Uzol

Uzol https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142696/bmid_uzel-T9W-142696.jpg 4 644 135

V poradí šestnásta kniha Dominika Dána, no chronologicky sa radí na prvé miesto. Odohráva sa tesne pred pádom železnej opony v roku 1988. Richard Krauz práve nastúpil na oddelenie vrážd ako detektív a rieši hneď prvú vraždu robotníka v ropnej rafinérii. Na oddelení ešte nepracuje Chosé, Kuky, ani Canis. Z budúcej partie tam Richard našiel len Burgera a Hanzela, ktorí sa rozhodli vychovať z neho detektíva podľa vlastných predstáv. Krauz preto zanedbáva manželku Sylviu, aj malú dcéru a zostáva v práci ešte dlhšie do noci než predtým. Ďalšia vražda, tentoraz pilota nadzvukových stíhačiek, sa stala v bizarnom prostredí medzi ostnatými drôtmi tiahnucimi sa pozdĺž štátnej hranice so západným svetom. Táto vražda však má zničiť Krauzovu kariéru už v zárodku...... celý text

mapet85
mapet85
12.02.2024 5 z 5

V poradí 16-ta kniha z pera Dominika Dána nás zavedie do roku 1988. Tu sa za Železnou oponou odohráva chronologicky prvý prípad Richarda Krauza, ktorý sa stáva detektívom na oddelení vrážd.

Sledujeme rozbiehajúcu sa kariéru a neľahké začiatky mladého detektíva, ktorého si pod krídla vezmú kolegovia Burger a Hanzel a do práce na novej pozícii ho zasvätia ako sa patrí. Krauz sa chce ukázať v čo najlepšom svetle aj za cenu zanedbávania rodiny, ale ako sa popasuje so štartom do kariéry, ktorý je iný ako očakával?

Aj keď ide o detektívku, dôraz nie je kladený na samotné vyšetrovanie, ale na zdanlivo nesúvisiace dejové línie viacerých postáv spojené s vraždou robotníka v rafinérii, či vraždou vojenského pilota, ako aj prácu pohraničníkov na ostro stráženej štátnej hranici s Rakúskom. V knihe nechýba ani popis činnosti a praktík ŠTB a práve tieto pasáže, kde vystupovala sa čítali náročnejšie. Ešteže ide len o fikciu, alebo? V knihe, ako sme už u Dominika Dána zvyknutí, nechýbajú trefné poznámky a dialógy medzi partiou „vraždárov“, ktoré pobavia aj keď je zostava detektívov oklieštená a ďalšie dobre známe tváre z iných kníh tu ešte nefigurujú. Práve tieto pasáže knihu odľahčujú.

Za mňa ide o jednu z top kníh od autora približujúcu obdobie komunizmu, ktorá hoci písaná s ľahkosťou, sa občas nečítala ľahko a človek sa zamyslí nad množstvom ľudí a ich osudov, ktorí túto dobu zažili na vlastnej koži. Nuž, hor sa na chronologicky druhú v poradí, Básnika.

„...niekedy sa až musím smiať, čo všetko dokážu ľudia narozprávať a navymýšľať si na tú strašnú Štátnu bezpečnosť. Je mi to až trápne, keď z nej ľudia robia strašiaka, najhoršieho na svete.“

„Stali sme sa nárazníkom a každý nárazník treba opancierovať hrubou vrstvou železa, aby vydržal. Prvé železo sa na hranice začalo voziť v nenápadných kotúčoch, kotúče sa rozmotali a bol z toho drôt. Nie hocijaký, nie obyčajný, špeciálny.“

TerkinKnižnySve
TerkinKnižnySve
10.02.2024 5 z 5

Dominik Dán - Uzol

Počet strán: 310
Žáner: #thriller #detektivka
Vydavateľstvo: @slovart_vyd

Moja prvá oficialna Dánovka v #spolocnecitanie

V prvom rade ďakujem, že ste ho zorganizovali.

A teraz poďme na knihu, keďže nepoznám Dánov štýl písania, kniha bola pre mňa tak strašne chaoticka, nevidela som tam ani za mak spojitosti iba nechuť k bývalému režimu a neuveriteľný hnev na zložky verejnej bezpečnosti.

Ale za to Krauza a Burgera som si obľúbila hneď. Trefné, ironické a vtipné poznámky nadľahčovali celý dej takže som nebola úplne znechutená ale len polovične, samozrejme moja nechuť nešla k týmto dvom ale ku zvyšku - napríklad taky Zlocha, s toho dom zvracala len pri jeho mene.

Hlavné postavy Danu či Viktora s Yvett som si obľúbila tiež, pretože boli obete rezimu tak isto ako Danin otec.

A pohraniciari? O ktorých som mala celý čas pocit, že sú tam úplne odveci boli k veci a bohužiaľ len obeťami tej doby, hoci, čo by človek neurobil pre prachy a sem-tam nejaka mrtvolka či uprchlik nebol problemom.

Ku koncu knihy už mi dávalo všetko zmysel ako-tak a ďakujem mojim spolučitatelom, že mi vysvetlili niektoré nezrovnalosti ktoré môj mozog nepobral, takže som si to spojila k dokonalosti.

Už teraz sa teším na ďalšie SČ a na knihu Básnik.

#recenzieTerka #kniznarecenzia #kniznizavislaci #zanrovavyzvasfreyou #skbookstagram #podporujemeslovenskychautorov #milujemeknihy2 #milujemeknihyslovenskychautorov #dominikdan #uzol

Za SČ ďakujem Martin Petráš Anastázia Gorčošová Anna Slobodnikova Júlia Júlia Katarína Jantoláková Zuzana Žužu Dobiasova

Obsah:

V roku 1988 nastal v kariére Richarda Krauza významný zlom, postúpil o stupienok vyššie a z pochôdzkara sa stal detektív. Hneď prvý prípad, vražda robotníka v ropnej rafinérii, mu dáva poriadne zabrať a namiesto toho, aby sa venoval Sylvii a malej dcére, ostáva v práci ešte dlhšie do noci než predtým. Možno aj preto, že rozohral veľmi riskantnú hru s krásnou bufetárkou Valikou. Na oddelení vrážd ešte nepracuje ani Chosé, ani Canis, ani krpatý Kuky, sú tam iba dvaja z budúcej partie, Burger a Hanzel. A obaja, ale najmä Burger sa chopia mladého eléva policajného remesla a rozhodnú sa z neho vychovať detektíva podľa svojich predstáv. Politická situácia, súdruhovia z ministerstva, kolegovia zo Štátnej bezpečnosti, ale hlavne bezohľadnosť tej doby zavedú trojicu detektívov do naozaj bizarného prostredia medzi ostnaté drôty tiahnuce sa po celej štátnej hranici so západným svetom. Tu sa stane vražda vojenského pilota nadzvukových stíhačiek, vražda, ktorá mala zničiť Krauzovu kariéru už v zárodku. Pred detektívom leží gordický uzol. Či nájde odvahu rozseknúť ho, nevie. Zažíva niečo, s čím sa aspoň raz za život musí popasovať každý ozajstný muž...
"Moje románové postavy sú viacmenej kombináciou viacerých skutočných osôb a ešte sú aj okorenené fiktívnym zveličením. Tých pár, čo sú skutočné, nebudem menovať, lebo cítim povinnosť ich identitu chrániť, a preto neprezradím ani to, kde v mojich románoch stojím ja."
Dominik Dán

mila2411
mila2411
29.12.2023 5 z 5

Pan spisovatel DD se začíná rychle a úspěšně probojovávat mezi moje TOP autory. V pořadí třetí kniha série "Rišo Krauz" a opět nemůžu jinak než dáti PLNOU palbu hvězd. Je tam toho hrozně moc: železná opona, STB, osmdesátky, kriminálka, vražda... a vše výborně funguje! Interpretace M. Stránského v audioknize je neskutečná a povznáší výsledek ještě o kousek výše. Po dlouhé době mi bylo upřímně lito, že to UŽ končí. Těším se na další knížku ze série.

Allena24
Allena24
26.11.2023 5 z 5

Poslouchala jsem audio suprově načtené Mariánem Geišbergem.
A knihu doporučuji. Nemělo by se zapomínat.

Swissman
Swissman
22.11.2023 5 z 5

Perfektní kniha! Na můj vkus se tam teda chlastá až moc, ale ten příběh byl super!
První setkání s vypravěčským umem Dominika Dána a hned po odložení knihy bylo rozhodnuto, že jdu do dalších dílů.

hana1039
hana1039
16.10.2023 5 z 5

Audiokniha:
Tak teď nevím, čím začít...z tak vynikajícího poslechu jaký předvedl M.Stránský,mi šel mráz po zádech,bylo mi zle a zatla jsem zuby,abych doposlouchala...aby jste rozuměly,zle mi bylo z té doby,a M.Stránský ji ještě navíc umocnil svým dokonalým přednesem... myslím, že není třeba se více rozepisovat,a jen doufám, že tahle doba minulá zůstane opravdu v minulosti,kam patří...

Dandy1
Dandy1
15.09.2023 5 z 5

Jsem ráda, že tento díl nebyl první. Když Krauze už znám, bavilo mě to víc. Příběhů z dob železné opony moc není. Je potřeba si čas od času připomenout jak zrůdná doba to byla.

JerryDexter
JerryDexter
07.09.2023 5 z 5

Nikdy mě nepřestane fascinovat, jak na tuhle zvrácenou dobu statisíce lidí dokážou vzpomínat s nostalgií. Úvod do série jak se patří. Nemůžu se dočkat, až se pustím do dalšího dílu.

katasukivasukim
katasukivasukim
22.08.2023 4 z 5

Moje první kniha od pana Dána.
Jo,bavilo mě to,doba v které se kniha odehrává,byla fakt drsná.Příběhy lidí jsou trefně popsané.Fakt se tak moc pila vodka?
Určitě půjdu do dalších knih.

Klára90
Klára90
19.07.2023 5 z 5

Tento díl se mi líbil, u příběhu pilota jsem teda jen valila oči, běhal mi mráz po zádech a bylo mi z toho až zle. Neskutečné, jaká hrozná doba to byla. Jelikož už mám několik dánovek prečtených, tak jsem si musela zvyknout na ucho Krause, tady mi Riško moc neseděl, i když jinak mi přijde jako velký sympaťák. No prostě ještě mladé ucho v nové práci :) bylo ale fajn si přečíst i o Krausových začátcích, a že teda nebyly zrovna lehké, hlavně co se morálního hlediska týče. U jeho akce na posledních stránkách jsem téměř nedýchala a tam už si mě zase získal

Ahmose
Ahmose
08.03.2023 4 z 5

Na knihe Uzol ma najviac prekvapilo, že napriek tomu, že sa jedná o krimi, k samotnej vražde tam dochádza až v druhej tretine knihy a jej riešenie je celkovo v úzadí. Miesto toho nám autor priblíži život v komunistickom Československu. Obzvlášť nechutné praktiky štátnej bezpečnosti. Atmosféra knihy sa nesie v znamení bezmocnosti a je cítiť nervozita z postupne sa rozpadajúceho socializmu. Veľmi sa mi páči, že hlavná postava Krauza nie je žiadny superhrdina, ktorý vyrieši prípad lusknutím prsta. Keby však nebolo záveru, tak by ma až tak nenadchol. Priznám sa, že k ostatným jeho kolegom som si zatiaľ vzťah nevytvoril. Veľa priestoru v knihe nedostali. Čo sa týka štýlu písania, musel som si naň chvíľu zvykať. Miestami je text trochu neučesaný. Celkovo som si čítanie tejto knihy užil a určite siahnem po ďalších dieloch. Uzol určite stojí za prečítanie.

Kory98
Kory98
20.02.2023 5 z 5

Tentokrát jsem četla ve slovenštině. V šestnácté knize série se vydáme na počátek Krauzovy kariéry na oddělení vražd. Vražda se odehraje až skoro ve druhé polovině knihy a kniha se rozbíhá několika příběhy samostatných dějových linií, aby se na konci pospojovaly, ale hlavně aby vytvořily obraz tehdejší doby, kdy vládla STB a nikdo nebyl víc, občas ani detektivové z mordparty. Jak čtenáře sám autor v úvodu nabádá, příběh je fiktivní, ale kolik takových bylo doopravdy, to se už dnes nikdo nedozví... Ani se nedivím, že tímto příběhem autor nezačal v rámci série, ale byl vydán až v roce 2012, přece jen těsně po revoluci, by někomu nemusela podobnost připadat čistě náhodná.

m.valova
m.valova
12.01.2023 4 z 5

Pár Dánovek už jsem přečetla,ale rozhodla jsem se,že se pokusím číst nějak post od začátku.No nic moc hezkého se k praktikám STB a ke vstupu Krauze na kriminálku napsat nedá,doba byla opravdu hnusná a složitá.Richardův závěrečný kousek byl ovšem velmi zdařilý a já se těším jak to celé bude pokračovat a co vše s těmito pány zažiji..

Janadvorackova
Janadvorackova
01.12.2022 4 z 5

Na to, kolik bylo v knize skutečných, nebo skoro mrtvých, to byl velmi živý příběh :).

katka134
katka134
24.11.2022 4 z 5

Příběh, v dané době určitě reálný, mě zpočátku moc nebavil. Ale poslední kapitoly mě působily husí kůži. Takže přečtení nelituji.

Rapeh
Rapeh
15.11.2022 4 z 5

První případ detektiva Krause. Po poslechnuti 4knih od Dána jsem začala poslouchat knihy podle toho kdy se děj odehrává a ne podle toho kdy je autor napsal. Při poslechu jsem bohužel byla hodně ovlivněna knihami Cela, Beštia a tak mi tato bohužel nepřišla tak skvělá protože ( logicky a samozřejmě) detektiv Kraus je nezkušený a dělá chyby

Jenny055
Jenny055
29.10.2022 3 z 5

Čítala som už veľa Dánoviek z Nášho mesta a bavili ma. Tak som skúsila ísť na prvú, z roku 1988. Výborne napísaná, ako vždy, ale môj obľúbený detektív "Riško" Krauz sa mi akosi sprotivil. (asi je to mojím vekom). Mladý chlapec, s mladou manželkou a malým dieťaťom a na tej kriminálke samé nočné a stále taký vyťažený ... a veľa toho ani nenavyšetroval, pokiaľ nepodvádzal manželku, tak chlastal. Nechcem moralizovať, ale tento diel mi Krauz celkom znehodnotil svojou hrou na morálneho človeka. Tej detektívnej práce tam bolo veľmi málo.

Fanda74
Fanda74
06.10.2022 5 z 5

Velmi dobrá detektivka z doby socialismu, a tak kromě vyšetřování vraždy sledujeme i "spolupráci" kriminalitu se státní bezpečností. Tři zdánlivě různé příběhy se nakonec tak zajímavě propojí. Pro mě první setkání s autorem a určitě se pustím do dalších.

marekB78
marekB78
16.09.2022 4 z 5

Super kniha z dob dávno minulých. Hodně mě bavila, mělo to spád a nakonec se všechny příběhy seběhly na konci v jeden. Určitě budu číst další knížky od autora.

MatoPalkes
MatoPalkes
28.07.2022 4 z 5

Čítam knihy v poradí v akom boli napísané a konečne som sa dostal k chronologicky prvému dielu a k chorej dobe ktorá sa dúfam nevráti. Krausz ako zelenáč super.

Dominik Dán
slovenská, 1955