Uzel

V poradí šestnásta kniha Dominika Dána, no chronologicky sa radí na prvé miesto. Odohráva sa tesne pred pádom železnej opony v roku 1988. Richard Krauz práve nastúpil na oddelenie vrážd ako detektív a rieši hneď prvú vraždu robotníka v ropnej rafinérii. Na oddelení ešte nepracuje Chosé, Kuky, ani Canis. Z budúcej partie tam Richard našiel... celý text

V poradí šestnásta kniha Dominika Dána, no chronologicky sa radí na prvé miesto. Odohráva sa tesne pred pádom železnej opony v roku 1988. Richard Krauz práve nastúpil na oddelenie vrážd ako detektív a rieši hneď prvú vraždu robotníka v ropnej rafinérii. Na oddelení ešte nepracuje Chosé, Kuky, ani Canis. Z budúcej partie tam Richard našiel len Burgera a Hanzela, ktorí sa rozhodli vychovať z neho detektíva podľa vlastných predstáv. Krauz preto zanedbáva manželku Sylviu, aj malú dcéru a zostáva v práci ešte dlhšie do noci než predtým. Ďalšia vražda, tentoraz pilota nadzvukových stíhačiek, sa stala v bizarnom prostredí medzi ostnatými drôtmi tiahnucimi sa pozdĺž štátnej hranice so západným svetom. Táto vražda však má zničiť Krauzovu kariéru už v zárodku... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/142696/uzol-142696.jpg 4.3204
Série:

Naše Mesto (16.)

Originální název:

Uzol (2012)

Žánr:
Detektivky, Literatura slovenská
Vydáno:, Slovart (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (29)

Přidat komentář
Dorianne
18. května

Velmi zajimavy pribeh z minuleho rezimu. Obcas zamrazi, jake metody StB pouzivala. Jako vsechny knihy i tato je podle skutecne udalosti. Dominik Dan opet nezklamal.

PetK
31. března

O Dominiku Dánovi jsem věděla už dlouho, ale tak nějak jsem si nedovedla představit, jak bude vypadat slovenská detektivka, a měla k ní lehkou nedůvěru. Pak mně kamarádka doporučila vzít to za a) chronologicky a za b) jako audioknihy. A už jedu třetí v řadě. :-)
Příběhy a případy nejsou nijak komplikované, ale vztahy a osobnosti detektivů (pardon, vyšetřovatelů), suchý humor a realita reálného socíku, to je bezva kombinace. Marián Geišberk svým projevem dodá perfektní třešničku na vrchol. Slovenčina je prekrásna. :-) Doporučuji.

bábuška
11. března

"Jarní déšť smyl krev, která zůstala na kótě dvanáct, krev z rukou vrahů však nesmyje nic, ani ta nejčistší voda, byť i svěcená, ba ani oheň, až na ně dojde řada". Tímto odstavcem končí padesátá druhá kapitola knihy UZEL, která sice byla vydána až v roce 2014, ale zavádí nás do minulosti, která mladším čtenářům už mnoho neříká a někdo už ani vzpomínat nechce. Obdivuji autora, že nám dokázal pravdivě a zasvěceně popsat dobu a situace, o kterých se nesmělo mluvit ani šeptem. Pravda obvykle bolí, ale díky za ni.

minirock
09. března

Čekal jsem detektivku, dostalo se mi policajtsko-estébáckého školení v zacházení s nepohodlnými občany ČSSR před revolucí. Nečetlo se mi to dobře a nebýt Čtenářské výzvy, snad bych to ani nedočetl. Takže s panem Dánem asi končím, znám lepší seveřany.

Haen
05. února

Knihy Dominika Dána jsem měla už dlouho v plánu číst, ale tahle mě nezaujala. Možná jsem neměla štěstí ve výběru knihy, ale nebavilo.

karel0684
20. ledna

O tomto autorovi jsem velmi slyšel. Viděl jsem i film Rudý kapitán podle jeho knihy. Ale očekávání v tomto případě selhalo - detektivní příběh je tak polovičkou knihy. Ještě je dobrá ta paralela s pohraničníky, avšak to ostatní... Neříkám, že to tam nemá místo. Konec vše sváže, ale...
Přes prvotní zklamání ještě zkusím další knihu, a možná okusím i Slovenčinu...

Majdule
05.11.2016

Moje první setkání s autorem, kolem kterého jsem docela dlouho kroužila. A dlužno říct, že to bylo setkání, které ve mě zanechalo stopu. Krátké, gradované kapitoly zdůrazňovaly skutečně poctivou expozici příběhu. Ta je i bez očividného zločinu poutavým čtením. Tahle zvláštní kombinace moderního thilleru a britské detektivní školy kupodivu funguje velmi dobře, k originálnímu mixu navíc přispívá lakonická uštěpačnost, kterou příběh oplývá. Dohromady to vytvořilo trochu hořký (myslím, že zejména pro pamětníky) koktejl společenského románu šmrncnutého kriminálkou. Z tohoto pohledu lze navíc Uzel brát jako skutečný iniciační román, kdy mladý muž musí projít předepsaným rituálem a zkouškou, aby se mohl stát součástí společenství dospělých mužů. Protože přesně to sledujeme. Přerod pochůzkáře Krauze v detektiva poznamenaného nutnou deziluzí, vhledem, akceptací až po nalezení svého místa v systému. Nakonec žádný z kriminálních činů, který se v příběhu odehraje, není důležitý, či dějotvorný, sám o sobě, ale spíš jako prostředek zasvěcení.

miczoken
09.09.2016

Toto je první kniha od Dominika Dána, kterou jsem přečetla. Líbilo se mi to, jen mi vadila jedna věc: ten překlad ze slovenštiny do češtiny mi fakt přijde zvrhlý a naprosto zbytečný..

Jaruš7
15.08.2016

Proč ne, doba byla taková, a na křivdy se těžko zapomíná, zvlášť na bezmocnost, takže vzpomínky , kterým nová generace nebude chtít věřit , je třeba zpřístupnit i touto formou. Líbí se mi i to moudro navíc, které má každá z jeho knih, zde uzel - gordický, tomu dává extrašmrnc.

edith79
17.06.2016

Trošku jiné kafe od Dána, ale taky mi chutnalo. První setkání krimi party a vykreslování charakteru každého z nich. Ke konci byl příběh skutečně hodně zajímavý a plný napětí. Vážně mě to bavilo.

astroweb
24.03.2016

Velmi, velmi se mi líbila. Autor má fantastický styl, čtivý, zajímavé náměty.

wiix
15.03.2016

Jednoduchý a zaujímavý štýl písania, napínavý dej s obratmi a zvratmi a pritom tak ľahko čitateľný.

19.02.2016

Vůbec mi nevadilo, že se nejednalo o detektivku, mně se ta omáčka kolem líbila.

EngliTer
06.01.2016

Kniha se mi líbila, vyjádření k ní na mém blogu - http://www.zapisnik-spisovatelky.cz/2016/01/tbtir-9-uzel-dominik-dan.html =)

Skripi
08.11.2015

Presne tak, na detektívku to bolo slabé a počúvať o tej dobe (keďže som si to vypočul ako audioknihu) ma veľmi nebavilo. Taký lepší priemer...

tlllk
28.10.2015

viac ako o detektívku, tu opäť ide o vykričanie krívd danej doby, pre mňa o to cennejšie, že popisované exteriéry sú mojim rodiskom ....

kneslova
21.09.2015

Za mne jedna ze slabších knih D.Dána. Ani téma není můj šálek čaje...

Trina1
09.09.2015

Mně se to líbilo - i přes to, že to nebyla klasická Dánova detektivka, na jaké jsem zvyklá. Jen ten konec mi přišel trošku jako pohádka, nechce se mi věřit, že by to Krausovi prošlo.

LuciLux
13.06.2015

Poté, co se rozplynul opar napětí, myšlenky opustily vzdálenou kótu dvanáct a zuby bezmocně doskřípěly nad ubohostí minulého režimu, přišlo lehké rozčarování a to v mnoha ohledech. Obětí byla čtenáři dosud zcela neznámá osoba (v první chvíli jsem byla přesvědčena, že to bude "trenér") a vyšetřování tohoto úmrtí nepřineslo na světlo žádné další významné vazby mrtvého na okolí. Posloužil spíše jako takový oslí můstek mezi prostředím chemičky, kriminálkou a STB, Danou a Krauzem. V knize se dále objevilo několik do očí bijících nesrovnalostí. Ať již chybně používané jméno Krauzovy dcery či tvrzení typu, že Vrábel a Hríb jsou nejlepší kamarádi, když o pár řádků výše bylo naznačeno, že je dala dohromady služba teprve nedávno. Jako poslední výtku musím zmínit autorovy 'dovysvětlivky'. I já patřím ke generaci, která komunismus zažila už jen v plenkách. Ale autorovo vysvětlování některých rysů socialismu ("v socialistickém obchodě nebyl problém sehnat stejný kabát, jaký měla sousedka, protože na skladě býval vždy jeden vzor ve stovkách kusů a prodával se, dokud se nevyprodal"), stejně jako i další glosy běžných událostí ("rozečtená knížka je věrným společníkem pro osamělé večery manželek kriminalistů") velmi často připomínaly obraty pronášené na školních besedách. Kniha se četla jedním dechem, o tom žádná, jen mnohé pasáže slibovaly čtenáři mnohem víc, než čím mnohdy těžce slepovaný a místy velmi odbytý příběh nakonec byl.

jefff
12.04.2015

Nebylo to špatné, ale vadilo mi, že k samotnému případu dojde až na více jak sté straně a na to, že knihu psal opravdový vyšetřovatel mi chyběla nějaká výraznější detektivní práce. Prostě hodně balastu, který ani není nějak slohově zajímavý a samotný případ tu je až na druhé koleji. Připadá mi, že Dán zde nevyužil svých předností. Moc nechápu proč je kniha tak dobře hodnocena.

sioux
31.03.2015

Dominik Dán mě prostě baví. "Uzel" je moje třetí kniha od tohoto spisovatele v krátkém sledu a vůbec to nevadilo. Píše věcně, živě, realisticky, děj má docela dobře promyšlený, bezpochyby ví, o čem píše.
Čtení "Uzlu" mi opět připomnělo tu strašnou komunistickou dobu, ve které jsem bohužel žil a která produkovala takové grázly a dávala jim do ruky neomezenou moc...
Jedinou vadou pro mě bylo to, že jsem občas přeskakoval ty části policejního vyšetřování, vyšetření místa činu, zprávu z pitvy a podobné. Všude je to stejné a už mi to nemá, co dát. Pro mě už by to v detektivkách ani nemuselo být nebo jen ve velmi zkrácené podobě.
Ale jinak velmi dobrá kniha.

Hella
27.01.2015

Příběh byl čtivý a velmi reálný, navíc na mě dýchla hrůza těch strašných "estébáckých" let, které si sice pamatuji jen z raného dětství, ale i tak mi naskočila husí kůže, co se všechno beztrestně lidem mohlo dít..... Dán je nepochybně autor, co čtenáře umí zaujmout i si ho udržet.

Patapuf
19.01.2015

Pan Dán píše o době minulé nepříliš minulé a nepíše o ní zrovna lichotivé věci.... ale taková byla doba.... jedna z nejlepších.... možná kvůli jednoduchému ději, kdy se kniha čte jedním dechem...

evasamankova
28.11.2014

Výborná kniha. Nemám jí ani v nejmenším co vytknout. Rozhodně si v nejbližší době přečtu další autorovu knihu.

Recenze: http://samankova.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=437414&bk=26125

raski
12.02.2013

zaujimava spomienka na roky ,ked "velky brat" sledoval vsetko a vsetkych a tym nas chranil od vsetkeho,co pachlo zahnivajucim kapitalizmom..

baghira
30.01.2013

Knihu bych přiřadil k těm "lepším" Dánovkám (i když je to relativní, celá série je velmi dobrá). Uzol sice nepřekypuje až tak akčním dějem jako jiné Dánovy knihy, ale protože jsem tu hnusnou blbou a špinavou dobu zažil, nějaké vzpomínky to ve mně vzbudilo...

hass33
29.01.2013

dobu v ktorej sa dej odohráva som nezažil takže o nej veľa neviem ale budiž...prvá polovica knihy boli samé omáčky a druhá polovica to tiež nejak extra nezachránila...prečítal som všetky dánovky a musím povedať, že podľa môjho skromného názoru sú jeho knihy čím ďalej tým slabšie...v knihe mi chýbali postavy z dánoviek odohrávajúcich sa o niekoľko rokov neskôr, napr. váňa a chosé, trio krauz-burger-hanzel v tejto knihe nebolo ktovieako vtipné...samotná zápletka mohla byť tiež lepšia, osudy postáv navzájom začínali súvisieť až v samotnom závere knihy ale vyvrcholenie nebolo nijak zvlášť prekvapivé...napriek tomu sa kniha čítala dobre ale viac ako priemerná podľa mňa nie je ;)

Mako123123
17.01.2013

"Po" (i ked chápem že dej Uzla je ešte "pred") dielach ktoré som od neho zatial čítal v tomto poradí: červený kapitán, Studňa, Cela č. 17, žiješ iba 2x a Knieža smrť,
sa čudujem Krausovi- ved má ženu a dieťa, a to čo tam stváral s Vanikou mi vôbec k nemu nesedí. Mám taký pocit že DD už nemá čo písať a tak vymýšla úplné kraviny.

Napriek tomu: Dej je celkom zaujímavý, štýl písania je veľmi jednoduchý, ba až by som povedal trochu amatérsky. Už to nieje tak dobre prepracované a rafinované ako napr: /Cela č.17/ alebo /žiješ iba 2x/ (čo boli podľa mňa zatial najlepšie jeho diela ktoré som zatiaľ čítal). Zmýšlanie a psychológia postáv v /Uzle/ takmer vôbec nieje, čo je škoda pretože celá tá kniha pôsobí trocha rozpačito a nesúrodo...
/Uzol/ zrejme nepatrí k jeho najlepším, ale inak som spokojný no ani zdaleka niesom očarený.
Dávam tomu 70%.
4/5.
Pre milovníkov ale aspoň fanušíkov DD iste odporúčam, bo ako som spomenul nebolo to zlé ale ak ešte len chcete začať čítať DD a nepoznáte jeho diela tak touto knihou nezačínajte bo má aj lepšie... iné :)

Aurellia
28.12.2012

Z posledných Dánových kníh mám pocit, že mu dochádza dych. Prvá tretina nuda, v druhej sa snažil rozbehnúť dej a koniec tradiče dobrý.