Mucha

Mucha https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26762/bmid_mucha-6617c09b44f01.jpg 4 609 117

Rok po nežnej revolúcii bolo v Našom Meste založené samostatné oddelenie vrážd, ale vraždilo sa aj dovtedy, aj za socíku, aj v prechodnom období roku 1990. Kriminalisti zápoliaci so starým „závratným“ počtom vrážd, až päť ročne, si odrazu museli zvykať na prídel dvadsiatich, po niektoré roky až tridsiatich prípadov a s nárastom brutality, o akom sa im zatiaľ ani nesnívalo. Jednou z nich bola aj vražda mladého dievčaťa. Nebola dcérou žiadneho skorumpovaného politika, žiadneho multimiliónového otecka, nebola ničím zvláštna, iba taká obyčka. Ibaže ju jedného dňa našli pri jazere v lesoparku zavraždenú. Mladé a pekné dievča. Zaživa, teraz už nie. Niekto jej zviazal ruky za chrbtom vlastnými pančuchami, zaškrtil ju a možno aj znásilnil, ale to sa už zistiť nedalo. Telo sa už začalo rozkladať a všetky stopy zmizli. Krauz a jeho kumpáni začínajú od nuly, ako už veľakrát predtým a veľakrát potom. Niečo im ale predsa len ostalo, malá, takmer nepostrehnuteľná stopa, ktorú po sebe zanechala mucha. Uvidíme, či to bude stačiť na vyriešenie tejto záhady.... celý text

olcab
12.11.2017 5 z 5

Skvělé jako všechny knihy - dánovky. Opět jsem ji přečetla skoro na jeden zátah a vrhám se na volné pokračování - Mucholapku. Miluji všechny jeho knihy, co jsem přečetla a doufám, že jeho tvorba ještě zdaleka nekončí a bude nás zásobovat skvělými příběhy ještě hodně dlouho.

Aileena
20.10.2017 2 z 5

Možná, že mě nenaplněná očekávání přiměla ubrat v hodnocení ještě jednu hvězdu, ale tato kniha mě prostě zklamala.

1) Nějak jsem si nedokázala vytvořit vztah k bandě uchlastaných (a nadržených) policajtů. I když zdůrazňuji, že věřím, že to tak tehdy opravdu fungovalo, přišlo mi zcela zbytečné upozorňovat na pití stále dokola znova a znova v každé kapitole... (pro ukázku doporučuji prostřední odstavec str.294, ale ať otevřete kdekoli, plus, mínus pět stran na pití určo narazíte).

2) V dnešní době seriálů, jako jsou Sběratelé kostí, udělat největší zajímavost z určení doby vraždy podle vývojových fází hmyzu, je prostě o ničem. Opět chápu, že po revoluci to znamenalo "objevit Ameriku", ale dnes tím, lidově řečeno, na prdel nikoho neposadíte. A vysvětlovat odbornosti v samém závěru knihy na cca osmi stranách tomu také nikterak nepřidá.

3) Příběh se odehrává po revoluci a když vás do té doby pocitově konečně dostane, přeruší z ničeho nic autor děj poznámkou typu: "ale takhle to tenkrát doopravdy bylo". Na mě tyto občasné vstupy působily jako pěst na oko, zhola zbytečné a vytrhujcí z plynulosti děje.

4) Ve finále se dozvíme, že "překvapivě" jde o dva nesouvisející zločiny a zločince, při čemž nám autor oznámi, že ten druhý, v podstatě i horší případ je už jiný příběh, takže zůstane nevyřešen... Co to má proboha být?! Reklama na další, ještě nenapsanou knihu?! Pardon, ale takhle tedy ne!

Mohla bych psát dál, ale to už by bylo zbytečné rýpání. Za mě tato knížka prostě neprošla a nebýt faktu, že byla poslední do splnění výzvy, odložila bych ji. Přesto dám autorovi ještě jednu šanci. Tentokrát už žádnou bombu očekávat nebudu, takže to třeba dopadne lépe. Možná i pochopím, z čeho jsou ostatní čtenáři tak nadšeni, protože zatím mi důvod uniká... ;-)

Selinute
11.10.2017 5 z 5

Vynikající dánovka...
Mrzí mě jen, že naše knihovna nemá ve své nabídce i volné pokračování tohoto příběhu - Mucholapka.

Danuše7
22.09.2017 5 z 5

kniha se mi líbila, jako všechny od pana Dána. překvapilo mě rozuzlení a mám typ na pachatele. již jsem si vypůjčila volné pokračování.

Reat
14.09.2017 5 z 5

To máte tak: jdete koupit známému do Paláce knih novou biografii Phila Collinse a cestou si všimnete mezi novinkama knihy od Dominika Dána. Říkáte si. "A hele, novej Dán, ta Bestie byla boží, tak když už jsem tady, ne?" Navíc když tam máte přes kamaráda nezanedbatelnou slevu...tolik to nebolí. No a cestou domů v tramvaji, protože máte štěstí a je volné místo k sezení, ji vytáhnete, že se jen nakouknete.....vždyť máte rozečtené něco jiného přece... Otevřete..........................a už nezavřete. Až teprve v noci, když Vám doslova knížka únavou vyklouzne z ruky, a ráno a pak celý den a čtete, a čtete, a čtete.....až dočtete!! Za den!!! Není to až na reklamaci? Že jako za ty peníze je toho čtení tak málo.. Ba ne, to je samozřejmě pokus o vtip. Je to nádhera, věřte mi. Kriminálka tak luxusně napsaná, že se před Vámi celý příběh doslova zhmotní! Cítíte smrad z té zakouřené Konvalinky, živě vidíte přilehlý les s mechem zvící koberce jakoby přímo určený k ... No nic, to už byl spoiler. Je to čtení srovnatelné bez uzardění se současným nekorunovaným králem thrillerů a detektivek Chrisem Carterem, dokonce pobaví i stejná glosa: "Hodně a rád čtu", to mě opravdu pobavilo, ale o plagiátorství tu nemůže být řeč, Dán napsal román v roce 2007. Mimochodem, večer jdu zase do Paláce knih....hádejte proč?

stantere
30.04.2017 4 z 5

oba díly pěkné a zajímavé čtení všem doporučuji kdo má tento žánr rád

PetK
03.04.2017 4 z 5

Další z řady případů slovenských vyšetřovatelů/detektivů si drží stále výborný standard. Doporučuji v audio verzi a v chronologickém pořadí.

Eliska17
19.12.2016 5 z 5

Moje první kniha od Dominika Dána, takže vlastně nový objev. Byla jsem velmi překvapená. Dva "hlavní" hrdinové mi byli hned sympatičtí a přestože nemám zrovna ráda silné výrazy, tady to prostě patřilo k věci. Hlas a přednes Mariána Geišberga je fantastický. Já všem milovníkům současných kriminálních příběhů jen doporučuji /i když mi občas běhal mráz po zádech/.

mirka71
18.12.2016 5 z 5

Opět jak jinak, než skvělý Dominik Dán. Kdo čeká klasickou detektivku - na začátku vražda, na konci zatčený pachatel - tak bude zklamán, ale v reálu to tak také někdy přece bývá . A knihy Dominika Dána jsou velmi reálné. Pohled na práci kriminálky a okrajově i StB , v době těsně před sametovou revolucí a těsně po ní je velmi autentický. Zpětně pohled na tohle období je pro mě dost přínosný.
Jeho knihy mají určitou návaznost, což mi vyhovuje, stejně tak i černý humor, bez kterého by to rozhodně nebylo ono a parta kriminalistů, kteří rozhodně nemohou být prototypem dokonalých policajtů, ale o to jsou lidštější . Většina knih zatím česky nevyšla, takže čtení ve slovenštině je trochu náročnější, ale nevadí. Několik knih jsem odposlechla jako audio, výborně načteno, ať od Mariana Geišberga, nebo od Jozefa Vajdy , slovenština je na poslech velmi příjemná. Za mě všechny knihy Dominika Dána mohu jen doporučit, těžko se od nich člověk odtrhne.

Ajrad1981
13.12.2016 5 z 5

Moje první kniha od Dominika Dána a velmi příjemné překvapení! Detektivní příběh, který obsahuje asi vše, co by měl podle mě obsahovat, včetně nečekaného zvratu, a přitom je takový "náš", domácí, byť vlastně zahraniční :-) Členové mordparty si sice za celou dobu nedokázali získat moje sympatie, ani jeden z nich, ale příběhu to na kvalitě neubírá.

Monika72
27.09.2016 5 z 5

Mě se zatím líbily všechny knihy od Dominika Dána...poslouchám je v audio podobě a jsou perfektně namluvené a to dělá také hodně. Oblíbila jsem si je právě pro ten opravdový humor chlapů mezi sebou. Je mi vždy líto, že kniha končí a mohla by se prodloužit o tady už zmíněné popisy vnitřního života i soukromí postav.....dala bych i více prostoru těm ostatním kriminalistům jako je Vána ,Burger a ostatní. Jak žijí oni atd. Celkově mě baví uvěřitelnost případů a jejich šetření. To je to hlavní osvěžující v tom velkém množství krimi kde je geniální vrah a ještě geniálnější detektiv . :-)

Skripi
09.09.2016 4 z 5

Knihu som si vypočul nahovorenú a musím povedať že je to jedna z tých lepších detektívok. Vadia mi iba reči o bývalom režime. Viac by ma knihy od Dána bavili bez nich...

Jaruš7
13.08.2016 5 z 5

Celkem dobrá i s poučením z entomologie, hold v nových začátcích bez pc a mobilů to ještě nemělo ten informační švih, takže se kniha jeví jako ždibec slabší, ale D.D. má mé vřelé sympatie, takže je na špici mých NEJ.

orinka3
01.07.2016 1 z 5

Kruci, já mám smůlu. Už druhá knížka, kterou nemůžu číst a po pár stránkách odkládám. To bych musela spadnout z Marsu, abych uvěřila tomu, že na služebnách kriminálky se mluví tak hloupě! Totiž - žiju v přesvědčení, že kriminalista má minimálně ukončené základní vzdělání:), ale dialogy těchto policistů mi připadají spíš jako rozhovory chovanců nápravného zařízení. Zbytečné vulgarismy, zbytečné popisy toho, co na služebně chlapci z nedostatku lepší činnosti tropí... Připadá mi to jak z šestákového krimirománu a vidím v tom podbízení se těm čtenářům, kteří si na nějaké navoněné řečičky nepotrpí a drsnou detektivku si představují takhle:). Takže se omlouvám nadšeným příznivcům spisovatele Dána, ale první setkání s jeho tvorbou je pro mě naprosté zklamání a další jeho knihy si ráda odepřu.

Ivan F
27.06.2016 3 z 5

Tretie stretnutie s autorom. Vrátil som sa do dôb, kedy som bol študent a atmosféra ranného budovania kapitalizmu sa mi vrátila na plnej čiare. Horšie to bolo so samotným príbehom, ktorý nie je zlý, ale je predvídateľný a nedokončený, teda aspoň jedna jeho časť, ktorá sa týka chlapa, ktorý sa predstavuje v knihe ako vojak. O ňom je pravdepodobne nejaká iná kniha. Čo sa týka pitia alkoholu počas služby, tak to tak aj bolo, môj strýko bol na kriminálke v Blave ešte za totáča a potom v rannom štádiu budovania kapitalizmu, videl a počul som od neho všeličo.

edith79
07.06.2016 5 z 5

Ten Dán mi ale dává. Úplně jsem se do té jeho krimi partičky zamilovala. V krátké době je to už několikátá jeho kniha a zase jsem spokojená. A navíc teď můžu okolí oslňovat svými znalostmi o mouchách :-)

Foks
25.05.2016 5 z 5

Dominika Dána jsem objevil celkem nedávno a toto je jeho šestá kniha, kterou jsem přečetl. Je fajn pocit vědět, že jeho příběhy jsou ve svém ranku top a mám jich ještě tolik před sebou. Moucha je opět vysoký nadstandard. Duo Burger-Krauz opět nezklamalo svým ostrovtipem. Scéna z bunkru je napsána opravdu mistrně. Bravo.

Vetinari
17.05.2016 5 z 5

Přečteno za 2 dny. Nemohla jsem se prostě odtrhnout, ikdyž jsem hlavní pointu odhadla už téměř na začátku. Skvělá knížka. Nadmíry vulgární mluvy jsem si nějak nevšimla. Řekla bych, že na Dána prostě průměr.

Ladys
09.03.2016 3 z 5

Na Dána průměr. Ale pořád se to dobře čte, stánky víceméně odsejpaj.
Jediný opravdový mínus je sprostá mluva policajtů, která ve srovnání s jinými Dánovými knihami, kde hoši z kriminálky mluví slušně, prostě bije do očí. Nejsem žádný slušňáček, ale takový skokový přerod je divný.
Jo a vlastně ještě ten jejich ranní chlast. To bych také chtěl vidět.
I když je to možná dáno tím, že chronologicky je tento román starší a já ho přitom četl jako poslední a hoši mezitím šli do sebe.

sioux
29.02.2016 2 z 5

Moucha mi nesedla. Přečetl jsem od Dominika Dána několik knih a z počátečního nadšení jsem postupně vystřízlivěl a tak jsem si dal pauzu, že mi to třeba pomůže. Asi po roce jsem tedy zkusil Mouchu a už asi Dána číst víckrát nebudu. Sice nadále oceňuji, že dokáže dobře zachytit život zločince, že opravdově líčí život detektivů a že v jeho podání hrdinové mluví tak, jak se v realitě u poldů mluví, ale ty věci, které mi ze začátku nevadily, tak už mě teď otravují. Tady jsou - příliš velké množství času je věnováno rozhovorům poldů o ničem a děj nemá spád, dialogy jsou na jedno brdo jen s obměnou slov, zločincovi pochody a činy jsou popsány příliš krátce a přitom je to to, co se mi zdá u knih Dána nejzajímavější.