Rudý kapitán

Rudý kapitán https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249028/bmid_rudy-kapitan-N5F-249028.png 4 752 192

Při rekonstrukci starého hřbitova objevili dělníci v jedné z rakví lebku, do níž byl vražen velký hřeb. Bylo jasné, že nebožtík zemřel násilnou smrtí. Na místo hrůzného nálezu byli přivolání detektivové z oddělení vražd - začínající Richard Krauz a zkušený Eduard Burger. Kolotoč vyšetřování se roztočil. Detektivové záhy zjišťují, že nebožtíkem je bývalý kostelník z kostela svaté Barbory. Vyšetřování však probíhá k nelibosti všech - vyšších míst i církve samé. Proč? Krauz s Burgerem i přesto pokračují v pátrání...... celý text

Detektivky, krimi , Literatura slovenská

Vydáno: , Slovart (ČR)

Červený kapitán , 2007

davaprd
13.04.2019 5 z 5

Zajímavý příběh ze zajímavé doby.

allyce
03.04.2019 5 z 5

Dominik Dán píše lidsky, sugestivně, míchá odbornost, napětí, humor... Například úvodní scéna s kopáči, kterým nechtěně upadne rakev, je dokonalá. Nečekejte akčnost a aleje mrtvých, ale poctivé vyšetřování po česku, vlastně po slovensku :-) Vyšetřovatelé jsou normální chlapi, kteří jsou někdy k zulíbání a někdy na ránu válečkem po hlavě.

babystar
23.02.2019 4 z 5

Další napínavý příběh (8. v sérii Naše město). Pokud bych ho brala jako fantazii spisovatele, tak dobrý. Pokud bych si měla myslet, že se něco takového stalo, tak nevěřím. Přišlo mi to trochu "šmrnclé" Danem Brownem. Nevěřím v nějaká mystéria, poklady templářů a tajemství přechovávaná po generace. Zato udavačství a vyhrožování je myslím uvěřitelné. O praktikách STB toho moc z vlastních zkušeností nevím, ale nějak se mi nezdá, že by bylo takové mučení možné ještě i v 80. letech 20. stol. Třeba jsem moc naivní. Každopádně je to velmi napínavý příběh, který stojí za přečtení.

Chingiz
20.02.2019 3 z 5

Z hlediska laického čitatele docela ucházející román. Z hlediska mého kamaráda plk. ing. XY ze SIS, skušeného čitatele a znalce, na jehož doporučení jsem mnohokrát dal nelituje, je to smyšlenka bez znalosti toho, jak tajná služba funguje. I když je Dán bejvalej polda. A je fakt literárně nadanej. Taky hodně produktivní. Hodně hodně. Třeba by Červenému kapitánovi prospělo vzít víc času na odbornou přípravu. Taky míň toho, co už jsem četl. No stejně - za mně tak víceméně...ale jo, docela dobrý.

mi-380
19.01.2019 4 z 5

1992, další díl porevoluční bratislavské policejní historie.
Témata: církev, zbytky sítě ŠtB, oddělení vražd.
Šachová partie, kde dva hrají, figurkami ale tahá ten třetí. Ale kdo je kdo? Díl asi nejznámější a nejobsáhlejší, zatím jediný zfilmovaný, nechal jsem si číst a využil při tom dokonalý přednes Jozefa Vajdy.
Na Dánových knihách oceňuji jejich uvěřitelnost, tentokrát to ale tak úplně neplatí. Může za to jednak Krauzovo přehnaně nezodpovědné jednání a za druhé mnohokrát už jinými autory použitá středověká záhada.
75 % (aktuálně 500 hodnotících s průměrem 84 %).

PS: Chronologicky osmý díl, vydaný jako šestý, děj se prolíná s Bestií, která popisuje pátrání v letech 1990 – 1992.
Naše Mesto chronologicky:

petra1394
18.01.2019 5 z 5

Můj první Dominik Dán a určitě ne poslední :)

P1tr
09.01.2019 4 z 5

Vtahující detektivka, která si i přes větší počet stran udrží Vaší pozornost po celou dobu čtení. Může za to bezprostřední styl psaní, který pečlivě a uvěřitelně vykresluje specifika dané doby, zejména fungování policejního sboru, což je pro příběh klíčové. Dialogy na rozdíl od mnohých konkurentů nešustí papírem a působí spíše jako přepis reálných konverzací skutečných lidí, čehož je náročné docílit a minimálně za to si autor zaslouží velký obdiv. Pochval si ale zaslouží více, neboť do vyšetřování zapojuje zajímavé postavy, které se až na pár výjimek chovají logicky a smysluplně a každá něčím vyniká. Bohužel se najde pár momentů, kdy některé charaktery změní vzorec chování a učiní něco nečekaného (ve zlém slova smyslu), což působí rušivě, ale naštěstí jde o ojedinělé případy. Vyšetřování v centru dění je napínavé a umně spojuje vraždu, kulturu, politiku, náboženství, osobní životy postav, zkrátka jde o hutný prvek, který se šikovně line celou knihou a nepůsobí jako oddělený prvek, nýbrž jako plnohodnotná součást všech částí příběhu. Jen je škoda, že se děj nedočká sofistikovanějšího a překvapivějšího rozuzlení, což knihu lehce sráží, ale i přes slabší závěr se jedná o velmi kvalitní a intenzivní čtenářský zážitek.

tygřík2
14.12.2018 5 z 5

Pána spisovatel´a Dominika Dána som až do teraz nestretla a jeho Červeného kapitána tiež nie. Pekne prekvapenie. Napínavé, zábavné aj poučné. Okrem toho milujem slovenčinu. Na mierke od jednej do desať - desať.
No možno moje nadšenie je zposobené tým, že som knihu počúvala. Čítal ju na pokračovanie pán Jozef Vajda. Skvelé!!! Kto nie je spokojný s knižkou, s českým prekladom alebo s filmom, odporúčam túto verziu. Neobanujete. Výkon pána Vajdu na mierke od jednej do desať - dvadsaťpať.
(Slovenským užívatel´om sa ospravedlňujem za drzosť písať v ich krásnej reči, aspon si myslím, že toto robím, no neodolala som.)

pepa4081
02.12.2018 3 z 5

Nemám rád příběhy se špióny a už vůbec ne ty s STB, což ovlivní mé hodnocení. Zápletka s těmi, kdo ochraňují prsten, mi přijde také nějak moc ohraná. Nechce se mi věřit, že i tuto knihu napsal pan Dán podle případu, se kterým se sám setkal. I toho střílení na konci, které nikdo nevyšetřuje se mi zdálo trochu moc. Co mi naopak přišlo velmi věrohodné je napojení STB na církev a další „mocné“ před revolucí, i po ní.
Styl knihy je opět perfektní, střídají se napínavé pasáže s těmi lehčími a těch 400 stran jsem zvládl za dva dny. Film jsem neviděl.
Uspokojivé.

Albina
27.11.2018 2 z 5

Otrava. Všechny moje výtky se vyskytují už v předcházejících komentářích, tak se nebudu opakovat.

IvanaVa12
14.10.2018 5 z 5

Po přečtení prvních několika stran jsem se už nedokázala odtrhnout a četla a četla. Skvělé počtení.

Ajrad1981
06.10.2018 4 z 5

Tak nějak si nejsem jistá, jak knihu ohodnotit, dost mě mate fakt, že je to něco jiného, než ostatní dánovky, teda podle mého názoru. Kromě StB jsou v příběhu zamotaní i templáři a nacisti, pátrání podle pouhých náznaků, šifer mi připomnělo spíš Dana Browna, nebo Arnošta Vašíčka, když bych chtěla s přirovnáním zůstat u nás doma. Ale kdybych čekala, že budu číst příběh tohoto rázu, tak na plný počet by to nebylo. Tak na 85 - 90%.
Ale klobouk dolů před Krauzem, tu poslední klíčovou větu, o dědictví, jsem na rozdíl od Richarda absolutně nepochopila.

Reat
02.10.2018 5 z 5

Přiznávám se bez mučení, jakého se dostalo oboum Kloknerům, že se mi do zprofanovaného Rudého Kapitána moc nechtělo. Jednak jsem znal zápletku z filmu, který byl vysloveně debilní a navíc herci s výjimkou pana Geišberga coby Edy Burgera mi k mým představám o mordpartě ani trochu nepasovali, a taky tím, že jsem tak trošku tušil, že tohle bude těžší oříšek, když se tady DD pustil na jiný led a obával jsem se zklamání. Tak to se rozhodně nekonalo, prostě kdo umí, ten umí, ale...nemůžu si pomoct, prostě je to jiné (horší?) než ostatní Dánovky. Až moc zbytečně rozplizlé do všech stran....nacisté, Göring, templáři, estébáci a na konci bezdomovkyně se samopalem a ostrými....no nazdar. Bavilo mě to, bylo to napínavé, jako obřího fandu DD mě vysloveně potěšilo být přítomen Chosého nástupu na plac, ale lehoulinké výhrady prostě jsou. Pořád to ovšem v pohodě stačí na pět hvězd, to bezpochyby.

Kolumbus
13.08.2018 3 z 5

Dominik Dán je skvělý vypravěč. Tentokrát však konstrukce: nacisté - StB - templáři byla poněkud přitažená za vlasy. Závěr s bábou a samopalem byl pro mě posledním hřebíkem do hlavy.

madem
04.08.2018 3 z 5

Skvělá detektivka. Skvěle vše klapalo a četla se téměř sama. A pak… přišli templáři. Nevěřím v templářský poklad a už vůbec ne, že ho hlídal kostelník v Olomouci, který pro vlastní bezpečnost se ztratil po válce na Slovensko.
Kdyby se vynechali templáři, bylo by to dokonalé.

Hobo
11.07.2018 5 z 5

Excelentní. Co víc dodat? Přece nebudu prozrazovat děj!

BlackFun
17.06.2018 4 z 5

Další skvělá Dánovka! Chvilku mi trvalo než jsem se začetla, ale pak už to mělo spád. Rozhodně doporučuju přečíst!

Astonius
02.06.2018 4 z 5

Na jednu stranu jsem byla nadšená - z popisovaného prostředí policejního vyšetřování, které je velmi realistické a věrné, z neotřelého námětu, kterým je nalezený "hřebík v hlavě" nebožtíka i z atmosféry doby těsně po revoluci, kde je cítit ještě doznívající moc totalitního režimu. Na druhou stranu musím však také uvést, že mínus knihy vidím v někdy krkolomném slohu - hlavně ve vztahu k použitým dialogům. Vůbec mi nevadí hovorové či vulgární výrazy, protože mezi chlapy se takto prostě mluví, to je v pořádku, ale vadil mi ten křečovitý "policejní humor", kterého tam bylo na mne moc. Kdyby se použil opravdu jen občas, bylo by to ku prospěchu věci - umocňovalo by to uvěřitelnost, protože lidé se tak opravdu občas baví a snaží se vše zlehčovat, ale když jsem to nacházela prakticky v každém rozhovoru, který vedl policista s někým nebo policista s dalšími policisty (tam to bylo obzvlášť hustě), působilo to na mne jistým buranstvím a hloupostí. Partička "kamarádů" policajtů, kteří se sešli na dovolené a jakoby mimochodem pomáhali kolegovi s vyšetřováním, tak na mne působila jako pitomci na tahu, kteří ani při vážné věci nedokážou přestat s vtipkováním a tvářit se alespoň chvíli vážně. Celkový historický přesah, do kterého to nakonec vyústilo, byl pro mne také dost přitažený za vlasy. Jinak ale knihu hodnotím velmi kladně a myslím si, že autor se přiřadí k dalším (např. Kingovi nebo Robothamovi), jejichž příběhy mne i přes vady, které v nich nacházím, vábí svojí atmosférou, že nad tím jen mávnu rukou a už teď se těším na další případ. Doporučuji.

1.Agness
30.05.2018 3 z 5

Detektivka mě bavila, nemůžu si ale pomoct, častokrát mi připadalo, že se autor stylizuje do Eda McBaina. Ten je ovšem jiná liga. Další minus byla gradace, příběh na konci spíš vyšuměl, protože rozuzlení už dávno proběhlo a žádné další se nekonalo. Autor mě ale i tak zaujal, i když se zrovna v této knize snažil skloubit možná až moc, každopádně až bude čas, třeba po něm sáhnu znovu.

harena
17.05.2018 5 z 5

Moje pátá dánovka a podle mne zatím nejlepší. Má všechno, co krimi nebo thriller má mít. 400 stránek akce, napětí a vtipné dialogy mě přiměly často k úsměvu.Kniha je psaná svižným tempem a vyšetřování je zasazeno do porevolučního období na Slovensku. STB a templáři se stále snaží ovlivňovat vyšetřování kriminálky a díky tomu se Krauz, Burger i my dozvíme stručnou a zajímavě podanou historii templářů.Na styl psaní DD jsem si zvykla už po přečtení jeho první knihy a naprosto mi nevadí, naopak mám chuť si "kapitána" půjčit jako audioknihu ve slovenštině.