Národní třída

Národní třída https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168397/bmid_narodni-trida-Lne-168397.jpg 4 590 109

Klub osamělých rváčů. Hlavní hrdina, přezdívaný Vandam, vypráví příběh svých životních soubojů s městem, nedávnou minulostí a rodinnými démony. Drsná a zároveň melancholická novela ze sídliště, kde lidé a domy vzdorují přírodě i neodvratnému zániku. Nový Rudiš zasáhne čtenáře přímo na solar. Inspirováno skutečnými událostmi. „Vždycky může vyhrát jen jeden. Takhle a ne jinak funguje svět. A když zkusíš někoho zmlátit, tak pochopíš, jak to funguje a nebudeš mít už potřebu dál pátrat a tápat. Někoho poučíš o životě a sám budeš taky poučenej.“... celý text

Novely , Literatura česká

Vydáno: ekniha , Labyrint

Vesmich
Vesmich
26.10.2019 5 z 5

Jak se tak život v Severním Městě odvíjel, všechno to sedělo. Nevím, které S.M. měl autor před sebou, ale to, které znám já, sedí přesně. Hospoda Severka mezi paneláky sídliště, které mohl docela dobře stavět táta chlápka, který je starý stejně, jako ten Vandamův. Složení osazenstva, všechno to smažení a zvláštní les, který tam býval ještě nedávno, než ho pohltilo zase další sídliště a silnice. Smažky, chlast, mudrování, dluhy, otcové zoufale se snažící NĚCO předat svým synům…protože to byla původně rozhlasová hra, pustila jsem si to jako audioknihu a Hynkovi Čermákovi jsem to celé nejen věřila, ale jasně jsem to před sebou také všechno viděla. Za mě tedy paráda. Celé.

Rawen616
Rawen616
25.10.2019 3 z 5

Tak já nevim. Snesitelné to bylo až jako audiokniha. Ale vůbec netuším co mi to dalo či mělo dát. Hlavní postava je strašně zvláštní týpek, u kterého si vůbec nejsem jistý kam ho zařadit. On je totiž tak nějak vším a ničím. Na první pohled by to byl klasickej hospodskej nácek. Jenže na to je moc apolitický, málo národovecký a překvapivě dost chytrý a zběhlý v historii a dokáže velmi působivě vyprávět o starověkých bitvách a válečnících. Jenže je to taky bejvalá smažka a komunistickej policajt. A taky je to klasickej pivní výmaz, co jen hledá bitky a konflikty aby mohl poučovat o životě (až je jednou sám poučen - to je vlastně celá zápletka) a celkově je to postavička dost tragická. Zkrátka nevím co si mám o knize myslet. Možná to tak má být.

Anna27
Anna27
13.10.2019 3 z 5

Zajimavé. Jsem zvědavá na film.

Lucissia
Lucissia
10.10.2019 4 z 5

Ke knize mě také přivedla ukázka k novému filmu. Ale nevím, co mi kniha dala. Určitě je jiná než ostatní co jsem četla, ale že by stála za pět hvězd, to ne. Kdyby měla o 100 stran méně, bylo by to asi lepší. Ale i tak hodnotím čtyřmi hvězdami, protože čtené vyloženě nelituju. :-)

dedliipf
dedliipf
06.10.2019 3 z 5

V půlce to ještě bylo na víc, ale nakonec jsem si nevěděla rady - totiž převážil pocit, že tohle je vlhkej sen liberální generace, českých mileniálů, hipsterů; pitvat se v obrázku "jednoduchého chlapa", co vidí svět "jednoduše".

Každopádně napsané je to dobře. Jazyk, postava a děj se navzájem propojují, podporují a celé je to kompaktní. Rudiše jsem četla poprvé a hned se mi zdá jako skvělý autor.

Myslím, že kniha by byla ideální na střední školy pro literární diskuze. Důvody popíšu v dalších odstavcích.

--- HIC SUNT SPOILERY ---

Vandam je nedůvěryhodný vypravěč. Buď z toho důvodu, že jednu událost popisuje různě, nebo protože se o něm říká, že je smažka (věříte vypravěčovi příběhu, nebo hláškám jiných, které do svého příběhu vpustí?), nebo protože celý příběh je vlastně The Příběh, co se má odehrávat před očima, když umíráte, což je už taková nahnilá verze reality... To mi přijde docela fajn. Máme si sami vybrat, jaký Vandam byl. Jestli nás může poučit o životě. A tady se nabízí možnost, aby kniha čtenáři ukázala víc o něm samotném: jakou verzi sis vybral? Co si o postavách myslíš? A co si myslí ostatní a proč?

Zároveň se v Národní třídě objevuje motiv české historie a především vztah Čechů k vlastní nedávné historii. Vandam je postavička rozkročená přes celé spektrum, Vandam chce být v historii, miluje ji a chce být její součástí. Ale dost možná nebyl. Svůj příběh, ten, co jste právě přečetli, nikomu neřekl. Postava je vybájená autorem (protože česká realita ukazuje, že kdyby Vandam byl, byl by poslancem za KSČM, že jo). To tak trochu zrcadlí malichernou touhu Čechů být důležití pro svět, aby i v Americe věděli, kde je tahle republika na mapě (nekecejte, že vám na tom nesejde). Je příznačné, že svůj příběh Vandam zasadil zrovna do jednoho večera na Národní třídě, když se říká, že režim by stejně padl, když padal všude a ekonomika SSSR byla neudržitelná. Zatímco malí muži hledají své místo a jméno ve světě, svět kolem nich se točí a semele je do bezejmenné hmoty...

asfalt
asfalt
05.10.2019 3 z 5

čtivé, drsně vyprávěné v lidsky srozumitelném, poetickém modu

Slepy
Slepy
28.09.2019 4 z 5

Výborné čtení, myslím, že právě opakování stejných frází, dělá z Vandama tu jednoduchou bytost, která si myslí, že přesně to není. Je to velice vtipně napsané a dovedu si představit, že takhle to mohlo být i skutečně. Mimochodem znám pár lidí kteří, mají ten osud dost podobný Vandamovi a s jistotou tvrdím, že kdyby si ji přečetli, najdou se v tom. Jen je paradoxní, že tito lidé moc nečtou. Každopádně jsem moc zvědav na film a pokud bude scénář trochu věrný předloze, Hynek Čermák bude excelovat, stejně tak, jako když tuto knihu převedl do audia.

Marluksa
Marluksa
12.09.2019 4 z 5

???? Velmi zvláštní dílko ????Afirmace za afirmací, v takzvaném "českém pojetí" - za mě tedy podstatně použitější než afirmace od Louise Hay ???? Trošku mi vadí neustálé opakování určitých vět a výrazů, což ovšem kompenzuje skvělý humor. Není to kniha, ze které bych si sedla na zadek - čili nezapomenutelná - ale určitě nevšedně čtenáře pobaví.
Je to úplně jiný žánr, než který obvykle čtu, ale byla jsem i přes prapodivný autorův styl milé překvapena. S klidným svědomím říkám: "Jděte do ní'' ????????

dainny
dainny
30.08.2019 3 z 5

Chvílemi mě to nebavilo,ale jinak fajn čtení :)

onRock
onRock
28.08.2019 4 z 5

Drsný a smutný príbeh zo života ex-policajta, ex-narkomana, otca a českého Rimana. Podobných životných osudov by sa našlo v sídliskách východnej Európe veľmi mnoho. Poznáte takých ľudí – dá sa s nimi, teda ak ste štamgast v ich krčme, ale nik ich nechce vzhľadom na ich muskulatúru zbytočne vytočiť, aby im nepreplo v bedni.

booboobear
booboobear
20.08.2019 2 z 5

Nepřesvědčilo....

DavidKeller
DavidKeller
29.07.2019 5 z 5

Tragikomicky přiběh který je čtenim tak na dvě a pul hodiny (a je hotovo) ale zároveň vám popiše v kuse jeden spackany den a život zkrachovaleho rváče a .....(to si dál musite přečist ). Popravdě mě ke knize dostal trailer na stejnojmenný film podle teto knihy. Hynek Čermak i knihu namluvil a troufam si tvrdit že mu to bylo napsane na tělo :) ovšem na potvrzeni si budu muset počkat do kina. KNIHU hodnotim kladně, četla se krasně a sama .."humor" a tragedie normalniho života ;)

furt_kofein
furt_kofein
28.05.2019 4 z 5

ne, nemám v oblibě násilí! V každém případě mají postava Vandama a jeho příběh takové grády, že jsem tohle všechno slupnul jako malinu za jediný den.

ilicka
ilicka
26.02.2019 4 z 5

Depresivní báseň v próze. Poezie všedního dne.

pavlikberan
pavlikberan
11.02.2019 3 z 5

Jednoduché a jasné. Moc se mi to líbilo

Knihomolová
Knihomolová
17.01.2019 4 z 5

Čtení této novely bylo jako chaotická střelba z kulometu. Střílíte, střílíte, ratata, a najednou je ticho. A na zdi, skrz na skrz proděravělé kulkami, je ze všech těch děr ucelený obraz. Obraz člověka, národa, doby? To je na každém čtenáři, co v tom obraze uvidí. Já nepodléhám nutkání knihu za každou cenu analizovat, co kdo jak a proč, nehledám v tom vyšší smysl ani životní moudro. Já si jednoduše jen užívala střelbu. Ticho na závěr pak jen zpečetilo můj střelecký zážitek. Wow. Rudiš mě už podruhé dostal.

Nenasyta
Nenasyta
14.01.2019 4 z 5

Zvláštní kniha, o které ani po druhém přečtení nevím, co si myslet. Napadá mě snad jediná charakterizace - alegorie na českou malost.

twigxi
twigxi
09.01.2019 5 z 5

Audiokniha, která mě naprosto dostala!

Krásně vypointovaný, atmosferický příbeh. Podání Hynka Čermáka nemělo chybu. Doslova. A to jsem na audioknihy vybíravá, třeba u knih Jo Nesba se pro mě Hynkův přednes naprosto míjí účinkem. Tady mi to ale sedlo, rozevřel se přede mnou svět posledního Římana, jeho les, paneláky...
Ještě musím pochválit dobře zvolené a hlavně správně dávkované zvukove efekty a hudbu, které dokonale podtrhují příběh a neruší.

anansie
anansie
05.01.2019 4 z 5

Ze začátku jsem tuto knihu nějak nemohla pobrat. Přišlo mi to nejdřív jako nějaká magořina. Docela mi vadilo i to neustálé opakování slov a situací. Prostřední část nabrala alespoň formu osobního příběhu setkáním se servírkou Luckou a odhalením rodinného pozadí hlavního hrdiny. Ani po dočtení ale nevím, jestli jsem toto dílo pobrala: hospodský týpek, drsňák, disciplinovaný, namakaný, co má na vše poučku a pravidlo a vychovává všechny kolem tím, že je zmydlí a nakonec je sám poučen - nevím, jestli za tím hledat nějakou vyšší myšlenku reality naší země, národního pseudohrdinství a historickou paralelu toho, že ten náš ukecaný národ dostal stejně vždycky nášup...

JP
JP
03.01.2019 2 z 5

Já ten záměr chápu, ale 'Národní třídu' bych označil za extrémně zbytečnou knihu, obvzláště dnes. Pro mě je smyslem literatury dostat jiný rozměr (nemusím kráčet kupředu), rozšířit si záběr, mít jinou perspektivu, posunout se někam, ale především, najít hlas, který mi bude upřímně, na rovinu líčit svoji zkušenost (v tomhle autor selhává nejvíc, i přes punc realističnosti, to není upřímné ani zbla, je to falešná fabulace naroubovaná na realistickou kostru). K čemu je postava jako Vandam? Doslova každý druhý hovado vylitý jako konev někde na baru, v knajpě, co vám vnáší všechny svoje tupý moudra o vidění života, co se snaží ospravedlnit svoje amorální akce a najít smysl svojí zbytečné existence, zatímco je stíhaný nekončící agresivitou, flexováním, touhou bejt někdo - protože přesně taková je naše zem, je plná jedovatých a prázdných českých duší (na čemž je nejsmutnější, že to ještě pořád duše jsou). A co kdyby Vandamovi vše vyšlo? To by bylo to nejhorší, co by se mohlo stát. Takhle je alespoň postavou tragickou. Problém je, že Rudiš jen plive a plive (je to jako Houellebecq mínus vše, co dělá Houellebecqa cool)... všechny ty soudy, všechnu tu špínu, závist a dobře tak zobrazuje určitou hojně zastoupenou skupinu lidí v naší populaci, ale mimo fakt, že řekne, páni stojí to tady za hovno, nepřináší v knize vlastně nic, než rozptýlení pro lidi, kterým tohle bude připadat drsný, protože jsou příliš liberální a nesetkali se s tím. A v závěru to halí do pseudoomáčky keců, které tomuhle mají dát punc originality, co to prodá, aby to působilo jako že to má něco do sebe. Kdepak. Rudišovi nežeru ani jeho psaní, ani jeho patku. Sayonara.