Červený kapitán

Červený kapitán

Pri rekonštrukcii starého cintorína v centre Nášho Mesta vykopú robotníci truhlu s pozostatkami bývalého kostolníka z kostola svätej Barbory. Nešetrným zaobchádzaním sa truhla náhodou otvorí a chlapi zistia, že v lebke je zatlčený klinec. Na miesto záhadného nálezu privolajú začínajúceho detektíva z oddelenia vrážd Richarda Krauza a jeho staršieho kolegu Eduarda Burgera. Onedlho zistia, že o odhalenie skutočnej príčiny smrti nebohého kostolníka nemá záujem ani cirkev, ani vyššie miesta... Začnú rozmotávať klbko záhad zapadaných prachom a vôbec netušia, že sa nechtiac dostanú na stopu najväčšej záhady, akú kedy na oddelení vrážd riešili... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26766/cerveny-kapitan-Vbc-26766.jpg 4.2344

Naše Mesto (6.)

Detektivky, Literatura slovenská
Vydáno:, Slovart (SK)

kapr
včera

První autorovu knihu, která se mi dostala do ruky, jsem nedávno otevřel a po několika stránkách prozatím odložil. Pro mne je ale i toto zbytečně příliš drsný příběh, který vybočuje z okruhu knih které si obvykle půjčuji, a ovlivňuje to i výsledné hodnocení, které z podstatné části u mne vždy tvoří to do jaké míry bych si ji chtěl pořídit a zařadit do vlastní knihovny. Až přehnaná drsnost se vztahuje k popisu scén které proběhly v minulosti, u aktuálního děje je autor ke čtenáři i postavám přeci jen o něco málo milosrdnější. Čte se jako standardní detektivka, v poslední čtvrtině se pak autor vrací ke kořenům příběhu a zavádí nás proto chvílemi do až neočekávaně hluboké minulosti.
Na autora se chci soustředit a postupně se seznámit s celým jeho dílem. Na DK je nejlépe hodnoceným slovenským spisovatelem, a proto si onu pozornost nepochybně zaslouží.

gleti

Dobrá detektivka, jen já jsem alergická na laciný motiv středověkého tajemství.

Kopretina

První kapitola mě příjemně navnadila a s chutí jsem se do knihy zakousla. Pak mě začala zklamávat, štvát a nudit: zklamávat v tom, že co se dělo v tehdejší době, to byla prostě ta doba, ale špatnosti v církvi, to je děs, mno to je poplatné této době, velmi zkreslený obraz; štvát v dialozích, kdy člověk loví, kdo se spolu vlastně baví, samé tečky, nedořeknuté věty a popis každého prdu, viz kapitola 27, nemusím; nudit krom vyprávění o historii a templářích. Za neotřelý děj a první setkání s autorem dávám za dva body.

katy238

Rudý kapitán je detektivkou, pro kterou nemám srovnání. Nezvyklá zápletka, neotřelé prostředí, dynamický děj. To vše zabaleno do porevolučních ulic Slovenska, ne nepodobných těm našim. Autor žene příběh dopředu stravitelnou rychlostí a předkládá čtenáři jeden neskutečný fakt za druhým. Činí tak s rozvahou, tím dělá příběh skutečným. Pro seznámí s panem Dánem výborná volba.

jarin58

Detektivka to je vynikající a za přednášku o templářích bych nějakou hvězdu přidal.

Fondis

Vyborna detektivka.

Kerberos

Přečetla jsem celou sérii a tenhle díl je podle mě nejlepší.Líbil se mi i film.

Aleh

Na začátku musím hned konstatovat, že mě nazaujala obálka knihy ani její název. Přesto jsem po knize sáhla, protože to byla po delší době jediná z "dánovek", která se v naší knihovně objevila. Autora jsem jako i některé další objevila až tady na DK a chtěla jsem si od něho něco přečíst. A udělala jsem dobře. Zajímavý příběh vraždy starého kostelníka, na kterou se přišlo v podstatě náhodou až po sedmi letech při rekonstrukci starého hřbitova. Na scénu nastupuje dvojice vyšetřovatelů - Richard Krauz a Eduard Burger, kteří začínají rozkrývat pozadí starého kriminálního činu... Určitě si přečtu i některou z dalších "dánovek". Doporučuji.

lubosh

Slibné téma (vyšetřování vraždy ze staré doby v nové době a dědictví StB v práci policie) je zabité najetím na templářskou linku děje ve druhé polovině. V té chvíli Rudý kapitán přestává fungovat i jako dobrá detektivka. Najednou je všude plno náhod (historik v Holešově) a skoro každý, včetně vysloužilých estébáků, Krauzovi bez vytáčet prozradí všechno, co ví... Výsledkem je guláš plný templářů, nacistů, farářů, Göringa, estébáků atd. Komická scénka v závěru s babkou a scorpionem to jenom podtrhuje. Tak dobrý vypravěč, jako je Dominik Dán, má na víc.

PetK

Žádná z knih DD mě nezklamala, ale tato pro mě vyčnívala ještě o kousek výš nad ostatní. Snad proto, že estébáci nemusí být vlastně vůbec minulost. Jasně, templáři jsou už trochu jiný level, ale to autorovi docela ráda odpustím. :-) Několikrát tady v komentářích padlo, že poznámky a fórky policistů jsou iritující, na mě ale působily právě naopak. Nedělám si iluze o humoru třeba lékařů... A nemohla jsem si v té souvislosti nevzpomenout na mého oblíbence Jussi Adler Olsena, kde se právě temno a humor krásně propojují. Opět si neodpustím doporučení k poslechu audio verze ve slovenčině.

Toffee

Mé první setkání s Dominikem Dánem nedopadlo špatně, i když po prvních 50 stránkách jsem měla chuť knížku odložit. Neskutečně mi vadilo, jak všichni pořád jen vtipkují. Detektivové, "hrobníci", patolog, svědkové... jakmile se tam někdo s někým baví, všichni se vzájemně pořád chytají za slovo, dělají žertovné narážky, vtipy... Fakt iritující, zvlášť když si to představím. Jako detektivka zajímavé hlavně výstižným zobrazením společnosti krátce po revoluci. Ale ti templáři?! Je zřejmé, že autor neodolal pokušení vyvézt se na vlně Šifry mistra Leonarda. Nebyl sám a jeho pokus není z nejhorších.

pocitac311

Dobré! Ako keby to ani nenapísal DD. Je tam kopa úletov (ježibaba so škorpiónom na stanici), akčných scén hraničiacich s Ch. Norrisom, záver je trocha odfláknutý, ale čítalo sa to dobre.

francouz

Moje první setkání s Dominikem Dánem, bylo velmi intenzivní. Ano děj má velký spád a to, že se odehrává po revoluci a ukazuje praktiky STB, je tou silnější stránkou knihy. Trošku mě zklamalo propojení s templářským pokladem, ano na něj odkazuje mnoho knih, ale tady bych řekl, že je to spíše ke škodě, autor se pokouší poměrně slušně fabulovat a zapojuje do toho mocný nástroj latinu, ale není to k uvěření . Jinak jsou oba detektivové velmi zajímavé postavy, hlavně ten co má něco s čelistí, buldočí syndrom je znát na všech jeho krocích.
Je škoda, že se autor nedržel sítě STB a jejich konfidentů, trošku nakouknout víc pod pokličku jejich pohnutek, protože jinak to bylo velmi svižné a poměrně čtivé.

Selinute

Jedna z nejlepších "Dánovek", které jsem doposud četla. Jako vždy hodně přesvědčivá a napínavá až do samého konce. Nadšena knihou, rozhodla jsem se shlédnout i stejnojmenný film. Ten je však, bohužel, jen slabým odvarem... A tak radím: "Zůstaňte u knihy, je vynikající!"

DennisMoore

Rudý kapitán mě hned několikrát překvapil - a většinou v tom dobrém smyslu. Obzvlášť se mi líbilo, jak Dominik Dán spojil dva (tři) žánry, jejichž spojení bych nečekal, a jak plynule a přitom překvapivě přešel od retro detektivky ke stylu, řekněme, Dana Browna. Vadila mi ovšem jeho neustálá potřeba vkládat hrdinům do úst humorné mono- i dialogy, jež většinou působily spíše nuceným dojmem než přirozeně, a také těch šťastných náhod bylo na můj vkus příliš. Za poslední výtku ale Dán nemůže - nechápu totiž, proč bylo nutné knihu překládat. Například jedna část, kdy v původní verzi slovenské postavy s největší pravděpodobností mluví česky a české zase slovensky, kvůli tomu úplně ztratila smysl.

Aleen

Objevila jsem slovenského Jefferiho Deavra! Jsem nadšená. Je to geniální vypravěč, který zná všechno z první ruky, přímo z terénu, protože sám je, nebo byl policistou, respektive i příslušníkem VB. Příběh zajímavý, hrdina lidský a morální a schopnost vyprávět má pan Dán vynikající.

misan69
19.12.2016

super !

Pampalini
15.11.2016

Možno priveľa príbehov spletených do jedného, ale má to zmysel. Je potrebné sa trocha viac zahĺbiť a je to veľmi dobré. Kombinácia ŠtB, hriechov minulosti a templárov pritiahnutá za vlasy, ale prečo nie? Chápem prečo templársku linku z filmu vypustili. Film je predsa len ľahšie a masovejšie stráviteľné médium. Knihy sú pre tých, čo zvyknú premýšľať… Určite stojí za prečítanie. Nadpriemerná detektívka.

Pilatko
27.10.2016

Za mě ano. Dej pro mě že začátku docela chaotický, ale jakmile jsem pochopila souvislosti, hned se mi to lépe četlo.

laepus
04.10.2016

Moje první Dánovka a přiznám, že kvůli upoutávce na film jsem knihu zhltnul rychle ještě před návštěvou kina. Už ze slova zhltnul je patrné, že do mě doslova spadla. I když mi byly některé názory policajtů vyloženě protivné, bral jsem to tak, že jsou to stejně jen fízlové a smyšlené postavy. Děj je krásně zamotaný a propletený ve čtyřech časových (dějinných) rovinách, přesto není problém se v ději i postavách orientovat. Je také vidět, že autor sloužil nebo stále slouží u kriminálky, protože suchých a zárověn uvěřitelných policejních hlášek bylo plno. Pro mě vynikající napínavá detektivka.

Kakho-Oto
03.10.2016

Kniha se čte určitě dobře, nicméně se jedná o román se smyšleným dějem. Templářská dějová linka je pro příběh stěžejní, ale zároveň se jedná o těžko uvěřitelnou věc: jednotliví členové, kteří znají cestu ke zlatu, mlčí, i když je zrůdní protivníci mučí jakkoliv - a to již po několik staletí!! O StB si nedělám iluze, ale tak jak v knize se nechovali snad ani v padesátých letech (v osmdesátých letech určitě ne). Zvěrstva prováděná běžnými faráři není ani potřeba komentovat... Němci nezaznamenávali přesný popis mučení - proč by to dělali? Pobavil profesor historie Barták - Dán si představuje historika jako osobu, která zná z hlavy snad všechna známá fakta o historii, což je samozřejmě zhola nemožné a tudíž velký nesmysl. Navíc profesor tvrdí, že dopadení parašutisté byli na místě zastřeleni - tomu by tak bylo jenom v případě, kdyby se partyzáni bránili se zbraněmi v ruce. V opačném případě by je Němci zajali a poté by se je snažili získat pro sebe (konfidenti - viz Čurda, rádiové protihry). Historickým nesmyslem je též tvrzení, že Státní bezpečnost vznikla až po únoru 1948. Ve skutečnosti byl celý SNB založen již v roce 1945, brzy po válce.

Kraken126
23.09.2016

Nemá to chybu, ale má to mnoho chybiček. Autor precizně dokázal zmapovat část novodobých dějin o kterých se mlčí a dlouho mlčet bude. Bureš je toho důkazem. Baba Jaga se škorpionem, přestřelka na nádraží jsou slabé články věrohodnosti děje. Trochu nejasný a rozpačitý závěr. Podobné jako u Jo Nesbo. Nicméně pan Dán norského krále severské krimi Jo Nesba vysoce převyšuje a je mi mnohem bližší. Audio je skvěle namluvené. Přes drobné chybičky dávám hodnocení nejvyšší a autorovi skládám hlubokou poklonu.

ivulka15
09.09.2016

Svižně a čtivě napsané ale zápletka s templáři byla trošku slabší.Doufám,že tahle doba už je opravdu pryč.

rodak
08.09.2016

Dobrá detektivka ,perfektni hovory policistu.Dej s Templarema malinko slabsi ,ale za sebe spokojen.

Skawin
01.09.2016

Detektivky moc nečtu, ale styl pana Dána mě chytl. Jasné, svižné, čtivé. Bohužel doba byla taková jaká byla, ale pan Dán se tohoto tématu zhostil se ctí.

teery.ts
18.08.2016

Velmi čtivá detektivka, oceňuji i humor, kterým je kniha protkána, občas jsem se musela smát i nahlas :-) Příjemná změna po těch všech severských detektivkách. Rozhodně se chystám na další knihu!

babsi66
15.08.2016

Moje první detektivka od Dána. No popravdě, tři hvězdičky dávám jen díky svižnému tempu vyprávění.

Zápletku pro mne zabila pointa na téma templáři a jejich poklad. Smotat dohromady Templáře, Gestapo a Státní bezpečnost bylo na mě trochu silný kafe. Jak v knize několikrát zaznělo "Tohle je jak z románu". Ano, je. Bohužel v prostředí porevolučního Československa to celé na mne působilo přehnaně.

Jaruš7
10.08.2016

Skvělé, je v ní tolik česko-slovenského naturelu, že pocit, že nám mohou takového autora ve světě jenom závidět, je pocit hřejivý. Velmi pozitivně hodnotím výklad historie Řádu s.z., je to obohacení obsahu, spolu se svérázným humorem a některými typickými jevy té doby , je to kniha napínavá , čtivá.

wooloong
10.08.2016

Hezky vykreslená doba, se Svobodnými zednáři to už bylo ovšem na hraně a v dlouhém výkladu starého profesora vyloženě rušilo nespisovné vyjadřování. Jednu smrt na konci si mohl autor ušetřit, ta byla zbytečná a sloužila jen k vyřešení Krauzova dilematu, který vlastně dilematem díky okolnostem ani nebyl.

beran25
24.07.2016

Na Slovensku umí napsat pěknou akční detektivku.