Popel všechny zarovná

Popel všechny zarovná https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268892/mid_popel-vsechny-zarovna-3fo-268892.jpg 4 726 181

Vražda staré ženy, která byla brutálně rozsekána mačetou, a smrt mafiána, od které vedou stopy k tajným službám. Nový detektivní román Dominika Dána pojednává o dvou zločinech, kniha je plná pochybných kreatur, mafiánů a tajných agentů. Autorovy dvacetileté zkušenosti jí dodávají na věrohodnosti. Najdete v ní skutečnosti, při nichž zamrazí a jež by raději měly být fikcí. A naopak literární fikce působí díky znalosti policejní práce autenticky. Vše vypadá tak věrohodně, že už je pouze na čtenáři, co budete pokládat za realitu a co za fikci.... celý text

Detektivky, krimi , Romány , Literatura slovenská

Vydáno: , Slovart (ČR)

Popol všetkých zarovná , 2005

klokan.1905
14.08.2021 4 z 5

Popel všechny zarovná...
Jestliže nechcete číst sérii tak, aby Vám na sebe jednotlivé díly dějově navazovaly, tak tento je úplně první, který autor vydal...
Já jsem zvolil variantu chronologickou a nelituji... Měl to pro mě být díl čtrnáctý, ale je vlastně patnáctý, protože se mezitím vrátil autor zase jedním dílem zpět... Ten se jmenuje Ve stínu a chronologicky by měl být dílem sedmým... Tímto děkuji mému oblíbenému uživateli mi-380 za aktualizaci a chronologický seznam jednotlivých dílů... Můžete kouknout na komentáře u autora, zatím všech 32 dílů srovnaných tak, aby Vám hezký časově navazovaly...
Zpět ke knize...
Richard Krauz, Jozef Fischer (Chosé), Oto Hanzel, Eduard Burger, Ivan Mikovič (Váňa), Palko Kukučka (Kuky), Filip Kiss... Tak to je momentálně celá sestava z oddělení vražd z Našeho Mesta...
Čekají na Vás dva případy... Vražda staré ženy - Hermíny Baumgartnerové a vražda mafiána - Petra Malíka, v podsvětí známého jako Malého Pavouka... Nechci nijak prozradit k ději, takže snad jen, že více se mi líbilo vyšetřování případu vraždy staré ženy, nicméně i mafiánská část do divokých devadesátých let zkrátka patří...
... Před několika lety se jeden nejmenovaný politik rozhodl, že si zahraje na Pánaboha, a myslel si, že může změnit osudy lidí. Hned po sametové revoluci a po prezidentské inauguraci se rozhodl všechny polepšené pustit na svobodu. Všechny bez výjimky. Byla to katastrofa a svým neuváženým činem napáchal nesmírné škody na lidských životech, zdraví a majetku voličů. Spousty žen byly v krátkém čase znásilněny, spousty nevinných lidí zavražděny, přepadeny a oloupeny, mnoho domů bylo vykradeno nebo vypáleno, mnoho duší utrpělo šrámy a mnoho osudů se zvrtlo. Krauzova statistika vypovídala jasně! Až osmdesát procent všech polepšených putovalo během půl roku zpátky do vězení, neměli práci, neměli se kam vrátit, neuměli si najít místo! S tím nikdo nepočítal. Společnost je nepřijala, donutila je krást a zabíjet, a tím jim vlastně nedala jinou šanci než návrat za mříže...
U mě si toto pokračování vysloužilo 85 procent, takže čtyři silnější hvězdičky...

EvikU.
15.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Musím říct, že mě kniha překvapila. A to hodně. Je velmi dobře napsaná, čtivá, udržuje čtenáře v napětí. Akorát uprostřed, kdy se řešilo jen podsvětí se mi četla těžce. Do toho se člověk těžce vžije. I když asi chápu, že se něco takového dít může a děje a vlivný politik má chňáry všude. Druhá vražda babičky mě zase z ní mrazilo, že jí zabil vlastní vnuk a do pocitů matky, když to nakonec vyšetřili, už vůbec ne. Pravda, že její život skončil je jasný. Už to není život, ale přežívání. Brr.

Každopádně kniha čtivá, doporučuji.

jan7760
25.06.2021 5 z 5

Za mna asi najlepsia Danova kniha, aspon mna naviac zaujala, opisany zivot tajnych sluzieb v nasej nedavnej minulosti zakladajuci sa na pravde tomu len dodalo ceresnicku na torte, popri tom vysetrovanie zavrazdenej babky, super...

vlkcz
22.06.2021 4 z 5

Napsané je to hodně dobře a tím, že kromě detektivky se v příběhu objevují i aluze na tehdejší realitu, má knížka cenu i jako výpověď o naší minulosti a asi i současnosti. Ve světle toho, co autor píše o práci tajných služeb se i řada záhadných událostí najednou nejeví tak záhadně. Např. jak to asi bylo s Procházkou a jeho půlmiliardovým lupem.
Jen je škoda odfláknuté korektury (časté překlepy), z překladu místy trčí pozůstatky slovenštiny a autorovi na pár místech úplně nesedí chronologie.
Ale na to, jak detektivky nemusím, tahle mě bavila a určitě zkusím od tohoto autora i další.

janina66
08.06.2021 3 z 5

Tak bohužel, linka s tajnými agenty a podsvětím mě vůbec nebavila. Jen se mi líbila druhá linka vyšetřování, vražda staré babičky. To je prostě klasická detektivní práce, kterou oceňuji.

Zdeniczka
06.06.2021 5 z 5

Všimla jsem si, že v poslední době dávám přednost knihám, u kterých autor z praxe ví, o čem píše, ať už to je D. Dán, K. Reichs apod.
Zdoláno jako audiokniha, opět ve skvělém podání Mariána Geišberga, jeho hlas prostě povyšuje knihu o level výš. :) Už jsem si dvě knihy od tohoto autora poslechla, tak jsem se rozhodla, že to vezmu od začátku. Zase pecka! Skvělé, místy vtipné, leckdy mrazivé a nechutné, čeho všeho je člověk schopen. Od běžného lidského selhání až po svině nejvyššího kalibru. Dán umí brilantně popisovat jak samotný průběh akce, vraždy, tak ohledání. K tomu sympatická dvojka Krauz a Fischer, vlastně celý tým, který má normální kladné i záporné vlastnosti, vtipné slovní přestřelky, jak to prostě bývá. :)
Opět jde o téma, které poukazuje na to, že ryba často smrdí od hlavy, že to jde až k politickým špičkám. I v Čechách to tak je, co si budeme povídat. Stačí znát někoho, kdo na kriminálce pracoval. Že se najdou policajti, kteří po převratu od policie odejdou a "zařídí se jinak", to je bohužel také snad na každém městě. Naštěstí je tu většina těch, co neuhnou, co nesejdou z cesty.
Na konci mě zaujal pan "Novák". Předpokládám, že i D. Dán takového pána potkal. Jeho "napiš to všem" je skvělá rada. Díky tomu se tak řada lidí může o některých prasárnách dozvědět aspoň takto. Těším se na další knihu. :)

Metla
03.06.2021 4 z 5

„To nieje moje!“
„Určite! Svine lastovičky, čo všetko ti navláčili do vreciek!“
(Výslech drogového dealera)

Četla jsem thrillery a detektivky, u kterých se mi vkrádala myšlenka, že jejich autoři znají policejní práci maximálně z filmů a seriálů. Část spisovatelů čerpá informace alespoň od konzultantů z řad policie, ovšem jen málokdo dokáže vzbudit ten nejlepší dojem: „Páni, ten byl určitě u policie zaměstnán!“ A právě do vzácné, nejméně početné skupiny patří Dominik Dán. Bavil mě odlehčený způsob, jakým píše: velmi lidské chování detektivů, jejich slovní přestřelky a fórky, náhledy k padouchům také oživily „Naše Mesto“. Nechyběla hloubka ani vtip, byť nejvíce probublávala jakási rezignovaná hořkost.
Vyšetřovatele jsem si oblíbila, ústřední duo prasáků i různorodé vedlejší charaktery. Třeba malého drsoně Kukyho bych v příštích dílech ráda poznala lépe.
Připouštím, první díl série je jaksi neučesaný, mírně chaotický v časové posloupnosti (díky přeskakování mezi postavami i případy), z minispoilerů naznačujících blížící se krvavé drama jsem byla kapku rozpačitá. Kromě toho mám odpor k mafiánským praktikám a politické špíně, těmto tématům se spíše vyhýbám. Můj problém, přesto ovlivnil hodnocení (společně s jistými dostaveníčky, co páchnou božstvy ze stroje) v neprospěch páté hvězdy.
Navzdory výhradám mi však „Popol všetkých zarovná“ sednul jako pozadí do pohodlného ušáku. Mé první setkání s Dominikem Dánem rozhodně nebylo poslední. 80%

Andrea888
29.05.2021 5 z 5

Bylo to takové náhodné setkání s ti to autorem, ale od té doby čtu jednu knížku za druhou a dokud nepřečtu všechny, nedám pokoj.
Tuhle jsem poslouchala jako audioknihu, někdy jsem se trochu ztrácela v časových souvislostech, ale to spíš vlastní nepozorností... Čteno ve Slovenštině, což k "Dánovkám" prostě patří.

nai.ivka
20.04.2021 5 z 5

Hodně zajímavá prvotina. Ten zapeklitý politický příběh, myslím nikdy nebyl vyřešený. Chvíli jsem doufala, ale ne, je to psáno na motivy. Nevadilo mi, že ten složitější příběh je známý aspoň v tom co se stalo a ten jednoduchý příběh byl skoro od začátku jasný. Dění na Slovensku v devadesátkách jsem moc nesledovala, zmínky o politice jsem vítala. Knížku jsem četla v překladu, ve slovenštině by se kniha líbila ještě víc. Musím si od autora přečíst všechno k čemu se dostanu.

MarkCarter
04.04.2021 5 z 5

Ako prvotina je to vynikajúce. So sériou som začal od konca, tak som mal trochu obavy z kvality, ale tie sa nenaplnili. Obsah aj forma sú na vysokej úrovni. Dej má dve línie, dva prípady vyšetrovania, ktoré sa odohrali chonologicky po sebe, ale v knihe sú prepletené. Na záver to do seba zapadne ako veľká skladačka. Načrtnuté sú tu aj hlavné postavy, ktoré sa potom vyskytujú aj v ďalších knihách. Zatiaľ dosť jednorozmerne, ale časom si ich obľúbite.

Cher
29.03.2021 4 z 5

Dobrá detektivka. Určitě si od autora ještě něco přečtu.

hanzmb
21.03.2021 5 z 5

Klasický vynikající Dán. A to je to vlastně autorova prvotina. Nebo pro nás chronologiky 14. Je strašně zajímavé porovnávat tento díl s tím, co autor postupně doplňoval před něj. Především úloha Burgera nebyla ještě definovaná do pozice spíše táty celé skupiny, jak tomu je v později dopisovaných dílech. Hlášky jsou, ale ještě ne v takové koncentraci. Trochu je taky v rozporu vztah k tajným službám. Jakoby se zde setkal poprvé, což zase dle pozdějších dílů už nesouhlasí. Tyto věci ale četbu naopak zpestřují. Takže nakonec jediné co mohu vytknout je neznalost české country scény. Zrádné banjo je od KTO a ne od v té době už mrtvého folkového barda :-).

Mudry
02.12.2020 5 z 5

V mém případě první kus tohoto autora a rozhodně ne poslední. Neskutečně mě bavil jazyk , jakým je kniha psaná, i když chvílemi jsem litovala, že jsem nesáhla po slovenském originálu ( tuším, že by to bylo ještě lepší ). Příběh ? Za mě pecka.

Česneksmedem
22.11.2020 5 z 5

Teprve nyní jsem dal první díl Našeho Mesta a přirovnal bych ho k nočnímu nebi. To černé je povídání o politice a ty krásné a zářící hvězdy jsou hlášky o vítání s rozkročenou náručí, o lhaní jak odborářský deník nebo o tom, co potřebuje starý chlap, aby si užil a jakou má mít vlastnost jeho právoplatná manželka.
Právě díky té politice je to zřejmě jeho dosud nejdelší kniha. Nechci přilévat kyselého do octa, jen si neustále kladu otázku, jestli se přes tu tsunami testosteronu a egoismu může do vrcholové politiky dostat i slušný člověk.
Čím víc jsem se blížil ke konci knihy, tím víc se obloha zatahovala, ubývalo hvězd a začaly padat exkrementy. Začali jste si plně uvědomovat tu bezmocnost nad rozmary a úchylkami mocných. U toho konce by slzu uronil snad i pan Mečiar.
Takže jsem nakonec rád, že jsem ten první díl přečetl až teď, a to i vzhledem k možné rovnici K=DD. Je to dost odvážně napsané.

Aymira
10.11.2020 3 z 5

Z této první knihy jsem trochu na rozpacích. Ano, je to psáno čtivým jazykem a ano, není v tom mnoho hluchých míst. Ale linie věnující se podsvětí vedoucímu až do nejvyšších pater politiky je zde upřednostňována před zde řešeným případem vraždy a to už začínala být trochu nuda. Přece nejsme nikdo naivní a víme, že takové věci byly, jsou a budou a že se proti nim nedá příliš bojovat. Ten závěr už byl psán vysloveně horkou jehlou - útěk ze zajetí, kamarádství s jakousi šedou eminencí, odevzdání důkazů a pak klid? OK, ale já bych si mnohem raději přečetla jak tahle parta kriminalistů vyšetřuje nějaký zločin - myslím, že to by bylo mnohem záživnější.

slaava
23.10.2020 5 z 5

Tak tohle můžu! V posledních letech jsem si oblíbil severské detektivky (Nesbo, Larsson, ...) a přitom jsem vůbec netušil, jak skvostný autor se skrývá hned vedle na Slovensku. Kamarád mi Dána doporučoval už docela dávno, ale nějak jsem se k tomu vůbec nemohl dokopat. Když jsem se k tomu konečně dokopal a měl za sebou několik prvních desítek stran... wow!
Kniha se skládá ze 2 příběhů v různých časových rovinách, které se na konci knihy protnou. První příběh by se dal popsat jako klasická detektivka a popsal bych ho jako průměr. Ve druhém příběhu ale Dán roztáčí skvělou fabulaci (nebo ne?) s historickými událostmi na Slovensku poloviny 90. let. Pokud máte nějaké povědomí ohledně únosu syna prezidenta Kováče, gaunerovi Mečiarovi a války podsvětí v té době, tak bude slintat blahem. 10 z 10!
Doporučuji i jako audioknihu, kterou fenomenálně namluvil Marián Geišberg.

kačenka80
12.10.2020 5 z 5

Dán ví jak napsat skvělou knihu. Je to můj oblíbený autor a jako vždy se četla jedním dechem. Nejhorší je, že to co v knize popisuje se děje pořád a ještě i horší věci.

o_mega
01.10.2020 2 z 5

Myslim ze je to druha DANova kniha. Asi tu este nebol "spravne" nastaveny, alebo nemal vhodneho korektora. Zial nebavilo ma to. Humoru malo. Zbytocneho tliachania privela = asi preto viac ako 400 stran (inak mu staci okolo 300).

edith79
29.09.2020 5 z 5

Nechápu jak jsem u téhle knížky mohla zapomenout na komentář, protože jsem si ji dala už dvakrát, z toho jednou jako audioknihu, což je u Dominika Dána snad tak trochu povinnost a stále moc vzpomínám na Mariána Geišberga, který knihy Dominika Dána načetl absolutně geniálně. Co se týká děje knihy, tak ten mě opravdu bavil, ale i děsil. Kam až můžou někteří jedinci zajít, ať už jsou to rádoby mafiáni nebo jen ''obyčejní lidé. '' Opravdu jedna z nej od autora.

PetraBery
22.08.2020 4 z 5

Moje první "Dánovka" a určitě ne poslední. Vražda staré paní a mafiánské vyřizování účtů. Detektiv Richard Krauz, porevoluční doba, policejní praktiky. I když hodnocení knihy není tak vysoké jako u dalších dílů, mě to neodradilo a ráda budu ve čtení série pokračovat.