Popel všechny zarovná

Popel všechny zarovná

Vražda staré ženy, která byla brutálně rozsekána mačetou, a smrt mafiána, od které vedou stopy k tajným službám. Nový detektivní román Dominika Dána pojednává o dvou zločinech, kniha je plná pochybných kreatur, mafiánů a tajných agentů. Autorovy dvacetileté zkušenosti jí dodávají na věrohodnosti. Najdete v ní skutečnosti, při nichž zamrazí a jež by raději měly být fikcí. A naopak literární fikce působí díky znalosti policejní práce autenticky. Vše vypadá tak věrohodně, že už je pouze na čtenáři, co budete pokládat za realitu a co za fikci....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/268892/popel-vsechny-zarovna-3fo-268892.jpg 4.2284

Naše Mesto (1.)

Popol všetkých zarovná (2005)

Detektivky, Literatura slovenská
Vydáno:, Slovart (ČR)

šantal2233
30. listopadu

U Dána standard, v rámci žánru a současné produkce vysoko nad standardem.

bábuška
24. listopadu

Dávám palec zn. Jello Biafra, já bych to tak pěkně okomentovat neuměla. Další báječná kniha Dominika Dána.

PetK
23. listopadu

Já toho Dána prostě můžu. Tady navíc hezky pracoval s časovými rovinami. A taky už víme, kdo je Dánovo alter ego. ;-) Jo a dejte si to audio, slovenčina je sexy. :-)

miloslav0399

Moje první a určitě ne poslední setkání s DD. Kniha se mi velmi líbila, jak po formální stránce (spojení klasického vyšetřování vraždy s nesouvisející mafiánsko-politicko-špionážní linií, střídání časových rovin), tak i obsahově. A to v žádném případě nejsem milovník špionážních ani politických románů. Na textu je od začátku do konce poznat, že jej psal člověk, který policejní práci zná. Proto si může dovolit klidně i desetistránkový výslech podezřelého, který s dějem knihy prakticky vůbec nesouvisí a děj nikam neposouvá. Jenže je zajímavý, protože je reálný. Snad jen úplný závěr, deux ex machina, ten mohl být věrohodnější. Už se těším na další knihu tohoto autora.

konicekbily

Můj první "pokusný" román od bývalého slovenského policisty, který vyšetřoval vraždy již v dobách společného státu. Je to humorné, napínavé, logické a detektivka! - a líbilo se mi to! Vyšetřovatele Richarda Krauze zařazuji mezi své oblíbence a autorovy další knihy si rád přečtu. Možná mafiánů a politiky je tam trochu více, ale to mi tak nevadilo. Zbytečně zdlouhavé popisy policejní práce v první polovině knihy se autor snaží nahradit provázaností všech lumpů na špičkách a "špičkách" společnosti. Určitě další thrillery ze Slovenska budou stát za přečtení!

Asdas

Tak neviem či Dánovi pri písaní knihy nejaký pán Novák šepkal do uška daj tam jednu nezmyselnú nezaujímavú vraždu a okolo toho vybuduj príbeh a predaj, ale v podstate Dán okrem toho ,že stihol napísať ten príbeh aj s tou nezaujímavou vraždou tak si ho ešte aj sám zrecenzoval . Keby som to čítal v dobe vydania tak by som to asi miloval takto je to za tie latentné štyri hviezdičky:)

pami

Moje první knížka od autora a hned jsem ztratila zbytek iluzí o fungování systému. Mimochodem na Novinkách byla na jaře zpráva o výpovědi korunního svědka Oskara- takže jména se shodují (https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/432651-na-slovensku-promluvil-korunni-svedek-unosu-prezidentova-syna.html ).

brabofka

Na této knížce je znát, že je autorovou prvotinou. Děj je hodně nepřehledný. Přeskakuje se v čase, nepřehledné jsou situace i osoby a de facto až na konci se dozvíte, jak se vše stalo v čase. Konec je opravdu nejlepší, už jen kvůli němu stojí za to vydržet.
Na druhou stranu, pokud si vezmete, že se toto opravdu byť jen z části stalo, je to síla.

BlackFun

Naštěstí tato kniha nebyla první, kterou jsem od Dána četla. Dočetla jsem ji, ale bylo mnoho okamžiků, kdy jsem jí chtěla odložit. Nejzajímavější částí je konec, takže doporučuju vytrvat, ačkoli je příběh zdlouhavý a místy nudný (=normální práce policistů). Jinak se bohužel domnívám, že popisování politických zásahů do práce policie je věrohodným popisem pravdy v našem světě..

JelloBiafra

Knižná prvotina Dominika Dána je zhodou náhod aj pre mňa prvou knihou, ktorú som od neho čítal. Napriek tomu, že ich už napísal vyše 25. Sme v roku 1996 a náš starý známy detektív Richard Krauz spoločne so svojím kolegom Josefom Fischerom sa popri riešení vraždy mafiánskeho poskoka dostanú na stopu únoscom prezidentovho syna, ktorý sa udial v lete 1995. Dotyčný mafiózo totiž na únose s tajnými spolupracoval. Lenže ako tak naši detektívy pátrajú po ďalších stopách, začne ím ísť po krku tajná služba ISI (jasné že autor myslí SIS). Pripomína vám to niečo? No áno, autor tu v plnej paráde zobrazuje najtemnejšie obdobie našich novodobých dejín a síce obdobie Mečiarizmu. Bolo to obdobie, kedy sa ľudia báli chodiť po ulici v obave pred zastrelením nejakým hrubokrkým bravčiakom v teplákovke a hlavne obdobie, kedy sa vysokí politici paktovali s mafiou. Musím priznať, že prvých cca 70 strán ma riadne nudilo. Potom však dejová línia začne naberať také obrátky, že som v poslednej tretine len zíral s otvorenou hubou a nestíhal sa čudovať. Autor tu totiž do príbehu zakomponoval aj dodnes nevyriešenú vraždu Róberta Remiáša (v knihe pod priezviskom Eliáš) a veľmi pôsobivo ukazuje, ako ľahko sa môže štátna moc premeniť na autoritárstvo. Zároveň je v knihe cítiť autorova obrovská frustrácia z toho, že tieto kauzy neboli nikdy vyriešené a právne dotiahnuté do konca. Veľmi pôsobivý a hustý thriller, ktorý si našiel miesto medzi mojimi knižnými srdcovkami.

Danuše7

tentokrát byla trochu politicky Mafiánská. věřím, že takové tlaky mohly být a asi do jisté míry jsou dodnes
líbila se mi

Kerberos

První kniha mě teda nenadchla,zdlouhavé a příliš politické,ale cítím potenciál,takže tomu dám šanci.

kannibal28

Prvá kniha od dominika Dána bola zbytočne dlhá a ani ma až tak nebrala ale dám šancu aj iným knihám lebo že vraj su lepšie

Šárka5875

Tato kniha je první, kterou jsem od slovenského autora Dominika Dána četla. Dán rozhodně píše čtivě. Přestože problematika politiky mi není moc blízká a kniha je věnována především tomuto tématu, četla se mi dobře. Děj mě nenudil, odvíjel se poměrně svižně. Nechybí mu autenticita.
Ať už je příběh fiktivní či není, člověka z něj rozhodně mrazí. Pro jisté osoby neznamená lidský život vůbec nic, snad jen nějakou jmennou položku na seznamu.
Závěr je v podstatě předvídatelný, jak co se týče vraždy staré paní, tak války v podsvětí.

Popel všechny zarovná určitě doporučuji k přečtení těm čtenářům, kteří mají rádi politickou tématiku. Navíc... Richard Krauz je rozhodně velký sympaťák, kterého si rychle oblíbíte, a strávíte s jeho příběhem zajímavé chvilky.

Jelikož je toto moje první „dánovka“ a jde o autorovu prvotinu, věřím, že další jeho knihy, na které se v budoucnu chystám, mě zaujmou ještě mnohem více.

dacha

Po přečtení této knihy jsem musela hodně dlouho sedět a přemýšlet o pomíjivosti lidského života.Člověk si uvědomí jak důležitá v životě je pro něj rodina a zázemí,které poskytuje.Jaké pozlátko se na nás z médií usmívá a mocní si myslí,že nám mohou kázat jak myslet.Je na inteligenci každého čemu je ochoten uvěřit,ale hlavní je mít vlastní úsudek a nenechat se tou mašinérií převálcovat.

Blekmun

Áno, osoby, miesta a udalosti v tejto knihe sú vymyslené. A ja som káčer Donald :)

Trochu ma miatol štýl rozprávania, občas som nevedel, čo je skutočná minulosť a čo iba minulá prítomnosť, ale to je asi otázkou vlastného IQ, neviem..

Asi to tak je dobre, pretože vražda babičky je v tejto knihe podružná vec, vyšetrovaná mimochodom, na pozadí svinstiev, ktoré sú ukážkou absurdnej arogancie moci a frustrácie tých, ktorí by proti nej mohli bojovať, lenže nemajú ako.

Dán to okorenil pútavými opismi policajnej práce, hurónskym slovníkom, ktorý je narozdiel od CSI makačov v labákoch uveriteľný, jednoducho v každej chvíli dáva laikovi pocit, že to písal človek, ktorý toto kedysi musel robiť. A hlavne - že sa to na pozadí 20 rokov starej skutočnej kauzy mohlo takto nejako presne odohrávať.

callahanh

Kdybych si tu nepřečetl, že jde o autorovu prvotinu, ani bych to nepoznal, protože Popel všechny zarovná je hodně strhující a zajímavé čtení, které mi z těch, co jsem zatím četl (a není jich moc), přijde nejlepší. Je tedy pravda, že některé popisy jsou zdlouhavé a odlišení časových linií tu chybí a čtenář se v nich ztratí a také to, že postavy jsou sice sympatické, ale zjednodušené a inspirace ze slavnějších zahraničních detektivek je tu asi hodně velká (nevím ale, zda jsou všichni policisté takhle "zaškatulkovatelní"), to jsou ale jediné výtky, které mám. Je sympatické, že se tu řeší dva paralelní a nesouvisející případy a policejní práce je tu ukázána ve vší své rutině i náročnosti a Krauz s Fischerem jsou poctiví hrdinové, kterých je v podobných románech třeba. Autorovi se sice úplně nepovedly popisy akčních scén a celý konec je možná trochu přestřelený, ale závěrečná pasáž, která přichází s pro čtenáře hodně zajímavou a nezodpovězenou otázkou, knihu povyšuje na opravdu výbornou žánrovku, kterých je u nás málo. Navíc věřím tomu, že podobným způsobem je propojen zločin s policií i u nás, nedělám si iluze a je mi z toho smutno. 80%

Evišťátko
18.12.2016

Nemám ráda politiku v jakékoliv podobě, ale v tomto případě udělám výjimku. Skvělá politická krimi!

RSR
05.12.2016

Pro mne vcelku dobrá detektivka. V podstatě se jedná o dva samostatné příběhy. Prvním je vražda staré ženy, druhým vražda v podstvětí a všudypřítomná politika. Co mi trochu vadilo je, že jsem místy nevěděla, jestli jsou v minulosti nebo v přítomnosti. Asi bych ocenila jiné dělení do kapitol. Vzájemné spojení obou případů mě docela překvapilo.

wiix
28.11.2016

Podivuhodne a konečne slovenské čtivé dielo a dokonca detektívka! Medzi vyšetrovaním a klasickými klišé vetami boli pútavé opisy života postáv a doby a snaha ponúknuť čitateľovi viac.

Patricio
14.11.2016

V knize je pár zdlouhavých pasáží, ale pro pochopení tehdejšího dění je velmi důležité je přečíst. Jinak není knize co vytknout. Zajímavost je, že v průběhu mého čtení knihy chytli v Mali jednoho z únosců prezidentova syna. 95%

diabolka3
29.10.2016

Bez těch metafor by se to možná dalo číst.

YouthDecay
12.10.2016

Nebyť všetkého toho sexizmu, tak hodnotím o hviezdičku vyššie. Písané je to ako bežná komerčná oddychovka, ktorá má ale hlbší presah vo svojej kritike Mečiarizmu, ktorá je skutočne ostrá a účinná.

gladya
29.09.2016

Čekala jsem běžnou tuctovou detektivku,našla jsem víc .

Jsou to vlastně dva příběhy či případy. Jeden celkem banální kriminální případ. Proti odhalování sériový vrahů a psychopatů ze severských detektivek to vlastně je "čajíček". Jenže reálné nebo alespoň věrohodné popisy policejních postupů nakonec činí knížku ještě zajímavější .

Druhý příběh má prvky politického thrilleru. Čtenáře až mrazí, jak je to uvěřitelné.

Styl vyprávění je zajímavý, jen jsem se trochu ztrácela v časové linii. Pokud jsem autora chválila za věrohodnost (nebo možná její iluzi), neplatí to tak docela o některých postavách. No, třeba se pletu a policisté jsou takoví.

Lenka.Vílka
18.09.2016

Příběh sám o sobě dobrý, ale vadilo mi, jak je kniha napsaná. Nedokázala jsem ji brát vážně, přestože by si to příběh sám o sobě zasloužil. Tohle uvolněné "vyptávění nad pivem" mi nesedí.
Nejdřív mi jenom lezly na nervy všechny ty dovětkové věty s vykříčníky. A potom uplně všechny věty s vykříčníky, kterých tam bylo až moc. Fakt zbytečný a otravný. Zkusím další díl z důvodu obecného nadšení z tvorby autora. Uvidíme.

Ladys
13.09.2016

Moje šestá kniha od D. Dána.
Nevím, jestli je to překladem, nebo tím, že je to autorova prvotina, ale nebylo to tak lehké a přímočaré čtení, na jaké jsem od něj zvyklý. Vlastně spíš od českých překladatelů.
Dva případy v jednom románu je dobrý tah. Čtenáře udržuje v dvojím napětí.
Kriminální zápletka standard Krauz a spol.
A politicko-kriminální zápletka?
I když autor vždy předem upozorňuje, že příběh se nezakládá na pravdě, tak klidně věřím, že si něčím podobným prošel. A už dávno nemám iluze o vlivu a provázanosti mafií a politiků v jakékoliv zemi na světě, která vás napadne.

pocitac311
08.08.2016

Prvá kniha, ktorú som čítal od tohto autora. Asi do polovice som musel silno bojovať so zdĺhavými opismi a zvláštnym štýlom a prekážalo mi čiernobiele vykreslenie charakterov postáv. Druhá polovica priniesla svižnejší dej čítalo sa to omnoho lepšie. Vďaka prekvapivému záveru som ale pochopil, prečo je kniha stavaná na dvoch dejových líniách a celé to dalo zmysel. Oceňujem veľmi dobré vykreslenie pomerov a atmosféry spoločnosti v polovici 90-tych rokov.

ber-tram
05.08.2016

Dominik Dán na rozdíl od Zdeny Frýbové, kterou mi jeho sloh maně připomněl, nepotřeboval odborného konzultanta, jehož ona si obvykle přizvala, nedotčena moc tím, o čem píše, kdežto D. D. si vše evidentně odžil a odpracoval. Potom se ptám? Skutečně policajti takhle nasávají (Krauz)? Fakt se s úspěchem dostanou pod každou sukni (Chosé)? Budiž, i kdyby autor malinko nadsazoval, má na to literární licenci podloženou tvrdou profesní praxí.
Tři postřehy úhrnem:
- na to, že jde o prvotinu, klobouk dolů - ta občasná neohrabanost se nepochybně obrousila v dalších dílech, jak dříve či později zjistím,
- začal jsem číst magického 1. srpna - v den startu kontroverzní fúze policejních útvarů, o níž dnes ještě není zřejmé, ale čas věřme ukáže, jaké politicko-mafiánské sviňárny měla zamaskovat,
- charismatického Krauze jsem si vymaloval do fyziognomie Roberta Šlachty – tj. žádný seladon, ale charakter. 38/16

Ivana11
14.07.2016

Moje druhá knížka od tohoto autora. V první polovině jsem si připadala, že se špatně soustředím, bylo to dosti hutně napsané - hrozně moc informací, nestačila jsem to vstřebávat. Ve druhé polovině příběh nabral spád, to už jsem byla spokojená. Autor se zřejmě dobře orientuje v kriminalistice. Až po přečtení knihy mohu zhodnotit, že to bylo pěkné, určitě si od D. Dána přečtu další knihu .

medvidek
20.05.2016

Zacatek me vubec nezaujal, ani jeden z hrdinu mi nebyl nejak extra sympaticky, vetsina policistu byla podivne vykreslena. Pribeh se casem docela rozjel, ze jsem ho docetla pomerne rychle, nejak mi tento styl nesedel.

vraždy

Dominik Dán