List zo záhrobia

List zo záhrobia https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378944/bmid_list-zo-zahrobia-nHe-378944.jpg 5 443 107

V roku 1990 sa začína nová éra v dejinách nášho štátu, staré socialistické štruktúry sa rúcajú, nastupuje demokracia so všetkými kladnými aj zápornými dopadmi na bežných ľudí, policajtov nevynímajúc. VB – Verejná bezpečnosť sa pretransformovala na Policajný zbor, ale otázka, kto ho bude tvoriť, vyriešená nie je. Stanú sa zo všetkých príslušníkov zo dňa na deň policajti? Čaká funkcionárov a politicky aktívnych príslušníkov odchod do civilu? Doplatia na nové zmeny aj skúsení renomovaní kriminalisti, ako je komunista Eduard Burger, alebo ich nový režim omilostí? Dilemu vyrieši osudové rozhodnutie novozvoleného prezidenta. Uvedie sa neuváženým, krátkozrakým činom – vyhlási širokú amnestiu. Nočné ulice Nášho Mesta sa presýtia ľudským odpadom, novodobí detektívi dostanú šancu poupratovať, dokázať spoločnosti svoju opodstatnenosť. Všetko sa mení, nová demokratická doba prináša nové vraždy, ktoré svojou brutalitou a beštiálnosťou ďaleko prevyšujú staré socialistické. No všetko so všetkým súvisí, tieň minulosti sa vznáša nie len nad detektívmi, ale aj nad vrahmi. Na otázku, komu svitá na lepšie časy, zatiaľ nevie odpovedať nikto, všetko ukáže budúcnosť.... celý text

mapet85
04.04.2024 5 z 5

Január 1990, nastávajú veľké zmeny, staré štruktúry sa rúcajú, Verejná bezpečnosť prechádza na Policajný zbor, zo súdruhov sa stávajú páni. Otázkou je aký dopad bude mať táto transformácia na detektívov z kancelárie č. 114, kde vládne neistota a nervozita? Navyše čo prinesie široká amnestia novozvoleného prezidenta, po ktorej sa na slobodu dostane množstvo kriminálnikov?

„Väčšina z nich sa ocitne po sakramentsky dlhom čase na slobode, nebudú mať kam ísť, nikto ich nečaká, nemajú prácu, strechu nad hlavou, o chvíľu prechlastajú aj to málo, čo im dajú na cestu, ocitnú sa bez finančných prostriedkov. Hádaj, ako si budú chcieť doplniť kapsu. A neutešenú situáciu zavŕšime sami.“

Kniha začína listom jedného z väzňov, ktorý bude vďaka amnestii prepustený. Práve tento list spustí zásadné udalosti a nášmu triu Burger, Hanzel a Chosé sa naskytne príležitosť pri riešení nových prípadov ukázať svoje kvality a schopnosti aj v novom režime. Podarí sa im to?

„Časy sa zmenili, nesledujete to? Vy ste neštrngali na námestí? Už si nemusíte dávať socialistické záväzky. Takí ako ty sa o chvíľu osamostatnia, založia si súkromnú detektívnu kanceláriu, budete zarábať milióny.“

Za mňa ide o pomerne akčnú dánovku s viacerými zdanlivo nesúvisiacimi dejovými linkami, bohatú na akciu s rýchlym dejom a spádom, písanú z viacerých pohľadov, a keďže Burger čelí takmer 11 rokov starému prípadu, ponárame sa aj do minulosti. Aj keď táto kniha neprináša výrazné prekvapenia a je predvídateľná, napriek tomu je prešpekulovaná a zamotaná. Autor nám na riešených prípadoch poukázal, kam môžu určité, možno nerozvážne skutky zájsť. Popri vážnej téme a dôsledkoch amnestie si tradične pre nás pripravil veľmi humorné pasáže a záverečné kapitoly, kde boli určité veci dovysvetľované ma utvrdili v tom, že pre mňa ide zatiaľ o jednu z najlepších dánoviek.

TerkinKnižnySve
03.04.2024 5 z 5

Dominik Dán - List zo záhrobia

Počet strán: 320
Vydavateľstvo: @slovart_vyd
Žáner: #thriller #detektivka

V chronologickom poradí štvrtá kniha o trojici Burger, Hanzel a Krauz.

Musím povedať, že ma táto kniha prekvapila.
Vražda - riešenie, vražda - riešenie a medzi tym jemný nádych prepojenia.

A gratulujem si, konečne som odhalila vraha prv ako trojica (Nie, že by v tomto pripade to nevedeli všetci od sameho začiatku)

A v tom sa mi táto kniha veľmi páčila, niečo nečakané, pri predchádzajúcich knihach sme sa o vrahovi dočítali na posledných stranách tu to vieme a pozorujeme chlapcov ako sa k tomu dopracujú.

Výborné! A musím ich pochváliť, že ani toľko neschlastali .

Myšlienkové pochody vraha na konci mi boli jasné, zachovala by som ta tak isto. Takže vlastne celý čas som nadrziavala vrahovi.

A táto kniha bola zatiaľ najvtipnejsia - napriek vážnosti som sa nasmiala ako kôň

Ďakujem za #spolocnecitanie
Jana Pumprdlik Zouharová
Anna Slobodnikova
Anastázia Gorčošová

Kniha č. 77/2024

#recenzieTerka #kniznarecenzia #podporujemeslovenskychautorov #milujemeknihyslovenskychautorov #skbookstagram #milujemeknihy2
#dominikdan #listzozahrobia

Obsah:

#polícia #90.roky #vraždy #brutalita #detektívka #dopisy #krimi #priateľky #slovenskékrimi #novýrežim #posmrtnýživot #smrť

Aligator805
18.03.2024 5 z 5

Zase jeden z porevolučních případů. Ulice plné amnestovaných, kriminalita bují a policie má plné ruce práce.

mila2411
04.02.2024 4 z 5

Další porevoluční příběh z Bratislavy. Nadšení a euforii střídá realita, policie bude nečekaně hodně potřeba i v "nových" dobách. Samotný příběh oproti předchozím na mě působil lehce "opotřebovaně", nakonec ale opět příjemné počtení.

hana1039
21.10.2023 5 z 5

Audiokniha:
Příběh už porevoluční, amnestovaní si v ulicích jen tak,, běhají,,a řádí jak jsou zvyklí a parta kriminalistů neví,kam dřív skočit...a M.Stránský si může zase vykřičet hlasivky,jak to sám prožívá, aspoň mi to tak připadá... prostě je skvělý :-)) !!!

Peggy2711
01.08.2023 4 z 5

Tento díl mě hodně bavil. Děj pěkně odsýpá, když už si myslíte, že je vše vyřešeno, tak není a zaplete se to znovu. Příjemná detektivka z reálného prostředí, opravdu uvěřitelná a není tam ani tolik politiky jak jsem se obávala. Zajímavé je také zavzpomínat, jak to bylo v době, kdy nebylo tolik techniky včetně mobilů.

lalela
21.07.2023 5 z 5

Skvěle zamotané čtení, nejdříve jsem nevěděla, proč mi autor předkládá několik zdánlivě nesouvisejících případů, ale poté to do sebe začalo krásně zapadat. Dán dokáže poutavě a barvitě vylíčit i ty největší hrůzy knihy. Úplně se vám otevře vaše představivost a jste v tom ponořeni až na dno. Bavily mně i kapitoly ze dvou pohledů. Prostě knížka, která vám nedá spát ani po dočtení.

Corso
19.06.2023 5 z 5

Toto bola parada, ostatne ako vzdy u DD. Skvely navrat do starych casov, hned nie jeden ale niekolko pripadov. A v podani Mariana Geisberga, ktory uz tak nejak patri k pociatkom tejto serie skvele pocuvanie. Danovky pocuvam. A uz sa ani nechystam ich citat. V mojej "audioteke" kraluje Maigret. Potom Sherlock. A hned za nimi Edko Burger a mordparta z Nasho mesta. Joo, boli to zaujimave casy, Havel pustil do ulic kriminalnikov, ze akoze vysporiadame sa so starym nespravodlivym zriadenim, a do toho si este aj zvykaj byvalych sudruhov volat zrazu pan. Ale vrazda je furt len vrazda, a motiv je bud laska, prachy alebo nenavist. Take jednoduche to je a Dan dokaze z toho vykresat skvele texty.

m.valova
19.05.2023 5 z 5

Další skvělý díl,i když tentokrát byl docela dobře předvídatelný ,tak mu to na kvalitě neubralo.Skvělá parta detektivů a další posun jejich kariéře po revoluci.

wendulka321
31.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Poslouchala jsem ve formě audioknihy.Byla to moje první kniha od autora a musím říct že jsem se s výběrem nesekla. Byla skvělá,příběh krásně odsýpal žádná nuda, žádné hluché místo. Martin Stránský byl jako vždy skvělý interpret. A i když to byla kniha o vraždách tak jsem se i zasmála asi nejvíc mě pobavila interpretace jízdy autem po nerovném povrchu to bylo super. Vřele doporučuji všem.

Kory98
17.03.2023 5 z 5

Nebyla to lehká doba, když po amnestii byly ulice najednou plné bývalých pachatelů trestných činů a většina již řemeslo nezapomněla. Pro policii to znamenalo nebývalé zvýšení práce a určitě se udála spousta podobných případů jako řešili Burger, Hanzel a Krauz. V tomto dílu jim to šlo jako po másle.

Mayaotzin
06.02.2023 4 z 5

Byla to má prvotina od D. Dána a nebylo to vůbec špatné. Detektivka z ČSFR byla parádní :)

audio verze v podání Martina Stránského opravdu nemá chybu.

Rapeh
14.12.2022 4 z 5

Opět skvělý Dominik Dán. Bylo zajímavé připomenout si období sametové revoluce. Kniha se velmi dobře poslouchala, dokonce jsem přišla na chuť slovenskému jazyku

Bedřich63
20.11.2022 5 z 5

Spojení humoru, znalost problematiky vyšetřování, nebarvení ničeho na růžovo a v neposlední řadě slovenské prostředí podobné tomu našemu, to mě prostě baví.
V některých dílech se stále pilo, ale v tomto ani jedna návštěva oblíbené restaurace a dokonce i těch panáků bylo jen několik a to ještě, aby se vyšetřovaní rozmluvili.
Také porad ubylo a o to více je vyšetřování a přemýšlení nad dalšími postupy.
Opět další nové téma, tentokrát amnestie, kterou zařídil V. Havel a která vypustila spoustu nenapravitelných notorických zločinců na svobodu. Mnoho z nich spáchalo další zločin a za chvíli byli zpátky za mřížemi. To se týká i našich dvou propuštěných.
Stále nové situace, znalost prostředí, postupů, mně blízký humor a sympatičtí vyšetřovatelé, nebarvení ničeho na růžovo a v neposlední řadě slovenské prostředí podobné tomu našemu, to mě prostě baví.......s dalším dílem nebudu dlouho otálet.

Marek82
22.08.2022 5 z 5

Keď som knihu počúval, striedala sa u mňa spokojnosť s okamihmi, kedy som bol rozhodnutý, že dám knihe nižšie hodnotenie. Záverečná bodka však príbeh o dosť vylepšila a vysvetlila motivácie, ktoré neboli dovtedy jasné. Áno, príbeh je trocha pritiahnutý za vlasy, ale ktorá dnešná detektívka nie je? Bavilo ma pozadie amnestií a stále rozmýšľam, čo to bol za nápad pustiť von politických väzňov (kde by som to ešte pochopil) spolu s násilníkmi, vrahmi a recidivistami. Inak to ani dopadnúť nemohlo. Oproti Nežnej fatamorgáne je príbeh akčnejší, politika ide bokom, príbeh sa pomaly odkrýva a zapadá do seba. Ako vo všetkých Dánových knihách, mrzí ma absencia charakterizácie a odlíšenia postáv cez spôsob, akým konajú a vyjadrujú sa. Inými slovami, všetci rozprávajú rovnakým jazykom a výrazom. Pritom úvodný list interpretovaný M. Geišbergom bol skvelou ilustráciou, že autor vie vystihnúť aj povahu, vzdelanie a sociálny status osoby cez jej vyjadrovanie. Škoda, že to ostalo len pri úvodnom liste. Za mňa však ide o jednu z lepších Dánoviek, ktorá bola zaujímavejšia ako Nežná fatamorgána a uveriteľnejšia ako Básnik. Pokračujem Muchou.

Prateri
05.04.2022 5 z 5

To byla doba - něco nám dala, ale i dost toho vzala špatnými rozhodnutími. Nejhorší je ztracený život. Policisté v knize Dopis ze záhrobí se dostávají do porevolučního kolotoče. Zločin se ve velkém ocitl na svobodě a nezahálí. Příslušníci VB se mění v Policii. Původně jsem chtěla napsat, že jejich práce zůstává stejná, ale ne - je jí více a staré zločiny se prolínají s novými, brutálnějšími. Dominik Dán je opět na jedničku i s hvězdičkami - pěti!

breughel
17.01.2022 5 z 5

Tentokrát pořádná raubírna. Vraždy surové, hnusné. Pachatelé primitivní až debilní. Napínavé a strhující.

tittanie
17.01.2022 5 z 5

Tentokrát to už nebylo i o politice, ale řešily se jenom vraždy.
Líbilo se mi jak autor propojoval minulé zločiny a současné. Jak jsem psala u předchozího dílu, tak o této době a ze Slovenska vlastně nic nevím. Jdu se pustit do dalšího dílu.
Knihu jsem opět musela poslouchat jako audioknihu ve slovenštině. A musím říct, že mi to nevadí.

ErikaKej
02.01.2022 5 z 5

Fantastická kniha, ani minutu som sa nenudila. Mám ju vypočutú ako audioknihu, pán Geišberg bol famózny. Aj keď som si knihu vypočula viackrát, vždy sa zamyslím nad strašnými následkami Havlovej amnestie na celú spoločnosť. V knihe je opísaný prípad jedného z dôsledkov tohto tragického rozhodnutia a fatálneho omylu, ktorý si žial odpykali nevinne deti, ženy,rodiny... Podľa mňa jedna z najlepších Dánových kníh. Odporúčam všetkým.

petrarka72
02.12.2021 5 z 5

Inteligentní detektivní thriller s nadstavbou, srovnatelný s kousky třeba Eda McBaina. Napínavé do bezvědomí, se skvěle napsanými dialogy, s atmosférou a humorem, k tomu s důležitým tématem nároku na svobodu individuální i ve společnosti a otázkou, zdali pomsta je skutečně jen odvrácenou stranou spravedlnosti... Temné devadesátky jako doba zlomu, amnestie jako spouštěč případů - navíc popis jejích (možných a nakonec reálných) následků plus reakcí těch, kteří je mají uklízet, působí přesvědčivě. Dominik Dán zkrátka prožil - a hlavně, umí to předat.

Dominik Dán
slovenská, 1955
2016  89%Smrť na druhom brehu
2007  91%Cela číslo 17
2005  83%Popol všetkých zarovná
2012  89%Uzol
2013  89%Básnik

Kniha List zo záhrobia je v