Uzol

Uzol https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142696/bmid_uzel-T9W-142696.jpg 4 647 135

V poradí šestnásta kniha Dominika Dána, no chronologicky sa radí na prvé miesto. Odohráva sa tesne pred pádom železnej opony v roku 1988. Richard Krauz práve nastúpil na oddelenie vrážd ako detektív a rieši hneď prvú vraždu robotníka v ropnej rafinérii. Na oddelení ešte nepracuje Chosé, Kuky, ani Canis. Z budúcej partie tam Richard našiel len Burgera a Hanzela, ktorí sa rozhodli vychovať z neho detektíva podľa vlastných predstáv. Krauz preto zanedbáva manželku Sylviu, aj malú dcéru a zostáva v práci ešte dlhšie do noci než predtým. Ďalšia vražda, tentoraz pilota nadzvukových stíhačiek, sa stala v bizarnom prostredí medzi ostnatými drôtmi tiahnucimi sa pozdĺž štátnej hranice so západným svetom. Táto vražda však má zničiť Krauzovu kariéru už v zárodku...... celý text

Majii
05.02.2018 5 z 5

Překvapení?...ani by nemuselo být, vždyť má perfektní recenze, ale přesto, byla jsem skeptická. Knížka mě dostala po pár stranách a stejně jako P. Frýbort, stal se D. Dán mým \"domácím\" VIP spisovatelem. Knížka Uzel je psaná způsobem , který mi vyhovuje a i když v ní není krve po kolena, tak z ní mrazí. Vážně to tak bylo? Jasně, jen někteří už zapomněli a nebo chtějí zapomenout. Koupila jsem si další dvě od D. Dána. Škoda jen, že jich je méně přeloženo do ČJ a e- knihy.

konicekbily
26.01.2018 4 z 5

Autorovy knihy čtu napřeskáčku, dobrovolně jsem opustil sledování vývoje hlavního hrdiny. Styl knihy mi vyhovuje, tentokrát nám nabízí pohled na to, jak to tenkrát bylo. Anebo to nebylo tenkrát a bylo to nedávno? Snad to už nebude.

miloslav0399
25.01.2018 5 z 5

O dost jiná kniha než ty ostatní, které jsem od DD četl, a současně asi ta nejlepší. Autor na začátku odvážně rozjíždí čtyři (!) nezávislé dějové linie a k prvnímu propojení dojde až někde po třetině knihy. Přesto se mu obdivuhodně povedlo udržet všechno pod kontrolou a čtenář se neztratí. Nejde o klasickou krimi, vyšetřování vraždy je tu jen jeden z několika motivů. Já osobně na knize oceňuji především věcný a zřejmě i skutečnosti velmi podobný popis aktivit StB. V některých pasážích jsem si vzpomněl na Pavla Kohouta. Rozuzlení Uzlu je sice dost nepravděpodobné, ale je to jediný způsob, jak uchránit morální kredit aspoň jedné z hlavních postav pro další romány.

JelloBiafra
01.11.2017 5 z 5

Prvý prípad Richarda Krauza sa odohráva v časoch tuhej totality v roku 1988. Rišo Krauz ako mladé ucho prichádza ku kriminálke a okamžite sa ho ujímajú dvaja ostrieľaní borci Edo Burger a Oto Hanzel. Okrem prvého prípadu vraždy, ktorý bude musieť vyriešiť tu však na Krauza čaká jedna extrémne náročná skúška, akú v žiadnom prípade neočakával. Na tejto knihe je zvláštne to, že prípad vraždy, ktorý sa tu objavuje v prvej polovici knihy, zasa tak dôležitý nie je. Uzol je totiž v prvej rade pôsobivou obžalobou komunistickej diktatúry a jej špinavých praktík. Autor do knihy okrem iného vniesol aj názvuky studenej vojny aj detaily o tom, ako vojenská rozviedka posielala do Rakúska svoje tajné spojky v prevlečení za utečencov. Rovnako tak sú tu v plnej "kráse" ukázané praktiky všemocnej štátnej bezpečnosti, ktorá beztrestne páchala zločiny a ničila ľudské osudy. Veľmi silná a pôsobivá kniha, ktorá mi zostala ležať v hlave ešte veľmi dlho po jej dočítaní.

Kent2004
21.10.2017 5 z 5

Uzol jsem nečetl, ale doposlouchal až nyní a to mám už za sebou několik Dánovek. Ale po poslechu Nežné fatamorgány jsem se rozhodl, že to vezmu chronoligicky a Uzel je sice dějově až za Něžnou fatamorgánou (ta se odehrává už v roce 1987, ale končí "něžnou revolucí", zatímco Uzol se odehrává v roce 1988 - hlavní děj).
Co k tomu napsat jiného, než co tu již zaznělo.....
Uzel by měl opravdu být "povinnou četbou" na školách, protože naprosto věrohodně vystihuje velmi smutnou a tragickou atmosféru té doby. (a určitě bylo i hůř) Doby, kdy svoboda byla pro lidi ještě vzdálená a nepředstavitelná a státní mašinérie měla de facto neomezenou moc. Ten kdo se vzepřel, nebo se znelíbil režimu, měl prostě smůlu. A to doslova a do písmene. "Režim" měl prostě "nástroje" jak dotyčného jedince zničit, ať už společensky či fakticky. A obě roviny se zde podařilo Dominiku Dánovi vytihnout a popsat a to naprosto fantastickým způsobem, s neuvěřitelnou zápletkou a dějových zvratů. Jasně zde ukázal, jaká to byla zvrácená doba a "vyvolení v podobě stranických funkcionářů, StB a vojenských kontrarozvětek" si mohli dělat co chtěli. Nikdo je nezastavil, prostě to nešlo.
O vyšetřování nějakého zločinu v tomto díle ani nejde, ale je zde vlastně zaznamenán první příchod mladého Krauze na oddělení násilné kriminality (speciální oddělení na vraždy tehdy ještě neexistovalo) a Dominik Dán tak v podstatě vyplnil chybějící mezeru ve svých románech. Naprosto precizně zde dokázal nastíni osudy, pocity a atmosféru doby, hlavních hrdinů a společnosti jako takové. Strach, obavy o vlastní život a zdraví, zoufalé činy jednotlivců a všeobecný strach, který byl záměrně šířen činy i slovy.

=====pozor spolier=======

Ano, dalo by se nesouhlasit s tím, jak byl popsán konec příběhu. Ono si myslím, že to nebylo až tak lehké a jendozančné vše naplánovat jak to udělal Krauz.....Ono by to mělo úplně jiné následky po provalení celé akce "Rusalka".....ale budiž.

=====pozor spolier=======

Také Krauzův "raketový" start v kariéře dává tušit, že za tím nebyly jen jeho schopnosti, ale i známosti. (i když to tam autor jen naznačil) Protože ten kdo o hierarchii bezpečnostních složek něco ví, musí pochopit že postoupit z "obyčejného" šlapáka de facto na útvar, který je v dnešní době pod "krajem" a ještě k tomu ve 26 letech, není náhodný. A i když se to někomu může zdát být logické veřte tomu, že to až tolik logiky nedává. Ale je to román, ne dokument a tak to pro celkový příběh nemá žádný vliv.
Každopádně tak jako romány Mucha a Mucholapka na sebe navazují, i Uzol má své nepřímé pokračování a to v podobě Básníka, na kterého jsem se hned vrhnul. Za mě je tohle zatím jedna z TOP "dánovek", kterou jsem měl možnost poslouchat.
A ještě bych vzkázal kritikům této knihy - není to klasická detektivka, ale spíše politcko-špionážní román s detektivními prvky, ovšem s vysokou míru autentických prvků. A koho více baví "severští autoři" nic proti vkusu, mě osobně severská detektivka hluboce zklamala, je to směska blábolů a nesmyslů a ti autoři absolutně neví o čem píšou. Ještě jsem nenarazil z těch 6-7 autorů na někoho, kod by měl takové znalosti z práce bezpečnostních složek jako je tomu u D. dána. Ale každému se líbí něco jiného a tak se jen těžko shodnout na stejných názorech.

Danuše7
08.10.2017 5 z 5

Dán je prostě nepřekonatelný. V té době to muselo být nebezpečné protivit se "státu".

Dorianne
18.05.2017 5 z 5

Velmi zajimavy pribeh z minuleho rezimu. Obcas zamrazi, jake metody StB pouzivala. Jako vsechny knihy i tato je podle skutecne udalosti. Dominik Dan opet nezklamal.

PetK
31.03.2017 4 z 5

O Dominiku Dánovi jsem věděla už dlouho, ale tak nějak jsem si nedovedla představit, jak bude vypadat slovenská detektivka, a měla k ní lehkou nedůvěru. Pak mně kamarádka doporučila vzít to za a) chronologicky a za b) jako audioknihy. A už jedu třetí v řadě. :-)
Příběhy a případy nejsou nijak komplikované, ale vztahy a osobnosti detektivů (pardon, vyšetřovatelů), suchý humor a realita reálného socíku, to je bezva kombinace. Marián Geišberk svým projevem dodá perfektní třešničku na vrchol. Slovenčina je prekrásna. :-) Doporučuji.

bábuška
11.03.2017 5 z 5

"Jarní déšť smyl krev, která zůstala na kótě dvanáct, krev z rukou vrahů však nesmyje nic, ani ta nejčistší voda, byť i svěcená, ba ani oheň, až na ně dojde řada". Tímto odstavcem končí padesátá druhá kapitola knihy UZEL, která sice byla vydána až v roce 2014, ale zavádí nás do minulosti, která mladším čtenářům už mnoho neříká a někdo už ani vzpomínat nechce. Obdivuji autora, že nám dokázal pravdivě a zasvěceně popsat dobu a situace, o kterých se nesmělo mluvit ani šeptem. Pravda obvykle bolí, ale díky za ni.

minirock
09.03.2017 2 z 5

Čekal jsem detektivku, dostalo se mi policajtsko-estébáckého školení v zacházení s nepohodlnými občany ČSSR před revolucí. Nečetlo se mi to dobře a nebýt Čtenářské výzvy, snad bych to ani nedočetl. Takže s panem Dánem asi končím, znám lepší seveřany.

Haen
05.02.2017 3 z 5

Knihy Dominika Dána jsem měla už dlouho v plánu číst, ale tahle mě zrovna moc nezaujala. Možná jsem neměla štěstí ve výběru knihy, ale nebavilo.

karel0684
20.01.2017 3 z 5

O tomto autorovi jsem velmi slyšel. Viděl jsem i film Rudý kapitán podle jeho knihy. Ale očekávání v tomto případě selhalo - detektivní příběh je tak polovičkou knihy. Ještě je dobrá ta paralela s pohraničníky, avšak to ostatní... Neříkám, že to tam nemá místo. Konec vše sváže, ale...
Přes prvotní zklamání ještě zkusím další knihu, a možná okusím i Slovenčinu...

Majdule
05.11.2016 5 z 5

Moje první setkání s autorem, kolem kterého jsem docela dlouho kroužila. A dlužno říct, že to bylo setkání, které ve mě zanechalo stopu. Krátké, gradované kapitoly zdůrazňovaly skutečně poctivou expozici příběhu. Ta je i bez očividného zločinu poutavým čtením. Tahle zvláštní kombinace moderního thilleru a britské detektivní školy kupodivu funguje velmi dobře, k originálnímu mixu navíc přispívá lakonická uštěpačnost, kterou příběh oplývá. Dohromady to vytvořilo trochu hořký (myslím, že zejména pro pamětníky) koktejl společenského románu šmrncnutého kriminálkou. Z tohoto pohledu lze navíc Uzel brát jako skutečný iniciační román, kdy mladý muž musí projít předepsaným rituálem a zkouškou, aby se mohl stát součástí společenství dospělých mužů. Protože přesně to sledujeme. Přerod pochůzkáře Krauze v detektiva poznamenaného nutnou deziluzí, vhledem, akceptací až po nalezení svého místa v systému. Nakonec žádný z kriminálních činů, který se v příběhu odehraje, není důležitý, či dějotvorný, sám o sobě, ale spíš jako prostředek zasvěcení.

miczoken
09.09.2016 5 z 5

Toto je první kniha od Dominika Dána, kterou jsem přečetla. Líbilo se mi to, jen mi vadila jedna věc: ten překlad ze slovenštiny do češtiny mi fakt přijde zvrhlý a naprosto zbytečný..

Jaruš7
15.08.2016 5 z 5

Proč ne, doba byla taková, a na křivdy se těžko zapomíná, zvlášť na bezmocnost, takže vzpomínky , kterým nová generace nebude chtít věřit , je třeba zpřístupnit i touto formou. Líbí se mi i to moudro navíc, které má každá z jeho knih, zde uzel - gordický, tomu dává extrašmrnc.

edith79
17.06.2016 5 z 5

Trošku jiné kafe od Dána, ale taky mi chutnalo. První setkání krimi party a vykreslování charakteru každého z nich. Ke konci byl příběh skutečně hodně zajímavý a plný napětí. Vážně mě to bavilo.

astroweb
24.03.2016 5 z 5

Velmi, velmi se mi líbila. Autor má fantastický styl, čtivý, zajímavé náměty.

wiix
15.03.2016 4 z 5

Jednoduchý a zaujímavý štýl písania, napínavý dej s obratmi a zvratmi a pritom tak ľahko čitateľný.

HŠ
19.02.2016 4 z 5

Vůbec mi nevadilo, že se nejednalo o detektivku, mně se ta omáčka kolem líbila.

ReziEngli
06.01.2016 5 z 5

Kniha se mi líbila, vyjádření k ní na mém blogu - http://www.zapisnik-spisovatelky.cz/2016/01/tbtir-9-uzel-dominik-dan.html =)

Dominik Dán
slovenská, 1955