Přístav zrady

Jack Aubrey, kapitán lodí britského královského námořnictva, a jeho přítel, Stephen Maturin, lékař, přírodovědec a agent anglické výzvědné služby, tráví po úspěchu v Jónském moři nějaký čas na ostrově Malta, zatímco jejich loď Surprise opravují v loděnici. Oba se mají opět na vlastní kůži přesvědčit, že válka nespočívá jen v bojových akcích a získávání území. Jsou do ní zároveň velmi aktivně zapojeny i výzvědné služby obou stran. Jack tedy musí čelit lsti, která je na něj nastražena v Rudém moři a poté u západního pobřeží Severní Afriky. Stephen zase odhalí síť nepřátelských špehů na ostrově Malta, kteří několikrát úspěšně zhatili plány královského námořnictva. Z nějakého důvodu se však hlavnímu agentovi Francouzů podaří uprchnout......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/291850/pristav-zrady-4lW-291850.jpg 4.413

Námořní dobrodružství Aubreye a Maturina (9.)

Treason's Harbour (1983)

Literatura světová, Dobrodružné, Historie
Vydáno:, Talpress

kyssling

Pěkný příběh, autor opravdu krásně příběh vypráví, postavy úžasně vykreslené, škoda, že to je trochu dětinské a není to psáno více syrově.

flanker.27
02.11.2016

Skoro by se dal zkopírovat komentář k předchozímu dílu, jen s tím, že tenhle díl mi přišel živější, vtipnější (pověrčivá bázeň v poušti), přinesl špionážní eskapády a větší vhled na do Maturinova medicínského světa (též text na konci, jak už je zmíněno v komentáři od kní). Velmi dynamický závěr, nejen ta bitva, ale i zjevivší se manžel Laury Fieldingové.

dan-sam
21.07.2016

Tento díl jsem po několika minulých vnímal spíš jako "rozmotávací" z evropských a středozemních dobrodružství ústřední dvojice osa tatních členů posádky. Ne, že by děj byl špatný nebo se snad hůře četl, ale chyběla tomu taková drobná jiskra, kterou O'Brian umí dodat. Na chvilku jsem zadoufal v samotném závěru knihy, ale vlastně se opět nic nestalo. Celou dobu jako by za knihou vykřikoval následující díl, který bude asi většina čtenářů znát z filmového zpracování. Ale nechme se překvapit, třeba úvod další knihy zpětně dozarámuje u Přístav zrady.
A stejně...ani jedna z knih nejde vynechat, tak co... :-)

elcapitano
10.07.2016

Těžko hodnotit devátou knihu ze serie, která celá je úžasná.
Kromě obvyklé a oprávněné chvály na přiběh, reálie, napěti, atd..dodávám jen to, že tento díl je pod povrchem snad ještě vtipnější, než by jeden čekal: "...avšak i ti nejlepší Angličané mají ty hrozné sklony hulákat, když se cítí šťastně. V jejich zemi, kde strava utlumuje lidem smysly, to není nijak na obtíž, jinde však ano..."
Zkoušel jsem čist to v originále, ale bohužel si to nejsem schopen tak užít, takže zas rok čekat na další díl.

kní
14.05.2016

POZOR!
Na konci knihy je přiložen text (krásný a nesmírně zajímavý) Louise Jolyona Westa SVĚT MEDICÍNY DOKTORA STEPHENA MATURINA, ve kterém je několik spoilerů různé ráže z dosud nepřeložených dílů.
(Kniha sama je samozřejmě vynikající, opět potvrzuje, že - slovy L. J. Westa - "Patrick O'Brian dokázal v postavě Stephena Maturina skvěle vystihnout osobnost lékaře v době napoleonských válek a do živého světa svých románů tak zakomponoval i velmi zajímavé elementy historie medicíny. Autor díky svým hlubokým znalostem získaným ze spolehlivých zdrojů dokázal život v době, kterou podrobil svému celoživotnímu studiu, vylíčit naprosto plasticky a věrohodně. Ačkoliv jsou jeho romány v podstatě nadčasové, hrdinové jeho jedinečných románů, Jack Aubrey a doktor Stephen Maturin, představují naprosto živoucí svět devatenáctého století.")

"Jack byl zdatným plavcem a zachránil již úctyhodné množství námořníků: těch několik málo z nich, kteří si uvědomili, jak velmi nevhodné je utopit se a že mohli ztratit to vše, co jim svět ještě může nabídnout, mu bylo někdy až dojemně vděčných: většina však byla tak zaneprázdněna lapáním po dechu, dušením a mizením a zase vynořováním se nad hladinu, že neměli prostor pro nějaké vyjádření; a ti, kteří, stejně jako kapitán Hartley, byli vyloveni z moře velmi rychle, tvrdili, že by si velmi dobře poradili i sami - tedy v tom případě zřejmě za předpokladu, že by se okamžitě v tu chvíli naučili plavat nebo chodit po vodě."

nebo - velíte transportní lodi: je v balastu, lehká a vratká, míří na jih a má napnuté brámové plachty, vítr vane na západ a jeho náhlý poryv ji převrátí na bok. Jak budete řešit tuto situaci, aniž byste museli odseknout stěžně?

"Kadet Aubrey vyřešil situaci tak, že na závětrném boku na zádi nechal hodně popustit kotevní lano, na které nechal připevnit náhradní ráhna a palubní kurníky, které posloužily jako plovoucí kotva; poté se na laně přitahoval, až se loď obrátila a záď přešla linii větru, a s posledním pořádným záběrem vratidla se vítr opřel o původně závětrný bok od zádi, přičemž se takto loď musela bezpochyby narovnat a zachránilo se i kotevní lano.

nebo

"Přesto," řekl Maturin, který popisoval vlastní myšlenku, "musím přiznat, že mám dojem, že psi mají jistou schopnost, kterou většina ostatních zvířat nemá, a to je schopnost mít rád: a tím nemám na mysli tu majetnickou lásku ke svému pánovi, ale vlídnou a trvalou náklonnost k pánovi jako k příteli, kterou můžeme vidět u těch nejlepších psů. A když se zamyslíme nad tím, jak ojedinělá je taková bezelstná láska u lidí, jakmile dospějí - když si vezmete, jak nesmírně obohacuje každodenní život a minulost a přítomnost člověka, který se pak může ohlížet zpět s pocitem uspokojení - je tedy skutečně s podivem, že je možno takového citu nalézt u šelmy."