Popol všetkých zarovná

Popol všetkých zarovná https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26763/bmid_popol-vsetkych-zarovna-LbQ-26763.jpg 4 726 181

Naozaj neobyčajný detektívny román! Napísal ho človek, čo do detailov pozná policajné prostredie, podsvetie i praktiky tajných služieb. Často je však ťažké rozlíšiť, kto je kto. Detektívi Krauz a Fischer z oddelenia vrážd v Meste sa pri vyšetrovaní smrti mafiána Malého Pavúka, pobočníka Miroslava Stehlíka alias Bossa, dostanú k magnetofónovej kazete, na ktorej sa nebohý Malý Pavúk dohaduje s neznámym mužom na nejakom únose. Neskôr za podozrivých okolností vybuchne auto policajta Róberta Eliáša. Ukazuje sa, že vedel niečo o spolupráci tajnej služby a mafie pri únose syna vysokého predstaviteľa Republiky... Keď do seba začínajú kusy skladačky zapadať, z Ministerstva príde rozkaz vyšetrovanie zastaviť. Autor tvrdí: "Všetky osoby, dej a miesto v tejto knihe sú vymyslené a akákoľvek podobnosť so skutočnými udalosťami je čisto náhodná... "A možno nie! Autor knihy Dominik Dán sa dvadsať rokov zaoberá vyšetrovaním zločinu. Osobné kontakty s vrahmi, lupičmi, únoscami a inou "lepšou spoločnosťou" mu umožnili pochopiť nepísané zákony podsvetia. Z bohatých skúseností čerpá pri písaní mrazivo autentických detektívnych príbehov.... celý text

lapagerie
12.04.2024 4 z 5

To byl tedy humus. Obracel se mi žaludek nad devadesátkovými poměry, korupcí, provázaností podsvětí do nejvyšších míst. Ono to asi teď nebude moc jiné, ale radši o tom nepřemýšlím. Toto je moje druhá kniha ze série. První (Kráska a zvíře) jsem poslouchala jako rozhlasové audio a řekla jsem si, že bych mohla začít pěkně popořadě. No, číst toto jako úplně první nevím, zda bych měla chuť do dalších. Politika mě v krimi nebaví.

mila2411
26.03.2024 4 z 5

Po sedmi knihách série jsem se dostal k číslu JEDNA dle data vydání. Protože autor píše "na přeskáčku", není dodržení tohoto pořadí nijak důležité: pozdější knížky se vrací dějově podstatné hlouběji do 8o-tých let. Kniha paralelně vypráví dva případy, poměrně lehký a rychlý o vraždě staré paní a ten hlavní druhý, který popisuje "slavný" únos prezidentova syna za doby vlády Vlado Mečiara. Doba to na Slovensku musela být asi opravdu hrozná, spojení státních bezpečnostních služeb s mafiány a podsvětím až neuvěřitelné. Opět to pěkně odsýpá, ani na vteřinu nenudí, i když je to jen "politika" má to patřičné grády. Poslechnuto jako audiokniha a protože česká verze v této podobě není znamenalo to pro mě po dlouhé době setkání se slovenštinou. Přednes pana M. Geišberga je milý až návykový, sem tam mi nějaké to slovíčko už nenaskakovalo, ale i tak to bylo moc a moc pěkné!

hnusák
06.02.2024 4 z 5

Kniha je psána způsobem, že jsem zřetelně viděl ten šlendrián na Slovensku, co se tam děl v devadesátkách, možná ještě o dost horší než u nás.

hana1039
31.01.2024 5 z 5

Audiokniha:
Nóó,tak tohle byla pořádná jízda městem a jejími obyvateli...nejen podsvětí bojuje mezi sebou, ale hlavně ti ,co sedí na ,,Olympu,, ti jsou ještě většími nepřáteli,je jim jedno,kolik nevinných lidí zničí pro větší moc a nadvládu...tady si Krauz užije na vlastní kůži,co všechno můžou a taky dělají...

VendulaB
29.01.2024 5 z 5

Četbu jsem si užila, i když některé pasáže zabývající se podsvětím, mi přišly zdlouhavé a komplikované. Hlavní hrdinové mi byli sympatičtí, jejich vzájemnou komunikaci a vtipy jsem si užila. Tolik zde zmiňovaný sexismus jsem nebrala vážně a jen jsem se bavila. Věřím, že se série rozjede, má velký potenciál.

Marcik7
19.01.2024 4 z 5

Je pravda, že jsem čekala víc, bylo to zdlouhavé kruté sexistické nicméně i napínavé zajímavé až neuvěřitelné. Tak nevím, jestli mám doporučit právě tuto knihu pana Dána, ty starší se mi líbily víc (Moucha, Mucholapka).

Aligator805
15.01.2024 4 z 5

Velmi pěkně vylíčená atmosféra devadesátých let. Jsem ráda že došlo k rozdělení federace.

Majto
10.11.2023 3 z 5

Po rokoch ignorovania tvorby tohoto autora som sa rozhodol zmeniť postoj a skúsiť jeho prvotinu.
Nebolo to úplne márne, no má to svoje limity a nedostatky. Podľa mnohých komentárov nižšie usudzujem, že časom opadali, tak asi vyskúšam ešte aj nasledujúci kus Nehanebné neviniatko a potom uvidím.

Sar00
16.09.2023 odpad!

(SPOILER) Při takto vysokém hodnocení jsem čekala skvělou knihu a ono to bylo spíš utrpení. Dočetla jsem jen proto, že jsem čekala nějaký zvrat. Kraus je machr, který vlastně nikoho nepotřebuje, protože na vše přijde sám a zná úplně všechny. Taky z této knihy máte dojem, že na ženu se stačí jen podívat a hned vám vleze do postele. A to nemluvím o těch odporných sexismech. Na výslech 17letého kluka, co zabil svou babku, potřebujete 6 policajtů, aby se doznal. 5 na něj řve a pak přijde strejda Ríša, který ho pohladí po hlavě, řekne, že to bude dobrý a vrah mu všechno poví. Stejně jako zloděj cenností. Nehledě na to, že případ s babkou je úplně nerelevantní a je tam asi jenom proto, aby přibylo pár stran. Na konci se vám ještě snaží autor namluvit, že přesně takto do puntíku se to stalo.

EWA1
12.09.2023 5 z 5

Zpočátku trochu zdlouhavý popis vzniku mafiánského prostředí, nicméně skvělý M. Geišgerg v audio vše vynahradil. Jak blízko se DD přiblížil skutečnosti?

kokrokr
22.07.2023 4 z 5

Rozdělení federace jsem považoval za chybu, ale po pár letech jsem dospěl k názoru, že to bylo nezbytné. Lepší dobrý rozvod, než nešťastné manželství. Doufám, že se kolegové ze Slovenska neurazí, ale některé požadavky jejich tehdejší politické reprezentace nešlo akceptovat. Nešlo mít jednotnou měnu a dvě národní banky s možností vydávat emise bankovek. Podobných požadavků bylo ovšem více. Změna režimu nebyla jednoduchá ani v Čechách, i u nás došlo k řadě politických kauz a rozvoji podsvětí. Autorův literární projev mě baví. Je to živé, barvité, vtipné. Co jsem četl v originále bylo výborné a často mě napadlo u slovních hříček a vulgarit, že český překlad to nedokáže dost dobře vystihnout.

Caporegime
21.07.2023 5 z 5

Jsem moc rád, že k rozdělení federace došlo asi tak... Protože u nás je bordel to je jasné, ale na Slovensko zdaleka nemáme, bohužel se bavíme i o současnosti...
PS: Moc se těším na hru Vivat Slovakia, děj z období o kterém z velké části tato kniha je...

faba
05.06.2023 5 z 5

Audiokniha.Čte Marián Geišberg.
Kdysi jsem to četl. Dle mého osobního názoru je to nejlepší DD kniha.
Už jen únos syna prezidenta... a kdyby 10 % z toho bylo pravda, tak je lepší nic nevědět, nezapínat tv zprávy, nečíst tisk a žít si svůj život. Jednou mi někdo řekl, že je na Slovensku plno hrobů, které nikdo nikdy nenajde... A budou asi i u nás. Zlaté devadesátky.

Taková optimistický komentář, že?

Rou
21.03.2023 1 z 5

První knížka od Dominika Dána, ale bohužel jsem nedočetla. Vůbec mě nebavilo popisování propojení s bývalými kamarády z dětství, mafiánské praktiky, únosy politiků atd. Většinou knihy neodkládám, ale s tímhle jsem nechtěla ztrácet čas.

PitoR
24.02.2023 3 z 5

Slovenský detektívny zázrak?
Autora mi odporučila kolegyňa z práce, následne aj neter, preto som pristúpil k pokusu o zoznámenie s Dominikom Dánom prostredníctvom jeho prvého detektívneho príbehu…

Toľko chvály a pri tej publicite, akej sa autorovi dostáva, to vyzerá dosť podozrivo. Každá palica má totiž dva konce. Jedno však viem určite – v druhom živote chcem byť detektívom; pomaly každý deň iná baba v posteli, to sa len tak nevidí.

...a ja zostanem pevnými nohami na zemi.

lendinka.k
22.02.2023 3 z 5

Výrazy jako: šel si vyklepat pytlík, apodobně se to v knize jen hemžilo. Samé silácké řeči, celé to bylo takové šovinistické a sexistické. Až tak, že když zaznělo, že měl vytasit nádobíčko na píchání, nejdřív jsem si představila něco jiného ... no, pardon, no :-)) ale teprve potom mi došlo, že se jedná o drogového dealera a bude to teda asi - no nádobíčko, no :-). Vyšetřování zločinů se prolíná s minulostí, občas jsem měla problém se zorientovat. Případ s mafií mi přišel dost nepřehledný a zpočátku jsem se ztrácela, o čem že to tam vlastně mluví, kdo koho obral nebo oddělal atd, naštěstí se to tam pak ještě několikrát opakuje. Navíc ta slengová řeč podsvětí byla divná, jestli takhle se mluví mezi zločinci, tak je to až směšné, což ale třeba není vina autora, to může jít za překladatelem. Jinak ten jejich humor mě moc nebere, občas mi bylo za ty policajty až trapně. S Goffou se to prostě nedá srovnat. Abych ale jenom nehaněla, líbilo se mi, jak byl dodržen celý koncept vyprávění a postupně s každým dnem přibývalo napětí, až nakonec v pátek všechno vygraduje, paradoxně zrovna v pátek, když je to vlastně malá sobota :-) Od konce jsem hodně očekávala a konec nezklamal!

medlovice
10.02.2023 4 z 5

Přečetla jsem si ji podruhé, připoměla si co znamená třípísmenkoví a ta vražda staré paní, to zabolelo. Chudák Krauz, ten si užil strasti i slasti , no když je někdo moc aktivní..

hanap
02.02.2023 5 z 5

Mám od Dominika Dána přečteno již několik knih, tato " Popel všechny zarovná " poslouchám jako audioknihu a je to pro mě zatím nejlepší díl, ale ještě jich mám hodně před sebou. Vynikající je Marian Geišberg, který knihu načetl.

Milonak
03.12.2022 2 z 5

Nalákalo mě téma 90tek, které jsem osobně prožil. Bohužel tahle kniha se nepovedla. Není v ní ani tolik zajímavého vyšetřování, zato spousty "špičkování" mezi vyšetřujícími a siláckých řečí při komunikaci s podezřelými. A závěr (Krauzův únos + jeho osvobození + pan Novák) si snad ani nezaslouží objevit se v aspoň trochu seriózní české detektivce. Nebavilo mě to i díky tomu, že je kniha celkem zmatečná a přeskakuje z jedné události na jinou a zpět. Navíc se - u Dána netradičně - velice špatně čte, musel jsem se jí doslova prokousávat. Zklamání.

Benny215
25.11.2022 2 z 5

Zatím jediná Dánovka, která se mi blbě četla, né, že by příběh byl špatný jen ten styl nebyl ono, místy to prostě nebavilo

vraždy únosy slovenská mafie SIS - Slovenská informační služba

Dominik Dán
slovenská, 1955
2016  89%Smrť na druhom brehu
2007  91%Cela číslo 17
2005  83%Popol všetkých zarovná
2012  89%Uzol
2013  89%Básnik

Kniha Popol všetkých zarovná je v

Přečtených1 034x