Narodili se, aby přežili

Narodili se, aby přežili https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294605/mid_narodili-se-aby-prezili-2Ya-294605.jpg 5 896 281

Tři mladé matky a jejich neobyčejné příběhy odvahy, utrpení a přežití. Mezi milionem obětí holokaustu, které byly v roce 1944 poslány do koncentračního tábora Osvětim-Birkenau, prošly Priska, Rachel i Anka jeho branami s tajemstvím – všechny tři právě otěhotněly a svému osudu musely čelit samy, bez manžela. S obrovským strachem z budoucnosti, poté, co už ztratily tolik svých blízkých, se tyto mladé ženy upnuly k tomu jedinému, co jim v životě zbylo: zachránit sebe a své nenarozené dítě. Jedna z matek pochází z Třebechovic pod Orebem, druhá z Bratislavy a třetí z polské Lodže. Kniha mapuje neuvěřitelné příběhy těchto tří žen – nejdříve transport do Osvětimi, pak cestu do německého pracovního tábora, kde se polomrtvé hlady a udřené z nelidské práce snaží zakrýt svůj zdravotní stav, a nakonec pekelnou sedmnáctidenní cesta vlakem s tisíci dalšími vězni přes západní a jižní Čechy do tábora smrti v rakouském Mauthausenu.... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: ekniha , Mladá fronta

Born Survivors: Three Young Mothers and Their Extraordinary Story of Courage, Defiance, and Hope , 2015

Janík61
15.08.2022 5 z 5

Naprosto neuvěřitelné, co musely nejen hlavní postavy vydržet. Velmi silné emotivní čtení. Můžeme snad doufat, že se tyto zrůdnosti nebudou již niž nikdy opakovat.

Lenla
20.06.2022 5 z 5

Je neskutečný, co dokáže lidské tělo zvládnout v tak příšerných podmínkách, natož ještě porodit zdravé dítě... Na tuhle knihu jen tak nezapomenu.

marketa9252
17.04.2022 5 z 5

Co jeden člověk dokáže za děs, poté se jako srab zabije...

JoMia
10.03.2022 5 z 5

Tato kniha patří k nejlepším knihám, s touto tématikou, co jsem četla. Zanechala ve mě spoustu emocí. Doporučuji všem.

lucie51997
26.02.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem probrecela úchvatný příběh

kerida
08.02.2022 5 z 5

Táto kniha vo mne navždy ostane. Bol to taký preplesk do reality. Stále sa na niečo sťažujeme, nič nie je dosť dobré, sme nervózni, vyhoretí...Po tejto knihe už nebude nič ako pred tým. Túžim si ju prečítať znova, aby som si pripomenula, aký je život krehký a vzácny, ale neviem či mám na to odvahu.

Leník95
07.02.2022 5 z 5

Kniha byla neuvěřitelná. Po dočtení to ve mě zanechalo ještě notnou dávku emocí a myšlenek. Vřele knihu doporučuji všem, které opravdu zajímá život v koncentračním táboře a i z trochu jiného úhlu pohledu. Kniha se čte dobře a přitom je to samozřejmě emočně náročné čtení.

Monika1717
23.01.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Ve druhé půlce mi i slzička ukápla. Rozhodně je to to nejlepší, co jsem o holokaustu četla. Nikdy nepochopím, kde se v jedněch lidech bere tolik krutosti a v těch druhých tolik vůle žít a překonávat překážky. Doporučuji všem.

Karoley
03.01.2022 5 z 5

Velmi silný příběh tří mladých židovek, které těhotné prošly bránou do pekla Osvětimi. Kniha plná neskutečných hrůz a lidského utrpení, v závěru jsem si poplakala.

domihruzkova
31.12.2021 4 z 5

Neskutečně silný příběh 3 žen, které nejen přežily koncentrační tábory, ale také se jim povedlo donosit, porodit a ochránit dítě. Člověk při čtení nelidských podmínek může jen žasnout, jak silná dokáže být vůle člověka a co lidské tělo dokáže zvládnout.

deauville
11.12.2021 3 z 5

+ Tři příběhy vězeňkyn koncentračních táborů zase trochu z jiného, tentokrát ryze ženského, úhlu pohledu. V záplavě různých knih na téma život v koncentráku zase jedna, která přináší něco nového.

- Styl vyprávění se mi nelíbil. Jak už tu několikrát zaznělo, různé odbočky a paralelní příběhy knize škodí. Autorka má navíc potřebu v každé části knihy zdůrazňovat na dalších příkladech a příbězích, jak to muselo být v koncentráku hrozné - ale to přece vyplývá z těch tří hlavních příběhů dostatečně, co asi může být horšího, být těhotná a porodit v koncentráku... Mám z toho pocit, že autorka tak trochu považuje své čtenáře za nevzdělané pitomce, když má potřebu popisovat, jak to vypadalo v Osvětimi, Mauthausenu, kdo to byl Mengele atd., a to neustále a pořád do kola, při každé zmínce... Velká škoda, příběhy tím ztrací spád a přehlednost.

suiteki
06.12.2021 3 z 5

Velmi silný příběh tří statečných žen,dokázat přežít s dítětem pod srdcem,donosit ho a ještě ochránit, nemyslela jsem si, že se to nějaké ženě mohlo podařit. Na knize mi vadilo proložení historickými událostmi, které bylo na můj vkus dost obsáhlé.

mirinda973
18.11.2021 5 z 5

Nejde jinak než dát 5 hvězdiček...za statečnost, za neuvěřitelnou touhu žít. Knihu o holocaustu s tolika neuvěřitelnými a krutými detaily jsem ještě nečetla. Celou dobu mi běhal mráz po zádech.

Jarka_rybář
30.09.2021 5 z 5

Uf. Silná kniha. Naprosto jedinečná, protože přináší pohledy žen. Po přečtení Utekl jsem z Osvětimi je to opět drsné, ale úplně jiné díky těm neobyčejně silným ženám.
Proložení historickými reáliemi doby je parádní, zasazuje dění v táborech do kontextu. Dodává knize další rozměr.

Raddkaa
25.09.2021 5 z 5

Kniha, která stojí za přečtení už jen z toho důvodu, že patří do literatury faktu. Jedná se o příběhy tří žen a skutečností, které je potkaly a oni je skutečně dokázaly přežít. Jsou jednoduše neuvěřitelné a šokující. Téma koncentračních táborů je samo o sobě drsné a pro nás nepředstavitelné, nicméně každý by měl mít v paměti některý z příběhů už jen proto, abychom si konečně začali vážit toho, co máme. Kniha je položena informacemi, které čtenáře přiblíží a seznámí s okolnostmi, které mu mohou v pohlcení dějem uniknout. Doporučuji.

broskev28
10.08.2021

Velmi silná kniha, i když máte pocit, že už jste přečetli mnohé.
Já jsem si ji musela prokládat lehčími, nejlépe dětskými příběhy, jinak bych ji asi nezvládala dočíst do konce. Při čtení mě (nikoli poprvé) napadlo, jakou smůlu jsme my, lidstvo, měli v tom, že válku začali a vedli právě Němci. Jistě, každá válka byla a je hrozná a pro mě nepochopitelná, ale ve spojení s německou důkladností a precizností se všechny hrůzy a neuvěřitelnosti ještě umocňují. A ten jazyk, ty strohé, úřednické a nelidsky odtažité vyhlášky, nařízení a zprávy!
Vylíčení poválečného chaosu a problémů, s nimiž se přeživší potýkali, je také velice dobře popsáno, spolu s okamžitě nastupujícím rozdělením Evropy a se snahami ocitnout se včas v té správné "zóně vlivu". Válka sotva skončila, ale už se zakládalo na novou, i když naštěstí pouze ideologickou; polarita, resp. pnutí mezi odlišnými póly, je zřejmě nejen přírodní, ale také sociologický princip.
A to uvítání navrátivších - především Rachel zřejmě přišla i o ten zbyteček iluzí ze svého dětství a mládí, a to nejen kvůli své někdejší učitelce kreslení. Horní Bříza naopak příjemně překvapila.
Závěrem už jen výtka pro nakladatelství MF: knize by určitě prospěla pečlivější korektura. Obávám se, že chystaný dotisk na tom nebude lépe, ale třeba jsem pesimistická škarohlídka . . .

vendysantos
23.06.2021 5 z 5

Silný a neuvěřitelný příběh tří žen, které se nikdy nesetkaly, ale měly společný osud. Moc se mi líbilo zpracování knihy z historického hlediska, byly zde popsány všechny důležité události a fakta.

Deia
23.05.2021 4 z 5

Kniha mi toho veľa dala, veľmi mi rozšírila obzory. Priznám sa, že o mnohých veciach, ktoré sa počas vojny diali som nevedela. Prišlo mi neskutočné, čo ľudské telo dokáže zvládnuť a čo zvládli tri hrdinky tejto knihy – prežiť tie strašné podmienky a porodiť dieťa, keď sami mali okolo 30 kíl. Skutočne si to vôbec neviem predstaviť, čo všetko si vtedy ľudia museli zažiť, aké neľudské podmienky dokázali zvládnuť. Toto nikdy nepochopím, ako sa ľudia takto dokázali správať k iným ľuďom. Oveľa oveľa horšie ako k zvieratám. Toľko bolesti a utrpenia, toľko zmarených životov.
Napriek tomu ťažkému obsahu mi v knihe niečo chýbalo. Nedokázala ma chytiť za srdce a bolo v nej až príliš veľa faktografických odbočiek, občas som mala pocit, že čítam učebnicu dejepisu a príbeh troch žien mi prišiel až veľmi v úzadí. Obdivujem ale prácu, ktorú si autorka s napísaním tejto knihy musela dať, hlavne so zozbieraním a spracovaním veľkého množstva materiálu. Som rada, že som si knihu prečítala a myslím, že takéto knihy sú veľmi potrebné, aby sme nezabudli, aké zverstvá sa nedávno diali a aby sme si uvedomili, ako dobre sa vlastne máme.

Kopretina_aku
26.04.2021 5 z 5

Realisticky popsané, nepředstavitelné, trýznivé. I když ke stylu psaní mám výhrady, občas se informace opakovaly, někdy jsem měla pocit, že jako celek je to matoucí a neuspořádané.

Olous1
25.04.2021

Bohužel odkládám knihu, ne proto,že by byla špatná,ale asi bych ji celou probrečela.Toto je moc silné téma,jen pro silné povahy a já se přiznám, čím víc stárnu,tak jsem hrozná měkota.