Naše srdce

Naše srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199085/bmid_nase-srdce-dQ9-199085.jpg 4 17 3

Slávny francúzsky poviedkár a románopisec Guy de Maupassant vložil do románu Naše srdce kus svojho osobného poznania a azda aj svojich osobných osudov. Naše srdce je prenikavou štúdiou nenaplnenej lásky zámožného milovníka umenia Andrého Mariolla k mladej vdove Michéle de Burnovej, ktorá nie je schopná bezvýhradne opätovať jeho vášeň. Kým André Mariolle je romanticky založený muž, pani de Burnová je predobrazom modernej, nezávislej ženy, ktorá chce byť mužovi plnohodnotnou partnerkou, má triezvy pohľad na lásku, vie rozobrať svoje city a pocity, ba odvažuje sa o nich aj nahlas hovoriť. Maupassant hlboko nazerá do záhad ľudského srdca, vie vystopovať a v jemnej drobnokresbe zachytiť jeho najtajnejšie prejavy, jeho najprenikavejšie rozpory. Naše srdce, v poradí posledný Maupassantov román, je najmä vďaka večnej téme lásky dodnes čitateľsky príťažlivý.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Notre cœur , 1890

JankoStirbey
JankoStirbey
03.12.2022 5 z 5

Vybral som si túto knihu na základe autora a zistil som dve veci. Guy je skutočne skvelý autor. Dôležitejším zistením však je, že próza bez deja môže existovať a zároveň môže byť pútavá. Je to proste fantastické dielo, od začiatku až po koniec. A tá zmes myšlienok a pocitov, ktorá prichádza počas čítania a po prečítaní knihy. Nádhera.

ClariceL.
ClariceL.
23.11.2015 4 z 5

Vyprávět tak dlouho o pocitech,dlouze popisovat každé místo,kde se zrovna se svými pocity nacházíme,bez potřeby zápletky a dynamického děje,to si skutečně může dovolit tento Francouz.

Marquis
Marquis
10.02.2014 2 z 5

Rozprávať tak dlho len o pocitoch a ignorovať akúkoľvek zápletku alebo dynamickejší dej, to si skutočne môžu dovoliť asi len Francúzi. Pre mňa nudné, vyčerpávajúce čítanie, ktoré ešte zaklincoval mnohoznačný a tupý koniec. Neodporúčam.

Guy de Maupassant
francouzská, 1850 - 1893
1972  81%Miláček
1968  76%Kulička
2014  81%Kulička (19 povídek)
1990  72%Neteře paní plukovníkové
1967  72%Mont-Oriol