List zo záhrobia

V roku 1990 sa začína nová éra v dejinách nášho štátu, staré socialistické štruktúry sa rúcajú, nastupuje demokracia so všetkými kladnými aj zápornými dopadmi na bežných ľudí, policajtov nevynímajúc. VB – Verejná bezpečnosť sa pretransformovala na Policajný zbor, ale otázka, kto ho bude tvoriť, vyriešená nie je. Stanú sa zo všetkých príslušníkov zo dňa na deň policajti? Čaká funkcionárov a politicky aktívnych príslušníkov odchod do civilu? Doplatia na nové zmeny aj skúsení renomovaní kriminalisti, ako je komunista Eduard Burger, alebo ich nový režim omilostí? Dilemu vyrieši osudové rozhodnutie novozvoleného prezidenta. Uvedie sa neuváženým, krátkozrakým činom – vyhlási širokú amnestiu. Nočné ulice Nášho Mesta sa presýtia ľudským odpadom, novodobí detektívi dostanú šancu poupratovať, dokázať spoločnosti svoju opodstatnenosť. Všetko sa mení, nová demokratická doba prináša nové vraždy, ktoré svojou brutalitou a beštiálnosťou ďaleko prevyšujú staré socialistické. No všetko so všetkým súvisí, tieň minulosti sa vznáša nie len nad detektívmi, ale aj nad vrahmi. Na otázku, komu svitá na lepšie časy, zatiaľ nevie odpovedať nikto, všetko ukáže budúcnosť....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/378944/list-zo-zahrobia-tb9-378944.jpg 4.672

Naše Mesto (26.)

Detektivky, Literatura slovenská
Vydáno:, Slovart (SK)

Reat
09. listopadu

Ačkoliv Dánovky bezezbytku zbožňuji, musím na sebe prásknout, že mě žádná tak nezasáhla jako tahle. Ani ne z žádné konkrétní podstaty, spíše proto, jak bolestně pravdivým způsobem poukazuje na asi nejkontroverznější rozhodnutí Václava Havla pustit mezi lidi násilníky, vrahy a podobné kreatury, z nich dost velká část vlastně ani neuměla normálně žít.....cela, studené sprchy, jídlo v ešusech a mundúr pro ně byl jediný logický smysl života a podle toho jejich chování na svobodě vypadalo. Upřímně se ovšem vyznávám, že Gregora Martinky mi bylo svým způsobem líto (zdůrazňuji-svým způsobem, rozhodně jeho jednání neschvaluji a neobhajuji) a už dlouho jsem nečetl (a vlastně nevstřebal) tak dokonale vykreslený charakter doslova a do písmene zpackaného života. Kniha dojde k rozuzlení v půlce a zkušený Dánofil...tedy já....tuší, že to ještě není konec. Příběh chytne druhou vlnu a ty obě se na konci nádherně propojí. A z toho závěru, kdy se stojící Krauz v cele dívá do očí doživotně odsouzeného a vidí už jen to jedno jediné, co ten člověk chce a potřebuje ve svém životě udělat, mi běhá mráz po zádech ještě teď.

bábuška

Opět jedna výborná 'Dánovka', sice z období prvního masového propouštění z vězení, dokonale popsané výsledky této akce, i dokonalé a rychlé reakce nově vznikajícího kriminálního oddělení. Sejdeme se zkušenými Edou Burgerem a Otou Hanzelem a zaučujícím se ještě mladým Richardem Krauzem. Velice trefné postřehy z chování vysoce postavených soudruhů i jejich průšvihy, honem zametané pod koberec. Pobavil mě i specifický 'vraždárský' humor; knihu mohu jen vřele doporučit.

aginecka

Četla jsem čistě kvůli čtenářské výzvě, ale musím přiznat, že někde v půlce mě to chytlo. Docela napínavé a díky různým úhlům pohledu nenudí.

Macek58

Klasický Dán, zese nezklamal.

boxas

Ano, daly by se najít drobné nesrovnalosti a pár nelogických věcí, ale celkově se jedná o dobrou detektivku, u které se člověk nenudí.

Marián27

Túto dánovku som neprečítal, ale doslova prežil! Prvá polka knihy vynikajúca, hltal som stránku za stránkou a všetko prežíval spolu s Krauzom, Burgerom a Hanzelom. Druhá sa mi zdala o niečo slabšia ale ten záver stál za to. Musím povedať, že ma naozaj pár krát zamrazilo až do morku kostí Stále zbožňujem knihy pána Dána a už sa teraz teším na ďaľšie. A ešte mám nejaké v zálohe.:))

Marosusu

Znovu Danovka ktora sa vlastne čítala sama ...milujem ten humor v mordoparte...aj keď prvých asi 22 kníh som čítala chronologicky pribehovo nie podľa vydania a bolo skvelé sledovať Risov rast ako kriminalistu...to skákanie rokov keď čítam ďalšie príbehy trošku mínus ale inak hodnotím ako najlepšie z Sk tvorby ;-)

violet.verka

Tentokrát jsem knihu poslouchala a hlas Mariána Geišberga dodal knize, ještě větší sílu. Dominik Dán napsal opět úžasnou knihu. Děkuji

LOLYJA

Prvýkrát ako audiokniha čítaná vynikajúcim Mariánom Gajšbergom, počúvaná cestou na dovolenku. Klasická overená a nesklamaná Dánovka.

Foks

Opět se mi potvrdilo, při vší úctě k ostatním československým detektivkářům, že Dán je o parník vepředu. A to i navzdory tomu, že toto není jeho nejlepší příběh. Není zde hluché místo, vypointované příběhy, Dánův humor, styl, nádherná slovenština, žádné gramatické chyby, žádné překlepy. Pokud chcete někoho obdarovat československou detektivkou, ať sáhnete po kterékoliv dánovce, neuděláte chybu.

mirka71

Opět další výborný příběh, který Vás nepustí, dokud neskončí. Věrný popis těsně porevoluční doby, kdy věznice vypustily na amnestii do ulic stovky lidských zrůd , ale policistů nepřibylo a už to jelo...
Dominik Dán mě rozhodně nikdy neomrzí, a i když děj byl dost předvídatelný, plný počet si rozhodně zaslouží.

Joges

Někteří tu knihu chválí. Já bych jen dodal; klasická Dánovka. Jako vždy je tu nápad a napětí, vtip a zábava, super fabulace, v tom všem je autor mimořádný. Jenom skladba předvídatelného námětu mě tentokrát nijak neohromila. Tak je to pro mně jen další kniha z řady. Po čase mi námět vyšumí z hlavy. Zasloužených 80%.

pobijecmuch

V další Dánovce se autor vrací do doby po revoluci, kdy mordparta „od dvoch levov“ řeší případy vražd, které mají jedno společné a to velkou amnestii. Byla to amnestie prezidenta Havla, jeho největší politický přehmat, která zavinila spousty dalšího zla.
Normálně to nedělám, ale výjimečně přidávám jednu hlášku z knihy:
…… Nie, nie je možne, veď sedi!“ „Už nie, minuly tyždeň ho prepustili na amnestiu.“
„To nemyslite važne! Ktory idiot može pustiť na slobodu taku zgerbu, čo zabija ľudi!?“
Dalších slov netřeba. Za mně plný počet.

PetK

Tento příběh byl, co se samotného detektivního případu týče, docela předvídatelný. Ale to nic nemění na tom, že si stále užívám pošťuchování mezi "vraždármi" a krásnou plnotučnou slovenčinu v podání Mariana Geišberga,

Kerberos

Dána si vždycky ráda přečtu v originále,protože překladem jako by se něco vytratilo.Tento díl bych řadila k těm nejlepším.Už se těším na další díl.

zamiokula

Mam přečtené všechny ,,Danovky,,a i mockrát naposlouchane všechny vydané..léta jsem hledala takového autora..ačkoli vždy předesílá že příběh je smyšlený,lze dohledat skutečné případy kterých se to týká,a to mně nesmírně baví!Ale teď k tomuto konkrétnímu příběhu,nechci spoilerovat a tak napíšu jen že závěr mně naprosto uchvátil a z hloubi duše jsem souhlasila!Bravo Dominiku!a ještě mi nedá abych se nezmínila o skvostném přednesu Mariana Geisberga,který už tak úžasné příběhy svou interpretaci pozvnesl až někam do oblak!

edith79

Gančarčík, Lubas, Slovák, Oplíštil, Marčík. To je jen několik jmen lidských zrůd, které před rokem 1990 oprávněně dýchaly vzduch cezený přes mříže. Potom ale přišlo to, co se vymyká mému chápání. Havlova amnestie. A zrůdy mohly pokračovat ve svých zvrácenostech. A že se činily. Někteří pachatlé vydrželi na svobodě stejně jako v této knize pouhých pár dní, během kterých ale stihli zmařit životy svých obětí spolu s životy jejich rodin a přátel. Tato kniha přesně popisuje, jak to tenkrát bylo a ukazuje jak pomýlený byl čin tehdejšího prezidenta. A já za tuto knihu panu Dánovi děkuji.

eme

Opet velmi dobre napsana kniha. Jediny autor od ktereho mam vsechny knihy prectene.

Erzetka

Musím říct, že za mě jedna z nejpodařenějších "dánovek". Četla se jedním dechem. Ano, souhlas s kn23, chybí tam další osazenstvo z kanceláře 141, ale vůbec to knize nevadilo. :-)

kn23

Opat skvely Dan,len mi tam chybali aj ostatni z mordparty.ale tak pribeh je zasadeny do deja pred nimi.ale rozhodne nesklamal