Nežná fatamorgána

Tretí príbeh z obdobia novembra 1989, z obdobia detektívnych začiatkov Richarda Krauza. Richard Krauz pracuje na oddelení vrážd už rok a pol, no ešte stále je v očiach starších kolegov iba kriminalistické ucho. Jeho učiteľ, detektív Eduard Burger, má na stole tri staré nevyriešené vraždy mladých dievčat, ktoré vrah znásilnil a zahrdúsil na lavičke mestského parku. Modus operandi všetkých troch vrážd jednoznačne nasvedčuje, že ide o toho istého páchateľa. Vyšetrovanie si vyžaduje špecializovaný tím, no socialistické vedenie polície tento fakt ignoruje. Nechce medzi obyvateľmi vyvolať zbytočnú paniku. Štvrtá vražda sa stane mesiac pred revolúciou a Burgerove varovanie, že vrah neprestane, sa potvrdí. Už nikto nepochybuje, no už je neskoro. Prichádza revolučný november 1989 a pomery v spoločnosti sa menia a vyvíjajú zo dňa na deň. Osudy ľudí sa stretávajú a pretínajú na námestí a v štrnganí kľúčov zanikne osamelý výkrik, že jeden z nich je bezcitný surový vrah....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291152/big_nezna-fatamorgana-TOY-291152.jpg 4.3410

Kniha Nežná fatamorgána

Pepina19

Nebyl to úplně nejlepší počin pana Dána. Čtení mi trvalo mi déle, protože mě to bavilo méně, než u jeho ostatní knihy. Ale i tak celkem fajn.

SBH

(+ SPOILER) Tak nevím, napsal tu první „dánovku“, kterou jsem četla, nějaký ghostwriter? Protože tahle byla děsná. Ačkoli se jednalo o knihu vydanou téměř deset let poté, kvalita výrazně klesla.
Závady vezmu pěkně popořadě. Nejdřív mě zarazilo neustálé opakování slov a obratů. K tomu se od půlky přidal intenzivní pocit, že se překlad do češtiny úplně nepovedl. Takže stylistika velmi, velmi slabá. Navrch mi nesedl rádoby žoviální šovinistický macho styl vyprávění. Hektolitry vodky a oblaka cigaretového dýmu už nepříjemný pocit jen završily.
Ovšem utrpení nebylo dosti. Strašlivý amatérismus vyšetřování jsem ještě ochotná skousnout, vždyť to bylo „jako ze života“. Jenže nesmyslnost „geniálního“ předpokladu Marka Macha, že zatajení důležité skutečnosti mu vlastně bude hrát do karet, mno… Měl fakticky klikajznu, že to vyšlo. V reálu by se na tomto brilantním kousku podělalo, co mohlo, a on by shnil v base (ne že by mu to nepatřilo). A podobných nesmyslů tam bylo neúrekom – například jaký úžasný průvod mladých atraktivních dívek musel procházet kolem jedné jediné konkrétní lavičky v parku v daném čase, tedy hluboce po půlnoci. Ale dobře, pohybujeme se ve fatě morgáně.
Asi největší bolestí pro mě byly postavy, papírové, ploché, schématické, s tím související strašlivá úroveň dialogů, kostrbatých a naprosto nepřirozených. Nějaká vtipnost či úderné hlášky nejspíš s léty utonuly v Dunaji. Zhruba za půlkou s nástupem Indiana Jonese, teda pardon Rišana, se situace kapičku zlepšila, ale jenom kapičku. Znamenalo to jediné – knihu jsem zvládla dočíst.
Závěrem jednu technickou poznámku pro autora – v osmdesátkách by týpek v odrbaných riflích (správně tedy džínsech, ale kdo by bazíroval na detailech) působil těžce kchůl. Opravdoví nuzáci se styděli za svoje tesilky.
Takže nic moc a autorovi do budoucna moc šancí nedávám.

Balenka

Pre mňa, jedna z najslabších Danoviek.

Kami33

Určitě je pravda, že některé "Dánovky" byly o kousínek lepší. Ale ten kousek je pro mě příliš malý, abych kvůli tomu, hodnotila hůře.

tittanie

Mé nadšená stále trvá. Knihu jsem bohužel nesehnala v češtině, tak jsem ji musela poslouchat ve slovenštině. A nevadilo mi to, a to audioknihy moc nemusím.
Nadávala jsem kriminalistům, že nedokážou řešit vraždu v jedné kapitole a já si musím co nejrychleji překlikávat, abych se dozvěděla, jak to bude pokračovat.
Dobu jsem nezažila, ale zjistila jsem, že bych se měla podívat, jak to všechno vlastně probíhalo na Slovensku.
Asi si teď dám pauzu, abych se nepřetěšila na další díl.
Dokonce jsem porušila pravidlo, že když v jeden den dočtu knížku nebudu číst další, a když už tohle poruším, tak ať je ta knížka úplně jiného žánru, tak ani tohle nevyšlo.

ErikaKej

Kniha bola zaujimavá a napínavá, ale oveľa viac ako dej vo mne tentokrát rezonoval opis udalostí z 89.Aj návrat späť do Burgerových čias bol super.Prvý krát som čítala knižnu podobu a opäť som si to vypočula ako audioknihu v podaní pána Geišberga. Jeho prednes je perfektný a posúva úroveň knihy ešte vyššie.

pinar
31.10.2021

Tato knížka mně nezaujala, jednak jsem pamětníka a čekala bych důkladnější a bohatější vnoření a popis listopadových dní, aspoń já si je pamatuji daleko barvitěji, zatím je věnováno více času popisu nicnedělání v kanceláři a podrobnému popisu popíjení policistů vlastně od rána do večera, a jednak jsem úplně neuvěřila konečnému rozuzlení a náhodnému nalezení vraha, který ale zase někam v závěru zmizel. Jiné knížky se od Dominika Dána se mi líbily moc, ale tahle mne zklamala.

99jana99
24.10.2021

Stále ještě u mě nejsou knihy za pět hvězd, ale začátek super, pak jsem se chvíli nudila, konec zase skvělý. Popis situace v listopadu 89 z pohledu policie zajímavý. Hlídání studentů bylo důležitější , než vyšetřování vraždy.