Faja

Faja https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342817/bmid_faja-mmt-342817.jpeg 5 3342 821

Naslouchač série

Návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději téměr zapomnělo. Ilan vstoupila do nížin, které jsou pro ni světem naprosto odlišným od toho sklenářského. Přátelství s kapitánem pětadvacítky je stále nové a Ilan si uvědomuje, že takový vztah nevzniká jen tak. Zvlášť když se jedná o pětadvacet bojovníků, jejichž nohy kráčí po zemi dlouhá léta a kteří za svůj život ovlivnili mnoho dění ve světě. Aby mohla o lidech, kteří zotročili její lid, smýšlet jako o přátelích, musí se hlavně naučit odpouštět. Klid ve sklenářských městech je ke všemu narušen, když se po mnoha generacích znovu objevuje starodávný nápis, jen krátká věta, která kdysi byla součástí svobodného sklenářského světa. Ale kdo ji píše na zdi palutulů a sklenářských ghett, když ti, kdo znali její význam, jsou dávno mrtví? Jaký příběh vypráví ta tři slova, na první pohled tak jasná, přesto nepochopitelná? Ilan bude muset čelit mnohým nebezpečím, aby odhalila význam starobylého odkazu a objevila v něm nové poselství.... celý text

l_Riky_l
30.01.2022 5 z 5

Jakože první díl byl pecka, ale tohle je snad ještě lepší

Začátek je trochu jiný než jsem čekala, přemístili jsme se totiž na druhou stranu světa, do nížin, které jsou logicky jiné, ale stále skvěle popsané. Prostě jsem jen hltala a hltala, pak jsem se teda zastavila na mechanismu místní energie, ve které jsem se lehce ztratila, ale pak znovu jen hltala a hltala. Když jsme se znovu dostali do Duvalského pohoří, kde to všechno začalo, nemohla jsem se ani odtrhnout.

Příběh si nehraje na dobro a zlo, teda jasně že fandíte Ilan (hlavní hrdinka), ale je vidět, že nic ani nikdo tu není dokonalý a každý má své pro a proti, což občas některým knihám chybí.
Oproti prvnímu se tu nějaké to tajemství odhalí, něco se tu vyřeší. Na druhou stranu tu spoustu záhad přibylo a můj mozek začal vymýšlet různé teorie, jak to vlastně dopadne. Na jiné příběhy jsem ani nepomyslela a hned se vrhla na další díl, který snad bude stejně skvělý.

Jo a mimochodem jsem vážně ráda, že to čtu v době, kdy vyšel třetí díl, protože čekat čtyři roky na další, když tenhle skončil tak otevřeně, to bych se snad zbláznila

puczmeloun
29.01.2022 3 z 5

Faja je opravdu Naslouchač na steroidech. Ještě více se vysvětluje - kniha má styl střídající krátké dějové posuny a velké bloky popisných částí - takže by celé sérii slušel už dříve v komentářích zmiňovaný název Vysvětlovač. Od druhé poloviny knihy se to postupně zlepšuje, přesto se vlastně dozvíme jen něco, zásadní překvapivá odhalení asi čekají na další díly, a kniha znovu nemá nějaký uzavřený děj. Je to vlastně posun z bodu A do bodu B s různorodými peripetiemi, kdy lze "ochranu města" asi nejvíc připodobnit nějakému zajímavému dění. Faja tak stejně jako Naslouchač slouží spíše jako další kapitola budoucí série. Zároveň zůstává chvílemi nepříjemné afektované chování hlavní postavy spojené s jejím SSS a nepochopitelně měkkým chováním jejích pánů drsných bojovníků, kteří ale v knize slouží spíše jako vychovatelky.

Z komentářů jsem tak trochu očekával, že Faja přinese nějaká zásadní odhalení a bude od Naslouchače krokem dál směrem ke kritičtějším čtenářům. Pokud ale nejste fanouškem dílu prvního, pak ten druhý pro vás smysl mnoho nedává. No jo, to je to pionýrství slepých uliček...

barbrapril
27.01.2022 5 z 5

Tato kniha obsahuje trigger warnings/upozornění obsahu knihy – vražda, smrt, otroctví
Já tuto sérii miluji. Je to fantasy přesně podle mého gusta, a tak se 'rochňám' pokaždé, co ji čtu. Je tam krev, ale není jí tolik, aby mi to přišlo nechutné. Popisy jsou tak akorát a samozřejmě mě nejvíc baví akce. Je tam spousta postav, které si člověk může zamilovat. Je pravda, že odpor necítím k žádné – což je dobře (?). To, jak autorka dokáže popsat situace mezi postavami – to dusno ve vypjatých situacích, neskutečné. Obávám se, že moje recenze se stává milostným dopisem autorce a jejímu umění. Divila bych se, kdyby někdo váhal s pokračováním této série :)

Maraiser
23.01.2022 5 z 5

Faja nezůstává pozadu za Naslouchačem. Nevím zda zvládnu tu čekací dobu v knihovně na Nastereu :-(

Patro
19.01.2022 5 z 5

Skvělé pokračování k Naslouchači, rozvíjí již ustanovenou zápletku i postavy naprosto dokonale. Nemůžu se dočkat na Nastereu!

maca_t
14.01.2022 4 z 5

Děj se ve druhém díle pěkně rozvinul a končí napínavě... opravdu se těším na další pokračování...

Kamcatak
08.01.2022 4 z 5

Docela zdlouhavý začátek odehrávající se "v nížinách", popisy moderních technologií a politikaření mě docela zklamal... ale jakmile se Ilan s pětadvacítkou objevili opět na cestě a dobrodružství mohlo pokračovat, nejde se od knihy odtrhnout. Vyvstává spousta nových záhad, ale zároveň se na mnoho otázek dozvídáme velmi vzrušující odpovědi. Bohužel se hromadí počet scén a situací, které jsou velmi přitažené za vlasy a dokonce si troufám tvrdit, že se o osud Ilan při čtení už vůbec neobávám, zkušenost ukazuje, že jí se prostě nikdy nemůže nic stát... No, nicméně na další díl se neskutečně těším! :)

vojta888
04.01.2022 4 z 5

Wow prostě skvělý druhý díl bylo to nesmírně čtivé a napínavé a ten konec mě úplně dostal hned teď jdu do knihovny pro další díl.

Wolfka
04.01.2022 4 z 5

Opět přečteno za noc (ráno bylo krušné). Začátkem jsem se musela prokousat, cca od první třetiny už dobrý. Petadvacitka mi začala být víc sympatická než v jedničce. Ilan začíná být premoudrela a v jejím chování i vyspělosti je ohromný skok (za pouhých 9 mesicu). Nicméně mne svět baví, Vargase zbožňuji, kapitán je kapitán (nečekám už žádný vývoj jeho postavy), naopak by už někdo z elitních bojovníků měl umřít - zase tak nesmrtelní být nemůžou.

Jo a plný počet nedávám kvůli stále se opakující nenávisti Ilan vůči kapitánovi a občas i petadvacitce, nicméně uvěřitelné to není v prvním dílu, natož v tom druhém.

Dakye
01.01.2022 5 z 5

Přečteno druhým dechem. :)

Natynebul
26.12.2021 4 z 5

Je to hodně překombinovaný typ fantasy, v němž dějovou linku tvoří tisíce epizodek, který začínají čím dál tím víc omrzovat. Někdy mi přišlo, že to celé nedává smysl a osobně nesnáším, když hrdinka na všechno přijde JEN TAK. Třetí díl si ale dám, protože koncept světa, ve kterém se všechno odehrává, a jeho postav, je dobrý. Nejlepším příkladem je asi skupina pětadvaceti hot mužů, kteří žijí jednou nohou tam a druhou vedle a jejich zbraně jim vlastně ubližují.

DonPax
21.12.2021 4 z 5

Očekával jsem plynulé pokračování Naslouchače, kterého se mi dostalo. Autorka odvedla opět kus velmi dobré práce, příběh má spád a čte se rychle. Dá se říct, že jsem si při čtení příjemně odpočinul. Na druhou stranu mě zase mírně štvala hlavní postava (zdá se, že to k téhle sérii prostě patří) a děj byl ke konci až příliš překotný a chaotický. Možná to ale je účel, aby čtenář sáhl po následujícím dílu. Rád si ho přečtu, i když asi ne hned teď.

evelýny
16.12.2021 3 z 5

Napínavé, poutavé, fantazie dosti.
Přítel nebo otrokář? Pád až do propasti.
Tři slova krví napsaná, snad Drákulovi k zlosti.
Vše zpovzdálí sledují oříškové oči.
Tajemství má každý z nich z minulosti dávné.
Strach polapil je do sítí tam, kde ,,JEHO JMÉNO VLÁDNE."

Pro mě trochu překombinované. Mnohdy jsem měla pocit, že je zmatená i sama autorka. Přesto čtivé. Taková fantaskní pohádka pro náctileté. Opravdu?

,,Opřela jsem se o pravou ruku a náhle si uvědomila bolest, kterou potlačila má předešlá zvědavost. Opatrně jsem si vyhrnula mantii a zadívala se na přední část předloktí. Téměř k lokti se táhly krvavé ranky. ,,Musel jsem tě očkovat....."

Minulost nebo budoucnost?
Že by přítomnost?

P.S.: Moje fantazie pracovala. Myslím, že Ilan dám ještě šanci a to hned ... :-)

Audiokniha: podmanivě, poutavě čte Jitka Ježková

takana
11.12.2021 3 z 5

Kniha se mi docela líbila, ale 1 díl byl lepší.

Zuzaa
03.12.2021 2 z 5

Bohužel nedočteno (ukončeno na straně 270). Po prvním díle, který se mi líbil, to na mě působilo už příliš překombinovaně, do čtení jsme se musela nutit a v sérii pokračovat nebudu.

JessePinkman
24.11.2021 4 z 5

Pěkné pokračování Naslouchače.

jjanca
22.11.2021 5 z 5

Nemám čo vytknúť. Kniha začala pomalšie a postupne gradovala až vygradovala do skvelého záveru a mne je ľúto, že som ju nečítala pomalšie. Síce nie som cieľovka, ale séria ma neuveriteľne baví. Teším sa na ďalšiu časť a len ma mrzí, že vydanie štvrtého dielu asi ešte nejaký čas potrvá.

Jonny
21.11.2021 4 z 5

Dobrý. Plynulé pokračování prvního dílu. Napínavé, čtivé. Cítím se čtenářsky uspokojen.

Anushka1
17.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Od čtení o osudu Illan v pokračování série Naslouchač jsem se nemohla odtrhnout. V knize byl dobře vykreslen kontrast mezi moderním světem v nížinách a tím, jak se žije za škárou v Duvalském pohoří. Illan se v nížinách cítí ztracená a nenáviděná. I tak se jí ale podaří odhalit některá tajemství. Hlavně ta, která se týkají kapitána Pětadvacítky, a která ji velmi zraní. I přese všechno společně s Pětadvacítkou spěchá na pomoc městu v Duvalském pohoří, které napadl tajemný nepřítel. V tomto okamžiku se dostáváme do koloběhu událostí, které více a více poodhalují tajemství, která sklenaři skrývají před lidmi z nížin. V devíti původních městech se objevuje tajemný nápis psaný krví naslouchače "Jeho jméno vládne.". A před Illan leží úkol odhalit, co toto poselství znamená a hlavně, jak tohle všechno ovlivní její budoucnost.

Kniha se četla skoro sama. Postavy jsou stále velmi sympatické. Ač se ukáže, že kapitán není tak úplně kladná postava (nebo dříve nebýval), tak mu, Illan a všem členům Pětadvacítky musíte fandit v jejich snažení. Tohle je rozhodně série, která stojí za přečtení a já se někdy ráda pustím do pokračování.

parvitas
10.11.2021 5 z 5

Snažila som sa oddialiť ten čas do dočítania, ale nedalo sa... škoda, že to tak rýchlo skončilo a škoda, že teraz musíme čakať na pokračovanie!!! Bolo to úúúplne skvelé! Celý ten svet ma bavil, minulosť a súčasnosť, tajomstvá, malá poslucháčka a aj muži z Dvadsaťpäťky :). Proste wau. :)