Popel všechny zarovná

Popel všechny zarovná https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268892/mid_popel-vsechny-zarovna-3fo-268892.jpg 4 726 181

Vražda staré ženy, která byla brutálně rozsekána mačetou, a smrt mafiána, od které vedou stopy k tajným službám. Nový detektivní román Dominika Dána pojednává o dvou zločinech, kniha je plná pochybných kreatur, mafiánů a tajných agentů. Autorovy dvacetileté zkušenosti jí dodávají na věrohodnosti. Najdete v ní skutečnosti, při nichž zamrazí a jež by raději měly být fikcí. A naopak literární fikce působí díky znalosti policejní práce autenticky. Vše vypadá tak věrohodně, že už je pouze na čtenáři, co budete pokládat za realitu a co za fikci.... celý text

Detektivky, krimi , Romány , Literatura slovenská

Vydáno: , Slovart (ČR)

Popol všetkých zarovná , 2005

Petronela16
13.08.2020

Veľmi ma sklamal tento diel, taký o nicom.Siahodlhe opisy mafiánskych praktik,žiadny humor, úplna nuda nuda nuda.Prestala som čítať-pocuvat v polovici, možno by som už aj skôr, len Marianko Geišberg má držal pri počúvaní.Bohuzial, už ani ten to nezachránil.Mrzi ma to , ale ten tentokrát za mňa veľmi špatný dojem.

jana3758
07.08.2020

Docela mě mrzí zdejší komentáře. Já jsem knížku dočetla a měla jsem pocit úplné beznaděje...
Jsem Slovenka, Dána v češtině číst určitě nečtu ani nebudu, dojem z knížky může zkazit blbý překlad. Ale já jsem zažila na Slovensku mečiarizmus, pamatuji si na vraždu R.Remiáše, únos prezidentova syna, nadšeně jsem jako čerstvá 18ka běžela volit, ať se toho LenOna zbavíme a zkrátka věřím, že v knize je víc pravdy, než se může zdát. Název mi přijde trefný. Přečetla jsem víc Dánovek (zdaleka ne všechny) a tahle je pro mně rozhodně nejlepší.

DominaCZ
06.06.2020 odpad!

Sorry všem fandům, ale totál propadák. Protože to je z devadesátek, je to naivní, začáteční a tím pádem jaksi ...dětské. Zdejší mafiozové jsou vykresleni snahou sice silnou, ale pořád tam prokvítá amatérismus typický pro devadesátky - prostě nula.

SPOILERY.
Rozsekala mě ta představa tehdejších mobilů, ač měly pokrytí jen na určitých částech naší republiky. Za ten návrat do vzpomínkovýho pravěku autorovi díky.
Krapet mi nesedělo to, že se v 96 roce dělalo barevný zateplení paneláků - to podle mě bylo o nějakej rok pozdějš, ale to jen tak trošku můj pocit.

Krapet trapnosti, jako např. detektiv titulující poldy "pápá hoši, detektivové se na chodníku strkali jako malí haranti" apod. - jako proč se tam strkali jako dva idioti ?!!!

Naprostý zbytečný prostoje - že Fisher čumí babám na ulici na prde*e a hodnotí je, že chce žrát u matky oběti buchtu, ale netroufá si, že tlustej Váňa byl u lékaře a teď jim to tam popisuje ...koho to zajímá ?!!!

A na závěr jenom trošku rýpnutí do děje- když i já, která detektivky nečtu, poznám hned zkraje kdo že to asi spáchal, když si ho bábi zcela v klídku v noci pustila do bytu a v pohodě se před ním pohybovala po bytě a nechala ho manipulovat s klíčema, tak je něco špatně. Dost špatně, protože to okamžitě odradí.

Postavy nesympatický, děj se natahuje, je přímo o ho*ně, protože nějaký popisky vztahů za dob dávných, jak chodili do školy a pak si hráli díky otevření jednoho klubíku na drsný borce, jsou prostě směšný. Že se v klubu točily miliardy? Ale no tak.
Sorry, prostě směšný.

m_martina
29.05.2020 5 z 5

Možná nejsem dost kritická, ale já všechny knihy z řady Naše mesto hodnotím plným počtem. Prostě musím, protože Dominik Dán je můj oblíbený spisovatel.

jprst
20.03.2020 4 z 5

V současné české a slovenské detektivní tvorbě výrazný nadprůměr,který dokáže nalákat čtenáře k přečtení na jeden zátah.

Laura99
19.03.2020 5 z 5

Miluju knihy Dominika Dána, doma se vždy přetahujeme, kdo bude číst ...jenže tahle mě zklamala. Vleklé popisování členů mordparty, Chosé je najednou Fischer, nic se neděje, vtipné dění v kanceláři nikde. Nevím no, prostě jsem ji skoro s výčitkami odložila. Škoda, tešila jsem se, už mám všechny skoro přečtené,chybí mi asi dva kousky.

viweb
05.03.2020 2 z 5

Miluji Dána ale tenhle počin hodnotím jako slabší. Moc politický, mafiánský ,místy nezáživný, táhnoucí se jako sopl na rukávu... Kdyby to byla moje první kniha od tohoto autora další bych si určitě nekoupila...

surikata246
05.03.2020 4 z 5

Zatím méně záživná kniha, trvalo mi se tím vším prokousat. Ale téma také nebylo zrovna jednoduché srozumitelné zpracovat. Přesto hodnotím kladně.

petrpospa
01.03.2020 3 z 5

Skvělý Dán. Bohužel téma StB mě už fakt nebaví...

TaLu
11.02.2020 4 z 5

Ufff.
Moje první "Dánovka" .
Musím přiznat, že jsem si na styl psaného slova musela zvyknout. Navíc mě rozladilo, že já, čtenářka thrillerů a detektivek jsem jimi byla tak trochu "rozmazlena" . Moje oblíbená vyšetřovatelka Eva ke každé oběti přistupuje s úctou, na místě činu je soustředění a nikomu nedovolí snižovat lidskou důstojnost oběti.
Nu a teď jsem byla postavena na místo činu, kde se o oběti mluví jako o babce, kriminalisté žertují a zlehčují celou situaci ( určitě i proto, aby se vyrovnali každý po svém se stupněm brutality), a v mysli utíkají ke svým milenkám, jak jen to jde. Policie je v mnoha směrech úplatná, politika černější než nejhlubší tma a celá ta vykreslená depresivní scéna je hojně zahalena cigaretovým dýmem a utopena v alkoholu.
A přesto....četla jsem, deprimovala se, přemýšlela nakolik jsme žili a žijeme v takto prohnilé společnosti, a ani jsem si neuvědomila, jak rychle jsem příběh autorovi "zbaštila" . Stále doufám, že skutečnost je lepší, že spravedlnost není úplně slepá a že féroví chlapi mezi policisty nejsou jen dva. Vyznění knihy je velmi realistické, určitě se s autorem zase brzy potkám. Ale teď si potřebuji oddechnout u nějakého oblíbeného "vymyšleného" thrilleru .

TomHr
29.01.2020 4 z 5

Dokonalá znalost policejního prostředí a postupů zdobí všechny Dánovy knihy a nejinak je to i v tomto seznámení s vraždármi z kancelárie 141. Klasická detektivka, úspěšné pátrání po vrahovi staré ženy, se prolíná s popisem špíny prorůstající od nejvyšších struktur státní moci přes bezpečnostní službu alias cestovku až po prokuraturu a policejní důstojníky. Jedná se o velice zajímavý vhled do fungování moci v divokých devadesátých letech, objasňuje pozadí některých nepochopitelných událostí z doby vlády velkého vůdce nového samostatného Slovenska, které si ještě pamatujeme z tisku aj z tlače. Na jednu stranu je to fascinující čtení, ale na druhou stranu se svou zdlouhavostí a překombinovaností vymyká Dánovu přímočarému stylu. Takže jako úvod do série z Nášho Mesta bych tuhle knížku nedoporučil, neboť někoho může spíše odradit, a to by byla fakt škoda!

Lucek
19.01.2020 3 z 5

Nevím. Poslední třetina knížky mě nebavila, příběh se vlekl, a musela jsem se do čtení nutit.

evask
13.01.2020 2 z 5

Nerada knížky odkládám nedočtené, tak jsem se dlouho překonávala a doskákala jsem až do poloviny. Ale musím se opravdu nutit až moc, takže končím. Občas to vypadalo, že mě to začne bavit, jenže děj se víc a víc zamotává, plete se do toho politika, teď ty sprosté výrazy, to taky nemusím (jasně že se takhle určité skupiny lidí mezi sebou baví, čili autor přibližuje psaný text realitě, ale mně se tahle mluva krajně nelíbí), prostě mně ta knížka nesedí, vracím do knihovny. Dominik Dán asi nebude mým šálkem čaje.

Faila
01.01.2020 4 z 5

Zajímavý vhled do ještě zajímavějších událostí, z kterých běhá mráz po zádech (dnes možná stejně jako tehdy). Poutavě a autenticky napsané, vtipné, akční i lidské.

marcel9134
05.11.2019 4 z 5

První kniha, kterou jsem od autora četl. Zaujala mě natolik, abych si přečetl i další a rozhodně jsem udělal dobře. I když jiné knihy považuji za zdařilejší a osobně spíš vyhledávám kriminalistické případy mimo mafiánské prostředí, tak tady mě to neodrazovalo a bavilo.

tatiana7769
21.07.2019 4 z 5

Priznam sa,ze zo zaciatku sa mi kniha nepacila. Bola zdlhava a myslela som,ze ju nedocitam. Ale v polovici sa to zlomilo a zase som sa od "Danovky" nemohla odtrhnut :)

Dada077
09.07.2019 4 z 5

nemám rada plače na tému, ako nám komančovia kedysi ublížili, po vyše dvadsiatich
rokoch sa mi to zdá trochu zbytočné, ale každá Dánovka sa číta dobre, pretože je
napísaná ľudskou rečou a miestami aj ľudskejšou :)

allyce
23.06.2019 3 z 5

Poprvé, co jsem uvízla v síti umění Dominika Dána a vyslovila snad všechny pozitivní slova v komentářích k jeho knihám, jsem mírně zklamaná. Ne z obsahu, ale mordýřská parta je tady tak suchopárná a nudná, až to bolí. Humor je solí Dánových knih a vypadá to, že mu při psaní této knihy sůl došla. Jen doufám, že si nakoupil do zásoby a v dalších knihách si budu opět říkat, jak je ten Dán úžasný.

oskli
18.06.2019 3 z 5

Vzhledem k tomu, že mými prvními případy byly Rudý kapitán a Cela číslo 17, tenhle první díl mi připadal o hodně slabší. Bohužel jsem narazila na audioverzi nikoli od Mariána Geišberga, ale na nějakou podivnou českou verzi. A nenadchla mě. Bohužel ani příběh mi tentokrát nesedl. Nebo spíš hlavní hrdinové. Nevím. Lehkosti, fórků a sarkasmu v dialozích bylo pomálu, zato Krauz s Chosém se chovali po lidské stránce jako totální idioti. Nějak nevím, proč bych měla fandit chlapovi, kterej podvádí svoji ženu, chystá se řídit ožralej a celkově působí jako nevyrovnanej blb. Ještě že vím, že v dalších dílech mi budou sympatický, jinak bych snad ani neměla chuť číst (poslouchat) další díl.
A asi mi neseděly ani ty mafiánské boje v podsvětí, provázanost s politikou... docela stačí náš Mrázek, slovenskou variantu si ráda odpustím. Ale to je samozřejmě jen můj subjektivní názor.

Vydra57
17.06.2019

Docela věřím, že příběh vychází z pravdivých reálií - 90. léta na Slovensku dle mých informací byla Divoký západ a únos prezidentova syna se řešil v mediích i zde.. A nejsem si jistá , že silové složky se od té doby tam i zde extrémně zásadně změnily. O politicích ani nehovořím. Takže člověk je nakonec rád , že žije obyčejný život. Jako obvykle napsáno velmi čtivě.