bavi vsechna tajemstvi a jejich postupne odkryvani a jsem napjata, co se bude dit v dalsich dílech.

Tupoun
18.04.2024 5 z 5

První třetina je poklidnější, pokud to lze vůbec tvrdit po boku takového hebla, jako je Ilan. Jestli jsem ji měl chuť v první knize přerazit, tak teď jsem nesmírně toužil po tom, abych ji opakovaně mohl roztrhat na malé kousky. Ale vždy z té své tvrdohlavosti a zbrklosti nakonec vybruslila, tak jsem trhání odložil.
Právě v první třetině se dozvídáme o světě za skárou, tedy o nížinách. Přestože je tato část akčně poklidnější, nelze říci, že by byla nudná.
No a pak to začne. Poplach pro pětadvacítku, odlet a odjezd do Duvalského pohoří a čtenář už nemá čas na oddech. Jízda jako na tobogánu a rychlost se až nebězpečně zrychluje a taky pěkně nebezpečně končí, takže vám všem nezbývá, než se vrhnout na Nastereu, třetí knihu. Já tak tedy činím a směle vám Faju doporučuji, navzdory tomu, že nejsem děti a mládež. :-)

ivetka859
30.03.2024 4 z 5

Možná jsem se uvelebila ve stylu autorky, možná jsem měla po Naslouchači vysoká očekávání, ale tahle kniha byla slabší. A nevyhnu se srovnávání ani dál:
V předchozím díle byl rozsah rozdělený mezi seznámení se světem a události. Ve Fajovi to byly jen události. Jedna příhoda a zvrat za druhým, pořád se něco dělo. Většina z nich mi přišla předvídatelná, přesto mě čtení nenudilo a odsýpalo to. Stejně tak nebylo těžké uhodnout, které střípky autorka zakomponovala pro budoucí potřeby.
Na pokračování se těším, tentokrát ne kvůli čtivosti a kvalitě čtenářského zážitku, ale čistě ze zvědavosti, jak se bude děj vyvíjet dál.

SladkaK
12.03.2024 4 z 5

První díl si mě zaháčkoval tak, že tento druhý jsem přečetla jedním dechem a hned se vrhla na třetí. Je to dobrá série, tak dobrá, že nedokonalosti ráda odpustím.

Miška74
12.03.2024 5 z 5

Moc jsem se těšila na pokračování Naslouchače a opět jsem z knihy nadšená. Příběh Ilan pokračuje a rozhodně nemám pocit, že by ztrácel napětí. Navštívila jsem v ní nová místa a prožila spoustu příjemných i nepříjemných zápletek.
Asi si začnu kreslit mapu, abych se někde nazabloudila .
Knihu můžu jen doporučit a já už se těším na další díl.

jfialova
07.03.2024 3 z 5

(SPOILER) Stále je to čitelné, ale začínají se vršit drobné nelogičnosti, nedotažené náměty a literární klišé, čehož jsem se po dočtení prvního dílu trochu obávala. Ano, mohlo to být i horší, ale já to spíš beru tak, že je to strašná škoda, protože potenciál tam je/byl. Z Ilan se stala protivná kravka, která své okolí neustále využívá, přitom se stylizuje do útrpné role otroka, kterým ale reálně vůbec není. Naopak má nebývalé možnosti a zřejmě nekonečný potenciál co se týče sklenitu, protože každého strčí do kapsy, ať jde o duvaly, znalosti retey či modrý sklenit. Nepovedený sociální experiment kapitána se dal očekávat už z jeho povzdechů a tajemných pohledů v prvním díle, takže to nebylo zas tak velké překvapení. Řetězce neuvěřitelných náhod, které vedou k odhalení sklenařských záhad působí uměle. A vedlejší postavy pětadvacítky sklouzly do úzce vymezené škatulky "neporazitelný hrdina", kterou fakt nemám ráda. Vrcholem jsou oříškové oči kapitána-co tak asi může následovat, že? Autorka to sice oddaluje, přece jen má Ilan teprve čtrnáct, ale jednou to určitě přijde... Možná mladší čtenáři to vnímají jinak, nedokážu zhodnotit. Další díl si přečtu, ale nečekám rozhodně zázrak.

Sixtinka144
21.02.2024 5 z 5

Druhý díl série Naslouchač je stejně popisný, jako předešlý díl, a já to stále miluju. Přijde mi super, jak autorka popisuje chod celého světa, jak nám všechno vysvětluje a ukazuje, i když vím, že pro spoustu lidí tohle prostě není. Já si to naštěstí užívám a tady se budu atmosféra celou knihu. Není zde zas tolik akce, ale pár zvratů tady taky najdeme a hlavně konec knihy, který je dost otevřený a napínavý nás láká na třetí díl. Já jen doufám, že autorka brzy vydá i čtvrtý díl série Naslouchač, protože mám tušení, že třetí díl, který momentálně čtu bude mít stejně napínavý a otevřený konec, jako právě Faja. Tuto dystopickou fantasy sérii vám mohu všem jen doporučit.

vladka16
21.02.2024 5 z 5

Protože už jsem před lety tento příběh četla, jsem ráda, že si to i tak moc užívám, některé situace si o to víc prožiju a asi i víc chápu souvislosti. Velká paráda. Oceňuji takto promyšlený příběh i nitky, které se spojí, nebo taky ne v budoucnu. Tak hr na ně děti.

hanka24
21.02.2024 5 z 5

Občas mi Ilan přišla zbytečně zbrklá a hysterická, ale jinak by asi nebylo o čem číst. Série mě moc baví, knížku jsme vyloženě zhltla. Jako v prvním díle se objevuje spousta tajemství, otázek a já mám jen strach, jestli budou všechny odkryty a zodpovězeny. Doufám, že na další díly nebudu muset čekat X let. Chci ten příběh rozluštit.

Matri
24.01.2024 5 z 5

Po prvom diely si vravím, že toto sa snáď nedá ani prekonať, no druhý diel bol minimálne tak úžasný ako ten prvý.
Opäť som knihu doslova nevedela odložiť a čítala každú voľnú minútu. Autorka píše až neuveriteľne pútavo, niekdy až poeticky, pritom má všetko tak dokonale premyslené a postupne dávkuje informácie, čím ma len viac nabáda pokračovať.
Začiatok a pobyt dvadsaťpäťky s Ilan v nížine, a teda v modernom svete, sa mi popravde páčil trošku menej, ale akonáhle sa dostali opäť do pohorí, bolo to doslova dychberúce. Ja som pri niektorých tajomných, až strašidelných častiach fakt nedýchala.
Hoci nikto nie je bez viny, aj tak milujem dvadsaťpäťku a aj kapitána.. nemám tušenie ako to autorka zamýšľa ďalej, ale ja fakt potrebujem, aby Ilan kapitánovi povedala pravdu!
Ilan sa v závere podarilo čo to konečne odhaliť, ale ten koniec - Ufff
Na to, že v knihe absentuje akákoľvek romantická linka, ja to milujem a ODPORÚČAM!
Som nekonečne zvedavá na tretí diel...

"Každé tajemství potřebuje ten správný čas k tomu, aby bylo odkryto. A některá tajemství nejsou odhalena nikdy. Ale vždy když jsem tě viděl malou, hubenou, tak ztracenou, a přesto bojovnou  cítil jsem to, co musela cítit tvoje matka. Naději."

WaspSalander
18.01.2024 4 z 5

Kvalitativně srovnatelné s prvním dílem.
Pomalejší děj, který jsem vytýkala jedničce má i dvojka.
Chystala jsem se na třetí díl, ale po přečtení recenzích jsem zjistila, že ani 3.dílem není série ukončena, což mě celkem štve -_- ... takže na to kašlu.

Ale jinak je ten fantasy svět pořád super !

alishek
11.01.2024 4 z 5

Postupné odhalování pravdy dělá knížku opravdu napínavou, postupně dávkování informací je výborný. Nemohla jsem přestat číst, jen abych se dozvěděla, co bude dále.

karel.kral
05.01.2024 5 z 5

Skvělé pokračování předchozí knížky, příběh nemá chybu. Těším se na další pokračování.

bumble
26.12.2023 5 z 5

Rozhodně důstojné pokračování prvního dílu. Nic neubralo na zajímavosti a plného očekávání, jak všechno dopadne. Ilan se přes své mladí snaží zorientovat, kdy na jedné straně stojí (nenáviděný, ale zároveň pro Ilan přátelský) kapitán a na druhé její vlastní porobený lid. 25ku má ráda, ale.... Ale to už všichni, co to četli nebo poslouchali vědí. A Ti, co ještě ne, tak to rozhodně stojí za to. Přeneste se do fantasy světa.

Damonka12
25.12.2023 5 z 5

Já vážně potřebuju víc, tahle série je perfektní. Už hodně dlouho jsem po dočtení druhého dílu nemusela hned do knihkupectví pro další díl. Knihu si rozhodně ještě přečtu. Miluju to.

xooxoox
10.12.2023 4 z 5

Kniha za mě celkem neutrální, ale pořád se mi líbila. Děj napínavý a bavil mě, jen oproti minulému dílu jsem se víc ztrácela.

Péťa.Š
29.11.2023 5 z 5

Wau! Naprosto boží knížka. Opět přečteno, jak nejrychleji umím. Nedalo se od toho odtrhnout a četla jsem dlouho do noci. Moc se mi líbí, jak je to napsané i samozřejmě příběh. Štěstí, že mám třetí díl doma, že se do něj můžu hnedka pustit. Jen mě děsí to, že ještě dva zbylý díly nejsou vydaný a já budu muset čekat.

Tobias009
17.11.2023 4 z 5

I přesto, že je to velmi dobrá kniha, tak se mi děj zdál někdy trochu zmatený. I přesto jsem dlouho váhal mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami.

Kate3003
23.10.2023 4 z 5

Stejně jako první díl série jsem si čtení užila. Autorka dál rozvíjí již vystavěný svět a doplňuje další mezery v historii kterou pro tento svět stvořila. Postavy jsou i v tomto díle velmi sympatické a opravdu dobře zpracované. Baví mě jejich vývoj a budování vzájemných vztahů.
Autorka si pořád nechává několik tajemství ohledně souvislostí v knize stále pro sebe, ale čekají mě ještě dva další díly takže doufám, že postupně dojde k rozklíčování. Baví mě to jak s hlavní hrdinkou postupně sbírá v příběhu jednotlivé střípky o historii.
Konec byl trošku uspěchaný a zbytečně useknutý a jsem zvědavá jak se bude v dalším díle příběh vyvíjet. Nechybí nečekané zvraty a děj velmi příjemné plyne. Celkově jsem si knihu užila a mohu ji doporučit.

K.larki
19.10.2023 5 z 5

Své nadšení i posedlost jsem psala již v komentáři Naslouchače, Faja pokračuje! Jak se postupně rozrůstá dějová linka (I když často jen matně osvětlí co vše je ještě neodkryto) tak i jazyk knihy je pro mě barvitější a propracovanější...líbí se mi přemýšlet o kultuře sklenařů a jak ji Ilan objevuje a to mi připomnělo, jak málo vím a jak málo se zajímám o kulturu a kořeny svých předků já. Děkuji.