Krev není voda

Krev není voda https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291652/bmid_krev-neni-voda-EUC-291652.jpg 4 504 106

Žádný rok v Krauzově krátké detektivní kariéře nebyl tak těžký jako rok 1992. Bezpečnostní analytici tvrdili, že na vině byla neuvážená porevoluční totální amnestie, protože vylidnila věznice a zalidnila ulice násilím. Krauz a jeho kolegové tenkrát nedbali bezpečnostních analýz, oni měli vlastní práce nad hlavu. Ve stínu bouřlivých událostí byl celkem nenápadně a bez povšimnutí spáchán poslední federální zločin, který mohlo Krauzovo oddělení vražd legálně vyšetřovat – poté si slovenští a čeští policisté hráli už každý na vlastním písečku. Tento zločin se odehrál tak nenápadně, že si ho sotvakdo povšiml a málem zapadl prachem, leč i když nebyl bůhvíjak bestiální ani příliš komplikovaný, bylo by škoda ho pominout, protože byl pěkný – pokud se ovšem dá něco takového říct o upálení mladé ženy a jejího dítěte.... celý text

Detektivky, krimi Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (ČR)

Krv nie je voda , 2015

klokan.1905
17.04.2020 5 z 5

Krev není voda...
Chronologicky se jedná o deváté pokračování ze série Naše Město... Blíží se konec roku 1992 a dochází k jednomu z posledních federálních zločinů - vraždy... Obětí je Slávka Sedláková, přičemž její vraždu, a stopy po ní, se pokusil pachatel zamaskovat požárem... Ve vedlejši místnosti navíc umírá při požáru - udušením i její dvouletá dcera... Případ se pokouší vyřešit Krauzův kolega ze školních policejních let - Václav Nosek (s ním jsme se mohli seznámit v časově předchozím Rudém kapitánovi)... K vyšetřování případu se však dostává i Richard Krauz a jeho kolega - Jozef Fischer, přezdívaný Chosé...
Další případ vraždy - mladé dívky v parku, které pachatel podřízl hrdlo, se již delší dobu pokouší vyřešit dvojice Váňa a Kuky... Poměrně málo prostoru v tomto pokračování dostává dvojice zkušených detektivů Eduard Burger a Oto Hanzel...
Více ke knize neprozradím... ;-)
... Staří harcovníci Berger a Hanzel si pamatovali zlaté socialistické časy, kdy řešili tři vraždy do roka. Havaj, tři případy se daly vyřešit s jedním prstem v ... anebo vedle. Jenže najednou přestala socialistická statistika platit, všechny ukazatele kriminality vyskočily vzhůru a ulice kypěly násilím. Truchlivou skutečnost, že počet darebáků naráz stoupl stonásobně, nikdo nekompenzoval stonásobným zvýšením počtu policajtů. Zůstali titíž, a ti měli stonásobně víc práce...

TomHr
17.03.2020 5 z 5

Oddělení vražd se v poslední době nějak nedaří. Objasněnost klesá a nadřízení, až na výjimku schematicky vykreslení jako troubové, na kriminalisty tlačí. A tak mrtvá dívka dlouho nemá ani jméno. Současně se zvolna začíná odvíjet příběh mrtvé ženy a dítěte, které najdou hasiči po zlikvidování požáru domku na kraji vesnice u Brna. Mravenčí detektivní práce postupně odhaluje zamotané pozadí zločinů. Kromě osazenstva kanceláře 141 se opět potkáme s Krauzovým spolužákem z holešovské policejní školy.
Ve srovnání s ostatními knížkami Dominika Dána je tahle vážnější, vyznění není úplně optimistické. Objasněnost sice stoupla, prémie budou, někteří vagabundi budou sice za mřížemi, ale ten nejnebezpečnější a také ten nejmocnější justici unikli.
Krv nie je voda, stejně jako ostatní tituly Dominika Dána, patří k výborným detektivkám se všemi atributy, které má tento žánr mít.

Ajrad1981
13.03.2020 4 z 5

Opět super čtení, jen mi k úplné spokojenosti něco chybí a nemůžu přijít na to, co by to mělo být. Nebo možná to NĚCO nechybí, ale přebývá? Myslím tím politiku... Nevím, každopádně pocitově 4*.

Sasha001
25.01.2020 5 z 5

Jako vždy super kniha. Líbilo se mi i spojení mezi jednotlivými díly v postavě Daniela Rotha, které bych vážně nečekala. Je vidět, že smrt může člověka ovlivnit mnohem více, než si někteří připouští...

MonikaKutá
22.08.2019 5 z 5

Moje první Dánovka a určitě ne poslední. Moc se mi líbí, že kniha je z našeho prostředí ( České a Slovenské republiky). O napětí v knize není nouze. Ze začátku jsem měla problém se v příběhu zorientovat, ale postupem času, až do sebe začalo vše zapadat, jsem knihu nedala z ruky. Za mě super detektivka, určitě doporučuji!

Péťa1950
19.07.2019 4 z 5

Můj třetí Dán , tentokrát připomenutí doby po rozsáhlé amnestii, která vrátila do společnosti nebezpečné zločince. Opět dvě linie zločinů, které se nakonec propojí. Čtivé,jako vždy. Osobní život detektivů jako bonus.

davaprd
19.06.2019 5 z 5

pěkný příběh

allyce
17.05.2019 4 z 5

Jako vždy super.

Zouhee
28.04.2019 5 z 5

Dobrá "dánovka", jako vždy. Nicméně pokud bych ji neměla ve formě audioknihy, a navíc nebyla načtena panem Geišbergem, který je zcela famózní, nevím nevím jak by dopadla... Stejně jako i ostatní dánovky je na čtení prostě zdlouhavá a popisná, a děj je poněkud krkolomný. Možná je to tím, že je zkrátka založena na popisu kriminalistické práce. Prostě na dovolenou bych si ji nevzala, ale k manuální práci na poslech je super.

francouz
24.03.2019 5 z 5

Další naprosto skvělá Dánovka. Určitě se najde spousta kritiků, na styl, vulgarismy, na příliš mnoho vypitého alkoholu, a to dokonce v aktivní službě ( to se většině z nás nemůže poštěstit, pít v práci a nemít z toho žádné problémy...).
Já jsem si zamyloval ten lehký humor, kterým se většina šlenů mordparty častuje, takže pro mě je to opět nádherné odlehčující čtení, které je navíc kratičkou dobu od revoluce, takže kluci z STB mají stále ještě prstíky vkole tehdejších dějin.
Navíc nám autor ukázal kluky v drsné akci, kdy si šli popovídat s jedním fotříkem, který si snimi pohrál, jako kdyby nikdy nechodili na sebeobranu, ... Opět jako vždy okořeněné něčím navíc, prostě najdete úplně vše.
Ano doba,kterou nám autor popisuje, kdy spousta věcí byla povolená, kdy vládla atmosféra na jednu stranu uvolněná, na druhou stranu pro mnohé beztrestná, a taky se podle toho chovali.

medlovice
19.03.2019 5 z 5

Na radu čtenářů jsem si tuto knihu poslechla jako audio knihu a jsem spokojená. Neklesající hlas Mariána Geišberga k poklidnému ději tak , jak Dominik Dán píše prostě patří. Teda poklidné vyšetřování ve srovnání s detektivkama, kde je popis vraždy mnohem surovější. Když jsem se zaposlouchala , vtáhlo mě audio do děje stejně jako kniha, ale zůstanu věrna čtení. V této knize je výborně vystižena nálada a atmosféra po revoluci . Vzpomínky na mládí. Taky platí krev není voda, někdo prostě děti má a někdo je mít nemůže, tak se mu pomůže...

surikata246
18.03.2019 5 z 5

Výborně napsané a čtivé , první setkání s autorem hodnotím velice kladně a těším se na další knihy.

tygřík2
18.03.2019 5 z 5

Čo povedať viac o perfektne napísanej detektívke a o úžasnej interpretácii? Napadá mi iba príslovie: Dobré zboží se chválí samo.

slezmon
12.03.2019 5 z 5

Další výborná detektivka DD

babystar
02.03.2019 5 z 5

Zajímavé propojení dvou případů, které se na konci propojí. Případ vraždy a žhářství v moravské obci nedaleko Brna a vražda mladé dívky v parku v Našem městě. Oba dva případy odráží situaci v Československu těsně před rozpadem republiky, kdy téměř vše bylo dovoleno.

mi-380
24.01.2019 5 z 5

Listopad 1992, těsně před rozdělením Československa. Vše se rozjíždí na Moravě. Dva ještě federální případy, propojí se, nepropojí? To u DD nikdy není jisté. Už takhle vysoký standard jeho policejních románů autor ještě překonává svými hlavními zbraněmi: znalostí prostředí, reálnými postavami, svérázným humorem, napínavým pátráním. A přednes Mariána Geišberga čtenářský zážitek posouvá ještě o kousek výš, až k pěti hvězdám.
90 % (aktuálně 265 hodnotících s průměrem 86 %).

PS: Naše Mesto chronologicky:

Kortez
06.01.2019 5 z 5

Další dánovka která nezklamala. Zajímavé zápletky které se dál a dál zamotávají až najednou všechno do sebe zapadne jako dobře poskládané puzzle. Čtivé, takříkajíc "jednodechové".

olmal
15.12.2018 4 z 5

dobrá detektivka...

pepa4081
08.12.2018 3 z 5

Klasická Dánovka. Napínavá, dobře se čte, jen ty detektivy si, nevím proč, už asi nikdy neoblíbím.
Uspokojivé.

Klárai
14.11.2018 5 z 5

Tak tohle mělo grády, knížky Dominika Dána fakt nikdy nezklamou. Těším se na další.