List zo záhrobia

V roku 1990 sa začína nová éra v dejinách nášho štátu, staré socialistické štruktúry sa rúcajú, nastupuje demokracia so všetkými kladnými aj zápornými dopadmi na bežných ľudí, policajtov nevynímajúc. VB – Verejná bezpečnosť sa pretransformovala na Policajný zbor, ale otázka, kto ho bude tvoriť, vyriešená nie je. Stanú sa zo všetkých príslušníkov zo dňa na deň policajti? Čaká funkcionárov a politicky aktívnych príslušníkov odchod do civilu? Doplatia na nové zmeny aj skúsení renomovaní kriminalisti, ako je komunista Eduard Burger, alebo ich nový režim omilostí? Dilemu vyrieši osudové rozhodnutie novozvoleného prezidenta. Uvedie sa neuváženým, krátkozrakým činom – vyhlási širokú amnestiu. Nočné ulice Nášho Mesta sa presýtia ľudským odpadom, novodobí detektívi dostanú šancu poupratovať, dokázať spoločnosti svoju opodstatnenosť. Všetko sa mení, nová demokratická doba prináša nové vraždy, ktoré svojou brutalitou a beštiálnosťou ďaleko prevyšujú staré socialistické. No všetko so všetkým súvisí, tieň minulosti sa vznáša nie len nad detektívmi, ale aj nad vrahmi. Na otázku, komu svitá na lepšie časy, zatiaľ nevie odpovedať nikto, všetko ukáže budúcnosť....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/378944/list-zo-zahrobia-tb9-378944.jpg 4.699

Naše Mesto (26.)

Detektivky, Literatura slovenská
Vydáno:, Slovart (SK)

faba

Nezklamalo, ale v porovnání s ostatními... i když na základě dobrého tématu.

Patapuf

Opět další stylové čtení.... poslední dvě knížky co sem četl byly excelentní... jediný fakt, který připravil knihu o plný počet hvězd je v tom, že už sem od poloviny věděl kdo ho zabil a jenom sem čekal až se autor vymáčkne...

mi-380

Začátek roku 1990. Další lekce z historie od Dominika Dána.
Téma: Rekonstrukce československých policejních sil.
Otázka: Vyházet všechny komunisty a nahradit je novými lidmi, kteří nebyli spojeni se starým režimem?
Autor na několika propojených kriminálních případech nachází odpověď. Díky amnestii prezidenta Havla došlo k tak prudkému nárůstu násilné kriminality, že každý zkušený policajt byl dobrý. Dříve nebo později odevzdali stranické knížky, súdruhovia sa premenili na pánov, a práce bylo, že nestačily přesčasy: 90% (zatím 92 hodnocení, průměr 91%)
PS: Chronologicky zatím čtvrtý díl, vydaný ale jako dvacátý šestý.
PS2: Na časové skoky jsme u Dána zvyklí, tady jsem ale musel být velmi obezřetný, abych se neztratil.

pavčape
29.12.2018

Skvělé počtení, no skvělé by bylo, kdyby se nezakládalo na pravdě. Vzhledem k tomu, že většina případů detektivů od Dvou lvů čerpá ze skutečných událostí, nebylo by to nepravděpodobné. Nicméně i kdyby ne... Kolik takových se po vydařené amnestii mohlo odehrát?

"V další vraždě? Tu taky spáchal on? Ne, to není možný, vzdyť sedí! Už ne, minulej tejden ho propustili na amnestii. To nemyslíte vážně! Který idiot může pustit na svobodu takovou zrůdu, co zabíjí lidi!? No..."

No to asi všichni tušíme, že?

Stanislava27
28.12.2018

Ďalšia skvelá "dánovka".

Reacher
24.12.2018

Jednoduchý příběh ze života aktérů jedné zpackané amnestie. Tentokrát si chalani od Dvou Lvů nemuseli moc lámat mozkové závity, ale jen nastavit svoji psychickou a fyzickou odolnost ještě o pár stupínků výše.
DD v přímočarém, syrově brutálním příběhu pro otrlé, jednoduše popsal atmosféru a důsledky Havlovy amnestie. Opět nám nechal nahlédnout do hlav zločineckých primitivů, kteří vždy napřed jednají a pak, s křížkem po funuse, myslí...

MichalHoráček
20.12.2018

Co k tomu napsat.... Pro mne, je každá jeho kniha zážitek. Vychutnávám si ji od začátku až do konce a čtou se velmi lehce a rychle.
Jen si můžeme přát, aby DD žil a psal ještě dlouho!

tristessa
30.11.2018

Doposud jsem všechny "Dánovky" poslouchal jako audioknihy namluvené skvělým slovenským hercem Mariánem Geišbergem. Než jsme dočetl tuto knihu "Dopis ze záhrobí", Marián Geišberg zemřel (10. listopadu 2018), čímž bohužel doplnil tuto knihu o další dimenzi.
Čest jeho památce.

evasamankova
27.11.2018

Další skvělá kniha tohoto autora. Čtivé, napínavé, místy humorné, s jistým přesahem. Dominik Dán je zkrátka sázkou na jistotu.

MahulenaK
23.11.2018

Miluju Dominika Dána! Při každé další knížce si říkám, že už určitě tak dobrá jako ty ostatní nebude, a ona zase je! Tentokrát nebyl případ nijak komplikovaný, ale na atraktivnosti to nijak neubralo. Ještěže už zbývá jen pár dní do vydání Venuše zo zátoky...

Reat
09.11.2018

Ačkoliv Dánovky bezezbytku zbožňuji, musím na sebe prásknout, že mě žádná tak nezasáhla jako tahle. Ani ne z žádné konkrétní podstaty, spíše proto, jak bolestně pravdivým způsobem poukazuje na asi nejkontroverznější rozhodnutí Václava Havla pustit mezi lidi násilníky, vrahy a podobné kreatury, z nich dost velká část vlastně ani neuměla normálně žít.....cela, studené sprchy, jídlo v ešusech a mundúr pro ně byl jediný logický smysl života a podle toho jejich chování na svobodě vypadalo. Upřímně se ovšem vyznávám, že Gregora Martinky mi bylo svým způsobem líto (zdůrazňuji-svým způsobem, rozhodně jeho jednání neschvaluji a neobhajuji) a už dlouho jsem nečetl (a vlastně nevstřebal) tak dokonale vykreslený charakter doslova a do písmene zpackaného života. Kniha dojde k rozuzlení v půlce a zkušený Dánofil...tedy já....tuší, že to ještě není konec. Příběh chytne druhou vlnu a ty obě se na konci nádherně propojí. A z toho závěru, kdy se stojící Krauz v cele dívá do očí doživotně odsouzeného a vidí už jen to jedno jediné, co ten člověk chce a potřebuje ve svém životě udělat, mi běhá mráz po zádech ještě teď.

bábuška
25.10.2018

Opět jedna výborná 'Dánovka', sice z období prvního masového propouštění z vězení, dokonale popsané výsledky této akce, i dokonalé a rychlé reakce nově vznikajícího kriminálního oddělení. Sejdeme se zkušenými Edou Burgerem a Otou Hanzelem a zaučujícím se ještě mladým Richardem Krauzem. Velice trefné postřehy z chování vysoce postavených soudruhů i jejich průšvihy, honem zametané pod koberec. Pobavil mě i specifický 'vraždárský' humor; knihu mohu jen vřele doporučit.

aginecka
24.10.2018

Četla jsem čistě kvůli čtenářské výzvě, ale musím přiznat, že někde v půlce mě to chytlo. Docela napínavé a díky různým úhlům pohledu nenudí.

Macek58
10.10.2018

Klasický Dán, zese nezklamal.

boxas
08.10.2018

Ano, daly by se najít drobné nesrovnalosti a pár nelogických věcí, ale celkově se jedná o dobrou detektivku, u které se člověk nenudí.

Marián27
05.10.2018

Túto dánovku som neprečítal, ale doslova prežil! Prvá polka knihy vynikajúca, hltal som stránku za stránkou a všetko prežíval spolu s Krauzom, Burgerom a Hanzelom. Druhá sa mi zdala o niečo slabšia ale ten záver stál za to. Musím povedať, že ma naozaj pár krát zamrazilo až do morku kostí Stále zbožňujem knihy pána Dána a už sa teraz teším na ďaľšie. A ešte mám nejaké v zálohe.:))

Marosusu
18.09.2018

Znovu Danovka ktora sa vlastne čítala sama ...milujem ten humor v mordoparte...aj keď prvých asi 22 kníh som čítala chronologicky pribehovo nie podľa vydania a bolo skvelé sledovať Risov rast ako kriminalistu...to skákanie rokov keď čítam ďalšie príbehy trošku mínus ale inak hodnotím ako najlepšie z Sk tvorby ;-)

violet.verka
17.09.2018

Tentokrát jsem knihu poslouchala a hlas Mariána Geišberga dodal knize, ještě větší sílu. Dominik Dán napsal opět úžasnou knihu. Děkuji

LOLYJA
03.09.2018

Prvýkrát ako audiokniha čítaná vynikajúcim Mariánom Gajšbergom, počúvaná cestou na dovolenku. Klasická overená a nesklamaná Dánovka.

Foks
30.08.2018

Opět se mi potvrdilo, při vší úctě k ostatním československým detektivkářům, že Dán je o parník vepředu. A to i navzdory tomu, že toto není jeho nejlepší příběh. Není zde hluché místo, vypointované příběhy, Dánův humor, styl, nádherná slovenština, žádné gramatické chyby, žádné překlepy. Pokud chcete někoho obdarovat československou detektivkou, ať sáhnete po kterékoliv dánovce, neuděláte chybu.

mirka71
26.08.2018

Opět další výborný příběh, který Vás nepustí, dokud neskončí. Věrný popis těsně porevoluční doby, kdy věznice vypustily na amnestii do ulic stovky lidských zrůd , ale policistů nepřibylo a už to jelo...
Dominik Dán mě rozhodně nikdy neomrzí, a i když děj byl dost předvídatelný, plný počet si rozhodně zaslouží.

Joges
12.08.2018

Někteří tu knihu chválí. Já bych jen dodal; klasická Dánovka. Jako vždy je tu nápad a napětí, vtip a zábava, super fabulace, v tom všem je autor mimořádný. Jenom skladba předvídatelného námětu mě tentokrát nijak neohromila. Tak je to pro mně jen další kniha z řady. Po čase mi námět vyšumí z hlavy. Zasloužených 80%.

pobijecmuch
08.08.2018

V další Dánovce se autor vrací do doby po revoluci, kdy mordparta „od dvoch levov“ řeší případy vražd, které mají jedno společné a to velkou amnestii. Byla to amnestie prezidenta Havla, jeho největší politický přehmat, která zavinila spousty dalšího zla.
Normálně to nedělám, ale výjimečně přidávám jednu hlášku z knihy:
…… Nie, nie je možne, veď sedi!“ „Už nie, minuly tyždeň ho prepustili na amnestiu.“
„To nemyslite važne! Ktory idiot može pustiť na slobodu taku zgerbu, čo zabija ľudi!?“
Dalších slov netřeba. Za mně plný počet.

PetK
08.08.2018

Tento příběh byl, co se samotného detektivního případu týče, docela předvídatelný. Ale to nic nemění na tom, že si stále užívám pošťuchování mezi "vraždármi" a krásnou plnotučnou slovenčinu v podání Mariana Geišberga,

Kerberos
05.08.2018

Dána si vždycky ráda přečtu v originále,protože překladem jako by se něco vytratilo.Tento díl bych řadila k těm nejlepším.Už se těším na další díl.

zamiokula
02.08.2018

Mam přečtené všechny ,,Danovky,,a i mockrát naposlouchane všechny vydané..léta jsem hledala takového autora..ačkoli vždy předesílá že příběh je smyšlený,lze dohledat skutečné případy kterých se to týká,a to mně nesmírně baví!Ale teď k tomuto konkrétnímu příběhu,nechci spoilerovat a tak napíšu jen že závěr mně naprosto uchvátil a z hloubi duše jsem souhlasila!Bravo Dominiku!a ještě mi nedá abych se nezmínila o skvostném přednesu Mariana Geisberga,který už tak úžasné příběhy svou interpretaci pozvnesl až někam do oblak!

edith79
25.07.2018

Gančarčík, Lubas, Slovák, Oplíštil, Marčík. To je jen několik jmen lidských zrůd, které před rokem 1990 oprávněně dýchaly vzduch cezený přes mříže. Potom ale přišlo to, co se vymyká mému chápání. Havlova amnestie. A zrůdy mohly pokračovat ve svých zvrácenostech. A že se činily. Někteří pachatlé vydrželi na svobodě stejně jako v této knize pouhých pár dní, během kterých ale stihli zmařit životy svých obětí spolu s životy jejich rodin a přátel. Tato kniha přesně popisuje, jak to tenkrát bylo a ukazuje jak pomýlený byl čin tehdejšího prezidenta. A já za tuto knihu panu Dánovi děkuji.

eme
16.07.2018

Opet velmi dobre napsana kniha. Jediny autor od ktereho mam vsechny knihy prectene.

Erzetka
15.07.2018

Musím říct, že za mě jedna z nejpodařenějších "dánovek". Četla se jedním dechem. Ano, souhlas s kn23, chybí tam další osazenstvo z kanceláře 141, ale vůbec to knize nevadilo. :-)

kn23
14.07.2018

Opat skvely Dan,len mi tam chybali aj ostatni z mordparty.ale tak pribeh je zasadeny do deja pred nimi.ale rozhodne nesklamal