Narodili se, aby přežili

Narodili se, aby přežili https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294605/mid_narodili-se-aby-prezili-2Ya-294605.jpg 5 894 281

Tři mladé matky a jejich neobyčejné příběhy odvahy, utrpení a přežití. Mezi milionem obětí holokaustu, které byly v roce 1944 poslány do koncentračního tábora Osvětim-Birkenau, prošly Priska, Rachel i Anka jeho branami s tajemstvím – všechny tři právě otěhotněly a svému osudu musely čelit samy, bez manžela. S obrovským strachem z budoucnosti, poté, co už ztratily tolik svých blízkých, se tyto mladé ženy upnuly k tomu jedinému, co jim v životě zbylo: zachránit sebe a své nenarozené dítě. Jedna z matek pochází z Třebechovic pod Orebem, druhá z Bratislavy a třetí z polské Lodže. Kniha mapuje neuvěřitelné příběhy těchto tří žen – nejdříve transport do Osvětimi, pak cestu do německého pracovního tábora, kde se polomrtvé hlady a udřené z nelidské práce snaží zakrýt svůj zdravotní stav, a nakonec pekelnou sedmnáctidenní cesta vlakem s tisíci dalšími vězni přes západní a jižní Čechy do tábora smrti v rakouském Mauthausenu.... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: ekniha , Mladá fronta

Born Survivors: Three Young Mothers and Their Extraordinary Story of Courage, Defiance, and Hope , 2015

draka
draka
15.04.2021 5 z 5

Příběhy žen, nastávajících matek, prožívající své těhotenství v nacistických koncentračních táborech a jejich boj za životy svých nenarozených dětí, je tak silný, že jsem pro slzy musel knihu odkládat.

Kubikuli
Kubikuli
08.04.2021 5 z 5

Knížka, která vás stáhne na dno deprese po pár prvních stránkách a už vás z něj nepustí. Celou dobu vás bude máchat v Osvětimském bahně. Opravdu dobře popsaná doba, příběhy, situace... Slza mi z ní neukápla, jako u mengeleho děvčete, ale poskytne slušnou čtenářskou kocovinu, že které se budete pár dní dostávat. I když vlastně knížka končí třemi šťastnými konci, nemáte už sílu z toho mít radost....

Karolína7
Karolína7
27.03.2021

No, už jsem četla poutavější knihy z období holocaustu. V této bylo moc jmen a statistik - přestože není od věci si to připomínat. Já už však po těch množství titulů s touhle tématikou končím. Naštěstí se mi o tom nezdá v noci, ale dospěla jsem do stádia, kdy třeba obědvám a v duchu si říkám: Kdyby tak mohli všichni ti vězňové tenkrát alespoň ochutnat... No, snad po pár dnech tyto asociace odezní.

limruska
limruska
25.03.2021 5 z 5

Jak mohl jeden člověk ovlivnit tolik dalších, aby se zrodila taková bestiální zrůdnost? Vlastně nikdo ještě nevymyslel slovo, které by to vše dokázalo pojmenovat.
Kniha je opravdu čtivá a velmi dobře napsaná, proto nejde odložit. Stránky jsou plné strachu, děsu, srdceryvných scén, pokud se do toho člověk dokáže aspoň trochu vžít, stékají mu slzy po tváři.
Tři ženy co dokázaly nemožné!
Určitě jedna z nejlepších knih té černé doby!

lucie.dc
lucie.dc
08.03.2021 5 z 5

3 zeny, 3 narody, 3 porody, 3 podobne osudy
Priska - Slovenka
Anka - Ceska
Rachel - Polka

Vsechny 3 zeny mely tu smulu, ze se v taborech pohybovaly az do samotneho konce teto valky. Konec byl smutny z hlediska jistych ztrat a moc me mrzelo chovani krajanu po valce.

Chvilemi jsem nevedela ktera je ktera nebo kdo ke komu patri, toci se to jako kolotoc: prvni, druha, treti, prvni, druha, treti...

Mohl to byt bestseller, ale trochu to kazi ten az prilis detailni popis historie, kdy pribehy 3 zen tak misty zapadaji do pozadi. Jak dalece je historie presna, netusim, Italie asi nevyhlasila Nemecku valku, ale snad kapitulovala, ale nejsem historik a mozna je chyba jen v prekladu.

Nektera fakta se ctou opravdu tezko, novorozenci a deti byl pro me tezky kalibr, muj rocni syn kvuli toho trpel, ja se s nim pak totiz musela jit ňuninkat a to on nerad.

Nektera videa, rozhovory i film Führer schenkt den juden eine stadt jsem si nasla, to ocenuji, clovek se tak s knihou lepe ztotoznil. Skoda, ze soucasti dila nejsou nejake fotografie (predevsim hl. postav), kdyz uz jede na vlne faktu.

Ocenuji, ze kniha nekonci koncem valky a detailneji ukazuje tak na fakt, ktery nemusi byt tak jasny - ze konec valky neznamena: Uz budeme zit stastne az do smrti... lide zustavali jeste dlouho v taborech, nesmeli se jen tak "nacpat" jidlem, stale umirali na nasledky i po osvobozeni nebo se nemeli kam a ke komu vratit...

Za precteni urcite stoji.

Jetelka
Jetelka
20.02.2021 5 z 5

Neni to roman, ale prevypraveni osudu 3 zen, ktere porodily deti v hruznem prostredi.

oka3408
oka3408
14.02.2021 5 z 5

Vše už zde bylo řečeno,kniha se čte jedním dechem a slzám se nejde ubránit

Amneris
Amneris
03.02.2021 5 z 5

Příběh tří žen, které otěhotněly před odjezdem do koncentračního tábora a přes veškeré útrapy, hlad, zimu a těžkou práci dokázaly dítě donosit, porodit a co je neuvěřitelné, tak děti přežily... Příběh mě naprosto pohltil, vůbec si nedovedu představit, že bych se na místě Prisky, Rachel a Anky ocitla. Určitě stojí za přečtení.

Nicole_picole
Nicole_picole
22.01.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih psaná o tomto období. Velice podrobně popsány 3 příběhy žen z různých zemí. Osudy, kdy matky i jejich v koncentračním táboře narozené děti nakonec přežijí, rodiny z nich ale už nikdy nejsou..

Val
Val
19.01.2021 5 z 5

Priska , Rachel a Anka . Tři statečné ženy , tři srdcervoucí osudy . Při čtení této neobyčejně silné knihy jsem měla mnohokrát v očích slzy. Slzy smutku , vzteku , zoufalství a bezmoci.
Lidé by měli tuto knihu číst povinně, aby věděli, aby nezapomněli...

,, Všichni se snažíme žít svoje životy nejlíp, jak je to možné , a zaplňovat prázdná místa po těch , jímž tohle nebylo dopřáno.
Památka na ně si žádá , aby pro nás každý nový den znamenal nový slib ... "

Bybyla
Bybyla
07.01.2021 5 z 5

Mám pocit, že takovéhle knížky si mě vždycky "najdou", když potřebuju, abych se vzpamatovala a přestala remcat, jaká jsem to "chudinka a jaké mám strašné trápení a problémy"!
NIKDY se o těchto hrůzách nesmí přestat mluvit, stále si je třeba připomínat, čeho jsou jedni schopni dopouštět se na druhých. A já nikdy nepřestanu obdivovat vnitřní sílu a odhodlání žít těchto lidí a jim podobným! Velkou úctu v sobě chovám!

rumund
rumund
04.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha o strašidelném místě v strašidelné době. Popis příběhu třech těhotných žen v koncentračním táboře Osvětim a jejich strach o miminka.

stepanka000
stepanka000
06.12.2020 5 z 5

Myslela jsem, ze tohle téma výzvy nedám a prostě ho vynechám. Knížky o holocaustu a válce nedokážu číst. Ale věděla jsem o této knížce, protože pocházím z Horní Břízy a příběh o pomoci lidem z transportu tady všichni známe. Můžeme být na tehdejší občany pyšní. Knížka je pěkně napsaná, nejvíc na mě zapůsobila postupná změna z idylického předválečného života hrdinek až k něčemu, co je naprosto nepředstavitelné. A já můžu říct, že už NIKDY o takových hrůzách číst nebudu.

MarkétaI.
MarkétaI.
05.12.2020 5 z 5

Kniha popisující osudy tři těhotných žen, které se dostaly do koncentračních táborů, a jejich odhodlání přivést na svět své nenarozené děti.
Výborná kniha, která se mi vůbec nechtěla odkládat. Rozhodně stojí za přečtení.

lucie4529
lucie4529
08.11.2020 5 z 5

Za mě jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla. Po celou dobu ve mně vyvolávala silné emoce.

BlankaHill
BlankaHill
29.10.2020 5 z 5

Kniha popisuje osudy tří žen - Prisky, Rachel a Anky v době před, během a po druhé světové válce. U každé z nich se nejdříve dozvíme, jaký život vedly předtím než se dostaly do Osvětimi. Autorka nám přiblíží i historické události v té zemi, ze které ženy jsou - tedy Slovensko, Polsko a Česko. Po příjezdu do Osvětimi se jim podaří úkryt počáteční těhotenství, jsou vybrány pro Arbeit a poslány do továrny. Po celou dobu nás kniha drží v napětí. Chceme odpovědi na otázky: "Jak se jim podaří těhotenství úkryt? Jak v takových podmínkách dokáží přežít těhotné a porodit? Uvidí se ještě někdy s manžely?

Kniha se četla velmi dobře navzdory hrůzám, které jsou v ní vylíčeny. Několikrát mě rozplakala, když jsem se pozastavila nad osudy, ale i lidskostí, která se projevila u obyvatel Horní Břízy. Je to kniha, kterou stojí za to přečíst. Je o síle lidského ducha, která vás donutí přežít. O síle matek, které udělají všechno na světě pro své děti. Tato kniha vás rozhodně nenechá v klidu a budete o ní ještě dlouho přemýšlet.

lucifess
lucifess
14.10.2020 5 z 5

Výborná kniha. Velice čtivá. Je opravdu až k neuvěření, že se těmto 3 ženám povedlo skrýt těhotenství v podmínkách koncentračních táborů. Že přežily a ještě dokázaly porodit živé dítě. Vůle žít číší z každé stránky. Přednosta stanice Horní Břízy je machr a pomoc celé vesnice mě dojala. Jsem jako Češka hrdá.

AlbionFoxyFox
AlbionFoxyFox
14.10.2020 5 z 5

Tahle kniha patří k těm nejlepším, které jsem k problematice holocaustu četla. Nic víc se říct nedá.

PavlineCZka
PavlineCZka
03.10.2020 5 z 5

Musim souhlasit s prispevkem uzivatele Mojepoctenicko.
Pribehy jsou to silne a je neuveritelne, co dokaze lidske telo snest a vydrzet, zejmena pak telo tehotne zeny a zeny po porodu. Sama mam celkem kratce po 2 porodech.. zkratka si to neumim predstavit. Neustale se neprestavam udivovat, ceho byli naciste schopni a co ti lide vydrzeli a prezili zejmena taky svou obrovskou vuli k zivotu a jak je dobre v knize zmineno - predevsim vlivem obrovskeho stesti a "vyhrou v loterii".
I tak mam dojem, ze u techto knih je to zejmena faktografie, kterou nejde ani oznacit jako svele a ctive. Autorce muselo sesbirani informaci a svedectvi dat spoustu prace uz jen kdyz se podivam v zadni casti na prameny.. Uplne nejvic me dojala lidskost prednosty stanice a lidi z Horni Brizy. Cekala jsem, ze nejvic me dojmou deti samotne a jejich preziti jako takove, ale nikoli. Byla to lidskost, odvaha a pomoc druhym.
My, soucasni rozmazlenci facebooku a vymozenosti vseho druhu, si neumime ani predstavit existenci bez internetu, natoz bez neceho dalsiho.
Knihy tohoto druhu by si mel precist kazdy, i kdyz mam obavu, ze spousta lidi se k nim vubec neodvazi priblizit.

eva3992
eva3992
29.09.2020 5 z 5

Skutečný příběh tří žen – Češky, Slovenky a Polky, které odjely do koncentračního tábora, když byly krátce těhotné. Všem třem se podařilo utajit svůj stav. Prožívaly velice těžké chvíle v Osvětimi, ve Freibergu a nakonec i v Mauthausenu.

Tak tato knížka mě opravdu oslovila. Je psaná jako dokument dle skutečnosti, ale i tak velice poutavě a čtivě. Zajímavý je pohled na tutéž dobu, jak se odehrávala v Česku, Polsku a na Slovensku. Ač jsem již četla spoustu knih na podobné téma, nikdy mě nepřestane udivovat krutost a hrůza tehdejší doby. Možná i kvůli tomu, že jsem matka, jsem tuto knihu prožívala možná ještě o něco víc, než ty ostatní.

Určitě doporučuji všem. Síla ženy přežít i v těch nejtěžších chvílích, aby tak zachránila své dítě, je neskutečná. Myslím, že zatím jedna z nejlépe zpracovaných knih s tímto tématem.