Popel všechny zarovná

Popel všechny zarovná

Vražda staré ženy, která byla brutálně rozsekána mačetou, a smrt mafiána, od které vedou stopy k tajným službám. Nový detektivní román Dominika Dána pojednává o dvou zločinech, kniha je plná pochybných kreatur, mafiánů a tajných agentů. Autorovy dvacetileté zkušenosti jí dodávají na věrohodnosti. Najdete v ní skutečnosti, při nichž zamrazí a jež by raději měly být fikcí. A naopak literární fikce působí díky znalosti policejní práce autenticky. Vše vypadá tak věrohodně, že už je pouze na čtenáři, co budete pokládat za realitu a co za fikci....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/268892/popel-vsechny-zarovna-3fo-268892.jpg 4.2307

Naše Mesto (1.)

Popol všetkých zarovná (2005)

Detektivky, Literatura slovenská
Vydáno:, Slovart (ČR)

Gibis

Z tohoto příběhu člověka opravdu mrazí při pomyšlení, že takhle nějak vypadá realita, možná ještě hůř. Jak už tady bylo několikrát zmíněno, je hodně znát, že autor je kriminalista a prostředí a taktiky zná dokonale. O to je to mrazivější a děsivější.
Je pravda, že místy jsem se v osobách podsvětí a politických souvislostech trochu ztrácela, ale všechno bylo v podstatě vždy znovu jednodušeji vysvětleno, když to Krauz a Fischer někomu převyprávěli, takže nakonec vše zapadlo na správné místo. Jednoznačně napínavé a výborné čtení!

hrabalikoval

Na Dominika Dána som počula samú chválu a tak som po rokoch tiež potrebovala vedieť čo luďia chvália. Dlho som rozmýšlala či začať od prvého dielu (tohoto) alebo proste nejakú kúpiť. Začala som jednotkou a po prečítaní knížky som za to veľmi rada. Čo naznačuje že knížka ma brutálny koniec a fakt som nečakala že to takto môže skončiť. Musím ale povedať že mi dosť vadilo že kniha ma strááášne dlhé kapitole (častejšie delenie mi vyhovuje viacej). Tým sa mi dej vliekol a nechápala som čo je “také úžasné” na jeho knížkach. No posledny tak 150 strán ma nenechala chladnou a už sa teším na ďalšie pokračovanie tejto série :)

Chesterton

Bohužel jsem začínala "devítkou v řadě":)), ale musím říct, že snad o to víc jsem si užila návrat do minulosti. Navíc nevím, zda být tato první, zamilovala bych si autorův styl na první dobrou:)) možná by mě politika odradila, nevím. Takhle jsem si knihu fakt užila!!

harena

Moje první setkání s DD a milé překvapení. Je tu věrohodně popsána práce kriminalistů při vyšetřování vraždy, využívání mafiánských gangů vysokými politiky a jako velké plus je tu jasně vidět jeho 25ti letá praxe v mord partě.
Zpočátku jsou některé pasáže zdlouhavé, musí se dávat pozor na přeskakování v čase, ale od poloviny nabere příběh obrátky a poslední stránky jsou naprosto dokonalé. Dánův styl mi sedí - výborné dialogy, humor, napětí a spád. Na případ únosu syna prezidenta Kováče na Slovensku se dobře pamatuji, a doporučuji si také přečíst odkaz, který sem dala čtenářka " pami":
Váhala jsem mezi 4 - 5 *, ale závěr staví knihu o stupeň výš. Za závěrečnou myšlenku a za odvahu zveřejnit svoji zpověď dávám 5*.
Na konci je nám také jasnější, proč tuto svoji knihu napsal. Opravdu se těším na další dánovky.
Ještě dodám, že v březnu 2017 byl na Slovensku uveden film o únosu syna prezidenta Kováče "Únos".

Vlk.kh
29.12.2017

Tady mi to připadalo místy trochu víc přitažené za vlasy, takže dávám jen tři z pěti. Ale dočetl jsem až do konce a rozhodně se těším na další knihy od tohoto autora.

šantal2233
30.11.2017

U Dána standard, v rámci žánru a současné produkce vysoko nad standardem.

bábuška
24.11.2017

Dávám palec zn. Jello Biafra, já bych to tak pěkně okomentovat neuměla. Další báječná kniha Dominika Dána.

PetK
23.11.2017

Já toho Dána prostě můžu. Tady navíc hezky pracoval s časovými rovinami. A taky už víme, kdo je Dánovo alter ego. ;-) Jo a dejte si to audio, slovenčina je sexy. :-)

miloslav0399
30.10.2017

Moje první a určitě ne poslední setkání s DD. Kniha se mi velmi líbila, jak po formální stránce (spojení klasického vyšetřování vraždy s nesouvisející mafiánsko-politicko-špionážní linií, střídání časových rovin), tak i obsahově. A to v žádném případě nejsem milovník špionážních ani politických románů. Na textu je od začátku do konce poznat, že jej psal člověk, který policejní práci zná. Proto si může dovolit klidně i desetistránkový výslech podezřelého, který s dějem knihy prakticky vůbec nesouvisí a děj nikam neposouvá. Jenže je zajímavý, protože je reálný. Snad jen úplný závěr, deux ex machina, ten mohl být věrohodnější. Už se těším na další knihu tohoto autora.

konicekbily
10.10.2017

Můj první "pokusný" román od bývalého slovenského policisty, který vyšetřoval vraždy již v dobách společného státu. Je to humorné, napínavé, logické a detektivka! - a líbilo se mi to! Vyšetřovatele Richarda Krauze zařazuji mezi své oblíbence a autorovy další knihy si rád přečtu. Možná mafiánů a politiky je tam trochu více, ale to mi tak nevadilo. Zbytečně zdlouhavé popisy policejní práce v první polovině knihy se autor snaží nahradit provázaností všech lumpů na špičkách a "špičkách" společnosti. Určitě další thrillery ze Slovenska budou stát za přečtení!

Asdas
02.10.2017

Tak neviem či Dánovi pri písaní knihy nejaký pán Novák šepkal do uška daj tam jednu nezmyselnú nezaujímavú vraždu a okolo toho vybuduj príbeh a predaj, ale v podstate Dán okrem toho ,že stihol napísať ten príbeh aj s tou nezaujímavou vraždou tak si ho ešte aj sám zrecenzoval . Keby som to čítal v dobe vydania tak by som to asi miloval takto je to za tie latentné štyri hviezdičky:)

pami
21.08.2017

Moje první knížka od autora a hned jsem ztratila zbytek iluzí o fungování systému. Mimochodem na Novinkách byla na jaře zpráva o výpovědi korunního svědka Oskara- takže jména se shodují (https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/432651-na-slovensku-promluvil-korunni-svedek-unosu-prezidentova-syna.html ).

brabofka
25.07.2017

Na této knížce je znát, že je autorovou prvotinou. Děj je hodně nepřehledný. Přeskakuje se v čase, nepřehledné jsou situace i osoby a de facto až na konci se dozvíte, jak se vše stalo v čase. Konec je opravdu nejlepší, už jen kvůli němu stojí za to vydržet.
Na druhou stranu, pokud si vezmete, že se toto opravdu byť jen z části stalo, je to síla.

BlackFun
15.07.2017

Naštěstí tato kniha nebyla první, kterou jsem od Dána četla. Dočetla jsem ji, ale bylo mnoho okamžiků, kdy jsem jí chtěla odložit. Nejzajímavější částí je konec, takže doporučuju vytrvat, ačkoli je příběh zdlouhavý a místy nudný (=normální práce policistů). Jinak se bohužel domnívám, že popisování politických zásahů do práce policie je věrohodným popisem pravdy v našem světě..

JelloBiafra
03.07.2017

Knižná prvotina Dominika Dána je zhodou náhod aj pre mňa prvou knihou, ktorú som od neho čítal. Napriek tomu, že ich už napísal vyše 25. Sme v roku 1996 a náš starý známy detektív Richard Krauz spoločne so svojím kolegom Josefom Fischerom sa popri riešení vraždy mafiánskeho poskoka dostanú na stopu únoscom prezidentovho syna, ktorý bol v lete 1995 unesený do Rakúska. Dotyčný mafiózo totiž na únose s tajnými spolupracoval. Lenže ako tak naši detektívy pátrajú po ďalších stopách, začne ím ísť po krku tajná služba ISI (jasné že autor myslí SIS). Pripomína vám to niečo? No áno, autor tu v plnej paráde zobrazuje najtemnejšie obdobie našich novodobých dejín a síce obdobie Mečiarizmu. Bolo to obdobie divokých rozkrádačiek (teda pardón, privatizácií), mafiánských popráv, kedy hrubokrkí bravčiaci v teplákovkách terorizovali spoločnosť. Zároveň obdobie kedy politická mafia menom HZDS rabovala Slovensko. Musím priznať, že prvých cca 70 strán ma riadne nudilo. Potom však dejová línia začne naberať také obrátky, že som v poslednej tretine len zíral s otvorenou hubou a nestíhal sa čudovať. Autor tu totiž do príbehu zakomponoval aj dodnes nevyriešenú vraždu Róberta Remiáša (v knihe pod priezviskom Eliáš) a veľmi pôsobivo ukazuje, ako ľahko sa môže štátna moc premeniť na autoritárstvo. Zároveň je v knihe cítiť autorova obrovská frustrácia z toho, že tieto kauzy neboli nikdy vyriešené a právne dotiahnuté do konca. A hlavne že páchatelia sa nám dodnes smejú do ksichtu. Veľmi pôsobivý a hustý thriller, ktorý si našiel miesto medzi mojimi knižnými srdcovkami.

Danuše7
02.07.2017

tentokrát byla trochu politicky Mafiánská. věřím, že takové tlaky mohly být a asi do jisté míry jsou dodnes
líbila se mi

Kerberos
27.06.2017

První kniha mě teda nenadchla,zdlouhavé a příliš politické,ale cítím potenciál,takže tomu dám šanci.

kannibal28
22.06.2017

Prvá kniha od dominika Dána bola zbytočne dlhá a ani ma až tak nebrala ale dám šancu aj iným knihám lebo že vraj su lepšie

Šárka5875
13.03.2017

Tato kniha je první, kterou jsem od slovenského autora Dominika Dána četla. Dán rozhodně píše čtivě. Přestože problematika politiky mi není moc blízká a kniha je věnována především tomuto tématu, četla se mi dobře. Děj mě nenudil, odvíjel se poměrně svižně. Nechybí mu autenticita.
Ať už je příběh fiktivní či není, člověka z něj rozhodně mrazí. Pro jisté osoby neznamená lidský život vůbec nic, snad jen nějakou jmennou položku na seznamu.
Závěr je v podstatě předvídatelný, jak co se týče vraždy staré paní, tak války v podsvětí.

Popel všechny zarovná určitě doporučuji k přečtení těm čtenářům, kteří mají rádi politickou tématiku. Navíc... Richard Krauz je rozhodně velký sympaťák, kterého si rychle oblíbíte, a strávíte s jeho příběhem zajímavé chvilky.

Jelikož je toto moje první „dánovka“ a jde o autorovu prvotinu, věřím, že další jeho knihy, na které se v budoucnu chystám, mě zaujmou ještě mnohem více.

dacha
21.01.2017

Po přečtení této knihy jsem musela hodně dlouho sedět a přemýšlet o pomíjivosti lidského života.Člověk si uvědomí jak důležitá v životě je pro něj rodina a zázemí,které poskytuje.Jaké pozlátko se na nás z médií usmívá a mocní si myslí,že nám mohou kázat jak myslet.Je na inteligenci každého čemu je ochoten uvěřit,ale hlavní je mít vlastní úsudek a nenechat se tou mašinérií převálcovat.

Blekmun
10.01.2017

Áno, osoby, miesta a udalosti v tejto knihe sú vymyslené. A ja som káčer Donald :)

Trochu ma miatol štýl rozprávania, občas som nevedel, čo je skutočná minulosť a čo iba minulá prítomnosť, ale to je asi otázkou vlastného IQ, neviem..

Asi to tak je dobre, pretože vražda babičky je v tejto knihe podružná vec, vyšetrovaná mimochodom, na pozadí svinstiev, ktoré sú ukážkou absurdnej arogancie moci a frustrácie tých, ktorí by proti nej mohli bojovať, lenže nemajú ako.

Dán to okorenil pútavými opismi policajnej práce, hurónskym slovníkom, ktorý je narozdiel od CSI makačov v labákoch uveriteľný, jednoducho v každej chvíli dáva laikovi pocit, že to písal človek, ktorý toto kedysi musel robiť. A hlavne - že sa to na pozadí 20 rokov starej skutočnej kauzy mohlo takto nejako presne odohrávať.

callahanh
05.01.2017

Kdybych si tu nepřečetl, že jde o autorovu prvotinu, ani bych to nepoznal, protože Popel všechny zarovná je hodně strhující a zajímavé čtení, které mi z těch, co jsem zatím četl (a není jich moc), přijde nejlepší. Je tedy pravda, že některé popisy jsou zdlouhavé a odlišení časových linií tu chybí a čtenář se v nich ztratí a také to, že postavy jsou sice sympatické, ale zjednodušené a inspirace ze slavnějších zahraničních detektivek je tu asi hodně velká (nevím ale, zda jsou všichni policisté takhle "zaškatulkovatelní"), to jsou ale jediné výtky, které mám. Je sympatické, že se tu řeší dva paralelní a nesouvisející případy a policejní práce je tu ukázána ve vší své rutině i náročnosti a Krauz s Fischerem jsou poctiví hrdinové, kterých je v podobných románech třeba. Autorovi se sice úplně nepovedly popisy akčních scén a celý konec je možná trochu přestřelený, ale závěrečná pasáž, která přichází s pro čtenáře hodně zajímavou a nezodpovězenou otázkou, knihu povyšuje na opravdu výbornou žánrovku, kterých je u nás málo. Navíc věřím tomu, že podobným způsobem je propojen zločin s policií i u nás, nedělám si iluze a je mi z toho smutno. 80%

Evišťátko
18.12.2016

Nemám ráda politiku v jakékoliv podobě, ale v tomto případě udělám výjimku. Skvělá politická krimi!

RSR
05.12.2016

Pro mne vcelku dobrá detektivka. V podstatě se jedná o dva samostatné příběhy. Prvním je vražda staré ženy, druhým vražda v podstvětí a všudypřítomná politika. Co mi trochu vadilo je, že jsem místy nevěděla, jestli jsou v minulosti nebo v přítomnosti. Asi bych ocenila jiné dělení do kapitol. Vzájemné spojení obou případů mě docela překvapilo.

wiix
28.11.2016

Podivuhodne a konečne slovenské čtivé dielo a dokonca detektívka! Medzi vyšetrovaním a klasickými klišé vetami boli pútavé opisy života postáv a doby a snaha ponúknuť čitateľovi viac.

Patricio
14.11.2016

V knize je pár zdlouhavých pasáží, ale pro pochopení tehdejšího dění je velmi důležité je přečíst. Jinak není knize co vytknout. Zajímavost je, že v průběhu mého čtení knihy chytli v Mali jednoho z únosců prezidentova syna. 95%

diabolka3
29.10.2016

Bez těch metafor by se to možná dalo číst.

YouthDecay
12.10.2016

Nebyť všetkého toho sexizmu, tak hodnotím o hviezdičku vyššie. Písané je to ako bežná komerčná oddychovka, ktorá má ale hlbší presah vo svojej kritike Mečiarizmu, ktorá je skutočne ostrá a účinná.

gladya
29.09.2016

Čekala jsem běžnou tuctovou detektivku,našla jsem víc .

Jsou to vlastně dva příběhy či případy. Jeden celkem banální kriminální případ. Proti odhalování sériový vrahů a psychopatů ze severských detektivek to vlastně je "čajíček". Jenže reálné nebo alespoň věrohodné popisy policejních postupů nakonec činí knížku ještě zajímavější .

Druhý příběh má prvky politického thrilleru. Čtenáře až mrazí, jak je to uvěřitelné.

Styl vyprávění je zajímavý, jen jsem se trochu ztrácela v časové linii. Pokud jsem autora chválila za věrohodnost (nebo možná její iluzi), neplatí to tak docela o některých postavách. No, třeba se pletu a policisté jsou takoví.

Lenka.Vílka
18.09.2016

Příběh sám o sobě dobrý, ale vadilo mi, jak je kniha napsaná. Nedokázala jsem ji brát vážně, přestože by si to příběh sám o sobě zasloužil. Tohle uvolněné "vyptávění nad pivem" mi nesedí.
Nejdřív mi jenom lezly na nervy všechny ty dovětkové věty s vykříčníky. A potom uplně všechny věty s vykříčníky, kterých tam bylo až moc. Fakt zbytečný a otravný. Zkusím další díl z důvodu obecného nadšení z tvorby autora. Uvidíme.

vraždy

Dominik Dán