Národy a nacionalismus

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Politologická studie věnovaná vymezení pojmů národ, národnost a nacionalismus.

Problémy, přinášející s sebou projevy nacionalismu, postihují celý svět, nevyjímaje postkomunistické země střední a východní Evropy, stejně tak jako nástupnické státy bývalého Sovětského svazu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55363/big_narody-a-nacionalismus-WLe-55363.jpg 416
Žánr:
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Josef Hříbal
Originální název:

Nations and Nationalism, 1988


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Národy a nacionalismus

jarmik
14.01.2018

Stručný historický a sociologický esej s mnoha anekdotickými příklady; těžiště příkladů je v dějinách habsburské říše, ale zdaleka se neomezují jen na střední Evropu. Zajímavá fakta autor uvádí z celého světa.

Možná více než teoretický přínos jsem ocenil nepřímou konfrontaci jeho teorie s českým národním dějinným narativem od autora, který se k Čechám hlásil a dobře je znal, přitom kořeny jeho rodiny (německy hovořící Židé) ho staví do určité míry mimo ta nejsilnější národní hnutí středoevropského prostoru jeho doby.

KejmlP
12.11.2017

Dílo je jedním ze základních kamenů pro studium problematiky nacionalismu, a každý badatel v této oblasti se s ním musí konfrontovat. Autor uchopil téma originálně, bez emocí, a jeho teorie se v oboru bádání právem stala jednou z nejvlivnějších. Nicméně musím říct, že čtení je to poměrně obtížné, a osobně na mě udělala mnohem lepší dojem Gellnerova pozdější kniha "Nacionalismus", která v aktualizovaném vydání obsahuje v podstatě to stejné, navíc obohacené o řadu nových úvah a poznatků, a to vše v mnohem čtivějším balení. Nicméně toto původní dílo už jistě zůstane klasikou.


hellena1523
30.01.2017

Gellner patří mezi mé oblíbené teoretiky a tuto knihu pokládám za základ teoretického uchopení fenoménu.