Červený kapitán

Pri rekonštrukcii starého cintorína v centre Nášho Mesta vykopú robotníci truhlu s pozostatkami bývalého kostolníka z kostola svätej Barbory. Nešetrným zaobchádzaním sa truhla náhodou otvorí a chlapi zistia, že v lebke je zatlčený klinec. Na miesto záhadného nálezu privolajú začínajúceho detektíva z oddelenia vrážd Richarda Krauza a jeho staršieho kolegu Eduarda Burgera. Onedlho zistia, že o odhalenie skutočnej príčiny smrti nebohého kostolníka nemá záujem ani cirkev, ani vyššie miesta... Začnú rozmotávať klbko záhad zapadaných prachom a vôbec netušia, že sa nechtiac dostanú na stopu najväčšej záhady, akú kedy na oddelení vrážd riešili......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26766/cerveny-kapitan-Vbc-26766.jpg 4.2485

Naše Mesto (6.)

Thrillery, Literatura slovenská
Vydáno:, Slovart (SK)

pepa4081
02. prosince

Nemám rád příběhy se špióny a už vůbec ne ty s STB, což ovlivní mé hodnocení. Zápletka s těmi, kdo ochraňují prsten, mi přijde také nějak moc ohraná. Nechce se mi věřit, že i tuto knihu napsal pan Dán podle případu, se kterým se sám setkal. I toho střílení na konci, které nikdo nevyšetřuje se mi zdálo trochu moc. Co mi naopak přišlo velmi věrohodné je napojení STB na církev a další „mocné“ před revolucí, i po ní.
Styl knihy je opět perfektní, střídají se napínavé pasáže s těmi lehčími a těch 400 stran jsem zvládl za dva dny. Film jsem neviděl.
Uspokojivé.

Albina
27. listopadu

Otrava. Všechny moje výtky se vyskytují už v předcházejících komentářích, tak se nebudu opakovat.

IvanaVa12

Po přečtení prvních několika stran jsem se už nedokázala odtrhnout a četla a četla. Skvělé počtení.

Ajrad1981

Tak nějak si nejsem jistá, jak knihu ohodnotit, dost mě mate fakt, že je to něco jiného, než ostatní dánovky, teda podle mého názoru. Kromě StB jsou v příběhu zamotaní i templáři a nacisti, pátrání podle pouhých náznaků, šifer mi připomnělo spíš Dana Browna, nebo Arnošta Vašíčka, když bych chtěla s přirovnáním zůstat u nás doma. Ale kdybych čekala, že budu číst příběh tohoto rázu, tak na plný počet by to nebylo. Tak na 85 - 90%.
Ale klobouk dolů před Krauzem, tu poslední klíčovou větu, o dědictví, jsem na rozdíl od Richarda absolutně nepochopila.

Reat

Přiznávám se bez mučení, jakého se dostalo oboum Kloknerům, že se mi do zprofanovaného Rudého Kapitána moc nechtělo. Jednak jsem znal zápletku z filmu, který byl vysloveně debilní a navíc herci s výjimkou pana Geišberga coby Edy Burgera mi k mým představám o mordpartě ani trochu nepasovali, a taky tím, že jsem tak trošku tušil, že tohle bude těžší oříšek, když se tady DD pustil na jiný led a obával jsem se zklamání. Tak to se rozhodně nekonalo, prostě kdo umí, ten umí, ale...nemůžu si pomoct, prostě je to jiné (horší?) než ostatní Dánovky. Až moc zbytečně rozplizlé do všech stran....nacisté, Göring, templáři, estébáci a na konci bezdomovkyně se samopalem a ostrými....no nazdar. Bavilo mě to, bylo to napínavé, jako obřího fandu DD mě vysloveně potěšilo být přítomen Chosého nástupu na plac, ale lehoulinké výhrady prostě jsou. Pořád to ovšem v pohodě stačí na pět hvězd, to bezpochyby.

Kolumbus

Dominik Dán je skvělý vypravěč. Tentokrát však konstrukce: nacisté - StB - templáři byla poněkud přitažená za vlasy. Závěr s bábou a samopalem byl pro mě posledním hřebíkem do hlavy.

madem

Skvělá detektivka. Skvěle vše klapalo a četla se téměř sama. A pak… přišli templáři. Nevěřím v templářský poklad a už vůbec ne, že ho hlídal kostelník v Olomouci, který pro vlastní bezpečnost se ztratil po válce na Slovensko.
Kdyby se vynechali templáři, bylo by to dokonalé.

Hobo

Excelentní. Co víc dodat? Přece nebudu prozrazovat děj!

BlackFun

Další skvělá Dánovka! Chvilku mi trvalo než jsem se začetla, ale pak už to mělo spád. Rozhodně doporučuju přečíst!

Astonius

Na jednu stranu jsem byla nadšená - z popisovaného prostředí policejního vyšetřování, které je velmi realistické a věrné, z neotřelého námětu, kterým je nalezený "hřebík v hlavě" nebožtíka i z atmosféry doby těsně po revoluci, kde je cítit ještě doznívající moc totalitního režimu. Na druhou stranu musím však také uvést, že mínus knihy vidím v někdy krkolomném slohu - hlavně ve vztahu k použitým dialogům. Vůbec mi nevadí hovorové či vulgární výrazy, protože mezi chlapy se takto prostě mluví, to je v pořádku, ale vadil mi ten křečovitý "policejní humor", kterého tam bylo na mne moc. Kdyby se použil opravdu jen občas, bylo by to ku prospěchu věci - umocňovalo by to uvěřitelnost, protože lidé se tak opravdu občas baví a snaží se vše zlehčovat, ale když jsem to nacházela prakticky v každém rozhovoru, který vedl policista s někým nebo policista s dalšími policisty (tam to bylo obzvlášť hustě), působilo to na mne jistým buranstvím a hloupostí. Partička "kamarádů" policajtů, kteří se sešli na dovolené a jakoby mimochodem pomáhali kolegovi s vyšetřováním, tak na mne působila jako pitomci na tahu, kteří ani při vážné věci nedokážou přestat s vtipkováním a tvářit se alespoň chvíli vážně. Celkový historický přesah, do kterého to nakonec vyústilo, byl pro mne také dost přitažený za vlasy. Jinak ale knihu hodnotím velmi kladně a myslím si, že autor se přiřadí k dalším (např. Kingovi nebo Robothamovi), jejichž příběhy mne i přes vady, které v nich nacházím, vábí svojí atmosférou, že nad tím jen mávnu rukou a už teď se těším na další případ. Doporučuji.

1.Agness

Detektivka mě bavila, nemůžu si ale pomoct, častokrát mi připadalo, že se autor stylizuje do Eda McBaina. Ten je ovšem jiná liga. Další minus byla gradace, příběh na konci spíš vyšuměl, protože rozuzlení už dávno proběhlo a žádné další se nekonalo. Autor mě ale i tak zaujal, i když se zrovna v této knize snažil skloubit možná až moc, každopádně až bude čas, třeba po něm sáhnu znovu.

harena

Moje pátá dánovka a podle mne zatím nejlepší. Má všechno, co krimi nebo thriller má mít. 400 stránek akce, napětí a vtipné dialogy mě přiměly často k úsměvu.Kniha je psaná svižným tempem a vyšetřování je zasazeno do porevolučního období na Slovensku. STB a templáři se stále snaží ovlivňovat vyšetřování kriminálky a díky tomu se Krauz, Burger i my dozvíme stručnou a zajímavě podanou historii templářů.Na styl psaní DD jsem si zvykla už po přečtení jeho první knihy a naprosto mi nevadí, naopak mám chuť si "kapitána" půjčit jako audioknihu ve slovenštině.

(audiokniha)
Knihu jsem si vybrala do Čtenářské výzvy na základě doporučení kamaráda, o kterém vím, že Dominik Dán je jeho oblíbený spisovatel. Pro poslech jsem samozřejmě zvolila slovenskou verzi - protože originál je v tomto případě prostě nutností :-). Příběh si mne získal hned od začátku a zůstal po celou dobu napínavý. Nemám vůbec žádné výhrady, naopak - já jsem byla nadšená ;-). A určitě si ještě nějakou další autorovu knihu přečtu.

sarka45

Vybrala jsem kvůli výzvě a hodnocení zde na databázi, ale toto není vůbec můj šálek kávy. Poslouchala jsem jako audioknihu a jediné, co se mi na ní líbilo, byla nádherná slovenština, kterou jsem si opět oživila. Jinak mi to připadalo dost přitažené za vlasy. Žádný z hrdinů mi nepřipadal sympatický, všichni byli strašně "vtipní", stříleli ze služebních zbraní a nikdo z nadřízených si ani nevšiml, že jim chybí náboje. V knize bylo podle mne spoustu "vaty" nevztahující se k příběhu. Nesedí mi jazykový styl autora ani samotný příběh. Doposlouchala jsem jen z dostatku disciplíny. K tomuto autorovi se určitě nevrátím.

JelloBiafra

Zabudnite na filmovú adaptáciu. Tá má totiž od tejto knižnej predlohy ďaleko a vzala si z nej len torzo príbehu. Krauz tentoraz pátra na vlastnú päsť a snaží sa rozlúštiť záhadu smrti kostolníka Karola Kloknera, ktorý zrejme vedel jedno tajomstvo pochádzajúce zo stredovekých templárských časov. Rozbieha teda svoje súkromné vyšetrovanie a púšťa sa do nebezpečnej hry, pretože svine nespia a snažia sa zamiesť svoje nedávne zločiny pod koberec. Musím priznať že táto kniha je úplne iná než prechádzajúce a aj nasledujúce Dánove knihy. Je tu cítiť silné mysteriózno kombinované s prvkami dobrodružného románu a ako celok to veľmi obstojne funguje. Bez výhrady jeden z najlepších románov Dominika Dána, ktoré som zatiaľ čítal.

chamyl

Slovenská Šifra mistra Leonarda.
Ale nenudil jsem se. Dominik Dán se ujal neotřelého tématu a čtivě ho zasadil do zajímavých historicko-společenských kulis. Příběh hezky ubíhá a vypravěčův styl nenásilně láká k dalším autorovým knihám.

ivoiro

Sérii čtu na přeskáčku, ale kniha od knihy se mi líbí víc a víc. Už se těším, až seženu další knihu této série.

Makropulos

Skoro nečtu detektivky, velmi nerada čtu o STB a templářů už poslední dobou bylo taky dost. Ale přesto mě moje první setkání s Dominikem Dánem mile překvapilo. Velmi dobře se to čte, má to spád, jazyk a vtípky policajtů mi nevadily, jen občas některé situace mi přišly trochu přitažené za vlasy a některá fakta trochu přizpůsobená, ale jinak mohu říct, že jsem docela s uspokojením splnila další bod Výzvy. A jsem ráda, že jsem četla slovenský originál.

Skripi

Autora nemám veľmi rád kvôli obdobiu, v ktorom sa odohrávajú deje v jeho knihách ale táto bola príjemné prekvapenie.

Schamila

Tak to byla moc dobrá jízda - první kniha od tohoto spisovatele, děsné krimi, děsná historie a představa, že tato složka je stále v akci - strašné!!! Zbav nás od všeho zlého. Tímto jsem si splnila ČV - slovenský spisovatel a bonus navíc - čteno v originále - tak jsem si po několika desítkách let připomněla krásnou slovenštinu. Knihu moc doporučuji - hodně zajímavé!!!

Atanone

(audiokniha)
Na Dána jsem se chystala a využila ČV. Zajímalo mě téma knihy,totalita,kterou většina lidí ještě pamatuje,je téma ošidné,takže jsem byla zvědavá.
Knihu jsem poslouchala v češtině,což mi nakonec přišlo jako škoda,protože styl je chlapsky jadrný a v originále bych si ho vychutnala daleko líp.
Musím říct,že to byla jízda..místy neuvěřitelná,ale i tak úžasná. Nechci spojlerovat,takže pouze smekám a těším se na další knihy tohoto autora.

AlenaF

Dvojici detektivů Krauz + Burger mám ráda. Ke knize jsem se vrátila po uvedení filmu Rudý kapitán. Film se mi líbil, i když kniha je kniha. Doporučuji.

HCh

Včera jsem se koukal na film a docela se mi líbil. I když se mi film líbil, na databázi filmů je hodnocení spíš rozporuplné. Pak jsem zjistil, že autorem je Dominik Dán a že kniha byla načtena ve dvou verzích jednou od Martina Stránského a podruhé od slovenského herce Jozefa Vajdy. Pro poslech jsem zvolil druhou variantu a nelituji. Námět detektivky je hodně zajímavý, děj podle mě nemá hluchá místa. Protože toto je moje první setkání s tímto autorem a líbí se mi jeho styl, určitě si ještě nějakou Dánovku přečtu/poslechnu.

Wiedzmin

Moje první Dánovka. Je to už rok, co sem ji naposled držel v ruce, ale pamatuji si ji, jak kdybych ji četl včera. Atmosférické, chytré, svižné a napínavé čtení.

Chesterton

Detektivky Dominika Dána mám ráda pro jejich autentickou atmosféru včetně drsného policejního humoru a komunistické "retrospektivy" :) Mám raději poklidné anglické detektivky, ale pro autorovy zkušenosti s policií si nenechám žádnou "dánovku" asi ujít:))

Vlk.kh
29.12.2017

První Dánovka, co jsem četl. Když se děj rozjel naplno a začalo docházet k postupnému rozuzlení tajemství kolem případu, dostal jsem trochu strach, aby autor nepřetáhl strnunu a nesklouzl k nějakému paskvilu. Zkrátka, jestli si pan spisovatel neukousl moc velké sousto se zápletkou, jakou začal rozjíždět. Ale musím konstatovat, že se mu to povedlo na jedničku.

Anasa
23.12.2017

Zase jsem měla audioknihu a dost dlouho jsem si říkala, že skončím, protože knihy o mučení a týrání nečtu, protože mne všemohoucnost a a praktiky StB rozčilují. Ale všechno jsem to skousla, nic jsem nevynechala. Na to byl příběh moc dobře napsaný, nedovolil mi skončit. Zkusím od Dána něco dalšího, snad jsem konečně našla autora, který píše takovou tu klasickou detektivku

bertrand
09.12.2017

Tak jsem viděl film a že si otevřu knížku, abych viděl jestli je stejně blbá. Sklaplo mi po pár stránkách.
Do filmu ji zhmotnil někdo, kdo nikdy neseděl s kámošama v zaplivané čtvrté cé, komu sprostý slovo nesedí v hubě, kdo viděl víc filmů jak živejch obyčejnejch lidí a kdo si bůhvíproč myslí, že Michal Suchánek může hrát mužnýho agenta StB - podle toho to taky vypadá.
A knížku napsal někdo, kdo je toho prvního pravej opak a podle toho to taky vypadá!
Body snižuju jenom za podivnou zápletku s templářema, která se hodí snad do Indiana Jonese, ale tady byla jako pěst na oko... ale jinak - lahoda pane jahoda....škoda, že nemám k mání slovenskej originál, ale jen českou kopii....

faba
14.11.2017

Knihu jsem si přečetl po zhlédnutí filmu. Bohužel jsem to četl v češtině, což ubralo na autentičnosti a taky mě překlad ZKLAMAL. Horší překlad jsem v životě nečetl!!! Už nikdy více. Překladatel asi používal Google translator. Počeštěné slovenské výrazy, no hrůza. Není nad to si knihy tohoto autora číst v originále. Což jsem poté učinil... Tak že, česká verze za ***, originál *****.

St.Evelin
31.10.2017

Tohoto autora jsem objevila čistě náhodou díky letošní Četnářské výzvě a jsem za to moc ráda. Už jsou na cestě ke mě další knihy!
Z příbehu mi běhal mráz po zádech, ta minulost nám ještě stále dýchá na záda!
Perfektní detektivka!