Červený kapitán

Pri rekonštrukcii starého cintorína v centre Nášho Mesta vykopú robotníci truhlu s pozostatkami bývalého kostolníka z kostola svätej Barbory. Nešetrným zaobchádzaním sa truhla náhodou otvorí a chlapi zistia, že v lebke je zatlčený klinec. Na miesto záhadného nálezu privolajú začínajúceho detektíva z oddelenia vrážd Richarda Krauza a jeho staršieho kolegu Eduarda Burgera. Onedlho zistia, že o odhalenie skutočnej príčiny smrti nebohého kostolníka nemá záujem ani cirkev, ani vyššie miesta... Začnú rozmotávať klbko záhad zapadaných prachom a vôbec netušia, že sa nechtiac dostanú na stopu najväčšej záhady, akú kedy na oddelení vrážd riešili......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26766/cerveny-kapitan-Vbc-26766.jpg 4.2543

Naše Mesto (6.)

Thrillery, Literatura slovenská
Vydáno:, Slovart (SK)

Kniha Červený kapitán

jprst

Detektivní příběh řešící vraždu v minulém režimu utajenou je dobrý námět a začátek dokáže čtenáře skutečně upoutat. Autor předvádí, že o praktikách předlistopadového režimu ví víc než dost. A pak najednou přimotá templáře, vševědoucího historika a nakonec ještě bábu s automatem a najednou je ze slibně se rozvíjející detektivky jen trapná čalamáda, se kterou si autor už neporadil.

Joges

Další povedený díl mordparty z Našeho Města. Líbil se mi osobitý a sugestivní styl vyprávění, výstavba děje, rozložení kapitol, nové nápady, napětí a postavy, které nenudily. Popisné a vysvětlující pasáže mi nevadily (naopak jsem se zase něco dověděl) a nad nepovedeným koncem, který nejspíš vypadl z nějakého westernu, a který tentokrát trochu zklamal, jsem přivřel oko. Všechno ostatní před tím bylo totiž velmi povedené. Opět další Dánovka, která bavila.

surikata246

Díky databázi knih další inspirace ke čtení a mé druhé setkání s autorem,rozhodně nezklamalo.

davaprd

Zajímavý příběh ze zajímavé doby.

allyce

Dominik Dán píše lidsky, sugestivně, míchá odbornost, napětí, humor... Například úvodní scéna s kopáči, kterým nechtěně upadne rakev, je dokonalá. Nečekejte akčnost a aleje mrtvých, ale poctivé vyšetřování po česku, vlastně po slovensku :-) Vyšetřovatelé jsou normální chlapi, kteří jsou někdy k zulíbání a někdy na ránu válečkem po hlavě.

babystar

Další napínavý příběh (8. v sérii Naše město). Pokud bych ho brala jako fantazii spisovatele, tak dobrý. Pokud bych si měla myslet, že se něco takového stalo, tak nevěřím. Přišlo mi to trochu "šmrnclé" Danem Brownem. Nevěřím v nějaká mystéria, poklady templářů a tajemství přechovávaná po generace. Zato udavačství a vyhrožování je myslím uvěřitelné. O praktikách STB toho moc z vlastních zkušeností nevím, ale nějak se mi nezdá, že by bylo takové mučení možné ještě i v 80. letech 20. stol. Třeba jsem moc naivní. Každopádně je to velmi napínavý příběh, který stojí za přečtení.

Chingiz

Z hlediska laického čitatele docela ucházející román. Z hlediska mého kamaráda plk. ing. XY ze SIS, skušeného čitatele a znalce, na jehož doporučení jsem mnohokrát dal nelituje, je to smyšlenka bez znalosti toho, jak tajná služba funguje. I když je Dán bejvalej polda. A je fakt literárně nadanej. Taky hodně produktivní. Hodně hodně. Třeba by Červenému kapitánovi prospělo vzít víc času na odbornou přípravu. Taky míň toho, co už jsem četl. No stejně - za mně tak víceméně...ale jo, docela dobrý.

mi-380

1992, další díl porevoluční bratislavské policejní historie.
Témata: církev, zbytky sítě ŠtB, oddělení vražd.
Šachová partie, kde dva hrají, figurkami ale tahá ten třetí. Ale kdo je kdo? Díl asi nejznámější a nejobsáhlejší, zatím jediný zfilmovaný, nechal jsem si číst a využil při tom dokonalý přednes Jozefa Vajdy.
Na Dánových knihách oceňuji jejich uvěřitelnost, tentokrát to ale tak úplně neplatí. Může za to jednak Krauzovo přehnaně nezodpovědné jednání a za druhé mnohokrát už jinými autory použitá středověká záhada.
75% (aktuálně 500 hodnotících s průměrem 84%).
PS: Chronologicky osmý díl, vydaný jako šestý, děj se prolíná s Bestií, která popisuje pátrání v letech 1990 – 1992. Naše Mesto chronologicky: