Kráska a zvíře

Kráska a zvíře https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407562/bmid_kraska-a-netvor-frf-407562.jpg 4 434 81

Dvojice detektivů z Našeho Města je po prázdninách zase spolu. Šéf se vrátil do práce opálený, usměvavý a plný energie. Barva mu zůstala, ale úsměv zamrzl na rtech už druhý den. Maďarští kolegové našli v poli kousek od státní hranice nahé zmasakrované tělo mladé ženy. Mezinárodní vyšetřování se rozbíhá a celý případ je velmi ostře sledován veřejností a médii. Kdo vraha dopadne a co bylo důvodem k této extrémně brutální vraždě?... celý text

Detektivky, krimi Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (ČR)

Kráska a netvor , 2013

Hankie
29.09.2019 5 z 5

První "dánovka", která se ke mně dostala v češtině. Příběh nezklamal, dialogy opět potěšily, ale ten jazyk... Prostě k Dánovi patří slovenština, a tak se těším, až i tenhle díl vyjde jako audiokniha. A podle krátkého videa vypuštěného Publixingem to vypadá, že mají nového interpreta pro audioknihy. Hurá!

Kluvo
09.09.2019 4 z 5

(SPOILER) Moj uz asi 5. az 6. Dan. Takze uz su to vsetko stari znami a tym padom mi uz zacinaju aj liezt na nervi, ale zasa nie az tak veľmi. Opat vyborne napisane. Tento krat nejako menej chlascu, u Jumba su tusim len raz (max. 2 krat) a Chose nikoho nepretiahne. Ziaden vystrel, ziadne nahanacky, pekne poctive rozplietanie uzlov, do ktorých sa zamotavaju svedkovia. Napriek tomu vsetkemu to cloveka nepusti a musi citat. Vynimocne je, ze konecne vsetko aj dopatraju a navyse pachatelov stihne trest (hoci sa chvilu zda, ze najvacsia svina im opat unikne vdaka nasim skvelym zakonom). V pripade maleho dietata to tak celkom ani vrazda ci pokus o vrazdu nebol, len taky fekalny pridavok.

evasamankova
07.09.2019 5 z 5

Jako vždy nadmíru čtivá detektivka. Tentokrát snad o něco méně akce, ale zase vyplněno vtipnými dialogy.

Dada077
18.07.2019 5 z 5

Krauz zreje, Chosému sa už ani nepostaví, Kuky presedlal z kvetov na zvieratká, uhorková sezóna udrela aj na vraždárov, keby sa zrazu just do toho nevyskytla ďalšia vražda. A tak všetci pátrame a hádame, ktože tú peknú vysokoškoláčku tak dorantal.
Dán je bývalý kriminalista, podanie deja je preto miestami podobné policajnému hláseniu, ale myslím, že žiadny Slovák zatiaľ tak dobre krimi nepísal, tobôž založené na skutočných prípadoch.

Mergirus
17.06.2019 4 z 5

Mně se moc líbí dialogy, mají šťávu, vtip,... Spíš mě děsí zvěrstva, kterých jsou někteří lidé schopni.

allyce
11.03.2019 5 z 5

Pan Dán psát prostě umí. Sice se v knize toho moc neděje, ovšem dialogy jsou parádní a atmosféra dokonale vystižena.

Kortez
11.03.2019 5 z 5

Další Dánovka a žádné překvapení se nekonalo, kniha byla jako vždy velice čtivá a nenechala mne ani na chvíli oddechnout.
Na různé preskačky v čase, postavách, lokacích i vyprávěcích jsem už zvyklý a tak jsem v pohodě proplul až na konec další Dánovy knihy.

pepa4081
28.11.2018 3 z 5

Knížka se jako vždy velmi dobře četla. I kriminalisté zde oproti některým jiným dost zlidštěli. Paralelně se zde vyšetřují dva případy. Ten s dítětem mi přišel celkem zajímavý. Druhý, vlastně hlavní byl naopak dost všední a zpestřila ho pouze brutalita provedení. Autor zde opět velmi věrně popsal práci policie, ale k opravdové detektivce mi tam prostě něco chybí.
Uspokojivé.

Prey
12.10.2018 3 z 5

Oproti Bestii, kterou jsem od Dána četl jako první, kvalitativní sešup. Policajtské špičkování pořád zábavné, ale případ(y) plošší a reálie méně autentické. (Čteno v překladu Josefa Šmatláka.)

mirka71
08.10.2018 5 z 5

Další výborný Dán, v komentářích na něj se opakuji, ale jeho styl je vtipný, knihy napínavé, rozhodně nezapře, že čerpá z vlastních zkušeností......Ten pán mě moc baví a čtení ve slovenštině vůbec nevadí....

harena
06.09.2018 5 z 5

Docela radostně jsem přešla od thrillerů k čtení slovenské detektivky od Dominika Dána. Ano, také se tam trošku vraždí, ale člověk cítí, že je prostě doma. Dominik Dán opět v příběhu nešetří napětím a ani humorem, všichni z mord party jsou drsní sympaťáci a hlavně je znát, že Dán píše na základě svých profesních zkušeností, nejsou to žádné nesmysly. Kdybych teď měla možnost si zvolit povolání, určitě bych chtěla pracovat u nich:))))). Detektivky D. Dána mě neskutečně baví, je to napínavé, odpočinkové čtení.

alnahu
05.09.2018 3 z 5

Od této knihy jsem čekala víc je to moje první kniha od tohoto autora a zatím mne nijak nenadchla, ale určitě si přečtu další.

Jordyz
27.06.2018 4 z 5

Příjemné překvapení a autora zařazuji do oblíbených. Perfektní čtivá detektivka. Úplně jiná než jaké jsem zatím četla. Zajímavý pohled přímo z pohledu vyšetřovatelů s popisem toho, jak to chodí v zákulisí. Doporučuji.

hanap
24.05.2018 4 z 5

Můj oblibený autor. Baví mě jak řeši případy.

ivoiro
10.03.2018 5 z 5

Opět dobré a již se těším na další příběh.

Eiram01
12.02.2018 5 z 5

Velice povedená, přečtená skoro jedním dechem. Autor nenechá čtenáře ani dojíst v klidu snídani bez toho, aby neobracel další a další přečtené stránky. Napětí střídá překvapení a další touha po návalu informací, co se vlastně ve skutečnosti stalo. Vše je ukryto až do konce, kdy po zhltnutí všech stránek si konečně můžeme jít lehnout.

Chesterton
22.01.2018 5 z 5

Rozumím výhradám a ztrátě motivace triatleta. Starší syn pravil něco podobného po části Rudého kapitána, ale po dočtení změnil názor. I já měla po první knize odstup a kritickou pauzu. Pak jsem zkusila druhou, třetí . . . . a vznikla závislost právě na specifiky uvěřitelný policejní humor a autorův realismus. Stejně tak autorovy přechody mezi socialistickým mládím Richarda Krauze a postupné proměny po "sametu" mi přijdou uvěřitelné až poučné. Samozřejmě nebuďme hnidopichy, nejde o literaturu faktu, ale oddychovou detektivku.

davidurban1973
02.12.2017 3 z 5

Dalo se to číst, ale čekal jsem víc.
Celkově jsem nebyl schopen poznat v jaké době se to asi odehrává - mobily mají, internet taky, ale v podstatě to nepoužívají, spis z Maďarska si nenafaxují ani nenamailují apod. Je to sice vymyšlené město (aspoň tak jsem to pochopil z anotace), ale zas to má být vše reálné a realistické...
Moc uvěřitelné mi nepřijde, že tam stále chlastají a pokuřují...
Některá přirovnání jsou divná. Korektura nakladatele hodně slabá - občas chybí předložka, spojka, občas je nějaké slovo navíc...

triatlet
16.08.2017 2 z 5

První dánovka, kterou jsem přečetl. A spíš jsem ztratil motivaci číst další.
Autor píše šablonovitě, což mi nevadí. Střídání různých vypravěčů a krátké kapitoly zvyšují čtivost.
Ovšem charakteristika postav je povrchní, až plytká. Navíc žádná postava mi nebyla sympatická. Vyšetřovatelé působí neomaleně, zajímají je tekuté svačiny a sexistické narážky. Oběť si svým způsobem života jde smrti naproti.
Nechápal jsem, proč je jméno Barbory neustále zdrobňováno. Navíc postavy se objevují (Barbořina sestra taky bydlí ve Starém Městě, ale Barboře nejdřív pomáhá kamarádka?) a mizí (zmínku o Barbořiných rodičích listujících indexem vystřídá zmínka o dědictví po otcově smrti).
Starosti vyšetřovatelů o křečky – dunajské? nebo filmové (ne)znalosti (označení případu Kráska a zvíře srovnávat s pohádkou Panna a netvor?) působí trapně a jako zbytečnost – pouze přibude pár dalších stránek.
Rušivě působí úvodní přímá řeč v němčině (to mrtvolu nemohli objevit čeští turisté?), zbytek kapitoly Němci konverzují česky…
Peristaltických pochodů u různých postav je neúměrné množství. Dá se to snad vysvětlit slovním průjmem soudruha autora.
Narážky na r. 1989:
„Když se na náměstí cinkalo klíči, byly jí teprve tři roky a netušila, že se jednou i ona ocitne ve vysněném velkoměstě, že tam bude studovat a že to bude tak báječné a … také báječně drahé. Cinkálové to měli za pakatel, ona musela snášet výdobytky demokracie natvrdo a za hotové.“ (s.28)
„Jenže mají práci a třeba jsou spokojený. Je demokracie a každém může dělat, co chce – klidně i otroka. Možná taky cinkali na náměstí, tak teď mají, co si vycinkali.“ (s.253)
Trapné přirovnání:
Fero: „Skácela se jako newyorský dvojčata.“
Mayor: „Co, tak rychle?“
Fero: „Ne, tak nečekaně.“ (s. 278)

jarin58
06.08.2017 3 z 5