Červený kapitán

od:

Červený kapitán

Pri rekonštrukcii starého cintorína v centre Nášho Mesta vykopú robotníci truhlu s pozostatkami bývalého kostolníka z kostola svätej Barbory. Nešetrným zaobchádzaním sa truhla náhodou otvorí a chlapi zistia, že v lebke je zatlčený klinec. Na miesto záhadného nálezu privolajú začínajúceho detektíva z oddelenia vrážd Richarda Krauza a jeho staršieho kolegu Eduarda Burgera. Onedlho zistia, že o odhalenie skutočnej príčiny smrti nebohého kostolníka nemá záujem ani cirkev, ani vyššie miesta... Začnú rozmotávať klbko záhad zapadaných prachom a vôbec netušia, že sa nechtiac dostanú na stopu najväčšej záhady, akú kedy na oddelení vrážd riešili......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26766/cerveny-kapitan-Vbc-26766.jpg 4.3461
Série:

Naše Mesto (6.)

Žánr:
Thrillery, Literatura slovenská
Vydáno:, Slovart (SK)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (99)

Přidat komentář
Kolumbus
13. srpna

Dominik Dán je skvělý vypravěč. Tentokrát však konstrukce: nacisté - StB - templáři byla poněkud přitažená za vlasy. Závěr s bábou a samopalem byl pro mě posledním hřebíkem do hlavy.

madem
04. srpna

Skvělá detektivka. Skvěle vše klapalo a četla se téměř sama. A pak… přišli templáři. Nevěřím v templářský poklad a už vůbec ne, že ho hlídal kostelník v Olomouci, který pro vlastní bezpečnost se ztratil po válce na Slovensko.
Kdyby se vynechali templáři, bylo by to dokonalé.

Hobo
11. července

Excelentní. Co víc dodat? Přece nebudu prozrazovat děj!

BlackFun
17. června

Další skvělá Dánovka! Chvilku mi trvalo než jsem se začetla, ale pak už to mělo spád. Rozhodně doporučuju přečíst!

Astonius
02. června

Na jednu stranu jsem byla nadšená - z popisovaného prostředí policejního vyšetřování, které je velmi realistické a věrné, z neotřelého námětu, kterým je nalezený "hřebík v hlavě" nebožtíka i z atmosféry doby těsně po revoluci, kde je cítit ještě doznívající moc totalitního režimu. Na druhou stranu musím však také uvést, že mínus knihy vidím v někdy krkolomném slohu - hlavně ve vztahu k použitým dialogům. Vůbec mi nevadí hovorové či vulgární výrazy, protože mezi chlapy se takto prostě mluví, to je v pořádku, ale vadil mi ten křečovitý "policejní humor", kterého tam bylo na mne moc. Kdyby se použil opravdu jen občas, bylo by to ku prospěchu věci - umocňovalo by to uvěřitelnost, protože lidé se tak opravdu občas baví a snaží se vše zlehčovat, ale když jsem to nacházela prakticky v každém rozhovoru, který vedl policista s někým nebo policista s dalšími policisty (tam to bylo obzvlášť hustě), působilo to na mne jistým buranstvím a hloupostí. Partička "kamarádů" policajtů, kteří se sešli na dovolené a jakoby mimochodem pomáhali kolegovi s vyšetřováním, tak na mne působila jako pitomci na tahu, kteří ani při vážné věci nedokážou přestat s vtipkováním a tvářit se alespoň chvíli vážně. Celkový historický přesah, do kterého to nakonec vyústilo, byl pro mne také dost přitažený za vlasy. Jinak ale knihu hodnotím velmi kladně a myslím si, že autor se přiřadí k dalším (např. Kingovi nebo Robothamovi), jejichž příběhy mne i přes vady, které v nich nacházím, vábí svojí atmosférou, že nad tím jen mávnu rukou a už teď se těším na další případ. Doporučuji.

1.Agness
30. května

Detektivka mě bavila, nemůžu si ale pomoct, častokrát mi připadalo, že se autor stylizuje do Eda McBaina. Ten je ovšem jiná liga. Další minus byla gradace, příběh na konci spíš vyšuměl, protože rozuzlení už dávno proběhlo a žádné další se nekonalo. Autor mě ale i tak zaujal, i když se zrovna v této knize snažil skloubit možná až moc, každopádně až bude čas, třeba po něm sáhnu znovu.

harena
17. května

Moje pátá dánovka a podle mne zatím nejlepší. Má všechno, co krimi nebo thriller má mít. 400 stránek akce, napětí a vtipné dialogy mě přiměly často k úsměvu.Kniha je psaná svižným tempem a vyšetřování je zasazeno do porevolučního období na Slovensku. STB a templáři se stále snaží ovlivňovat vyšetřování kriminálky a díky tomu se Krauz, Burger i my dozvíme stručnou a zajímavě podanou historii templářů.Na styl psaní DD jsem si zvykla už po přečtení jeho první knihy a naprosto mi nevadí, naopak mám chuť si "kapitána" půjčit jako audioknihu ve slovenštině.

85098211
26. dubna

(audiokniha)
Knihu jsem si vybrala do Čtenářské výzvy na základě doporučení kamaráda, o kterém vím, že Dominik Dán je jeho oblíbený spisovatel. Pro poslech jsem samozřejmě zvolila slovenskou verzi - protože originál je v tomto případě prostě nutností :-). Příběh si mne získal hned od začátku a zůstal po celou dobu napínavý. Nemám vůbec žádné výhrady, naopak - já jsem byla nadšená ;-). A určitě si ještě nějakou další autorovu knihu přečtu.

sarka45
11. dubna

Vybrala jsem kvůli výzvě a hodnocení zde na databázi, ale toto není vůbec můj šálek kávy. Poslouchala jsem jako audioknihu a jediné, co se mi na ní líbilo, byla nádherná slovenština, kterou jsem si opět oživila. Jinak mi to připadalo dost přitažené za vlasy. Žádný z hrdinů mi nepřipadal sympatický, všichni byli strašně "vtipní", stříleli ze služebních zbraní a nikdo z nadřízených si ani nevšiml, že jim chybí náboje. V knize bylo podle mne spoustu "vaty" nevztahující se k příběhu. Nesedí mi jazykový styl autora ani samotný příběh. Doposlouchala jsem jen z dostatku disciplíny. K tomuto autorovi se určitě nevrátím.

JelloBiafra
30. března

Zabudnite na filmovú adaptáciu. Tá má totiž od tejto knižnej predlohy ďaleko a vzala si z nej len torzo príbehu. Krauz tentoraz pátra na vlastnú päsť a snaží sa rozlúštiť záhadu smrti kostolníka Karola Kloknera, ktorý zrejme vedel jedno tajomstvo pochádzajúce zo stredovekých templárských časov. Rozbieha teda svoje súkromné vyšetrovanie a púšťa sa do nebezpečnej hry, pretože svine nespia a snažia sa zamiesť svoje nedávne zločiny pod koberec. Musím priznať že táto kniha je úplne iná než prechádzajúce a aj nasledujúce Dánove knihy. Je tu cítiť silné mysteriózno kombinované s prvkami dobrodružného románu a ako celok to veľmi obstojne funguje. Bez výhrady jeden z najlepších románov Dominika Dána, ktoré som zatiaľ čítal.

chamyl
19. března

Slovenská Šifra mistra Leonarda.
Ale nenudil jsem se. Dominik Dán se ujal neotřelého tématu a čtivě ho zasadil do zajímavých historicko-společenských kulis. Příběh hezky ubíhá a vypravěčův styl nenásilně láká k dalším autorovým knihám.

ivoiro
16. března

Sérii čtu na přeskáčku, ale kniha od knihy se mi líbí víc a víc. Už se těším, až seženu další knihu této série.

Makropulos
08. března

Skoro nečtu detektivky, velmi nerada čtu o STB a templářů už poslední dobou bylo taky dost. Ale přesto mě moje první setkání s Dominikem Dánem mile překvapilo. Velmi dobře se to čte, má to spád, jazyk a vtípky policajtů mi nevadily, jen občas některé situace mi přišly trochu přitažené za vlasy a některá fakta trochu přizpůsobená, ale jinak mohu říct, že jsem docela s uspokojením splnila další bod Výzvy. A jsem ráda, že jsem četla slovenský originál.

Skripi
24. února

Autora nemám veľmi rád kvôli obdobiu, v ktorom sa odohrávajú deje v jeho knihách ale táto bola príjemné prekvapenie.

Schamila
20. února

Tak to byla moc dobrá jízda - první kniha od tohoto spisovatele, děsné krimi, děsná historie a představa, že tato složka je stále v akci - strašné!!! Zbav nás od všeho zlého. Tímto jsem si splnila ČV - slovenský spisovatel a bonus navíc - čteno v originále - tak jsem si po několika desítkách let připomněla krásnou slovenštinu. Knihu moc doporučuji - hodně zajímavé!!!

Atanone
13. února

(audiokniha)
Na Dána jsem se chystala a využila ČV. Zajímalo mě téma knihy,totalita,kterou většina lidí ještě pamatuje,je téma ošidné,takže jsem byla zvědavá.
Knihu jsem poslouchala v češtině,což mi nakonec přišlo jako škoda,protože styl je chlapsky jadrný a v originále bych si ho vychutnala daleko líp.
Musím říct,že to byla jízda..místy neuvěřitelná,ale i tak úžasná. Nechci spojlerovat,takže pouze smekám a těším se na další knihy tohoto autora.

AlenaF
28. ledna

Dvojici detektivů Krauz + Burger mám ráda. Ke knize jsem se vrátila po uvedení filmu Rudý kapitán. Film se mi líbil, i když kniha je kniha. Doporučuji.

HCh
22. ledna

Včera jsem se koukal na film a docela se mi líbil. I když se mi film líbil, na databázi filmů je hodnocení spíš rozporuplné. Pak jsem zjistil, že autorem je Dominik Dán a že kniha byla načtena ve dvou verzích jednou od Martina Stránského a podruhé od slovenského herce Jozefa Vajdy. Pro poslech jsem zvolil druhou variantu a nelituji. Námět detektivky je hodně zajímavý, děj podle mě nemá hluchá místa. Protože toto je moje první setkání s tímto autorem a líbí se mi jeho styl, určitě si ještě nějakou Dánovku přečtu/poslechnu.

Wiedzmin
22. ledna

Moje první Dánovka. Je to už rok, co sem ji naposled držel v ruce, ale pamatuji si ji, jak kdybych ji četl včera. Atmosférické, chytré, svižné a napínavé čtení.

Chesterton
02. ledna

Detektivky Dominika Dána mám ráda pro jejich autentickou atmosféru včetně drsného policejního humoru a komunistické "retrospektivy" :) Mám raději poklidné anglické detektivky, ale pro autorovy zkušenosti s policií si nenechám žádnou "dánovku" asi ujít:))

Vlk.kh
29.12.2017

První Dánovka, co jsem četl. Když se děj rozjel naplno a začalo docházet k postupnému rozuzlení tajemství kolem případu, dostal jsem trochu strach, aby autor nepřetáhl strnunu a nesklouzl k nějakému paskvilu. Zkrátka, jestli si pan spisovatel neukousl moc velké sousto se zápletkou, jakou začal rozjíždět. Ale musím konstatovat, že se mu to povedlo na jedničku.

Anasa
23.12.2017

Zase jsem měla audioknihu a dost dlouho jsem si říkala, že skončím, protože knihy o mučení a týrání nečtu, protože mne všemohoucnost a a praktiky StB rozčilují. Ale všechno jsem to skousla, nic jsem nevynechala. Na to byl příběh moc dobře napsaný, nedovolil mi skončit. Zkusím od Dána něco dalšího, snad jsem konečně našla autora, který píše takovou tu klasickou detektivku

bertrand
09.12.2017

Tak jsem viděl film a že si otevřu knížku, abych viděl jestli je stejně blbá. Sklaplo mi po pár stránkách.
Do filmu ji zhmotnil někdo, kdo nikdy neseděl s kámošama v zaplivané čtvrté cé, komu sprostý slovo nesedí v hubě, kdo viděl víc filmů jak živejch obyčejnejch lidí a kdo si bůhvíproč myslí, že Michal Suchánek může hrát mužnýho agenta StB - podle toho to taky vypadá.
A knížku napsal někdo, kdo je toho prvního pravej opak a podle toho to taky vypadá!
Body snižuju jenom za podivnou zápletku s templářema, která se hodí snad do Indiana Jonese, ale tady byla jako pěst na oko... ale jinak - lahoda pane jahoda....škoda, že nemám k mání slovenskej originál, ale jen českou kopii....

faba
14.11.2017

Knihu jsem si přečetl po zhlédnutí filmu. Bohužel jsem to četl v češtině, což ubralo na autentičnosti a taky mě překlad ZKLAMAL. Horší překlad jsem v životě nečetl!!! Už nikdy více. Překladatel asi používal Google translator. Počeštěné slovenské výrazy, no hrůza. Není nad to si knihy tohoto autora číst v originále. Což jsem poté učinil... Tak že, česká verze za ***, originál *****.

St.Evelin
31.10.2017

Tohoto autora jsem objevila čistě náhodou díky letošní Četnářské výzvě a jsem za to moc ráda. Už jsou na cestě ke mě další knihy!
Z příbehu mi běhal mráz po zádech, ta minulost nám ještě stále dýchá na záda!
Perfektní detektivka!

TomK
15.10.2017

Díky této knize jsem zařadil pana Dána do mé knihovny. Na styl vyprávění a psaní jsem si po pár stránkách zvykl velice rychle a ani vtipné dialogy, kterých je opravdu mnoho, mne nedokázaly odradit (dokonce mne přišli vtipné a nejednou mne donutily se zasmát) . Jsem rád, že i naši sousedi mají autora skvělých detektivek :)

Lenka8418
04.10.2017

Skvělá kniha, napínavá od začátku do konce, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Paráda, doporučuji !!!!!!!!

konicekbily
14.09.2017

Je velice dobré pro literaturu, že "lehčí" romány začal psát vysloužilý (a tím pádem problematiky znalý) policista. Humorné vsuvky mi nevadí, věřím, že ve střední Evropě jsou součástí policejní práce. Až budu mít více času, přečtu si více autorových knih.

kapr
21.08.2017

První autorovu knihu, která se mi dostala do ruky, jsem nedávno otevřel a po několika stránkách prozatím odložil. Pro mne je ale i toto zbytečně příliš drsný příběh, který vybočuje z okruhu knih které si obvykle půjčuji, a ovlivňuje to i výsledné hodnocení, které z podstatné části u mne vždy tvoří to do jaké míry bych si ji chtěl pořídit a zařadit do vlastní knihovny. Až přehnaná drsnost se vztahuje k popisu scén které proběhly v minulosti, u aktuálního děje je autor ke čtenáři i postavám přeci jen o něco málo milosrdnější. Čte se jako standardní detektivka, v poslední čtvrtině se pak autor vrací ke kořenům příběhu a zavádí nás proto chvílemi do až neočekávaně hluboké minulosti.

gleti
11.08.2017

Dobrá detektivka, jen já jsem alergická na laciný motiv středověkého tajemství.