Námi to končí

Námi to končí https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376534/bmid_nami-to-konci-eNC-376534.jpeg 4 3055 714

Občas právě ten, kdo nás nejvíc miluje, dovede nejvíc ublížit. Lily to neměla v životě vždycky jednoduché. Ušla ale dlouhou cestu a teď žije v Bostonu a rozjíždí vlastní business. K tomu se ještě seznámila s dokonalým a neskutečně přitažlivým neurochirurgem Rylem. Vypadá to, že jí všechno vychází na jedničku. Ryle je do Lily blázen, pronásledují ho ale traumata z minulosti, kvůli kterým se jejich vztah komplikuje. Když se navíc do Lilyina života vrátí její láska z dětství Atlas, všechno, co si tak důkladně budovala, se začíná rozpadat…... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

It Ends With Us , 2016

VeruMalfoy
23.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Krásný, i když drsný příběh. Chvílemi mě dostávalo chování hlavní hrdinky, které jsem nevždy chápala. Říkala jsem si, proč se zachovala, jak se zachovala, proč se nezachovala jinak, že to mohlo dopadnout jinak. Proč milovala někoho, kdo jí ubližoval. Proč vlastně ženy milují někoho, kdo jim ubližuje tak nějak všeobecně.

Na konci knihy v dodatku autorky jsem vše pochopila a byla jsem ráda, že se odhodlala vše vysvětlit a víc se otevřít čtenáři. Protože díky tomu jsem se na postavu najednou dívala jinak. Najednou jsem její jednání chápala.

Podle mě je tato kniha velice jedinečné v tom, že nám otevře oči. Rozhodně to není úplně lehké čtení, jaké jsem od toho očekávala. Jsem ale ráda, že jsem se do knihy pustila, i když v angličtině. Už mám přečtený i druhý díl v angličtině, který ještě v češtině není. Moc doporučuji.

Mabie
10.04.2023 5 z 5

Nebyla to moje první kniha na téma domácího násilí, ale rodinná zkušenost autorky pomohla vytvořit výjimečně autentický příběh, který se trochu vymyká z běžné beletrie. Zpočátku kniha působí jako další romantika, ale téma vůbec není lehké, tak jak konečně téma násilí v rodině ani být nemůže.
V příběhu je relativně malý počet postav, které mají dobře vykreslené povahy a je skvěle popsáno jak samotné téma domácího násilí, tak dopad prožitků z dětství na celý další život člověka.
Střídají se dvě linie: život hlavní hrdinky Lily v současnosti a zápisy ze starých deníků, jako její vzpomínky na dětství s násilnickým otcem. Velmi přesvědčivě je zprostředkován strach Lily, aby neopakovala chyby své matky a nezůstávala ve vztahu s násilníkem. Pro běžného člověka trochu nepochopitelné.
Dříve jsem naprosto nechápala, proč ženy v takovém vztahu zůstávají a tato kniha mi ukázala, že vymanit se nemusí být vůbec lehké.
Poslouchala jsem jako audioknihu a jak kniha samotná, tak přednes byly výborné.

nina3905
09.04.2023 5 z 5

Pohladenie pre každú romantickú dušu.

Alaglesia
08.04.2023 4 z 5

(SPOILER) O této autorce jsem už mnohé slyšela, a tak jsem měla radost, že její knížka byla zrovna k mání. Sice není nejnovější,ale nevadí.
Knihu jsem přečetla během dne. Děj a styl vyprávění mě naprosto pohltily. Zpočátku se příběh zdá jako oddychový ženský román plný romantiky. Stylem vyprávění mi to trošku připomínalo J. Moyseovou. Zdání,ale klame
Hlavní hrdinka Lily formou deníkových záznamů poodkrývá období svého dospívání, kdy potkává svojí první lásku,bezdomovce Atlase. Ale také je svědkem násilí ze strany otce vůči matce. Druhá dějová linka je zasazena do současnosti, kdy se seznamuje s mužem svých snů, který ale má, jak čas ukáže,také násilnické sklony. Aby toho nebylo málo, do života se jí vrací i první láska Atlas.
De
Děj byl svižný, ale celou dobu plul po povrchu. Příběh měl na několika místech potenciál, děj více prohloubit, rozvést. Bohužel nebyl využit. Děj byl tak čitelný a předvídatelný. Stejně tak nějakou hloubku, lepší charakteristiku či psychologii postav jsem postrádala.
Nic z toho ale neubírá na mém hodnocení. Kniha byla čtivá,ačkoliv se zabývala vážným tématem, odpočinula jsem si u ní.
Co se mi líbilo a zmiňovala to v závěru i samotná autorka. Hlavní hrdina nebyl klasický násilník,domácí násilí může mít mnoho podob a žena velmi snadno sklouzne k odpuštění. Každým napadením ale posouvá své hranice, až časem žádné nemá.
Určitě si od autorky ráda ještě něco přečtu.

Sireen
28.03.2023 3 z 5

Forma, jakou je kniha napsaná, značně pokulhává za dějem, nejedná se ale o nic hrozného, pouze se připravte na trochu povrchnější podání (hrdinka ječí a objímá se s kamarádkou kdykoliv se naskytne šance, všichni pořád ječí a neurochirurg je strašně sexy v lékařském plášti) zásadní je tu ale příběh, který je opravdu výborný a otevírá jedno z témat, o kterých se stále mluví zoufale málo.

Velice oceňuji, že děj ani postavy nejsou černobílé a že mají svůj vlastní vývoj v průběhu příběhu, což ho celý dělá autentickým, citlivým a osvětlujícím danou problematiku s velkým pochopením ke všem zúčastněným.

Nika.
25.03.2023 5 z 5

Úžasná kniha, které nelze nic vytknout.
Když jsem ji začala číst, netušila jsem, jaký příběh mě čeká - jak silný příběh...
Silné téma, o kterém by se mělo mluvit. Ukazuje se zde, že nic není černobílé a že soudit druhé v situacích, ve kterém jsem se sám nikdy neocitl, je sice jednoduché, ale mnohdy zcela zcestné.
Postava Lilly si zaslouží veškerý obdiv - je silná stejně jako její matka.

Knihomolka2009
22.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Krásná kniha. To jsou první slova co mě napadnou když si vzpomenu na Námi to končí. Celý příběh je proložen nádhernými citáty, myšlenkami a je napsán s láskou přesto že čteme o bolesti kterou zažívá hlavní hrdinka a jistě i někteří z nás. Skrze text máme možnost cítit emoce jako beznaděj, úzkost, lásku, smutek a možná i vztek. Lily mi byla velmi sympatická a za její rozhodnutí na konci ji velmi obdivuji. Ne každý by to dokázal udělat. Rylea jsem měla po většinu knihy ráda a věřím, že v nitru je jen člověk, který občas dělá špatné věci. Atlas si mé sympatie nezískal, přišel mi moc upjatý a celkově nevýrazný ale jeho dobrosrdečnost k Lily mi o něm vylepšila mínění. A v poslední řadě Alyssa, u které jsem si především cenila jejího neustálého podporování a rázné povahy. Od začátku jsem si myslela, jak smutné to určitě na konci bude, ale za mě to skončilo úplně báječně, moc se mi líbilo jak to oba vzali a i přesto mezi sebou měli pěkný vztah, i přesto, že Ryle ublížil Lily jedním z nejhorších způsobů, i přesto se měli rádi a dokázali se přes to přenést a začít znovu, každý svou vlastní cestou. Doslov autorky mě taky dojal moc krásným způsobem. Ale i když tahle kniha byla vážně emoční smršť, tak jsem nebrečela a netuším proč, protože se mi opravdu brečet chtělo. Možná nejsem dost empatická ale co už, tuto knihu si navždy ponesu v srdci a za pár let se k ní vrátím, prozatím ale musím plavat dál...za další knihou od Colleen Hooverové.

sarahmoon
20.03.2023 4 z 5

Audiokniha - skvělé napsáno i načteno.
Hlavní téma knihy vůbec není černobílé. A autorce se to velmi dobře podařilo zachytit.

Ísačop
11.03.2023 5 z 5

Knizka me zauajala tematem. Byla psana tak, ze clovek, ktery domaci nasili nezazil, ma tendenci omlouvat a chapat nasilnika. Rozhodne stoji za precteni.

tereza5844
08.03.2023 2 z 5

Já moc nechápu to vysoké hodnocení. Kniha glorifikuje domácí násilí, snaží se polidštit agresory... hlavní hrdinka se jmenuje Lilly Blossom Bloom a má obchod s květinami? Jako vážně? To mě upřímně rozesmálo. Příběh předvídatelný až to bolí. Psáno čtivě, ale žádnou velkou literární hodnotu to nemá. Nejvíc mě bavila dějová linka s Atlasem.

odel
07.03.2023 4 z 5

Vážné téma, dobře zpracované a konec mě potěšil. Posloucháno jako audiokniha.

Boogi
05.03.2023 5 z 5

Ze začátku knihy jsem čekala, že to bude jeden z těch slaďáků, které jsou snadno předvídatelné, ale spletla jsem se. Kniha byla úžasně napsaná a i když je jejím hlavním tématem tak ošklivá věc, příběh je opravdu krásný. Myslím, že této knize by měli dát šanci opravdu všichni, ať už mají rádi za typ knih cokoli.

Terectioncandy1
04.03.2023 5 z 5

Kniha s hodně nehezkým tématem, která je ale paradoxně svým způsobem naprosto nádherná a hlavně jedinečná. Určitě jí dejte šanci.

Markéta.
03.03.2023 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Nemám ji co vytknout. Ten hype okolo ní je vážně zasloužený.

Simmminek
01.03.2023 5 z 5

Nádherná kniha. Nemohla jsem se dočkat až si ji začnu číst a přečetla jsem ji jedním dechem. Ale to není nic neobvyklého, když víme, kdo je autorkou. Prostě Paní spisovatelka. Bomba. Doporučuji a těším se na případné pokračování příběhu.

nelibook
27.02.2023 5 z 5

Na knihu jsem narazila na TikToku a hned mě zaujala. Od knihy jsem čekala opravdu hodně a možná mě malinko zklamal konec knihy, ale jinak kniha byla skvělá a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Doporučovala bych ji určitě všem. Nejenže má v sobě love story , která končí tragickým koncem, ale také část lásky, která je opravdová. Tahle kniha mi ještě dlouho zůstane v srdíčku.

Vrbická1999
27.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Toto byla první kniha, kterou jsem od Colleen Hoover četla a jsem moc ráda, jakou skvělou autorku jsem objevila. Končí to námi byla skvělá kniha, která na první pohled působí jako romantický román, ale skrývá toho mnohem víc. Byla to moje první kniha na téma domácí násilí a musím říct, že jsem se do příběhu vžila tak, jako bych byla jeho součástí. Chování Lily jsem celou dobu chápala a naprosto jí rozuměla. Její strach, aby neudělala stejnou chybu jako její matka, obhajování Ryleho, stará láska k Atlasovi. Na konci se mi velice líbilo, jak Lily chování své matky pochopila a došlo mezi nimi k vzájemnému porozumění. Mou nejoblíbenější postavou byl samozřejmě Atlas, celou dobu jsem doufala, že Lily pochopí, že on je ten pravý. Moc se mi líbil jejich výrok: ,,Ty jsi můj nejoblíbenější člověk.''
Velice zdařilé se mi zdálo to, jak v posledních pár větách dokonale porozumíte, proč autorka pojmenovala knihu Námi to končí.

Netty17
26.02.2023 5 z 5

Knížku jsem četla s tím, že půjde o odpočinkový new adult román. Navnadil mě k tomu TikTok a instagramové reels na vztah Lily a Atlase. A tak jsem jedno sobotní odpoledne knihu rozečetla.
A v neděli skončila :D
Před přečtením knihy jsem patřila přesně k té skupině lidí, která na domácí násilí nahlížela pohledem: "Proč od něj ta ženská prostě neodejde?" Proto bych chtěla moc poděkovat autorce, že mi v tomhle otevřela oči. To, jak se Lily chovala... - mrazilo mě z toho, jak moc jsem jí rozuměla a jak bych asi reagovala dost podobně. I když kniha slouží jako varování a od začátku je jasné, že to co se Lily děje, je špatné - její argumenty i myšlenky mi přesto dávaly smysl.
Jsem ráda, že jsem na tuto knihu narazila a jsem ráda, že mě o tématu domácího násilí donutila přemýšlet.
Takže ne, není to jen klasická prvoplánová romanťárna, ale plno romantických a milých okamžiků samozřejmě zažijete.
Jak bylo zmíněno v předchozích komentářích - některé momenty a situace byly občas trochu moc strojené. Konkrétně Ryleho minulost mi přišla trochu příliš, ale dokážu to autorce odpustit, protože chápu její záměr - chtěla to Lily udělat těžší.
Nebudu to prodlužovat, dávám pět hvězd, protože tohle je kniha, která mi vzala vítr z plachet.

Zuzka_Zuu
24.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Každý někdy takového Rylea potká i já jsem na pokraji dospělosti měla tu smůlu. Krásný, charismatický, se špatnou minulostí, kterému člověk začne pomáhat, protože cítí tu potřebu být hodný na ostatní a pak? Pak se jen snaží vymazat a omluvit jeden opilecký večer a říkat si, že se to stalo omylem. A víte co? Člověk opravdu musí plavat dál. :)
Kniha se mi líbila, samozřejmě. Byla psaná od srdce a z vlastní zkušenosti, takové knihy jsou nejlepší, dýchá z nich ta bolest, láska a další emoce a člověk prostě cítí, že to není jen vymyšlený příběh, ale je v něm špetka Pravdy.
Jsem ráda, že Lily v sobě našla tu sílu odejít, jako tehdy já :) takové malé, velké vítězství. Člověku se pak otevřou takové možnosti,. které předtím neviděl.
Věřím, že tato kniha pomůže mnoho ženám uvědomit si svoje chyby a nebo jako mě zavzpomínat si nad svou hloupostí a slepotou, ale kdyby nebylo bývalého přítele, nebylo by současného manžela a nebylo by našeho syna. Všechno zlé je v něčemu dobré. :)
Těším se na "Námi to začíná".

chaera
24.02.2023 2 z 5

Mé první setkání s Colleen Hoover a musím říct, že za mě docela zklamání. V první části mě příběh Lily a Ryleho absolutně nezajímal. Přišlo mi to uspěchané a nerealistické - konverzace byly jak vystřižené ze špatného filmu, absolutně jsem nevěřila, že by takto spolu mluvily dvě dospělé osoby. Ono všechny osoby se chovaly tak nějak afektovaně a jako karikatury, vyjma deníkových zápisů, kde se mi vykreslení postav líbilo více. A nebýt právě těch deníkových záznamů (příběh Lily a Atlase jsem četla jedním dechem), nejspíš bych se nedostala do druhé části a knihu odložila.

Druhá část je o hodně temnější a děj jde tak trochu stranou, aby udělal místo pro pocity a vnitřní pochody hlavní hrdinky. Myslím, že kdyby v takovém duchu byla napsaná celá kniha (zaměření na emoce místo snahy napsat "fantazii", do které se čtenářky mají vžít, jako tomu bylo v první části), bylo by to bezpochyby na 4 nebo 5 hvězdiček.

Abych to shrnula - první část ve mně vzbuzovala nutkání koulet očima. Vztah byl příliš hrr, autorka se nám snaží tvrdit, že se postavy milují až za hrob, ale kromě pár (ne moc kvalitních) postelových scén ta láska nejde nijak vidět. Kýčovité konverzace jdou překousnout jen těžko a dávají smysl pouze v denících (protože která puberťačka s deníkem nemá sklony být dramatická - já ve svých denících doteď mluvím, jako bych byla hlavní postava v coming of age filmu). Druhá část je sice lepší, ale ne zas o tolik lepší, aby zachránila mé hodnocení. 2.5/5