Smrť na druhom brehu

Smrť na druhom brehu https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/312559/bmid_smrt-na-druhom-brehu-wUX-312559.jpg 4 456 107

Začiatky deväťdesiatych rokov boli hektickým obdobím nielen na oddelení vrážd, ale v celej spoločnosti. Čo sa dialo v Našom Meste automaticky registrovali aj detektívi, a nielen registrovali, aj riešili, vyšetrovali a vypočúvali. Zo zelenáča Richarda Krauza je samostatne pracujúci detektív a s parťákom Jozefom Fischerom zvaným Chosé riešia jeden prípad za druhým. Tento sa stal na jar 1994 na brehu rieky Morava na úrovni 4. kilometrovníka našli dvaja výrastkovia polozahrabanú, polorozpadnutú mŕtvolu muža. Nič zvláštne, pokojne mohla skončiť v krematóriu a na štátne trovy jej mohli podkúriť - to by ale nesmela mať uprostred čela pravidelný kruhový otvor s priemerom 9 mm. Stačil jeden pohľad a dvojici detektívov bolo hneď jasné, že ho nespôsobil vrták, ale olovo odliate do tvaru guľky. No z akej pištole bola vystrelená a čia ruka ju v tom momente držala, sa dozvedia až po dlhom vyšetrovaní, Chlapci z mord partie sa riadne zapotia, lebo nič nevedia ani o vrahovi, ani o obeti. Mŕtvy chlap nikomu nechýba. Nevedia ani to, že kruhový otvor uprostred čela sa onedlho stane symbolom vybavovania si účtov v podsvetí, ktoré sa práve začína formovať.... celý text

Kekulinka
07.04.2020 2 z 5

Bohužel mne moc nezaujala....bojovala jsem s tím, abych ji dočetla...

Safrika
07.02.2020 3 z 5

Prvnich sto stran se mi necetlo nejlip,styl mi nevyhovuje,pak uz jsem si “zvykla”,ale ani tak me kniha (pribeh) nejak extra nenadchl... takze mozna jeste nekdy neco zkusim,ale v nejblizsi dobe urcite ne

ArwenAragorn
27.01.2020 3 z 5

Dobrá detektivka z roku 1994, ale bez " kamarádů" z bývalé party od Krauze by tentokrát s případem asi nehnuli.

Šura
25.01.2020 3 z 5

Docela dobré, ale po přečtení několika Dánových knih už mě to tak nebere. Zkusím ještě Kráska a zvíře, kterou už mám půjčenou a asi si dám nějakou dobu od tohoto autora oddech.

Laura99
15.12.2019 5 z 5

Opět super. Baví mě rozhovory v kanceláři, to se vždy těším co z nich zas vypadne. Jen se obávám dne, kdy mi knihy od pana Dána dojdou a nebudu mít po čem sáhnout. Vždy se nemohu dočkat další. Pro mne báječný spisovatel!!

Pav
17.09.2019 3 z 5

Je to zvláštní styl vyprávění. Spíš to připomíná scénář k filmu. Na konci jsem se trochu ztratila v postavách, resp. kriminálních živlech a připadalo mi to takové překombinované.

asam
09.09.2019 5 z 5

Opět napínavé čtení.
Baví mě sledovat konverzace mezi parťáky z oddělení vražd. Jejich humor a narážky každý nechápe. Rozumí jim jen oni. Děj není jenom stroze popisován, právě časté rozhovory a polemiky udávají knize rychlý spád.

janina66
23.08.2019 3 z 5

Nezklamala, ale pro mě dost zdlouhavé.

davaprd
30.06.2019 5 z 5

Doposud nejlepší příběh od autora, beru to podle času děje a tahle kniha neměla chybu.

knihovna44
10.05.2019 4 z 5

Dobrá detektivka. Použití nespisovné mluvy a časté vulgarismy ale kazily dojem.

babystar
21.04.2019 5 z 5

Další výborná detektivka a další probdělá noc.

Kortez
20.04.2019 5 z 5

Další, už nevím kolikátá Dánovka a zase úplná spokojenost. Dávám plný počet hvězdiček, měl jsem štěstí že jsem tento příběh nemusel ždímat z českého překladu, ale poslouchal jsem Mariána Geišberga. Tím jeho podáním měl příběh jiný, vyšší level.

Zlatka75
31.03.2019 5 z 5

Finále příběhu bylo pro mně příliš kladné a idealistické, prostě málo pravděpodobné.
Myslím, že kdyby šlo o skutečnost a né o fikci, tak Anička je přirozeně zlikvidována a po smrti. Jinač další skvělá kniha.

Dimas
18.03.2019 5 z 5

Naprostá spokojenost!

Skripi
15.03.2019 3 z 5

Nesklamal ale ani neprekvapil... OK

Aleh
25.02.2019 4 z 5

90. léta a oddělení vražd. Na oddělení vražd záhy poznali, že nález mrtvoly nemusí znamenat jen vyřizování účtů mezi pachatelem a obětí, které skončilo ublížením na zdraví s následkem smrti. 90. léta přinesla s sebou jiné kriminální činy. Organizovaný zločin, nekalé praktiky podsvětí, mafii, vyděrače, propojení zločinu i s těmi složkami, které mají napomáhat k jejich odhalení. A tak sympatická dvojice detektivů Krauze a jeho parťák Chosé stojí už od počátku před složitým vyšetřováním...

medlovice
24.02.2019 5 z 5

Tahleta Sylvie, ta Krauzova manželka mě vážně v každé knize štve. Naštvaná, žárlivá , protivná. To nevidí jak důležitou práci její manžel dělá ? Jak je náročné jeho povolání. Nemá čas na spánek, odpočinek a ni pořádné jídlo, vyšetřuje dva případy najednou, nasazuje vlastní život , bojuje za spravedlnost.
Na rozdíl od severských detektivek klidné a málo drsné. A některé hlášky mě pobavily a vhodně udržely čtivost .

olmal
02.02.2019

5 hvězdiček od milovnice detektivek...

mi-380
01.02.2019 4 z 5

Březen 1994, první autorův případ po rozdělení federace.
Zábavná složka opět na výbornou: napětí, spád i humor jako obvykle, stejně jako dramatická četba Mariána Geišberga. Slabší se mi tentokrát zdá uvěřitelnost. Hlavní postavy Krauz i Burger se pouštějí do podivných mafiánských her, které jsou nějak moc na hraně.
80 % (aktuálně 198 hodnotících s průměrem 88 %).
...
Ešte raz sa (Krauz) obzrel, ani nevedel prečo, premeral si vykopaný, teraz už prázdny hrob. Pohľad mu padol na druhý breh.
„Všimol si si tú ceduľku?" spýtal sa kolegu.
„Všimol. Kilometrovník," prikývol Chosé. „Je na ňom veľká štvorka."
„Určuje dĺžku rieky od ústia. To znamená, že sme štyri kilometre od ústia Moravy do Dunaja."
„To som nevedel."
„Tak za trest tlačíš fúrik, tupec! Inteligencia predsa nebude manuálne pracovať!"

PS: Chronologický seznam:

Reat
30.11.2018 5 z 5

Dánovka... no jo, za pět...co tam máme dál? Ba ne, tak jednoduché to nebude, totiž s hodnocením ano, ale alespoň něco málo napsat by se slušelo. Tak tedy: kdo Dána zná, ví. Snad až na jeho první dva romány, kdy se malinko hledal, si drží laťku kvality nastavenou proklatě vysoko a nesnížil jí ani tady. Byť je nutno férově uznat, že kniha chytne "slinu" až ve druhé polovině a na tu první se musíte pekelně soustředit, protože případy přes sebe leží zamotané jak klubíčko v hejnu koček. Mimochodem...na DD je úžasně zábavná ta syrovost, až "jednoduchost" případů. Co si vybavuju, tak kolikrát detektivům z oddělení vražd nepomohlo až tak pátrání a vyšetřování, ale spíš práskání, informátoři, pomstychtiví mafiáni, udavači a v neposlední řadě výměnný obchod s podsvětím. A moc bych za to nedal, že zrovna tohle není od autora žádná přehnaná fikce....

detektivní a krimi romány

Dominik Dán
slovenská, 1955
2016  89%Smrť na druhom brehu
2007  91%Cela číslo 17
2005  83%Popol všetkých zarovná
2012  89%Uzol
2013  89%Básnik

Kniha Smrť na druhom brehu je v