Národní mstitel

Národní mstitel https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191655/narodni-mstitel-191655.jpg 5 2 3

Knížka podrobně vypráví osudy paravýsadku Národní mstitel spojené s jeho působením na Mělnicku během jara roku 1945. Autor se na rozdíl od jiných prací snaží najít jakou roli zde sehráli konfidenti gestapa. Ve vzpomínkách pamětníků a v dobových dokumentech, které nebyly nikdy plně zveřejněny, se čtenář vrátí až do roku 1943, kdy se v jeskyních kokořínských lesů skrývaly skupiny uprchlíků před nacistickou zvůlí.... celý text

NMS
02.09.2015

Ikkju to se velice pletete, odboj se u nás dělal a byl velice tvrdý, stál tisíce životů. Na Mělnicku Sokolský odboj, do roku 1942 popraveno mnoho rodin, někdy i děti. Velké ztráty na životech ve skupině SOS nebo Obrana národa. Například tento pomník: http://www.vets.cz/vpm/17123-pomnik-obetem-1-a-2-svetove-valky/#17123-pomnik-obetem-1-a-2-svetove-valky
Až na Otakara Jaroše, který padl v boji jde právě o členy domácího odboje. Knihu Národní mstitel doporučuji.

Ikkju
18.04.2014

Na tuhle knížku se hodně těším, viděl podpis mjr. K. na futrech pečlivě ukryté partizánské jeskyně je zážitek skoro foglarovský...

Nakonec musím říct, že zážitky z čtení mám trochu rozporuplné, on v našich krajích ten odboj asi fakt moc dělat nešel (vhodný terén na malých územích, málo zbraní, výcvik).

Zajímavé bylo, jak partyzánům a uprchlíkům pomáhali mšenští četníci, neohrabané pokusy o vyhození dráhy do vzduchu, vzedmutí odporu těsně před koncem války, i odvaha, někdy dokonce neskutečná, například když němcům oznámili, že proti nim stojí tisícovka partyzánů, přitom jich bylo pár.

oolinkaa
20.01.2014 5 z 5

Nádherná knížka o leteckém výsadku mjr. Kaniščeva u Brocna v roce 1945.