Náš král je šílený!

Náš král je šílený! https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288383/bmid_nas-kral-je-sileny-BjJ-288383.jpg 4 15 6

Pomatení panovníci od Caliguly po Ludvíka II. Všude na světě žili v různých dobách duševně nemocní lidé, v antice stejně jako v novověku. Někteří z nich byli známí a mocní vládci – a jejich šílenství mělo často pro národ fatální důsledky. Autor se zabývá devíti případy slavných panovníků a panovnic považovaných jejich současníky za šílence. V jednotlivých životopisných studiích ukazuje, jak se v různých dobách s pomatenými jedinci zacházelo a jak jejich nemoc ovlivnila politiku té které země.... celý text

Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Ikar (ČR)

Unser König ist wahnsinnig! Verrückte Herrscher von Caligula bis Ludwig II. , 2013

pami
06.05.2021 4 z 5

Škoda, že tam nebylo více obrazových materiálů.

Twinny
20.04.2020 4 z 5

Zajímavé osobnosti světových dějin se zajímavými příběhy. Číst o panovnících a jejich útrapách mě velmi bavilo. Kniha byla čtivě napsána. Příběhy, které obsahovala, byly velmi zajímavé a nebyly nudné.
Ztrácela jsem se občas ve jménech a historických souvislostech. Ale historie je velmi složitá a obsáhlá a vztahy králů s ostatními monarchy nebyly jednoduché.
Strhávám jednu hvězdu za tiskové chyby, které mě - zejména u letopočtů - občas zmátly.

Atanone
11.01.2019 4 z 5

Zase nějaké nové informace, obzvlášť jsem uvítala o těch, kteří nejsou tak "profláknutí", například Erik XIV. , nebo Kristián VII.
A ráda jsem si připomněla třeba svou "oblíbenou šílenou" Janu I., Caligulu a Nerona.

jiripv
03.06.2018 5 z 5

velmi dobře sepsané příběhy šílených vládců, kdyby autor vydal "dvojku" s další sérií šílených vládců, rád bych si ji přečetl.

Muhibbis
26.09.2016 4 z 5

Občasná zaujatosť a historické nepresnosti ma prinútili strhnúť jednu hviezdičku. Inak no problem, ak je to váš žáner, skúste si...

Pablo Kral
30.05.2016 5 z 5

Devět portrétů slavných panovníků, na kterých se podepsalo „šílenství“, či „duševní choroba“, se docela obstojně snaží reflektovat stav znalostí v inkriminované době. Přihlíží však zejména k názorům současných expertů. Proto mi tak trochu scházelo zevrubnější seznámení se stavem, který byl tak říkajíc „lege artis“ přímo za života probíraných osob – v jejich době. Nicméně jednoznačně chci souhlasit s názorem, který jak doufám někdo z budoucích komentátorů podpoří, že na prostoru o 20ti stranách na jeden „případ“ udělal autor to nejlepší, co udělat mohl: napsal fascinující knihu. Ačkoliv pochopitelně nevěřím, že ve věci prevence a léčby duševních nemocí lze dosáhnout konečného úspěchu, tedy že vůbec vývoj psychiatrie směřuje k úplnému zastavení a předcházení patologických procesů na úrovni mozku, musím uznat, že „nauka o šílenství“ od doby císaře Caliguly urazila relativně úctyhodný kus cesty a nyní už disponuje celkem slušným arzenálem léčebných metod. Při četbě této knihy mne neustále doslova zvedala ze židle představa, jak by se asi k danému „případu“ postavila současná medicínská věda – , kdyby mohla probírané „případy“ prozkoumat do všech podrobností, přesně a se vším všudy, maje volně k dispozici všechna potřebná diagnostická data a současné vyšetřovací metody. Potvrdily by se teorie o patogenezi vzniknuvší ve 20tém století? A jakpak by si asi popovídali lékaři z doby Jany I. Šílené se současnými kapacitami? Musely by to být bizarní hovory. Kniha patří k tomu nejzajímavějšímu, co jsem kdy četl. Hodnocení jsem uvážil bleskově - pět hvězd.