Napůl zlý

Napůl zlý https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180593/bmid_napul-zly-Jpc-180593.jpg 4 680 151

Half Bad série

Fantasy příběh o nezdolné vůli přežít. Příběh, který vás chytne a nepustí až do poslední stránky. Nadpřirozený thriller se odehrává v novodobé Anglii, kde mezi lidmi žijí v utajení černí-zlí a bílí-hodní čarodějové. Obě frakce rozděluje silná nenávist a spojuje jedna jediná věc – strach z chlapce, který pochází z obou stran. Patnáctiletý Nathan je synem smíšeného čarodějnického páru a ostatními čaroději vězněn a mučen. Chlapec musí ze svého žaláře uprchnout před svými šestnáctými narozeninami a najít svého otce, nejsilnějšího a nejkrutějšího černého čaroděje na světě, jinak zemře. Zvládne svůj nelehký úkol přesto, že nemůže nikomu věřit? Ani dívce, kterou miluje?... celý text

Romány Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Half Bad , 2014

Guepp
31.05.2019

Prijemne cteni na odpoledne. Neprekvapi, ale ani neurazi. Dalsi dily neplanuji.

ElizabethB
28.05.2019 4 z 5

Prečítala som ďalší prvý diel série. Na túto sériu konkrétne som bola už veľmi dlho zvedavá a tak som neváhala a prečítala si prvý diel.
Zo začiatku sa zdal dej pomerne rozpačitý, nevedela som, čo si mám myslieť. Neskôr sa to však zmenilo a stával sa z toho perfektný a napínavý príbeh, plný rôznych tajomstiev, akcie a aj bolesti zo strany hlavnej postavy - Nathana, ktorý bol napol dobrý a napol zlý čarodejník. Musím uznať, že nápad je to skvelý a aj dobre spracovaný, pretože je to zase niečo iné. Vôbec vám kniha nedáva šancu nudiť sa a ani len nadýchnuť, pretože vás núti hltať príbeh. Nedokázala som sa od príbehu vôbec odtrhnúť.
Nathana ako hlavnú postavu som si veľmi obľúbila a prežívala som s ním jeho trápenie. Na knihe bolo asi najlepšie to tajomno, ktoré tam bolo veľmi citeľné a silno tam boli vykreslené pocity nedôverčivosti voči ostatným.
Neviem, čo viac treba dodávať, musíte si to skrátka prečítať, najmä pokiaľ máte radi čarodejníkov, tajomno a nadprirodzenosť vsadenú do našej reality.

renefer
25.05.2019 4 z 5

Bezva young adult fantazy, bavila mě. Jen mi trochu vadí, když si hlavní postava vždycky nechá natlouct.

sar.janurova
04.05.2019 3 z 5

Kniha, která nenadchne, ale ani neurazí. Trochu mi přišlo, že čtu Harryho Pottera a Hunger Games dohromady, ale líbilo se mi to. Ze začátku mi to možná přišlo zmatečné, ale jakmile se dílo přehouplo do jiného pohledu, nedalo se od něj odtrhnout a já musela číst pořád. První díl mi popravdě nic moc neřekl, tak až se dostanu k dalším dílům, určitě budu moudřejší.

annaciena
02.05.2019 5 z 5

Jedna úžasná trilógia. Jednoznačne najlepšia séria akú som kedy čítala. Kniha je pútavá, zaujímavá a jedinečná. Nikdy som nič podobné nečítala a to som toho prečítala... Každopádne Nathan vo mne niečo zanechal, niečo čo vo mne zostalo až doteraz... A to je čo povedať, keďže knihu som čítala hneď po jej vydaní. Prv som na ňu hľadela skepticky, ale napokon som sa rozhodla, že nemusí byť zlá, že to skúsim... Úprimne ma pohľad na nového a okopírovaného Harryho Pottera nelákal a dojem nezlepšil ani začiatok knihy, kedy som zistila, že prvýkrát čítam niečo v druhej osobe a obávala som sa, že to tak zostane do konca knihy... Ale nezostalo :)
Ako som už písala kniha je veľmi výnimočná a jediné čo má s Harrym Potterom spoločené je, že sa tu vyskytujú čarodejníci a čarodejnice a rovnako ako v každej knihe i tu je nebezpečný krutý čarodej. Tam podoba končí. V podstate s Harrym nemá nič spoločné. Ide o úplne iný a krutý svet bielych a čiernych čarodejníc, kde sa milne predpokladá, že pokial ste biely, tak ste dobrý a pokiaľ čierny, tak zlý... Hlavný hrdina je veľmi jedinečný. Napól biely a napól čierny, ako už z názvu vyplýva, akoby napól dobrý a nopól zlý. Nathan nie je typický dokonalý hrdina... Má svoje chyby, svoje zlé stránky, ako každý človek... a nezlomnú vôľu. Ako syn krutého čierneho čarodejníka je jeho život trpký a ťažký, keďže takmer nik ho neberie ako Nathana, ale ako syna krutého čierneho čarodejníka Marcusa. A presne táto nálepka s ním ide od začiatku. Práve preto sa ho druhí boja, nenávidia ho a vinia za skutky jeho otca. Jediní kto ho milujú sú jeho najbližší, starká, sestra, brat a Annalise. Aby prežil musí získať 3 dary a krv od svojho predka, vtedy sa z neho stane skutočný čarodej a získa určitú schopnosť. Vidíme odvážneho, silného a nezlomného chlapca, ktorý sa snaží vyťažiť zo života to čo mu ponúka, ktorý sa snaží žiť a prežiť. V tejto knihe vidíme ako veľmi sa Nathan vnútorne líši od svojho otca, držíme mu palce, prežívame krivdy a útrapy, trpíme s ním... Konečne sa pred ním otvára nová cesta, cesta, ktorú si volí sám a my môžeme len dúfať, že ju zvládne.
Neskutočne fascinujúci svet plný rovnako fascinujúcich postáv, pocitov a ich skutkov... A neskutočne krásna obálka - ako čerešnička na torte... takže ako zhrnutie - najúžasnejšia a najlepšia kniha akú som kedy čítala a najúžasnejšia postava, ktorá kedy v knihe vystupovala :) hor sa do toho!

Karola050716
26.04.2019 2 z 5

První třetina parádní, ale zbytek natahovaná nuda.

msjadepaton
06.04.2019 3 z 5

Normálně bych dala 4 hvězdy, protože z hlediska příběhu to bylo dobré a poměrně neotřelé. Ale za ten překlad celá hvězda dolů. Chvílemi jsem si nebyla jistá, jestli to čtu česky nebo anglicky, protože bylo nemožné za těmi neobratnými frázemi nevidět anglický originál. Překladatelka možná anglicky umí (což u překladatelů překvapivě není pravidlem), ale cit pro češtinu nemá.

A.K.A.R.
28.02.2019 5 z 5

Neobvyklý s neobvyklou tématikou. Zaujalo mne to už od začátku a knihu jsem přečetla za tři dny pilného čtení, ale i pracování. Musím autorce nechat, že si vymyslela vlastní svět a doladila ho dost do detailů, i přes tu extravagantnost. Mohu doporučit, už i třeba jenom kvůli tomu tématu.

dontbullshitme
20.02.2019 3 z 5

Svým způsobem si mě to získalo, má to takovou zvláštní atmosféru.

Arkagas
13.02.2019 4 z 5

Výborná kniha, která na trhu dlouho chyběla!
Koupila jsem si jí jen tak pro radost, jelikož na megaknihách stála neuvěřitelných 23,- Kč a strašně mile mě překvapila. Příběh Nathana je hodně drsný, ale zároveň krásný.
Byť se řadí do sekce youngadult, tak mě tahle kniha naprosto nadchla a rozhodně si pořídím i další dva díly, přece jen chci vědět jak se celý příběh s Nathanem bude vyvíjet. Letos mi bude 30, ale troufám si říct že takový čarodějný thriller se bude líbit většině lidí co mají rádi fantasy. Jak bylo zmíněno níže, všude se prodávají a neustále kolují knihy s upíří tématikou, ale nějaký pořádný thriller s tímto tématem tu opravdu chyběl. Za mě tahle kniha dostává 9/10.
A ta graficky zpracovaná obálka to celé ještě mnohem víc podtrhuje :)

Janičta
30.11.2018 3 z 5

Dobrá kniha na oddech. Nic hlubokomyslného, komplikovaného a díky bohu "sladké scény" jsou krátké a jsou asi dvě nebo tři :-)
Líbil se mi styl vyprávění i autorčin svět... i když ho zrovna moc nevysvětlila a nepopsala - což považuji za mínus. Jsem radši, když aspoň trochu vím co, jak a proč. Ale tady tápu ohledně čarodějů, používání magie, kategorií atd. Autorka pak předkládá jen holá fakta, kdy se jí to hodí.
Nathan je jediná více vykreslená postava - zatím celkem naivní kluk, který neví kam patří. Ostatní příběhem zatím jen tak probíhají šup sem - šup tam, což mi přijde trochu škoda.
Dění kolem Nathana mě zaujalo, vzhledem k tomu, že některé věci jsou až bolestně jednoduché a jiné zase nevysvětlené. Doufám, že s tou zápletkou autorka dobře naloží, protože pak by z toho mohla být jedna z těch lepších sérií.
Pro mě to není kniha, ke které bych měla potřebu se vracet, ale dobře se mi četla a splnila mé očekávání, která bylo ovšem jednoduché - čitelná oddechovka

Verry148
10.11.2018 5 z 5

Kniha se četla sama. Hlavní postava Nathan se mi moc líbil, byl mi sympatický a zároveň mi ho bylo líto. Kniha mě bavila od začátku do konce. A jelikož o čarodějích a celkově o nadpřirozenosti moc nečtu. Tak asi i nejspíš proto mě knížka tak moc bavila a zaujala. Pokud máte rádi čaroděje, odlišnost a spory mezi čaroději. Tak je to knížka pro vás. Nevím, jestli bych tuhle knihu doporučila dětem nebo mladším 15-ti let. Protože je psaná hodne syrově a brutálně. To, co zažíval od úplnýho dětství, je příšerný. Nathan. Kluk, který nikam nepatří. Kluk, který není ani Černý ani Bílý a přitom je bělejší než všichni bílí dohromady a černejší než všichni černí.

Jass
09.10.2018 3 z 5

Četla jsem lepší knihy... ale jako oddechovka to funguje skvěle. Začátek za mě trochu slabší, nevěděla jsem co si o tom mám myslet a... většinou mi to nevadí, ale tady mě to rozčilovalo. Pak se kniha naštěstí vrátila v ději a sledovali jsme příběh od začátku, což je podle mě nejzajímavější část... Pořád tak trochu nevím, co si myslet o hlavních postavách a ostatně o všem... další díl si ale asi přečtu... někdy...

Ninde
05.10.2018 5 z 5

Ze začátku jsem nevěděla co si o téhle knize myslet,ale po pár kapitolách mi byla jasné že jsem se do této knihy zamilovala. Nathan byl velmi sympatickou postavou a hned od prvních stránkách mi přirostl k srdci.Zamilovala jsem si taky styl psaní autorky ,který mi přišel hodně originální ,od různých fantasy které jsem zatím četla. A ta obálka je mega hodně pěkná.

Dáduše
26.07.2018 4 z 5

Zvláštní styl psaní, na který jsem si musela trochu zvyknout, ale nakonec jsem se začetla a nemohla se odtrhnout. Nathan byl sympatický, možná mě ke čtení navnadil jeden skutečný Nathan rovněž z Walesu:-) I jazyk byl zajímavý a prostředí Anglie příjemné. Kniha mě přivedla k úvahám o reálných situacích v mém životě, vždyť nic není vždy jen černé nebo jen bílé, ale Half Bad.

Holanka
23.07.2018 5 z 5

Kniha se četla sama. Hlavní postava Nathan se mi moc líbil, byl mi sympatický a zároveň mi ho bylo líto. Celý svět, v kterém Nathan žije se mi moc zamlouvá. Je to moc pěkně napsané. Měla jsem to přečtené za dva dny! Jenom mi přišlo, že některé scény byly docela kruté. Napadá mě třeba scéna s tím tetováním. Jinak kniha byla skvělá a těším se na další díly. Doufám, že budou stejně dobré jako tenhle díl.

PapayaD
15.07.2018 2 z 5

Ze začátku jsem byla hodně zmatená, taky mě nebavilo jak se Nathan vracel do dětství. Navíc jsem Nathanovi ze začátku moc nepřišla na chuť. Pořádně mě kniha začala bavit až tak 150 stran před koncem, ale i přes to si přečtu další díly a knize dávám 2,5*.

Kačkaknihomol
08.07.2018 4 z 5

Kniha nádherně vystupuje z těch všech laciných fantasy odrhovaček. Proto tenhle počin nebude to pravé ořechové pro každého, nicméně, já jsem tím človíčkem, kterému se to opravdu líbilo a přečte si další díly.

Autorka skvěle píše, ještě líp se čte. Aby svůj styl ještě okořenila, v nějakých kapitolách používá i druhou osobu, čte se špatně, ale skvěle pasuje. Louská se v krátkých, občas i dlouhých kapitolách, jež jsou vsazeny do šest částí.

Hlavním hrdinou, vypravěčem, vyvrhelem je Nathan. Na Nathana všichni hledí s neskrývaným odporem, díky čemuž si on vypěstuje zvláštní pohled na svět, zahořklý a leč tohle slůvko nechci použít, i lehce "autistický". Je to děsně komplikovaná osobnost, proto kolem ostatní charaktery trochu klesají.

Román je vsazen do světa Bílých a Černých čarodějů, o kterém se nedozvíme moc informací, ale základní obrázek si člověk dokáže udělat. Ani o popis se autorka moc nezajímá, v knize to ale nějak závratně nevadí.

Každá kapitola postupně graduje, člověk čte dál a dál, až se dostane ke konci. Ten samozřejmě končí v tom nejnapnutějším momentě, čiré zlo. Kniha mě dokázala pohltit, doporučila bych jí čtenáři, který nemá rád všeobecný mainstream, toto dílko je toho opakem. Co víc říct, než že se těším na zelenou sestřičku téhle červené!

ZuzikBubu
20.06.2018 4 z 5

Tak podivný styl psaní a přesto se do toho člověk začte a je z to rád!

Prokousat se psaním v druhé osobě je opravdu něco extra těžkého, ale ejhle, ono je to vcelku oživující a dokonce mi to po přečtení k ději i pasuje!
Líbí se mi i zvláštní psaní z pohledu myšlenek hlavního hrdiny, rovněž vcelku netradiční, ale nakonec naprosto pasující k postavě.

Námět? Dobrý. Děj? Moc nepopisující, utíkající a nakonec opravdu záživný. Tak trochu drsnější, ne temné, ale trochu kruté, ale ne hnusně a nechutně, prostě jen nelidské, ale spíš tak, že si člověk říká: "no jak mu to můžou dělat"... prostě velmi netradiční kousek z žánru YoungAdults, patří-li to tam vůbec. Milá kniha, protože opravdu umí překvapit a kupodivu hlavní hrdina se stane oblíbeným. (škoda překlepů v překladu =/)

Na závěr jen:
Název naprosto dokonale vystihuje hrdinu. Obrázek sedí taktéž výborně a to, že je kniha černo bílá je taky perfektní vtípek, který koresponduje neskutečně s hlavní postavou. Pro mě i červená (jakožto symbol krve myslím) na přebalu úžasně pasuje, tudíž neskutečně velký dík za to, že si dá někdo tu práci a udělá přebal absolutně vystihující podstatu čtení uvnitř!! (možná nejlíp pasující přebálka, co jsem vůbec kdy viděla)

jahex
16.06.2018 5 z 5

Tento druh knížek mám rád už od mládí. Jen se tomu tenkrát neříkalo young adult. I když.. Nevím, jestli bych tuhle knihu zařadil pro náctileté. Je psaná hodne syrově a brutálně. Hlavního hrdiny mi bylo neskonale líto. To, co zažíval od úplnýho dětství, je příšerný. Nathan. Kluk, který nikam nepatří. Kluk, který není ani Černý ani Bílý a přitom je bělejší než všichni bílí dohromady a černejší než všichni černí. Kluk, který mi vůbec není podobný a přitom jsem měl občas pocit, že autorka píše o mně. Kluk, kterému prostě musíte fandit, i když vás sem tam s..e.
Knížka byla pro mě jedno z největších překvapení a zhltnul jsem ji za 23 hodin. Jeden večer jsem začal číst a druhý už sahal po druhém dílu.