Nasledujúcich 100 rokov - Prognóza na 21. storočie

Nasledujúcich 100 rokov - Prognóza na 21. storočie https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393272/nasledujucich-100-rokov-prognoza-na-LMu-393272.jpg 4 60 26

Esejisticko-publicistická práca Nasledujúcich sto rokov od Georgea Friedmana, amerického politológa a špecialistu na dlhodobé geopolitické prognózy, je fascinujúcim čítaním o možnom základnom mocenskom vývoji v 21. storočí. Podľa autora sa v 21. storočí definitívne skončí európska éra a začne sa americká éra. Inými slovami, 21. storočie bude storočím dominancie Spojených štátov amerických, ktoré budú vďaka svojej ekonomike a najvyspelejším technológiám kontrolovať svetové oceány a budú ovládať aj vesmír. Pre našu budúcnosť bude príznačné zastavenie rastu a neskôr úbytok celosvetovej populácie a nástup nových mocností: Turecka, Japonska, Poľska a Mexika. 21. storočie poznačí súperenie o regionálnu i celosvetovú nadvládu a jeho vyústením bude svetový konflikt v polovici tohto storočia. Jeho víťazom budú USA a Poľsko. Friedman, na rozdiel od mnohých iných odborníkov, je presvedčený, že Rusko čaká už v krátkom čase kolaps a ústup z medzinárodnej scény, a podobnému osudu sa nevyhne ani Čína. Svoje tvrdenia pritom opiera o dôkladné analýzy a podopiera zrozumiteľnou argumentáciou.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Ikar (SK)

The Next 100 Years , 2008

hanocri
11.08.2015 4 z 5

Poměrně střízlivá geopolitická prognóza světového vývoje.

Lolisha
02.01.2014 4 z 5

kniha velmi zaujimava, pohlad na geopoliticku situacia buducnosti a analyzy, v akom postaveni budu jednotlive krajiny...naznak buducich udalosti, napriklad v pripade Ruska, mozme vidiet uz teraz...pre mna velmi zaujimave aj rozoberanie Turecka a Japonska, pripadne preco veducu ulohu nezaujme Cina...takisto postavenie Mexika k USA je zaujimave...co ma mierne znechutilo su "bojove hviezdy", to uz mi prislo prilis ako science-fiction. V porovnani s jeho knihou "Nasledujucich 20 rokov" mi tato prisla slabsia, ale stale dobra

Martin1974
04.09.2013 5 z 5

Kniha skutočne núti zamyslieť sa nad tým, aký je svet dnes a aký môže byť v budúcnosti. Autor uvádza súvislosti, ktoré by mohli viesť ľudstvo určitým smerom, nie, čo sa naozaj stane. Pretože, koľko ľudí, toľko názorov a každý jednotlivec má ten svoj. Stačí si len spomenúť, aký bol svet pred dvadsiatimi rokmi, koľko počítačov a mobilov sme mali v izbe vtedy, ako fungovali rodiny kedysi atď. a všetko nám musí byť jasné. Svet sa naozaj dokáže za dve desaťročia neskutočne zmeniť...

dalimoni
16.07.2013 4 z 5

Na této knize se nejvíce cením velmi slušné historické retrospektivní analýzy vývoje geopolitiky a hlavních hráčů na politickém poli. To je historie, která je dána a velmi dobře zanalyzována. Na základě této analýzy autor predikuje budoucí vývoj na geopolitické mapě světa, rozbor hlavních hráčů, možné budoucí spory atd.... Některé predikce jsou velmi zajímavé a uvěřitelné, některé jak píše uživatel beanstk je "vaření z vody". Prognózovat něco na 10 a více let je velmi obtížné, autor se pokouší o předpovědi na desítky let dopředu, to je velká odvaha, protože mnohdy jde do takových podrobností, že to můžeme spíše považovat za scifi román než solidní literaturu faktu. Každopádně základní trendy, které v knize nastiňuje jsou velmi "uvěřitelné" a pouze naši potomci posoudí, nakolik tato kniha trefila skutečnost či naopak byla trefou zcela mimo terč. Za čtivost a historickou analýzu si určitě 4* zaslouží.

beanstk
25.06.2013 5 z 5

Zajímavé perspektivy: do r. 2030 Čína v rozkladu, v r. 2050 válka USA vs. Japonsko+Turecko, do r. 2100 konflikt USA vs. Mexiko ... Čekají nás zajímavé časy. Jen mám někdy pocit, že autor vaří dost z vody.

odejana
27.08.2011 5 z 5

Při čtení této knihy jsem se docela zaradovala, že tak v 2040 to už budu mít za sebou, jenže co moje dítě a ještě nenarozená vnoučátka? Islamizaci Evropy a popisovaný válečný konflikt vůbec nikomu nepřeji. Vy mladší byste měli usilovat, aby se vize této knihy nenaplnily.

21. století budoucnost USA (Spojené státy americké) akční futurologie geopolitika konflikty předpovídání

George Friedman
americká, 1949