Nežná fatamorgána

Nežná fatamorgána https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291152/bmid_nezna-fatamorgana-TOY-291152.jpg 4 504 105

Tretí príbeh z obdobia novembra 1989, z obdobia detektívnych začiatkov Richarda Krauza. Richard Krauz pracuje na oddelení vrážd už rok a pol, no ešte stále je v očiach starších kolegov iba kriminalistické ucho. Jeho učiteľ, detektív Eduard Burger, má na stole tri staré nevyriešené vraždy mladých dievčat, ktoré vrah znásilnil a zahrdúsil na lavičke mestského parku. Modus operandi všetkých troch vrážd jednoznačne nasvedčuje, že ide o toho istého páchateľa. Vyšetrovanie si vyžaduje špecializovaný tím, no socialistické vedenie polície tento fakt ignoruje. Nechce medzi obyvateľmi vyvolať zbytočnú paniku. Štvrtá vražda sa stane mesiac pred revolúciou a Burgerove varovanie, že vrah neprestane, sa potvrdí. Už nikto nepochybuje, no už je neskoro. Prichádza revolučný november 1989 a pomery v spoločnosti sa menia a vyvíjajú zo dňa na deň. Osudy ľudí sa stretávajú a pretínajú na námestí a v štrnganí kľúčov zanikne osamelý výkrik, že jeden z nich je bezcitný surový vrah.... celý text

Katerina.Gabrie
29.07.2020 3 z 5

Tak něco mezi detektivkou a politickou agitkou. Příběh a postavy dobré, dialogy taky, ale rozčilujou mě ty politický okecávačky, notabene když se opakujou pořád dokola.
A notabene, když nás autor datací situuje do roku 1987 (89) a desetkrát čtu jak "je zvláštní jak dnešek připomíná socialismus". Krom toho, že mi na tom nepřijde nic zvláštního (stačí úplné základy sociologie, psychologie a politologie na to, aby člověk pochopil, že když jsou u moc ti stejní, nic se zásadně nezmění), je to v knize takový nonsens. Až na ty politické agitky ale chválím, ty mi to ale notně otrávily.
Podle recenzí opěvujících pana Dána jsem čekala asi víc, no ale chápu, že ne vždy se očekávání naplní. Nijak to podle mě nevybočuje z běžné produkce.

Gracian1964
16.07.2020 5 z 5

Tak som sa opäť po dlhšom čase stretol s Dominikom Dánom a aj tentoraz to bolo plodné a obohacujúce stretnutie. Čítalo sa to takmer samo, pútavé, vzrušujúce. Pokojne to mohlo byť aj dlhšie. Pozor, spojler: škoda, že ten hajzlík kominársky zdrhol.

viweb
10.07.2020 5 z 5

Výborná, doporučuji

hanzmb
07.07.2020 5 z 5

Každý, kdo toto období zažil, si může tyto Dánovy detektivky nádherně užívat. Jsem rád, že jsem k nim přišel později a mohu je číst chronologicky. Jen doufám, že neskočí příští knihou zase do hlubší minulosti. Je vidět, že se jedná o profíka a zná perfektně o čem píše. Po kapitánovi Exnerovi to je další vynikající a přitom regionální detektiv. Tohle můžeme pochopit a současně vychutnat jen my Slováci a Češi.

janina66
02.07.2020 3 z 5

Tak tento díl hodnotím tak na 50%. 1/2 knihy celkem super. Vyšetřování vražd mladých dívek na lavičce v parku. Když vrcholí hon na vraha, ten utíká do ciziny. A poslední, politicko-dokumentární část o sametové revoluci to už mě vůbec nebavilo. Vzhledem k tomu, že jsem poslouchala jako audioknihu, tak rychle utíkala. I když byla namluvená slovensky, tak mi to ani nepřišlo. Ale starší díly byly daleko lepší.

m_martina
24.06.2020 5 z 5

Proti knihám Dominika Dána nemám nikdy žádné námitky, pokaždé je přečtu jedním dechem.

Petronela16
07.06.2020 5 z 5

Pre mňa ako vždy NR.1, vynikajúco prerozpravane /lebo moje čítanie a podanie z úst M.Geisberga sa neda porovnať/.Keďže sa snažím ísť chronologicky ,nie podľa vydania kníh,ale podľa časovej osi deja Danových kníh,tak chápem aj súvislosti,keď sa hovori o minulých prípadoch.Napodiv v tejto časti sa mi zdalo, že tecie menej alkoholu.Ten mi ale v Danovkach vôbec nevadí, lebo to je autentický presne ako to bolo.Takze za mňa palec hore.

Opatov
17.05.2020 4 z 5

Tenhle díl mi přišel slabší, trochu mi vadilo příliš mnoho politiky na úkor pátrání. Pokud někdo nečetl předchozí díly, nebude vědět, co je akce Rusalka. Ale jinak pořád dobrá detektivka.

Marika Vanova
16.05.2020 4 z 5

Dobře a rychle se to čte, ale ty ožralecký sedánky a sem tam nevěra, to už je na mě moc, proto to na plný počet nemohu hodnotit.

Česneksmedem
10.05.2020 5 z 5

Opět (jak jinak) parádní počtení. SPOILER! Jistě vás potěší úvahy na téma sex v socialismu, dozvíte se kdo je trenýrková panna, naučíte se několik maďarských nadávek (fas, pičábo), ovšem pro mne nejhezčí pasáž byla s babkou a její „serigate“. Co, lépe řečeno kdo mi chyběl, byl Váňa.
Na závěr poznáte, že se tato kniha od jiných knih DD dost podstatně liší. V čem, to nevykecám, ale na vině je rok 1989. Doporučuji!!!

gan112
19.04.2020 3 z 5

Bolo to priliš dokumentaristicke s "cool" humorom. Tak potrebne osvieženie a ozvlaštnenie prišlo až v závere a tykalo sa revolucie. Skór si myslim ze dva pribehy mali byt viac previazane. Za pribeh o nohavičkovom vrahovi 2hviezdy ale plus 1 za ten záver.

ArwenAragorn
06.01.2020 3 z 5

Tuhle Dánovku hodnotím jako průměrnou. Rok 1989. U nás, podobně jako v dalších socialistických zřízeních to vře, jsme na prahu Sametové revoluce. Krauz a jeho parťáci vyšetřují vraždu mladé ženy nalezenou v parku na lavičce. Je to už čtvrtý obdobný případ, vraždy začaly v roce 1987 a konečně je jasné, že se jedná o sériového vraha.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
"Tys nečet Eda McBaina ? ...to je imperialistická nepřátelská literatura..."

Kočičáci
01.01.2020 5 z 5

Tentokrát se ocitáme přímo v revolučním listopadovém měsíci roku 1989, kdy nám autor vedle kriminální linky příběhu výtečně přibližuje atmosféru této přelomové doby, převážně z pohledu policejních složek... jaké vládlo napětí mezi řadovými pracovníky, kteří vedli vnitřní boj, na kterou stranu se přiklonit, jestli plnit pracovní úkol a bojovat za socialismus, nebo se přiklonit na stranu demokracie.
Samozřejmě vyšetřování vražd mladých žen je stěžejní linií příběhu a pánové z kriminálky nás opět nezklamou a jdou pachateli po stopě. Opět výborné čtení!

oskli
04.11.2019 5 z 5

Prostě Dán + Geišberg. Všechny superlativy už jsem napsala. Každou další knihou mám pocit, že mě Dán baví mnohem víc než Nesbo a že asi jeho kompletní tvorbu potřebuji mít doma v knihovně :-)

klokan.1905
03.11.2019 5 z 5

Něžná fata morgána...
Jedná se chronologicky o třetí pokračování ze série Naše Mesto... Autor nás nejprve vrátí do roku 1987, kdy dochází v parku - na lavičce k vraždě mladé ženy... Případu se ujímají Ota Hanzel a Eda Burger... Bohužel se jim nedaří pachatele tohoto činu vypátrat a po deseti měsících dochází na stejném místě k další vraždě mladé ženy... Pátrání opět bezvýsledné... Když po dalších deseti měsících udeří pachatel na stejném místě znovu - opět je zavražděna mladá žena, tak je jasné, že mají co do činění se sériovým vrahem... Všechny oběti vraha byla znásilněny a poté zardoušeny... Totalitní režim však vše drží v tajnosti...
Po dalších deseti měsících dochází na stejném místě k další vraždě... Nyní je však u vyšetřování i náš hlavní hrdina Richard Krauz... K této vraždě dochází v době totalitního převratu...
Opět perfektní čtení... Za mě malinko slabších, ale přesto pět hvězdiček... ;-)

Reat
18.07.2019 5 z 5

Čirá, nefalšovaná radost ze mě doslova tryskala při čtení téhle knížky.
Nejen díky kvalitě díla, ale taky nad zjištěním, že předchozí mnou čtená Dánovka mi prostě jen nesedla...čert to vem. Tohle je úplně jiná liga!! DD v té nejlepší formě a hlavně v období socialismu, kdy se běžně nosilo oslovení "soudruhu", na úřadech řádili politruci, bonzáci a jiní fajnšmekři měli pré, koňak a whisky se v restauracích často míchaly z dostupných tuzemských lihovin, vzácností bylo cokoli tuzexového,
vyšetřovatelé a kriminalisté ještě zdaleka neměli vyšetřovací metody a postupy jako dnes a podobně a Dán jakoby na tuto dobu a vyprávění o ní měl snad patent! A když člověk zná, byť jen letmo, reálie a okolnosti Sametové revoluce, musí mít nutně pocit, že Krauz a mordparta od Dvou lvů snad musí doopravdy existovat....tedy spíše musela. Famózní!!!

Radasek
11.07.2019 4 z 5

Na knihy od Dána se nedá napsat nic jiného než SKVĚLÁ ČETBA.

Péťa1950
25.06.2019 3 z 5

Moje první kniha od autora, postavy detektivů vykreslené klasicky, mladý kontra mazák. Litry alkoholu,průběh vyšetřování na malém prostoru, vše se postupně propojí až k pachateli. Ta politická část mi místy připadala příliš vnucená. A sametová revoluce? Příliš sametová, teď se nám to vrací. Stb. se tenkrát jenom stáhla, nebylo to dořešené.

Eicherik
22.06.2019 5 z 5

Třetí chronologický díl. Tenhle se mi asi zatím zdá nejlepší. Naše mordparta řeší vraždy mladých žen a do toho zasahuje kvas sametové revoluce. Je zajímavé sledovat tuhle historickou událost nezvyklou optikou. Nádherný příběh. Byla to opravdu něžná fata morgána.

trudoš
07.06.2019 2 z 5

Já si prostě na ten autorův styl psaní, kdy se bezděčně pohybuje na hranici vážně myšleného thrilleru a vesnické komedie, nedokážu zvyknout. Jeho snaha vykreslit postavy důvěrně totiž vede pouze k tomu, že se všichni chovají jako burani na hasičském bále a samo vyšetřování podle toho taky vypadá. A opilečtí detektivové jsou zábavní jen do té doby, než čtenář zjistí, že jediné v čem jsou skutečně dobří, je chlastání a chvástání. Stejně tak mě štve černobílé vidění světa, do něhož se hrdinové Dominika Dána zacyklili a z něhož není cesty ven, pročež to celé působí jako ukřivděný manifest proti bohatým a mocným.
Největší slabinou Nežné fatamorgány je ovšem rozšafná osnova. Než se příběh dostane k jádru, uteče dobrá polovina a v té druhé se ani tak nevyšetřuje, jako spíš řeší problematika sametová revoluce z pohledu řadového policisty. Což je skvělé téma, paradoxně je však kazí nedořešená kriminální linie, jež se ke konci pro spisovatele stala spíše přítěží, než úhelným kamenem zápletky.