Popel všechny zarovná

Popel všechny zarovná

Vražda staré ženy, která byla brutálně rozsekána mačetou, a smrt mafiána, od které vedou stopy k tajným službám. Nový detektivní román Dominika Dána pojednává o dvou zločinech, kniha je plná pochybných kreatur, mafiánů a tajných agentů. Autorovy dvacetileté zkušenosti jí dodávají na věrohodnosti. Najdete v ní skutečnosti, při nichž zamrazí a jež by raději měly být fikcí. A naopak literární fikce působí díky znalosti policejní práce autenticky. Vše vypadá tak věrohodně, že už je pouze na čtenáři, co budete pokládat za realitu a co za fikci....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/268892/popel-vsechny-zarovna-3fo-268892.jpg 4.2357

Naše Mesto (1.)

Popol všetkých zarovná (2005)

Detektivky, Literatura slovenská
Vydáno:, Slovart (ČR)

Disinka
včera

Wow... pro me osobne velice dobra detektivka. Chvilkami bylo cteni tezke a jedna stranka mi trvala vecnost (cetla jsem v originale) ale politicka zapletka velice dobra, az me chvilkami napadalo zda se na Slovensku opravdu neco tajoveho udalo. Druha linka s vrazdou starenky byla oddechovka od neustaleho napinani kdy se to rozresi, ale konec jsem takovy necekala. Mirne zklamani ale taky prekvapeni...
Urcite si od tohoto spisovatele jeste neco prectu a doufam ze i dalai knihy budou takto dobre ;-)

PetrzOlomouce

Námět super, tohle téma mě baví. Atmosféru přidá i četba v originále.
Co mi vadilo byly změna jmen a popis měst. Číst "naše město" mi nepřijde dobrý.
Radši bych to v podání jako od jaroslava Kmenty (Mrázek, Krejčíř). Prostě narovinu pojmenovat aktéry únosu a místa, určitě by to knize dodalo na atkaktivitě.

Jarka 55

Moje první kniha od tohoto autora a byl jsem opravdu velmi příjemně překvapený .
Dobře napsáno a občas až dost ostrý ,ale takový už život je .
Těším se na další knhu od Dana .

Dandy1

Tohle se mi nečetlo lehce, protože si na to dění na Slovensku matně pamatuji. Asi jsem naivka, ale čekala jsem spravedlivý konec. Jestli je to všechno pravda, zrodil se aspoň skvělý spisovatel.

pauele

Dánovy som sa dlho vyhýbal ako čert krížu. Na odporúčanie som to nakoniec skúsil ako audioknihu načitanú Mariánoman Geišbergom.
Občas sa treba viac sústrediť aby sa človek nestratil, a keď sa trochu stratí zase až tak veľmi to nevadí. Výborne počúvanie.
Jedno veľké šťastie, že autor má takú obrovskú fantáziu a nič s toho sa nikdy nestalo ;)

Kočičáci

"Město, příběh a všechny osoby v této knize jsou smyšlené a jakákoliv podobnost se skutečnými událostmi je čistě náhodná..." takto nás autor pobaví hned v začátku knihy :-)
Koho zajímá, jak fungovalo slovenské podsvětí a politická skvadra na Slovensku v porevoluční době, tak vzhůru do toho. Není to sice úplně nejlehčí čtení, ale určitě stojí za to. Druhá, detektivní linka, s vraždou stařenky, se čte o poznání snáz a je neméně napínavá. Těším se na další příběh!

kap66

Dán je dost oceňovaný autor detektivek, nemohla jsem ho minout. Budu číst jeho romány popořadě; komentář k tomuto píšu i pod vlivem druhého a trochu srovnávám.
Dán je talent, to bezesporu. Píše lehce, vtipně, zajímavě a napínavě a rozhodně působí dojmem, že ví o čem. Pociťuji trochu absťák kvůli slovenštině, takže čtu knížky v originále - a líbí se mi to.
Mé výtky se týkají toho, že "Popol" je - snad se, muži, neurazíte - chlapské čtení. V tomto prvním dílu si fakt užijete hromadu sexistických vtípků a ještě větší hromadu sprostých slov (no dobře, ve slovenštině některá znějí trochu něžněji než v češtině, ale stejně jich je priveľa). Většina vtípků je v dialozích vyšetřovatelů, tam to i chápu - jako obranu proti hrůze reality; i když přímo nad mrtvým tělem... Některé se odehrávají jen v hlavách postav, ale i tak jsem se pozastavila nad pasáží, kdy matka oběti projeví přání vidět mrtvé tělo svého syna; k tomu je připojena humorná představa návštěvních hodin v márnici s vtipnými průpovídkami - asi jsem citlivka, ale mně to vážně trochu vadilo.
Oba případy mě zajímaly, ta "obyčejná" vražda víc. U té mafiánské jsem se pousmála nad kouzelným dědečkem v závěru, ale proč ne.
Vše, co tady autor podle mě přeexponoval, v druhém dílu umírnil, takže jsem rozhodnutá pokračovat.

Fillipa

pro 111moni

doporučuji poslech audioknihy ve slovenštině, myslím, že většina příznivců audia, kteří měli možnost srovnání, mi dá za pravdu, že k Dominiku Dánovi čeština nejde.

111moni

Dominik Dan mně zaujal,nicméně vyznat se v posloupnosti,a ještě v češtině je dost náročné. Občas måm pocit,jako by nakladatelé zámėrně vyvolåvali chaos, ať se čtenåř píší.Zpět ke knize,dobře napsáno,svižný děj,nicméně zåpletka s politikou pro mně byla tak nějak navíc.Případ vyřešen,i když tentokrát se dál vrah předvídat a opravdu jsem chvíle ma měla pocit,ať mě s tou politikou nezdržují.Těším se na další a patrně v originåle.

pavel9410

Zacatek supr, ale na konci jsem se nejak ztratil v tech casovych rovinach.

Dervish

Hodně podobná kniha jako Ve stínu mafie. Opět člověk nechápe, že se tohle děje na Slovensku (a ne v Americe, tak jak to známe z akčních bijáků). Je to síla a je mi z toho smutno. Nejhorší je ta bezmoc, když člověk zjistí, že "ví", ale stejně s tím nic nemůže dělat.

Bustedka

Já vám nějak nevím. Dost dlouho mi trvalo, než jsem se do děje vůbec začetla. Ale je taky možné, že to bylo tím, že jsem četla ve slovenštině. Na druhou stranu to není moje prvotina od Dána a vždy se mi jeho knížky líbily.
Musím každopádně vyzdvihnout konec knížky. Už jen z principu, že se je autor - kriminalista, čtenář hledá fakta. Příběh, který se opravdu stal. A ten, kdo skutečnost nehledá, bude...až dočte poslední řádky :-)

Ali_xy

Prvotina Dominika Dána a musím říci, že zatím ji hodnotím i jako nejlepší (měla jsem již možnost číst Rudého kapitána a Bestii). Skvěle vylíčená doba a praktiky, které byly naprosto běžné. Příběh jsem hltala, velmi se mi líbil i humor jednotlivých vyšetřovatelů. Vřele doporučuji!

EngliTer

Docela těžká kniha na čtení. U téhle literatury se musí přemýšlet a dávat dobrý pozor, není to literatura na jeden či dva večery. Vadily mi dlouhé kapitoly, některé byly až extrémně zdlouhavé. Ale jinak příběh (příběhy, celkem jsou tam dva) hodnotím kladně :)

ivoiro

Knize dávám jednoznačně plný počet bodů. Věřím tomu, že skutečný případ v ní popsaný nikdy neupadne v zapomnění. Jměna jsou změněna pouze velice lehce. Takže ti, co v Našem Městě tou dobou žili, vědí.

munka

Moja prvá kniha od Dominika Dana a neľutujem. Príbeh kde sa fikcia prelína z možnou realitou a človek si uvedomí, že sa to deje stále. Určite si prečítam aj ďalšie knihy tohto autora.

witko

Ze začátku jsem se trochu ztracel v časové ose vyprávění. Jinak napsáno až moc uvěřitelně. Určitě si přečtu další knihy tohoto autora.

teeyinka

Ze začátku jsem se trochu zamotala do vztahů v podsvětí a chyběl mi spád. Od půlky se ale příběh opravdu rozjel a zvlášť za poslední strany si kniha vysloužila pět hvězdiček. Je děsivé pomyslet, co vše je fakt a co jen fikce. A ještě děsivější je vědět, že se to v bleděmodrém děje pořád...

Gibis

Z tohoto příběhu člověka opravdu mrazí při pomyšlení, že takhle nějak vypadá realita, možná ještě hůř. Jak už tady bylo několikrát zmíněno, je hodně znát, že autor je kriminalista a prostředí a taktiky zná dokonale. O to je to mrazivější a děsivější.
Je pravda, že místy jsem se v osobách podsvětí a politických souvislostech trochu ztrácela, ale všechno bylo v podstatě vždy znovu jednodušeji vysvětleno, když to Krauz a Fischer někomu převyprávěli, takže nakonec vše zapadlo na správné místo. Jednoznačně napínavé a výborné čtení!

hrabalikoval

Na Dominika Dána som počula samú chválu a tak som po rokoch tiež potrebovala vedieť čo luďia chvália. Dlho som rozmýšlala či začať od prvého dielu (tohoto) alebo proste nejakú kúpiť. Začala som jednotkou a po prečítaní knížky som za to veľmi rada. Čo naznačuje že knížka ma brutálny koniec a fakt som nečakala že to takto môže skončiť. Musím ale povedať že mi dosť vadilo že kniha ma strááášne dlhé kapitole (častejšie delenie mi vyhovuje viacej). Tým sa mi dej vliekol a nechápala som čo je “také úžasné” na jeho knížkach. No posledny tak 150 strán ma nenechala chladnou a už sa teším na ďalšie pokračovanie tejto série :)

Chesterton

Bohužel jsem začínala "devítkou v řadě":)), ale musím říct, že snad o to víc jsem si užila návrat do minulosti. Navíc nevím, zda být tato první, zamilovala bych si autorův styl na první dobrou:)) možná by mě politika odradila, nevím. Takhle jsem si knihu fakt užila!!

harena

Moje první setkání s DD a milé překvapení. Je tu věrohodně popsána práce kriminalistů při vyšetřování vraždy, využívání mafiánských gangů vysokými politiky a jako velké plus je tu jasně vidět jeho 25ti letá praxe v mord partě.
Zpočátku jsou některé pasáže zdlouhavé, musí se dávat pozor na přeskakování v čase, ale od poloviny nabere příběh obrátky a poslední stránky jsou naprosto dokonalé. Dánův styl mi sedí - výborné dialogy, humor, napětí a spád. Na případ únosu syna prezidenta Kováče na Slovensku se dobře pamatuji, a doporučuji si také přečíst odkaz, který sem dala čtenářka " pami":
Váhala jsem mezi 4 - 5 *, ale závěr staví knihu o stupeň výš. Za závěrečnou myšlenku a za odvahu zveřejnit svoji zpověď dávám 5*.
Na konci je nám také jasnější, proč tuto svoji knihu napsal. Opravdu se těším na další dánovky.
Ještě dodám, že v březnu 2017 byl na Slovensku uveden film o únosu syna prezidenta Kováče "Únos".

Vlk.kh
29.12.2017

Tady mi to připadalo místy trochu víc přitažené za vlasy, takže dávám jen tři z pěti. Ale dočetl jsem až do konce a rozhodně se těším na další knihy od tohoto autora.

šantal2233
30.11.2017

U Dána standard, v rámci žánru a současné produkce vysoko nad standardem.

bábuška
24.11.2017

Dávám palec zn. Jello Biafra, já bych to tak pěkně okomentovat neuměla. Další báječná kniha Dominika Dána.

PetK
23.11.2017

Já toho Dána prostě můžu. Tady navíc hezky pracoval s časovými rovinami. A taky už víme, kdo je Dánovo alter ego. ;-) Jo a dejte si to audio, slovenčina je sexy. :-)

miloslav0399
30.10.2017

Moje první a určitě ne poslední setkání s DD. Kniha se mi velmi líbila, jak po formální stránce (spojení klasického vyšetřování vraždy s nesouvisející mafiánsko-politicko-špionážní linií, střídání časových rovin), tak i obsahově. A to v žádném případě nejsem milovník špionážních ani politických románů. Na textu je od začátku do konce poznat, že jej psal člověk, který policejní práci zná. Proto si může dovolit klidně i desetistránkový výslech podezřelého, který s dějem knihy prakticky vůbec nesouvisí a děj nikam neposouvá. Jenže je zajímavý, protože je reálný. Snad jen úplný závěr, deux ex machina, ten mohl být věrohodnější. Už se těším na další knihu tohoto autora.

konicekbily
10.10.2017

Můj první "pokusný" román od bývalého slovenského policisty, který vyšetřoval vraždy již v dobách společného státu. Je to humorné, napínavé, logické a detektivka! - a líbilo se mi to! Vyšetřovatele Richarda Krauze zařazuji mezi své oblíbence a autorovy další knihy si rád přečtu. Možná mafiánů a politiky je tam trochu více, ale to mi tak nevadilo. Zbytečně zdlouhavé popisy policejní práce v první polovině knihy se autor snaží nahradit provázaností všech lumpů na špičkách a "špičkách" společnosti. Určitě další thrillery ze Slovenska budou stát za přečtení!

Asdas
02.10.2017

Tak neviem či Dánovi pri písaní knihy nejaký pán Novák šepkal do uška daj tam jednu nezmyselnú nezaujímavú vraždu a okolo toho vybuduj príbeh a predaj, ale v podstate Dán okrem toho ,že stihol napísať ten príbeh aj s tou nezaujímavou vraždou tak si ho ešte aj sám zrecenzoval . Keby som to čítal v dobe vydania tak by som to asi miloval takto je to za tie latentné štyri hviezdičky:)

pami
21.08.2017

Moje první knížka od autora a hned jsem ztratila zbytek iluzí o fungování systému. Mimochodem na Novinkách byla na jaře zpráva o výpovědi korunního svědka Oskara- takže jména se shodují (https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/432651-na-slovensku-promluvil-korunni-svedek-unosu-prezidentova-syna.html ).

vraždy

Dominik Dán