Něžná fata morgána

Něžná fata morgána https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/312795/bmid_nezna-fata-morgana-6fL-312795.jpg 4 504 105

Třetí příběh z období detektivních začátků Richarda Krauze se odehrává v listopadu 1989. Richard Krauz pracuje na oddělení vražd už půldruhého roku, ale starší kolegové na něj stále hledí jako na kriminalistické ucho. Jeho učitel, starý detektiv Burger má na stole tři staré nevyřešené vraždy mladých žen, které vrah zardousil, sexuálně zneužil a jejich mrtvoly zanechal v městském parku na lavičce. Způsob provedení všech tří vražd napovídá, že se jedná o jednoho a téhož pachatele. Vyšetřování vyžaduje specializovaný tým, ale vedení a stranický orgán tento požadavek ignorují. Nechtějí vyvolat mezi obyvatelstvem nežádoucí paniku. Měsíc před revolucí dojde ke čtvrté vraždě a ta potvrdí Burgerovo varování, že vrah pokračuje dál. Bohužel je pozdě. Přijde revoluční listopad 1989 a společenské poměry se radikálně mění ze dne na den. Osudy lidí se setkávají a protínají na náměstí a v cinkotu klíčů zanikne osamělý výkřik, že jeden z nich je bezcitný surový vrah.... celý text

Detektivky, krimi Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (ČR)

Nežná fatamorgána , 2016

Kami33
14.01.2022 5 z 5

Určitě je pravda, že některé "Dánovky" byly o kousínek lepší. Ale ten kousek je pro mě příliš malý, abych kvůli tomu, hodnotila hůře.

tittanie
10.01.2022 5 z 5

Mé nadšená stále trvá. Knihu jsem bohužel nesehnala v češtině, tak jsem ji musela poslouchat ve slovenštině. A nevadilo mi to, a to audioknihy moc nemusím.
Nadávala jsem kriminalistům, že nedokážou řešit vraždu v jedné kapitole a já si musím co nejrychleji překlikávat, abych se dozvěděla, jak to bude pokračovat.
Dobu jsem nezažila, ale zjistila jsem, že bych se měla podívat, jak to všechno vlastně probíhalo na Slovensku.
Asi si teď dám pauzu, abych se nepřetěšila na další díl.
Dokonce jsem porušila pravidlo, že když v jeden den dočtu knížku nebudu číst další, a když už tohle poruším, tak ať je ta knížka úplně jiného žánru, tak ani tohle nevyšlo.

ErikaKej
02.01.2022 5 z 5

Kniha bola zaujimavá a napínavá, ale oveľa viac ako dej vo mne tentokrát rezonoval opis udalostí z 89.Aj návrat späť do Burgerových čias bol super.Prvý krát som čítala knižnu podobu a opäť som si to vypočula ako audioknihu v podaní pána Geišberga. Jeho prednes je perfektný a posúva úroveň knihy ešte vyššie.

pinar
31.10.2021 2 z 5

Tato knížka mně nezaujala, jednak jsem pamětníka a čekala bych důkladnější a bohatější vnoření a popis listopadových dní, aspoń já si je pamatuji daleko barvitěji, zatím je věnováno více času popisu nicnedělání v kanceláři a podrobnému popisu popíjení policistů vlastně od rána do večera, a jednak jsem úplně neuvěřila konečnému rozuzlení a náhodnému nalezení vraha, který ale zase někam v závěru zmizel. Jiné knížky se od Dominika Dána se mi líbily moc, ale tahle mne zklamala.

99jana99
24.10.2021 4 z 5

Stále ještě u mě nejsou knihy za pět hvězd, ale začátek super, pak jsem se chvíli nudila, konec zase skvělý. Popis situace v listopadu 89 z pohledu policie zajímavý. Hlídání studentů bylo důležitější , než vyšetřování vraždy.

SadUnicorn
29.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Tahle kniha je krásným důkazem toho, že dánovky se přibližují realitě víc než kterékoliv jiné detektivky, které jsem doposud četla. Ne vždy se zadaří, ne vždy se pachatele povede odhalit, ne vždy je zločinec chycen a často jen hloupá náhoda zmaří vyšetřování nebo ho naopak posune. Pozadí této knihy tvoří období revoluce a měnící se nálada společnosti. I to je krásně vyobrazeno ve změněném postoji Krauzových známých k němu. Je zajímavé pozorovat probíhající revoluci z pohledu policistů a členů StB a vlastně všech, co si chtějí v novém režimu hlavně zachránit zadky.
Výborná kniha, ale jednu hvězdičku strhávám pouze za to, že některé dánovky jsou lepší.

m.valova
22.09.2021 4 z 5

Chronologicky jedna z prvních.. odehrávající se v době revoluce...více než téma vražd mě upoutalo to všechno co se dělo kolem,to jak měli všichni plné ruce práce a snažili se chránit si svoje zadky...tenkrát to bylo tak a vlastně jsem o tom nikdy nečetla z pohledu policie,ale spíše z pohledu" obyčejného "lidu a jsem ráda,že mám konečně i představu jak to všechno probíhalo a vlastně jsem se i po těch letech dokázala radovat a těšit z toho,že to všechno tak dopadlo,revoluci si pamatuji velmi matně jako dítě z vesnice a až nyní si na spoustu věcí činím názor díky filmům a knihám.Jenom si tak občas říkám,jestli se vlastně neopakují věci stále dokola mocní si stále připadají všemocní a to se asi nikdy nezmění.Parta slovenských detektivů mě baví a doufám že postupně přečtu všechny Dánovky .

Jordanka9
13.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Moje třetí Dánovka .
Vrah se sice vypařil , což mě trochu nazlobilo, ale taková je dost často i realita, snad na něj v dalších dílech dojde.
Konec knihy to vynahradil , popis listopadových událostí z té druhé strany - náhlá přeměna VB na Policii s trochou nadsázky vyvolá úsměv.

kolacky
13.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Četla jsem zase jednou v originále, veď tú slovenčinu zme počúvali aj čítali roky a nevadilo... Úžasný odstaveček se slovy začínajícími písmenem P, pěkně pobavilo.
Jinak... Vrah se prostě vypařil... ona ho ale spravedlnost určitě nějak někde dohoní.
Skvěle popsané revoluční události.
A ještě roztomilá drobnost, Dolní země (kde se mluví maďarsky) jako Dolní Uhry...

Nymfadora.T.
05.08.2021 3 z 5

Pořád to ještě není ono a ten konec byl opravdu divně nedořešený. No uvidíme příště...

smardice
14.07.2021 4 z 5

Kniha se četla dobře, ale přesto ubírám 1 hvězdičku za nedořešený případ kvůli, určitě aspoň pro někoho, nostalgické sondě do předrevolučního a revolučního dění..

Mudry
28.05.2021 4 z 5

Tentokrát jsem se nějak nemohla začíst. Po pár stánkách jsem zas byla chycená a nedalo se přestat. Pořád čekám, kdy mě některý díl opravdu zklame ( ne, že bych si to přála), ale zatím to na méně hvězdiček nevypadá.

jan7760
11.05.2021 5 z 5

Klasická Dánovka, mierne prepojená s udalosťami okolo novembra 89. Všetko super, kvalita je nastavená vysoko, ak niečo vytknúť, tak pre mňa nedotiahnutý záver s kominárom...

IVANA0123
03.05.2021 4 z 5

Opět hodně povedené pokračování, které stále časově odpovídá začátkům kariéry Richarda Krauze na vraždách. Trochu změna je dána tím, že je děj zasazený do listopadu 1989, čímž získává kromě linky kriminalistické poměrně velký podíl i politika. Nakolik popsané zákulisí odpovídá realitě je otázkou, nicméně bylo zajímavé tyto události sledovat i z jiného pohledu. Vyšetřovací trojice Burger - Hanzel - Kraus klasicky nezklamala v ničem, co je pro ně typické, takže jsem strávila v jejich společnosti příjemný víkend a těším se na další díl. 4,5*
(4/21)

kačenka80
04.12.2020 5 z 5

Dán jako vždy pecka. Není co vytknout a všechny knihy se čtou lehce, samy a jedním dechem.

TomHr
24.11.2020 5 z 5

Burger je v nejlepších letech, Krauz zatím mlaďoch, ale už zocelený několika případy i šméčkem, které provedl státní bezpečnosti. Ostatně estébákům leží Krauz v žaludku stále, pořád se ho snaží dostat, nicméně jejich čas se nachyluje. Kulisy vyšetřování vražd mladých žen i případu bytových vloupaček tvoří totiž sametová revoluce. Jakoby zevnitř máme možnost sledovat přerod kriminálky, někde nesmyslně překotný, jinde kosmetický. A to dodává knize - jinak solidní detektivce - další rozměr.

Ivan F
08.11.2020 4 z 5

Treba si všimnúť, čo autor píše pomedzi riadky. Síce to niekoľkokrát aj zmieni, takrečeno na plnú hubu a niektorým to (ako som si prečítal v komentároch) aj vadí, mne to naopak vyslovene lahodí. Ruku na srdce, nie je všetko to, čo sa okolo nás deje len fatamorgána? Čo myslíte - je to realita alebo "show"? Alebo reality show? To už nechám na každom. V každom prípade sloboda neexistuje, sme zviazaní pravidlami, nariadeniami, zákonmi, ktoré formujú a zároveň ospravedlňujú našu spoločnosť a jej konanie a definujú čo je normálne a čo nie. Toto je však na siahodlhú debatu.

Mňa by len zaujímalo, či v niektorej z iných kníh od DD nie je spomínané, ako to dopadlo s kominárom. Osobne by som nemohol pracovať na oddelení, kde sa vyšetrujú sexuálne motivované zločiny, u mňa jedinci, ktorí nedokážu nadviazať normálny vzťah (bez ohľadu na príčinu, hoci tam by som vedel pochopiť prečo konali tak, ako konali) majú utrum, sú neplnohodnotní.

A ešte niečo: niekoľkokrát som stretol Milana, pozdravujem ho.

mataj
28.10.2020 5 z 5

(audiokniha)
Všechny zatím poslouchané audioknihy DD jsem si náramně užila a ani tahle není výjimka. Trio vyšetřovatelů mě baví a příběhy jsou zajímavé...

Faila
19.09.2020 4 z 5

Zajímavý příběh zakomponovaný do listopadových událostí roku 1988. Sama hlavní dějová linka mi nijak úžasná nepřišla, ale díky kontextu a dalším vedlejším příběhům mě to celé - opět - velmi bavilo. Líbí se mi Dánovy příměry, hra s jazykem, smysl pro napětí a tvůrčí schopnost, s jakou staví děje svých knih.

Allena24
30.08.2020 5 z 5

U DD jsem nekritická a užívám si. Opět skvěle namluvené audio.